Jump to content


Naim


nemanjamilicevic011

Recommended Posts

Postovane kolege,

 

Otkrio sam jednu mozda zanimljivu stvar pa bih zeleo da je podelim sa vama i cujem iskustva koja imate. Iskljucivo strimujem muziku i placam Tidal i Qobuz n

 

Naime posedujem:

 

- Naim uniti star

- Focal aria 926 ( zapravo imam 5.1 zvucnike fokalove i sub ali slusam gotovo iskljucivo stereo)

- Arcam avr 380

- Arcam Rplay

- Bluesound node 2

- WW matrix 2 strujna letva

- Wireworld aurora 7 strujni kabl

- Isotek Evo3 strujni kanl

- qed revelation pre term

- WW silver starlight 7 coax

- Chroma cat8 lan

- WW oasis 7 RCA

 

Testirao sam nekoliko nacina slusanja ovih komponenti i dosao do sledeceg zakljucka:

 

- Naim kada koristim njihovu amplifikaciju i sve radi naim (all in one, strimer, dac, pojacalo) zvuk je dosta dobar (Tidal samo cd quality jer Naim ne otvara mqa u potpunosti, mada bolje zvuci u odnosu na cd quality (na Tidalu Flac)

 

- Strimujem muziku sa 2 mrezna strimera (Rplay ili Node 2) uz pomoc rca kabla gde koristim njihov integrisan dac, a na Staru samo pojacalo - zvuk (zvucna scena, nivoi srednjih, niskih i visokih tonova, autoritet, detaljnost, separacija instrumenata,...) je dosta losiji od prve opcije

 

- i konacno strimovanje muzike uz pomoc ova 2 strimera (bolje malo zvuci node 2 - zapravo i arcam rplay ima neke prednosti (dugo bih pisao o razlicitostima, a to nije sada tema) ali prednost dajem Nodu 2) spojena sa Naimom preko coax kabla gde se koristi Naimov dac ( Tidal moze sa tada otvori mqa do 192 kh) i doziveo sam renesansu. Apsolutno fantasticno, otkljucali su se neki tonovi koje pre toga nisam cuo, velika zvucna scena, bas dubok i precizan bez vibracija,...

 

Hvala na paznjid426481e6a05d860f7b0aface6b4c984.jpge8b44300b3bca67f5d19a5139ad81e47.jpgeb6ae6394081b0c7a6ceeea098536ef3.jpg54ca92c1a09077fab8d3426d044726cd.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Za početak,  ja bih pokušao da Naim Uniti Star povežem njegovim (originalnim) strujnim kablom direktno u utičnicu u zidu. Ja sam eksperimentisao sa raznim strujnim kablovima, letvama i Pointe kondicionerom i na kraju sam vratio originalni strujni kabel kao najbolje rešenje. Ne kažem da će tako da bude i kod tebe, ali vredi probati.

Link to comment
Share on other sites

Naim uniti star ne podržava MQA , ni kao strimer , ni kao dac, a i MQA je max rezolucije 24-bit/96kHz tako da tih 192khz koje spominješ verovatno Naim radi neki upsampling signala iz BS Node-a i A.rplay-a. BS Node podržava MQA ali kao što si i sam primetio interni dac mu baš i nije nešto dok kao transport(izvor dig.signala) radi veoma dobro što su neki ovde na forumu i potvrdili

S druge strane izgleda da je slična ali obrnuta situacija sa Naim-om : loš streamer ali dobar dac.I kada si na kraju spojio dva "dobra" iz oba uređaja dobio si zvuk koji ti se najviše dopao,a to je najvažnije.Uživaj.

 

Link to comment
Share on other sites

Verovatno bi ti i drugi zameriti, al eto da ja budem prvi.

Taj desni zvučnik nije na dobroj poziciji. Izmedju ta dva elementa nikako nije njemu mesto. Pa ni levi nije najbolje. al desni je jako loše.

Znam da ljudi to kupuju i stavljaju audio uredjaje u ambient zbog estetike, al da se zna - audiofilski nije ispravno.

Mislim da ni cela ta gromada od nameštaja nije dobra za dobre rezultate. :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nemanjamilicevic011 said:

Hvala na paznji

Prostor ti je jako lep. Ipak malo si skučen za pozicioniranje zvučnika, što bi ti suštinski dosta poboljšalo zvuk u globalu. (preteče me vdzele)

Svakako vazduh iza parapeta koji se nalazi iza Aria pomaže, ali su tamo gde stoje kutije malo stisnute.

Što se tiče kombinacija koje si predstavio, tu najbolje ti znaš koja je opcija najmuzikalnija za tvoje uživanje i muziku koju slušaš.

Ja ti želim dugo uživanje i eksperimentisanje, koje je uvek interesantno...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Naim uniti star ne podržava MQA , ni kao strimer , ni kao dac, a i MQA je max rezolucije 24-bit/96kHz tako da tih 192khz koje spominješ verovatno Naim radi neki upsampling signala iz BS Node-a i A.rplay-a. BS Node podržava MQA ali kao što si i sam primetio interni dac mu baš i nije nešto dok kao transport(izvor dig.signala) radi veoma dobro što su neki ovde na forumu i potvrdili
S druge strane izgleda da je slična ali obrnuta situacija sa Naim-om : loš streamer ali dobar dac.I kada si na kraju spojio dva "dobra" iz oba uređaja dobio si zvuk koji ti se najviše dopao,a to je najvažnije.Uživaj.
 


Pogresio sam 192 dobijam od qobuz-a, a tidal je max 24/96, mada ja na kod mene ne mogu da cujem razliku izmedju 96 i 192, dok izmedju 44.1 i 96 mogu i to jasno. Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Verovatno bi ti i drugi zameriti, al eto da ja budem prvi.
Taj desni zvučnik nije na dobroj poziciji. Izmedju ta dva elementa nikako nije njemu mesto. Pa ni levi nije najbolje. al desni je jako loše.
Znam da ljudi to kupuju i stavljaju audio uredjaje u ambient zbog estetike, al da se zna - audiofilski nije ispravno.
Mislim da ni cela ta gromada od nameštaja nije dobra za dobre rezultate.
 

Slazem se, nameravam da bacim policu desno (kada supruga nije kod kuce) ali i namestaj (trosedi) mi zaklanja deo zvucnika ali natuzzi ne mogu da bacim. Na zalost pomeranje zvucnika ne dolazi u obzir ali njihova skora zamena dolazi sa recimo Harbeth koji su book shelf pa ce bolje leci. Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

I meni je ta losa pozicija zvucnika prva impresija,ali u stanu se mora i ziveti.ne mogu svi ceo svoj zivotni prostor podrediti hifi.Ja sam godinama iz tog razloga slusao close to wall princip zvucnika ali je tu zrtvovan 3d.zvucnik takvog sistema zaista bio tjunovan za blizu zida i uglavnom je taj bass cistiji od vecine.toga sto danas slusam.I oko toga je napravljena citava jedna flatearth filozofija(nema veze sa ravnozemljasima),od koje su na kraju ipak odustali i naim,linn i neke druge firme.To je uostalom bilo vreme kompresionih kutija,s kojima je nekako lakse blizu zida.Po meni je nekako potrebno napraviti kompromis izmedju zivotnog prostora i slusanja muzike.Ja to sad radim tako sto sad pomeram zvucnik kad se slusa muzika aktivno napred pola metra,tako da dobiju svojih 80-90cm nazad koliko im treba.Obeleze se mesta na parketu i to se uradi u par sekundi.Neke klizajuce podloske dobro dodju da se neosteti parket.Preko dana dok su u pozadinskom slusanju dobri su i blize zidu.

Link to comment
Share on other sites

I meni je ta losa pozicija zvucnika prva impresija,ali u stanu se mora i ziveti.ne mogu svi ceo svoj zivotni prostor podrediti hifi.Ja sam godinama iz tog razloga slusao close to wall princip zvucnika ali je tu zrtvovan 3d.zvucnik takvog sistema zaista bio tjunovan za blizu zida i uglavnom je taj bass cistiji od vecine.toga sto danas slusam.I oko toga je napravljena citava jedna flatearth filozofija(nema veze sa ravnozemljasima),od koje su na kraju ipak odustali i naim,linn i neke druge firme.To je uostalom bilo vreme kompresionih kutija,s kojima je nekako lakse blizu zida.Po meni je nekako potrebno napraviti kompromis izmedju zivotnog prostora i slusanja muzike.Ja to sad radim tako sto sad pomeram zvucnik kad se slusa muzika aktivno napred pola metra,tako da dobiju svojih 80-90cm nazad koliko im treba.Obeleze se mesta na parketu i to se uradi u par sekundi.Neke klizajuce podloske dobro dodju da se neosteti parket.Preko dana dok su u pozadinskom slusanju dobri su i blize zidu.

Odlicna ideja!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ja sam zalepio filcane samolepljive podloge protiv grebanja parketa(Ikea to daje free za njihove kalax police i namestaj) na kemp podloske i skalpelom to obrezao sa strane pa se i ne vide i to funkcionise odlicno.Evo proslo 6 meseci i jos se nisu odlepili,a klize zvucnici od 40kg ko po ledu do smajlica na parketu gde sam ubelezio poziciju.Prava pozicija je Apgrejd kao da si ubacio 1000eura u neku komponentu :listen

http://www.kemp.rs/spike_footers.htm

20200201_025402.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zalepio filcane samolepljive podloge protiv grebanja parketa(Ikea to daje free za njihove kalax police i namestaj) na kemp podloske i skalpelom to obrezao sa strane pa se i ne vide i to funkcionise odlicno.

Da, tako je ali focal ima svoj keramicki stalak pri dnu na kome se nalaze zvucnici i oni se kod mene nalaze na stepeniku koji cini polica. Jos sam stavio 2 mermerne ploce da smanjim vibracije. Sve to prilicno otezava pomeranje istih, tako da mi je trenutno ideja da probam da zamenim zvucnike (pored bacanja police desno) sa bookshelf koje su lakse za pozicioniranje (mozda gresim ali imao sam ranije focal aria 906) sa (harbeth, micro utopia, pmc, mozda spendor podnostojece A7, neat,...).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Uh,zvucnici sa direktnom vezom sa policom,nisam ni video...resavaj to,to je sve jedna rezonujuca celina,audiofilski blagi uzas. Neat ti je odlican match za naim,a ima odlicne stamdmount zvucnike...mada ja bih prvo kontaktirao stolara i ispravio krivu drinu te police,odfikario taj deo ispod zvucnika.I cela nova polica kosta manje nego promena zvucnika,a kamoli prepravka

Btw filc radi posao klizanja i ispod mermera,iako ja preferiram podloske.

Link to comment
Share on other sites

@sondek

Mogu da potvrdim tvoje reci u vezi kompresionih zvucnika i "sto blize zidu" filozofije... Od skoro mi je ovakva postavka Dovedale-ova i nikad cistiji i bolji bas nisam cuo od svog sistema. A pre toga sam pronasao poziciju u sobi na 1m od zadnjeg zida gde je stvarno 3d i dubina puno puno bolja ali nema te punoce i definicije basa, osecaj prostora kod pojedinih izvodjenja... dnevna soba + hifi = citav niz kompromisa...

Link to comment
Share on other sites




S druge strane izgleda da je slična ali obrnuta situacija sa Naim-om : loš streamer ali dobar dac.I kada si na kraju spojio dva "dobra" iz oba uređaja dobio si zvuk koji ti se najviše dopao,a to je najvažnije.Uživaj.
 


Prvi put čujem da Uniti serija ima loš strimer, ja sam moslio da je jedan od boljih.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Engine said:

Prvi put čujem da Uniti serija ima loš strimer, ja sam moslio da je jedan od boljih.

 

 

Pokretač teme reče da mu je zvuk bolji kada kao streamer-e koristi BS Node2i i A.rplay ,povezane na dig.ulaz od Naim Uniti Star-a nego kada koristi Naim-ov interni streamer.

24 minuta ranije, siroma said:

Šta znači "loš strimer"?

Radi, nr radi, baguje, ne podržava sve servise, loše se čuje...?

U ovom slučaju : loše se čuje.

Link to comment
Share on other sites

Ako dozvolite da napravim paralelu sa Oppo-ovim internim player/strimerom.

Pisao sam na tu temu. Jedno vreme sam koristio PC/Win10/APlayer i USB konekciju kako bi izvukao najviše pulpe. Onda se pojavio novi i poslednji firmware i upnp/minim server/mconnect je isplivao na pobedničko postolje po pitanju kvaliteta reprodukcije.

Ne treba ni da ističem koliko je ovakva koncepcija donela olakšanja u korišćenju i za dlaku poboljšala zvučni kvalitet i oslobodila me od maltretmana sa windozom, fidelizerima, updateovima, optimizacijama ...

Treba ispratiti firmware upgrade za uređaj i ispočetka prekontrolisati ostale načine reprodukcije, može biti izmenađenja.

Link to comment
Share on other sites






Prvi put čujem da Uniti serija ima loš strimer, ja sam moslio da je jedan od boljih.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Uniti Atom koji sam imao i Star koji sada imam imaju dosta dobar strimer, predpostavljam i Nova koju nameravam da kupim. Zapravo kada koristim airplay ili chrome cast zvuk je dosta dobar ali uz amplifikaciju naim-ovu i integrisan Tidal (10 feb ce biti integrisan i Qobuz) zvuk je vrhunski ali kada razdvojim strimer na node 2, a ostalo radi naim to zvuci bolje. To je za mene bilo iznenadjujuce pa sam hteo sa vama da podelim. All in one uredjaj moze da se razdvoji (separacije) na dva nacina:
dodavanjem snagasa nap 250 (ali nije isplativo, bolje je prodati i krenuti sa odvojenim komponentama)
Ili razdvojiti strimer i eventualno dac
Uradio sam drugu opciju i izneo zapazanja


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ako dozvolite da napravim paralelu sa Oppo-ovim internim player/strimerom.
Pisao sam na tu temu. Jedno vreme sam koristio PC/Win10/APlayer i USB konekciju kako bi izvukao najviše pulpe. Onda se pojavio novi i poslednji firmware i upnp/minim server/mconnect je isplivao na pobedničko postolje po pitanju kvaliteta reprodukcije.
Ne treba ni da ističem koliko je ovakva koncepcija donela olakšanja u korišćenju i za dlaku poboljšala zvučni kvalitet i oslobodila me od maltretmana sa windozom, fidelizerima, updateovima, optimizacijama ...
Treba ispratiti firmware upgrade za uređaj i ispočetka prekontrolisati ostale načine reprodukcije, može biti izmenađenja.

Probao sam mconnect, roon, striming sa macbook preko kabla, naravno uvek koristim najnoviji firmwere (svaki sledeci donosi zaista neko ponoljsanje) ali iznenadjen sam da relativno jeftini strimeri, oba sam platio po 500€ donose toliki boljitak.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Sve su to korisna iskustva, naravno kada se nepristrasno podele, kao što si ti uradio.

Meni se dopao BS kako je analogno vezan na Devialet radio kod Ringeraje. Tvoje iskustvo dodatno ukazuje na izvanrednost DAC-a u Naim Uniti-ju.

Sve u svemu može se ozbilno računati i na Rplay ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...