Jump to content


Mini pretpojačalo sa OPA i mosfetom na izlazu.


Nixie

Recommended Posts

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, Majda said:

Hvala na korisnoj informaciji

@Krca44 imaju i sipke (vodjice) 6mm. Slicne sam koristio.

https://mehatron.rs/linearna-okrugla-vodjica-precnika-6mm-2

 

Nema na cemu. 

ne mislim da su linearne vodjice dobar izbor za sipkice u audio uredjajima. Iz nekoliko razloga. Prvi je cena  koja potice iz namene. Drugi je sto su teske za obradu, tesko se seku (radi samo dremel) a i krajevi se sporo obradjuju. 

Za takvu namenu, ako ne smeta metalna sipka, idealno resenje je alu cev 6/1mm iz Rajana. za razliku od linearne vodjice, ko0ja je 1000 dinara po metru duznom, alu cev je ispod 40. 


Takodje, bezao bi od stakloliita. Tesko se sece, a i vrlo pametno je obradjivatio ga u kadi sa vodom, posto inace u vazduh podigne jako finu staklenu prasinu, koja je sve osim zdrava. 

ako je potrebnno da bude dielektrik, od svega mislim da je najbolja varaijanta sipka od POM-a (Polioksimetilen, ali se prodaje i pod komercijalnim imenima Acetal, Derlin).

https://www.termoplast.rs/tehnicka-plastika/termoplast-pom-poliacetali/termoplast-pom-poliacetal/

Lako se obradjuje, a sve ostalo je vise nego dovoljno za namenu.
 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, giZ_Mo said:

Добра идеја  :thumbsup2, мада Ја бих то унапредио са лежајем који има фланшну.

s-l1600.jpg

upravo takvi. Imam ih od projekta preklopnika sa rid rejlejima. Malo sam stao sa tim jer sam promenio sistem pozicioniranja. Imam urađenu štampu, imam rešenje za magnete, imam rešenje za pozicioniranje.....treba mi vremena 😀

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, zek said:

Nađite od svoje bake igle za pletenje ima ih rznih debljina (i 6mm), obično su od aluminijuma presvučene plastikom.

Ja sam u mom cevnom preampu koristio drvene šipke od 6mm koje se prodaju za rezanje tipli - odlično radi posao a i ne razmišljaš o tome da će nešto da se kratko spoji. Kao spojnicu sam koristio veliku luster klemu sa 6mm otvorom i obićan alu ugaoni profil za montažu.

Najednostavnije rešenje+neka obična aluminijumska šipka od 6 mmm kojih ima na sve strane.

 Ja kada sam napisao ono rezanju sa laserom mislio sam da to neko uradi ko ima mogućnosti. Od pola metra pleha 2 mm izreže se godišnja potreba cele diy Srbije. 😀

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nixie said:

Najjednostavnije je kupiti kod  Kineza za 6,42$.

Uz malo truda, napravis sve to sam za manje para. Nosac komad L profila koji se izbusi, leziiste u prednoj strani od mesinganog zavrtnja, veza parcence cevicice, spojnica velika klema. Najveca prednost, ne cekas mesec ipo dana na Kineza ili ga cak i ne dobijes. 
 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, B.R. said:

Nema na cemu. 

ne mislim da su linearne vodjice dobar izbor za sipkice u audio uredjajima. Iz nekoliko razloga. Prvi je cena  koja potice iz namene. Drugi je sto su teske za obradu, tesko se seku (radi samo dremel) a i krajevi se sporo obradjuju. 

Za takvu namenu, ako ne smeta metalna sipka, idealno resenje je alu cev 6/1mm iz Rajana. za razliku od linearne vodjice, ko0ja je 1000 dinara po metru duznom, alu cev je ispod 40. 


Takodje, bezao bi od stakloliita. Tesko se sece, a i vrlo pametno je obradjivatio ga u kadi sa vodom, posto inace u vazduh podigne jako finu staklenu prasinu, koja je sve osim zdrava. 

ako je potrebnno da bude dielektrik, od svega mislim da je najbolja varaijanta sipka od POM-a (Polioksimetilen, ali se prodaje i pod komercijalnim imenima Acetal, Derlin).

https://www.termoplast.rs/tehnicka-plastika/termoplast-pom-poliacetali/termoplast-pom-poliacetal/

Lako se obradjuje, a sve ostalo je vise nego dovoljno za namenu.
 

Naveo sam samo informacije za sipke razlicitih materijala u lokalu. Ja vodjice secem bonsekom za minut 2. Jesu skuplje od ostalih, ali to izadje kao paklo cigareta kada se od tog jednog metra naprave 3-4 :).

Prasina od ovih materijala na bazi stakala nije zdrava normalno, ali tu se ne seku ploce po ceo dan pa da to sve leti okolo... To je rez na deblini od 6mm koji se uradi testericom za oto za 15-20 sekundi. A moze da se obmota na mestu secenja i vlazna maramica, tako da nema ni trunke prasine?

Isto vazi i za tekstolit i za pom.

Sipka je najmanji problem :)

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Majda said:

Naveo sam samo informacije za sipke razlicitih materijala u lokalu. Ja vodjice secem bonsekom za minut 2. Jesu skuplje od ostalih, ali to izadje kao paklo cigareta kada se od tog jednog metra naprave 3-4 :).

Prasina od ovih materijala na bazi stakala nije zdrava normalno, ali tu se ne seku ploce po ceo dan pa da to sve leti okolo... 

Isto vazi i za tekstolit i za pom.

Sipka je najmanji problem :)

Podizanje prasine od stakla treba izbeci kako god se okrene, pa makar se ona udisala i dve sekiunde. Te dve sekunde su deovoljne da se dozivotno ugradi u pluca nesto sto im smeta. I to ozbiljno. 

Tekstolit i pom se seku bez ikakvog problema, i ne ostecuju nista. 

Linerana vodjica je okaljena na 60+ rrokvela, i povrsinski brusena. uopste se ne obradjuje lako. Cesto ih koristim za pravljenje raznih masina za radionicu. Mnogo pametnije je seci ih dremelom ili brusilicom nego bonsekom. Sad, precnik od 6mm je zaista ,nogo lakse preseci nego neki veci. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giZ_Mo said:

Нема потребе, раскупусаш неки стaри пот и добијеш готов производ.

disassembled-pot-guitar-amp-carbon-track-contacts.jpg

Moze i tako, ali treba imati stari pot. 

Sad, moj pogled je i donekle razlicit sto imam poprilicno dobro opremljenu radionicu, em je tu stubna busilica, em imam strug za drvo koji moze da posluzi za ovako nesto. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29.9.2021. at 11:24, Nixie said:

Proradilo u novoj kutiji. Ožičenje napajanja kompletno sa SCS18 (AC i DC), a nešto drugih posrebrenih žičica 0,33mm2 u teflonu je korišćeno za signale.:bacanje

Mini preamp AKCIJA.jpg

Mini preamp BACK.jpg

Mini preamp TOP.jpg

Komšijskom blizinom evo već par dana kod mene mali vragolan. Već sam pisao da me je iznenadio još kada sam ga prvi put čuo kod Nixie-a u domaćem sistemu u maloj plastičnoj kutijici. Nova kutija, bolje ožičavanje i pristojan prostor za komponente svakako su doneli očekivani napredak.

Kod mene se vrlo lepo uklopio sa Hiragom A klase i prvi utisak je da je tonalno potpuno korektan i da tu nema iznenađenja u odnosu na moj SE E88CC preamp. Prezentacija tonova, je precizna, puna i celovita, ali nije napadna, oštra ili forenzična. Zv. slika zadržava trodimenzionalnost i dubinsku persprektivu, ali neznatno manjih (uže, niže, pliće) dimenzija nego kod lampi. Instrumenti su nacrtani veći nego sa lampom ali u neznatno manjoj Zv. slici. Ne deluju bliže već samo veći. Nema tonova koji štrče ispred zvučnika, vrlo fina laid back ali utegnuta prezentacija.

Uzimajući u obzir da je uređaj reda veličina 200e (delovi+rad), zvučni utisak koji daje daleko prevazilazi tu cenovnu kategoriju. Zaista osećam potrebu da pohvalim rad našega drugara i forumskog kolege @Nixie za ovaj projekat.

U diskusiji se razvila i ideja za par dodatnih rešenja u delu napajanja, elektronike, konektora, koji bi nesumnjivo dodatno podigli nivo ovog već izvanrednog uređaja. Svakako i bez tih manjih korekcija mali preamp radi odličan posao.

Čestitam!

Link to comment
Share on other sites

U startu moram priznati nisam očekivao nikakve veće domete od tranzistorskog uređaja sa operacionim pojačavačam,  prilično standardnim pasivnim komponentama i skromnim mrežnim trafoom, uglavnom na bazi prethodnih iskustava.

Trebalo je to da bude jedna rezervna sprava malih gabarita koja će veći deo života provesti u nekom ormanu i koristiti se kad zatreba, te da se u njoj mogu isprobavati razni OPA. Međutim ispalo je daleko bolje od očekivanja, zato sam već spremio nove pločice za ovakav preamp sa shunt napajanjem, u većoj kutiji, sa znatno jačim transformatorom. Na kraju je planirano da se za probu na izlaz doda i line odvojni trafo 1:1, pa ako bude bolje ostaje, ako ne biće izvedeno ovako kako je sad.

Mislim da je za ovaj nivo kvaliteta zvuka zaslužan mosfet source follower na izlazu obuhvaćen negativnom povratnom spregom, nedostatak bilo kakvih sprežnih kondenzatora, kao i prisilni rad OPA u A klasi i SE modu. Standardno rešenje sa OPA u AB klasi na izlazu ne može ovome da parira, taj zvuk je beskrajno čist i precizan zavisno od primenjenog OPA, žica i napajanja, ali pomalo suv, obično nema u njemu dovoljno života. Upotreba lošijih OPA daje jedan, rekao bih standardni HiFi zvuk, korektno ali ništa više od toga.

Nova genaracija OPA namenjenih prvenstveno za audio je napravila definitivni pomak napred u odnosu na starija rešenja. Recimo eksperimentalna zamena LME49720 sa OPA1612 u Topping D50S se jasno čuje kao poboljšanje. Ako nešto pravite sa OPA, zaboravite na NE5534/5532, to je neko prošlo vreme.

Osim znatno unapređenog napajanja, u novi uređaj ići će i znatno kvalitetenije pasivne komponente, prvenstveno Low ESR elektrolitski kondenzatori koji najviše utiču na zvuk, zatim mnogo veća kutija i razmak trafoa od PCB, statička izolacija primara i sekundara trafoa, kraće signalne žice i druge poznate stvari koje pozitivno utiču na konačni zvuk. Cena materijala biće možda utrostručena i naravno neće nikad zvučati kao lampe.

PS

Čuvajte se falsifikata, kupujte delove na proverenim mestima.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...