Jump to content


Mini pretpojačalo sa OPA i mosfetom na izlazu.


Nixie

Recommended Posts

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nezgodno je kad uskladištiš ogromnu energiju. E sad kažu da to ima puno zvučnih prednosti, samo nije za obične korisnike bez neke automatike, lagano punjenje, ostaje dugo napunjeno itd. 

Slično si uradio u preampu lampaškom, samo ti za skladištenje energije služe priguznice umesto kondenzatora. Za visok napon to jeste realniji pristup od supercaps koji su za niski napon uglavnom.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Nixie said:

Zanimljiva  je to tematika. Kad imaš silne Farade, sve može biti problem. Može preamp da se koristi i za zavarivanje u slobodno vreme. 

 Recimo ampovi za automobile, imaju po par Kw, rade gotovo u kratkom spoju i ladno izdrže 400A. Taki aparat za varenje da tražiš svećom nebi ga pronašao.

Link to comment
Share on other sites

Ma to je sve super, samo je neizvodljivo za ovu malenu kutiju. Možda kao posebna jedinica sa kompenzacionim kondenzatorima da se kaći na razvodnu letvu. Jer to je korekcija za  cos Fi, i sigurno utiče na zvuk. Dal pozitivno ili negativno, to je pitanje?

Link to comment
Share on other sites

Pa dok se ne proba, ne može se znati.....uglavnom tvrde da su iskustva pozitivna.

 Sada bih nešto malo o montiranju potenciometra preko šipke u zadnji deo kutije. Neko je napisao da je to komplikovano, međutim ja sam iskopirao ideju drugih i jednostavno naručio da mi to izrežu laserom od 2mm pocinčanog lima. Radi se parčetu lima veritkalnim prorezima i horizontalnim koji se naknadno savije pod 90 stepeni. . Vertikalni prorez služi za nameštanje pota po vertikali / gore- dole  a horizontalni za nameštanje  skopa pot-nosač levo-desno , što drastično pomaže kod nameštanja šipke u osu sa prednjom maskom.

  Ono, ko ima priliku da nareže jeftino, nareže više komada i samo šalje po SRBIJI kome treba. 😀

nosač.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, RADE said:

Neko je napisao da je to komplikovano,

И јесте компликовано, толико канала када то може да се реши са само једним "Л" профилом, шипком и еластичном спојницом.

https://www.ebay.com/itm/144216238492?hash=item2193f5299c:g:cFcAAOSwHEZcIvwU

Link to comment
Share on other sites

Ta elastična spojnica i nije baš toliko elastična kako se čini . Osim toga i ja sam svojevremeno tupio onu stvar sa aluminijumom koji je nošen na strug, pa urezivanje  navoja i slične gluposti  / da ne spominjem kardanske zglobove za RC modele/.  I onda kupim najobičniju čokolad klemu, što se kaže , rupa 6 mm dva šarafa sa navojem i to je to. Nema promene u zvuku. 😀

 

 

Link to comment
Share on other sites

napisao komplikovano u smislu nema da se kupi odmah u radnji. Nego mora da se porucuju ti elementi za montazu pota (nosac, sipka i elesticna spojnica). Ja sam porucio kod maljstora u lokalu nosace isti tip kao gore na fotografiji. sipke 6mm se jos neko i daju naci kod nas, a za eleasticne spojnice koristim neke ruske military odlicne ali malo vece. Ove na ebay-u mi deluju sasvim OK i manje su od keramicki izolovanih elesticnih spojnica. Jos je mozda potreban i neki mesingani prsteh za sipku na prednjoj ploci.

Dok porucis da se urade ovi prosti mehanicki elementi izgubis nekoliko dana... BIlo bi lepo da ova 4 elementa mogu da se nabave u nekim kompletima... :(

BTW

prigusnica nije nikao element koji skladisti energiju.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Majda said:

 Jos je mozda potreban i neki mesingani prsteh za sipku na prednjoj ploci.

Ма раскупусаш стари пот са рупом 6мм.

6 minuta ranije, Majda said:

Ove na ebay-u mi deluju sasvim OK i manje su od keramicki izolovanih elesticnih spojnica.

Одличне су, пробано.

Link to comment
Share on other sites

Zasto kupovati elasticne spojnice na E-bay kad ih najcesce ima kod nas. recimo kod Mehanotrona. 

ove su sa srafom

https://mehatron.rs/spojnice-rs

A ima i steznih, 

https://mehatron.rs/spojnice-rb

Pa kome sta odgovara. Postoji caka i da se montiraju tako da pot ne moze da se sjebe ako neko okrece dugme napred na silu. Samo se uzme sira spoijnica, a na sipku stavi O ring. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Krca44 said:

Majda gde molim te mogu da nadjem sipke ( + secenje ), trebaju mi dve uskoro i jos dve nesto kasnije....?

Krca

Kod Rajana. www.rajan.rs 

Siguran sam da bi radila i alu cev, imaju 6x1, tj spoljni precnik 6mm, zidovi debljine 1mm. a mozes da uzmes i punu, i mesinganu, i bakarnu. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Krca44 said:

Majda gde molim te mogu da nadjem sipke ( + secenje ), trebaju mi dve uskoro i jos dve nesto kasnije....?

Krca

Krco, nemo se mlatiš za 650din. Kad god nešto treba de se pravi, prvo gledaj ebay i aliexpress.

https://de.aliexpress.com/item/32663931076.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5e853736ZHNUE8&algo_pvid=39d84ff1-163e-4997-ba75-e72b1c3a2dcf&algo_exp_id=39d84ff1-163e-4997-ba75-e72b1c3a2dcf-10&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"59895347822"}

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...