Jump to content


Graham audio LS5/9 vs. Harbeth Monitor 30.2


NL.

Recommended Posts

Drage kolege,

Interesuje me vaše mišljenje o sličnostima i razlikama između ova dva zvučnika.

Lepo je što su oba modela bila izložena na Hi-Files sajmu jesenas i što smo imali prilike da ih čujemo. Meni se zvuk Grahama veoma dopao, možda i najviše od svega što sam tada čuo.

Ali mi je i Harbeth veoma lepo svirao, nijanse su bile u pitanju! Zapravo razmišljam da je za razliku možda "odgovoran" ostatak i jednog i drugog sistema. Graham je bio priključen na Exposure u shuebox veličini, a Harbeth ako se dobro sećam na Regu Elex.

Video sam da je trenutno na KP aktuelan jedan veći sh Harbeth Monitor 40.2 , a video sam da postoji u Graham LS5/8 koji mu je pandan, doduše ne prodaje se u Srbiji... međutim, mislim da je moj prostor za slušanje mali za njihovu veličinu.

Sećam se da je bilo komentara u smislu da je koncept Grahama, a i Harbetha prevaziđen, zastareo i precenjen, što nije bez ideje, jer je koncept dosta star, a nije usavršavan... pa bih zato sada voleo da pročitam vaša razmišljanja.

Verujem da bi se oba zvučnika lepo složila sa ostatkom mojih A (Linn LP12, Majik DSM, Majik 2100 i Naim CD5XS) i B (Arcam AVR550) sistema, koji trenutno rade sa Linn Majik 140 i Majik 109 kutijama.

Pozdrav, NL.

Link to comment
Share on other sites

Posedujem Quad ESL 63, koji su verujem mnogi slušali, i koji su spadali u referentne zvučne kutije za mnoge.

Od pre mesec dana postao sam vlasnik Harbeth Super HL5 Plus, koje sam uzeo iskljucivo zbog toga sto mi zauzimaju u dnevnoj sobi znatno manje prostora.

Kada sam prvi put priključio Harbeth-e moja žena je malo “uzasnuto” (navikla valjda na 63-ke) rekla “pa ove nove ti imaju mnogo manje zvuka”.

I tako je i bilo celu noć (slušao sam i patio) a onda je u jednom trenutku (verovatno kada sam im pronašao “pravu” poziciju) Harbeth je prosvirao “za sve pare”.

Ja sam HiFi duduk.

Da li je to dobar zvuk, ne bih znao da Vam kažem ali je neverovatno slušljiv, zavodljiv, nenapadan .....

Toliko mi je se dopao da još uvek se nisam uželeo 63-ki (u drugoj su sobi).

Monitori 30.2, slušao sam ih. Takođe imaju taj Harbeth zvuk rekao bih. Odlične su. Razlike nisam mogao da uocim u potpuno razlicitim sistemima.

Posedovao sam takođe i Harbeth C7ES-3. I one sjajno sviraju. Možda u odnosu na HL5 više se oseća da zvuk dolazi iz manje kutije. Verujem da je to više moja pogresna percepcija jer mi oči vide manju kutiju.

Jako mi sve te zvučne kutije lice jedne na druge.

Jednostavno to je taj zvuk BBC monitora (naravno sa godinama malo “doteran”) koji ili Vam se sviđa ili ne.

Takav je i Graham.

Monitori 40.2 su verovatno izuzetni (nisam ih čuo). Po forumima ljudi se kunu u njih. Kažu da bez obzira na veličinu odlično rade i u manjim prostorijama iako se generalno kaže da traže veliki prostor.

Alan Shaw vlasnik Harbeth, kaže da sviraju odlično sa mnogo pojačavača (on ih je na nekim prezentacijama “vozio” sa Hegelovim integralcem, čak je imao i primedbu na Hegel u vezi sa brzinom popravke tog pojacavaca koji se pokvario valjda).

Na forumima ljudi isticu da su Accuphase, Naim i Hegel, Devialet i lampe naravno izuzetan izbor.

Moje iskustvo je slično onome sto je rekao Alan Shaw ali je moguće da je to zbog toga sto sam dunster, još plus mator i ne osluskujem muziku nego slušam i pokušavam da uživam pa ne mogu ni da primetim te razlike.

Inače možete videti na netu da su Harbeth kutije gotovo prazne i da je ono sto ih bitno razlikuje prvenstveno mid bas (patentiran materijal membrane) a verovatno i skretnica.

Diskutuje se puno po forumima da li dodavati na Harbeth-e (manje) subove.

Mišljenja su podeljena (stvar ukusa). Rekao bih da je mnogo više onih koji vole da ih slušaju bez stubova.

Neznam da li sam Vam pomogao, ali sam pokušao sa najboljom namerom.

Link to comment
Share on other sites

Hegel pojacalo je mr Shaw spalio svojom greskom.

Valjda mu Floyd nije rekao da “brzine idu i “H”, prva napred levo...”

Hegel izuzetno brzo salje rezervne delove i van garantnog roka.

Jedan nad sugradjanin, obzirom da je kolega, za pokvaren uredjaj kupljen u Danskoj i donesen u Srbiju, dobio je potpuno nov, “free of charge”. Tako to rade u Hegelu.

 

Inace, Monitor 40 kao i Classic 100 trazi dosta prostora oko sebe za optimalan rad. To sto mi volimo da zivimo u iznajmljrnoj garsonjeri i vozimo novi dzip drugo je pitanje.

Valjda nedostatak u razvijenosti pojedinih ekstremiteta trazi kompenzaciju. :)

Link to comment
Share on other sites

Dakle ugovoris sa Simom da poslusas kod njega sa tvojim ampom da ne filozofiramo dalje.Sta ko od nas zna sta se tebi svidja. Harbeth imas kod nas u Audioplus,verujem da bi isto dozvolili probu.Ako ne,nek zatvaraju radnje i.otvaraju ribolovacki pribor .To se prodaje bez probe ,a isto ludaci ko i mi :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno svima na odgovorima.

Naročito se zahvaljujem Srecku na detaljno opisanom iskustvu.

Meni se definitivno dopada taj zvuk BBC monitora, to sam shvatio. Ali kao što je Sondek rekao, moram da čujem i jedne i druge, a i Spendor classic... Kao i Srecko, sebe smatram hifi početnikom, pa treba da poslušam, a zatim vidim i pročitam još dosta, da bih mogao da kažem nešto više od “zvuk mi prija ili ne prija”.

Verujem da ima još firmi koje prave modele koji neguju tu školu BBC monitora.

Pronašao sam negde interesantan tekst da je recimo Linn Kan jedan od prvih i najpoznatijih klonova BBC monitora LS3/5A. Kažu da je Linn 1978. kupio od firme Chartwell (koja je tada otišla u stečaj) na stotine zvučničkih kabineta od kojih su pravili prve Kan-ove, a koristili su i identičan KEF B110 midbass drajver koji je ugrađivan i u LS3/5A, ali su koristili drugačiji tweeter. Tekst dalje kaže da je Linn kasnije modifikovao svoj dizajn, 1984. su zamenili tweeter i skretnicu, što je dalo konačni pečat Kan-u i učinilo ga, kako kažu, najbržim i naj “involving” malim zvucnikom koji je ikada napravljen.

Svakako mislim da je jednostrano, loše i “neakademski“, insistirati samo na jednom uglu gledanja na stvari. Zato sam u svojoj prvoj poruci gore i napisao da znam da je taj BBC monitor dizajn takođe trpeo i sada trpi ozbiljne kritike. Međutim, ja zaista ne mogu o tome ništa da kažem, nisam kompetentan jer sam početnik. Što kaže Srećko - duduk :) . Mada mi duduk zvuči kao početnik koji nema želju da napreduje, a ja bih voleo da učim, pa mi zato više prija da za sebe kažem “početnik”.

Evo i gore pomenutog teksta, ako nekoga bude zanimalo http://www.g4dcv.co.uk/ls35a/pics/HFC3_LS3.pdf

Pozdrav svima i živeli! :cheers

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NL. said:

Hvala puno svima na odgovorima.

Naročito se zahvaljujem Srecku na detaljno opisanom iskustvu.

Meni se definitivno dopada taj zvuk BBC monitora, to sam shvatio. Ali kao što je Sondek rekao, moram da čujem i jedne i druge, a i Spendor classic... Kao i Srecko, sebe smatram hifi početnikom, pa treba da poslušam, a zatim vidim i pročitam još dosta, da bih mogao da kažem nešto više od “zvuk mi prija ili ne prija”.

Verujem da ima još firmi koje prave modele koji neguju tu školu BBC monitora.

Pronašao sam negde interesantan tekst da je recimo Linn Kan jedan od prvih i najpoznatijih klonova BBC monitora LS3/5A. Kažu da je Linn 1978. kupio od firme Chartwell (koja je tada otišla u stečaj) na stotine zvučničkih kabineta od kojih su pravili prve Kan-ove, a koristili su i identičan KEF B110 midbass drajver koji je ugrađivan i u LS3/5A, ali su koristili drugačiji tweeter. Tekst dalje kaže da je Linn kasnije modifikovao svoj dizajn, 1984. su zamenili tweeter i skretnicu, što je dalo konačni pečat Kan-u i učinilo ga, kako kažu, najbržim i naj “involving” malim zvucnikom koji je ikada napravljen.

Svakako mislim da je jednostrano, loše i “neakademski“, insistirati samo na jednom uglu gledanja na stvari. Zato sam u svojoj prvoj poruci gore i napisao da znam da je taj BBC monitor dizajn takođe trpeo i sada trpi ozbiljne kritike. Međutim, ja zaista ne mogu o tome ništa da kažem, nisam kompetentan jer sam početnik. Što kaže Srećko - duduk :) . Mada mi duduk zvuči kao početnik koji nema želju da napreduje, a ja bih voleo da učim, pa mi zato više prija da za sebe kažem “početnik”.

Evo i gore pomenutog teksta, ako nekoga bude zanimalo http://www.g4dcv.co.uk/ls35a/pics/HFC3_LS3.pdf

Pozdrav svima i živeli! :cheers

 

Na osnovu cega ste zakljucili da ste duduk. Imate usi koje su samo vase, vrlo lako se dodje do saznanja sta se vama licno svidja a sta ne. Nemojte da dozvolite da dodjete pod uticaj tamo nekih znalaca koji vesto barataju tehnikalijana, grafikonima nulama i jedinicama. To nije muzika vec samo jedan ugao gledanja na ovaj nas hobi. 

Samo sto vise slusanja, iskustava i to je jedini pravi recept... Uzivajte i sve najj.... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...