Jump to content


Kako provjeriti ispravnost ležajeva ručice i tanjira?


Bato - hi - fi

Recommended Posts

Poštovani forumaši,

molio bih vas da objasnite detaljnije kako provjeriti ispravnost pomenutog.Ponešto i znam, ali nije zgoreg da se obnovi znanje,nauči što se ne zna.

Kad bi to neko i snimio telefonom jasno bi mnogima bilo, kako da provjere spravu prije kupovine, da održavaju oni koji je već imaju.Znam da lift mora da spušta lagano, da ručica treba "glatko" se kreće....na ...na...na...itd..itd.

Ponešto mi je i jasno, ali pošto mladi majstori uglavnom nemaju pojma o gramofonima molim da nadjete malo vremena i volje.

Hvala!

P.S.Kome je muka da pise neka postavi link razuman svima, na srpskohrvatskom poželjno.

Link to comment
Share on other sites

Nek svako pise o svome.Za Linn rucice sam vec i pisao,snimio i stavio na YT.Pocetni test koji moze kod svakog normalnog prodavca da se uradi je test papiricem od 1cm2 pre toga da se dovede u lebdeci nulti polozaj.Rucka mora da propada.Takodje kad se "kvrcne" malo odozgo treba da ide pravo gore dole bez skretanja i da staje u istoj poziciji,+-1-2mm da ne preterujemo.Antiskejting naravno iskljucen.

Ultimativni test rucke je tzv swing test i on se radi sa skinutom ruckom.Treba da se klati minimum 40 puta.Tesko mi recima da opisem,ali kucajte linn arm swing test ima i moj snimak,verujem i drugih.Ovaj broj za swing rucke je za ittok.Naravno sto ih je vise to bolje.To ce vam prezentovati samo verziran prodavac rucke,ne mozete bas od svakog ocekivati.To je test kad vam stigne iz ebaylenda da vidite kako ste prosli,i da li ide na servis.

Nije naravno lako sa prodavcima ali ako prvi test izbegava razmiljajte ZNACI DA NESTO MULJA tj prikriva,ako i nije tako jednostavno ga eliminisite,negledajte u pasulj da li je ppsten covek.Kojeg god sam prevaranta sreo bio je uverljiviji od najpostenijeg.Nikom ne treba da bude tesko i trauma da vrati teg i antiskating na 0 proba papiric i posle probe ga vrati na isto mesto...Sto se vas tice drz' te se "ko se cuva i bog ga cuva".

Jedan iskusan kolega je testira tri Axisa,2 su imali neki problem.Promena lezajeva ili bilo cega na Linn je skupa zabava,sto u parama sto u zivcima i vremenu,pa me shvatite ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, sondek said:

Ovaj gornji test shvatite da je za Linn,ne znam koliko su precizni drugi lezajevi i ručke.Ima ih sigurno jos dosta,ali nije generalni test.

Ovo sa papirićem važi za sve pretpostavljam?

Nijesam znao ovo da antiskejt mora biti na nuli.Naučih nešto.

Neko je pisao da se ručica izbalansira u lebdećem položaju i da se onda okreće antiskating i da bi ručica trebalo da se pomjera?

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Neko je pisao da se ručica izbalansira u lebdećem položaju i da se onda okreće antiskating i da bi ručica trebalo da se pomjera?

Pa da, to je bočna sila koju dodaješ da (manje ili više) kompenzuješ silu koja se javlja tokom rada.

Link to comment
Share on other sites

Ovo sa papirićem važi za sve pretpostavljam? Nijesam znao ovo da antiskejt mora biti na nuli.Naučih nešto.

Neko je pisao da se ručica izbalansira u lebdećem položaju i da se onda okreće antiskating i da bi ručica trebalo da se pomjera?

 

Kod svih ozbiljnih gramofona i ručica važi test sa papirićem i to je test za ležajeve koji omogućavaju kretanje u vertikalnom pravcu. 

 

Za Technics SL-1200 mk2:

 

Testiranje sa antiskejt-om je dato kao brza provera, dakle podesi se antiskate na 0, pomeri se ručica (u naravno izbalansiranom položaju, tj lebdećem) u krajnji levi položaj (ka centru tanjira) i polako se pojačava antiskate. Ručica već na blizu 0.5 g mora da krene ka desno i prati se dali ima zapinjanja usput, naravno, ne sme da bude i gramofon mora biti iznivelisan. Taj test se uglavnom koristi za Technics gramofone. To je ujedno test za horizontalne ležajeve i antiskate.

 

Dodatno, kada se uhvati ručica headshell-a i blago prodrma napred nazad, ne sme biti lufta niti bilo kakvog lupkanja. Ovo treba probati u nekoliko položaja duž radnog opsega ručice jer se desi da ležajevi budu oštećeni u određenim položajima a da u drugim prođu test.

 

Generalno YT je prepun testova za Technics SL-1200, pokušaću da izdvojim par dobrih kada nađem vremena.

 

Ležaj osovine tanjira se testira jednostavno, skine se tanjir, uhvati se osovina i prodrma u horizontalnoj ravni, ne sme da bude lufta.

 

Takođe je potrebno proveriti ima li lufta na VTA sklopu baze ručice, ne sme da ga bude u zaključanom položaju.

 

Elektronska kočnica, kao i motor se testiraju na start stop, mora da postigne brzinu za manje od sekunde (čini mi se da je 0.7 sekundi zapravo) i da se zaustavi za isto toliko. Ovo se proba bez ploče i tegova, budući da menjaju masu a samim tim i inercionu silu tanjira...

 

Pitch kontrola se proba tako što se našteluje brzina na + i - 3%, postoji red indikatora na stroboskopu a položaj klizača treba da očitava otprilike isto + i - 3 posto. Klizni potenciometar je indikator dali je gramofon korišćen za DJ svrhe ili je korišćen u kućnoj upotrebi. U srednjem položaju je quartz lock kontrola rada, tako da taj položaj nije merodavan za ovu probu, tu će uvek da radi kako treba ako je elektronika motora ok.

 

Takođe, dok vrti tanjir, ne sme se čuti ništa kada se uvo približi centru tanjira gde je motor.

 

To je to od mene za sada, ako neko nešto ima da doda, neka doda, ako ima da koriguje, neka koriguje.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Ako se ne krece "tečno", ono sa nekim cimanjem, dali znači da nešto nije u redu?

Koliko se sećam, kod ručica sve mora ići glatko, ležajevi ne smeju imati zazora odnosno dozvoljen je minimalni neki zazor zavisno od konstrukcije, jer ležajevi moraju imati trunku zazora kako bi radili. tanjir ne sme da se klati, ali opet mora imati mali zazor za normalan rad. Nije to lako, treba imati iskustva sa određenim tipom gramofona i ručice, ima razlika.

Link to comment
Share on other sites

Koliko se sećam, kod ručica sve mora ići glatko, ležajevi ne smeju imati zazora odnosno dozvoljen je minimalni neki zazor zavisno od konstrukcije, jer ležajevi moraju imati trunku zazora kako bi radili. tanjir ne sme da se klati, ali opet mora imati mali zazor za normalan rad. Nije to lako, treba imati iskustva sa određenim tipom gramofona i ručice, ima razlika.
Tačno je da postoje mikronski zazori, ali mi to ne osetima kada probamo, ako ih osetimo, previše su veliki i nešto nije u redu.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, somilenko said:

Tačno je da postoje mikronski zazori, ali mi to ne osetima kada probamo, ako ih osetimo, previše su veliki i nešto nije u redu.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Da, zato treba imati iskustva, a one druge konstrukcije tipa unipivot i knife edge nemaju tih problema (imaju drugih). Uglavnom  ležajevi su problem kod gimbal (kardan) tipova.

Posledna ručica koju sam koristio bila je Grace G707II, kod nje se ne oseća zazor nikakakav kad je nova.

Link to comment
Share on other sites

Da, zato treba imati iskustva, a one druge konstrukcije tipa unipivot i knife edge nemaju tih problema (imaju drugih). Uglavnom  ležajevi su problem kod gimbal (kardan) tipova.
Tačno, ovo što sam pisao je gimbal, tj za SL-1200 mk2, za ostale konstrukcije i gramofone ne znam. Da ne spominjem magnetne ležajeve, mada mi tamo deluje da ni nema šta da se pokvari, jedino da se magneti demagnetišu...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Код Шредера магнети нису у функцији лежаја. Погледај Галерију форума.
Pun naziv je Spring-suspension magnetically stabilized pick up arm, no često se pojavi skraćeno na diskusijama Magnetic bearings. Znam da nisu u funkciji ležaja nego stabilizatora.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Probaj onda ono sa papiricem i da se rucka posalje gore dole blagim kvrckanjem u r,(vrlo,vrlo blagim) da li staje u istom mestu.Samo naravno zavisi kakvim su tolerancijama lezajevi radjeni,za Linn znam da su mikronske tolerancije,covek im to bukvalno stetoskopom slusa i podesava rucku.Imas rucki koje i kao nove ne reaguju kako treba. Naravno,imas i vrlo kvalitetnih radova drugih proizvodjaca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...