Jump to content


Wharfedale Diamond 11 mutan zvuk


dukisha

Recommended Posts

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

На ово све могу да додам и старе Кантоне, они знају изузетно лепо и отворено да свирају.

100% tacno, ove imam kao rezerva, lepota kako svira

https://www.kupujemprodajem.com//Audio/Zvucnici/Canton-Fonum-300-50-80-W-na-8-oma--89455827-oglas.htm

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, bkrmar said:

Portovani zvučnici pogotovu pozadi su strašan korak nazad u svetu hi-fi. Barem iz mog skromong iskustva

Vidi se da imas "skromno iskustvo" i uzgred plasiras pogresne informacije koje mogu biti prihvacene od strane neupucenih. Bar 90 posto boljih hi-fi zvucnika ima port.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, damic said:

Vidi se da imas "skromno iskustvo" i uzgred plasiras pogresne informacije koje mogu biti prihvacene od strane neupucenih. Bar 90 posto boljih hi-fi zvucnika ima port.

Ајд и ја да кажем коју по питању бас рефлекса, имам једног другара који је заклети противник портованих утија, каже он мени једном приликом како му страшно смета фреквенција бас рефлекс порта и да чује како пролази ваздух тј чује фреквенцију порта....пу јбте, а ја се баш сконцентрисао да чујем тај звук и није ми успело. Е сад, негде се то стварно чује, негде углавном не.....тако да мислим да је све ствар убеђења и онога што мислиш да чујеш.....по мени лично компресија је боља од портованих кутија, а ипак сад тренутно имам спендор 2/2 која поседује порт са предње стране. И то свира до 00 . Чудан ово неки хоби, буахахаа, мерлин магија :-o...част тјунед јоур амплифајер енд листен мјузик евери дај......јес ај вил....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Vidi se da imas "skromno iskustvo" i uzgred plasiras pogresne informacije koje mogu biti prihvacene od strane neupucenih. Bar 90 posto boljih hi-fi zvucnika ima port.

Ostacu nem na tvoj maliciozan komentar za iskustvo, nemam nameru da ulazim dalje u to, mir s tobom.

Istina je da velika većina hi-fi zvučnika ima portovan bass, velikim delom da bi postigli veći frekventni opseg iz manje zapremine. 

Za nekoga ko ne želi da se bavi poziciniranjem previše, tretiranjem sobe itd, i ko nije opterećen do koliko Hz mogu najniže da idu zvučnici na papiru, već donosi sud prema uhu i prostoru u kom se nalazi, moje mišljenje je da je bolji izbor kompresija. Neko se slaže neko ne i to je OK. 

Možda će nekome da koristi, možda ne. Svakako ne skodi

Link to comment
Share on other sites

Večita makljaža između portaša (kutija 4-og akoustičkog reda) i kompresaša (kutija 2-og akoustičkog reda...

Kompresione kutije često zvuče prirodnije, budući da im rolloff kreće ranije i blaži je, 12 dB po oktavi (2-gi red), nemaju faznih izobličenja na frekvenciji "tjuning"-a porta, ali teško dosežu "dubine" linearno kao što to može bass reflex. Tačnije, najprirodniji in room response imaju dipoli u pogledu bass frekvencija, ali su takođe i dosta ograničeni, tj ne idu duboko...

Bass reflex kutijama rolloff kreće kasnije ali je strmiji, 24 dB po oktavi (odatle 4-og reda). Bass reflex uvodi faznu anomaliju na i oko frekvencije rezonance bass reflex-a, tj port se uključuje i završava za poluperiodu kasnije od drajvera, ali je ljudsko uvo izuzetno tolerantno na takvu vrstu distorzije, tj generalno n adistorziju ispod 100 Hz, gde se uglavnom i uključuje BR. Ovaj problem imaju sve portovane kutije, kao i kutije sa pasivnim drajverima.
@zeljko1974

Zvuk vazduha potiče od prevelike brzine strujanja vazduha kroz BR kada se isti ne izvede sa dovoljnim poprečnim presekom, postoje preporuke za minimalnu površinu poprečnog preseka porta da bi se ovo izbeglo (čini mi se da je 1/3 prečnika drajvera minimum ali se ne sećam tačno). Komercijalni proizvođači štede, jer port većeg poprečnog preseka znači duži port, gde se već javljaju i strukturalni problemi oko vibracije istog, pa je to sve skupa skuplje. Dobro izvedenoj BR kutiji NE SME da se oseti prelaz sa drajvera na port, tj pomaganje porta.

Dodatno, kompresione i BR kutije imaju drugačiju akoustičnu impedansu a samim tim i krivu električne impedanse. Kompresione kutije dampira "vazdušna opruga" pri Fz, dok BR ne, pa BR traže malo potentnija pojačala da bi zvučale "ukroćeno", tj treba im viši damping faktor.

Često se ne poštuju preporuke Qts faktora za kompresion i BR kutije, pa se stiče pogrešan utisak o performansama istih.

Pozicija BR nema uticaja na pozicioniranje budući da je "tjun" BR-a uvek ispod 100 Hz gde su zvučni talasi omnidirekcioni i talasne dužine velike, 4 metra i veće. Nezgodnije su za pozicioniranje jer im je itenzitet niskih frekvencija veći nego kod kompresionih kutija sličnih dimenzija.

Sve ovo ne važi za aktivne subwoofer-e gde se često vrši korekcija izlaznog signala pojačala da bi se dobile bolje performanse sa manjim kutijama a često se vrši i primena servo kontrole drajvera.

Suština je da se sve svodi na kompromis, ni jedan tip kutije nije apsolutno najbolji, svako bira šta mu manje smeta. Ultimativno rešenje je infinite baffle bass, koji je aoustičko okruženje (pogrešno je reći kutija) prvog reda, ali za to vam treba ili nenormalno velika dobro dampirana i ukrućena kutija ili susedna prostorija...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, somilenko said:

Večita makljaža između portaša (kutija 4-og akoustičkog reda) i kompresaša (kutija 2-og akoustičkog reda...

Kompresione kutije često zvuče prirodnije, budući da im rolloff kreće ranije i blaži je, 12 dB po oktavi (2-gi red), nemaju faznih izobličenja na frekvenciji "tjuning"-a porta, ali teško dosežu "dubine" linearno kao što to može bass reflex. Tačnije, najprirodniji in room response imaju dipoli u pogledu bass frekvencija, ali su takođe i dosta ograničeni, tj ne idu duboko...

Bass reflex kutijama rolloff kreće kasnije ali je strmiji, 24 dB po oktavi (odatle 4-og reda). Bass reflex uvodi faznu anomaliju na i oko frekvencije rezonance bass reflex-a, tj port se uključuje i završava za poluperiodu kasnije od drajvera, ali je ljudsko uvo izuzetno tolerantno na takvu vrstu distorzije, tj generalno n adistorziju ispod 100 Hz, gde se uglavnom i uključuje BR. Ovaj problem imaju sve portovane kutije, kao i kutije sa pasivnim drajverima.
@zeljko1974

Zvuk vazduha potiče od prevelike brzine strujanja vazduha kroz BR kada se isti ne izvede sa dovoljnim poprečnim presekom, postoje preporuke za minimalnu površinu poprečnog preseka porta da bi se ovo izbeglo (čini mi se da je 1/3 prečnika drajvera minimum ali se ne sećam tačno). Komercijalni proizvođači štede, jer port većeg poprečnog preseka znači duži port, gde se već javljaju i strukturalni problemi oko vibracije istog, pa je to sve skupa skuplje. Dobro izvedenoj BR kutiji NE SME da se oseti prelaz sa drajvera na port, tj pomaganje porta.

Dodatno, kompresione i BR kutije imaju drugačiju akoustičnu impedansu a samim tim i krivu električne impedanse. Kompresione kutije dampira "vazdušna opruga" pri Fz, dok BR ne, pa BR traže malo potentnija pojačala da bi zvučale "ukroćeno", tj treba im viši damping faktor.

Često se ne poštuju preporuke Qts faktora za kompresion i BR kutije, pa se stiče pogrešan utisak o performansama istih.

Pozicija BR nema uticaja na pozicioniranje budući da je "tjun" BR-a uvek ispod 100 Hz gde su zvučni talasi omnidirekcioni i talasne dužine velike, 4 metra i veće. Nezgodnije su za pozicioniranje jer im je itenzitet niskih frekvencija veći nego kod kompresionih kutija sličnih dimenzija.

Sve ovo ne važi za aktivne subwoofer-e gde se često vrši korekcija izlaznog signala pojačala da bi se dobile bolje performanse sa manjim kutijama a često se vrši i primena servo kontrole drajvera.

Suština je da se sve svodi na kompromis, ni jedan tip kutije nije apsolutno najbolji, svako bira šta mu manje smeta. Ultimativno rešenje je infinite baffle bass, koji je aoustičko okruženje (pogrešno je reći kutija) prvog reda, ali za to vam treba ili nenormalno velika dobro dampirana i ukrućena kutija ili susedna prostorija...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Respect za post. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, somilenko said:

Večita makljaža između portaša (kutija 4-og akoustičkog reda) i kompresaša (kutija 2-og akoustičkog reda...

Kompresione kutije često zvuče prirodnije, budući da im rolloff kreće ranije i blaži je, 12 dB po oktavi (2-gi red), nemaju faznih izobličenja na frekvenciji "tjuning"-a porta, ali teško dosežu "dubine" linearno kao što to može bass reflex. Tačnije, najprirodniji in room response imaju dipoli u pogledu bass frekvencija, ali su takođe i dosta ograničeni, tj ne idu duboko...

Bass reflex kutijama rolloff kreće kasnije ali je strmiji, 24 dB po oktavi (odatle 4-og reda). Bass reflex uvodi faznu anomaliju na i oko frekvencije rezonance bass reflex-a, tj port se uključuje i završava za poluperiodu kasnije od drajvera, ali je ljudsko uvo izuzetno tolerantno na takvu vrstu distorzije, tj generalno n adistorziju ispod 100 Hz, gde se uglavnom i uključuje BR. Ovaj problem imaju sve portovane kutije, kao i kutije sa pasivnim drajverima.
@zeljko1974

Zvuk vazduha potiče od prevelike brzine strujanja vazduha kroz BR kada se isti ne izvede sa dovoljnim poprečnim presekom, postoje preporuke za minimalnu površinu poprečnog preseka porta da bi se ovo izbeglo (čini mi se da je 1/3 prečnika drajvera minimum ali se ne sećam tačno). Komercijalni proizvođači štede, jer port većeg poprečnog preseka znači duži port, gde se već javljaju i strukturalni problemi oko vibracije istog, pa je to sve skupa skuplje. Dobro izvedenoj BR kutiji NE SME da se oseti prelaz sa drajvera na port, tj pomaganje porta.

Dodatno, kompresione i BR kutije imaju drugačiju akoustičnu impedansu a samim tim i krivu električne impedanse. Kompresione kutije dampira "vazdušna opruga" pri Fz, dok BR ne, pa BR traže malo potentnija pojačala da bi zvučale "ukroćeno", tj treba im viši damping faktor.

Često se ne poštuju preporuke Qts faktora za kompresion i BR kutije, pa se stiče pogrešan utisak o performansama istih.

Pozicija BR nema uticaja na pozicioniranje budući da je "tjun" BR-a uvek ispod 100 Hz gde su zvučni talasi omnidirekcioni i talasne dužine velike, 4 metra i veće. Nezgodnije su za pozicioniranje jer im je itenzitet niskih frekvencija veći nego kod kompresionih kutija sličnih dimenzija.

Sve ovo ne važi za aktivne subwoofer-e gde se često vrši korekcija izlaznog signala pojačala da bi se dobile bolje performanse sa manjim kutijama a često se vrši i primena servo kontrole drajvera.

Suština je da se sve svodi na kompromis, ni jedan tip kutije nije apsolutno najbolji, svako bira šta mu manje smeta. Ultimativno rešenje je infinite baffle bass, koji je aoustičko okruženje (pogrešno je reći kutija) prvog reda, ali za to vam treba ili nenormalno velika dobro dampirana i ukrućena kutija ili susedna prostorija...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

konačno neko ko zna ... 

Link to comment
Share on other sites

Nisam pisao nista vec nekoliko dana jer sam bio zauzet.

Na zalost zbog obaveza nismo mogli da ih "premerimo".

Odlucio sam da zadrzim 11.1 jer su odlicni zvucnici i cekam Yamaha Rx-V 1067 risiver pa da napravim sistem u dnevnoj sobi. Narucujem stalke od Boze preko kupujemprodajem. Takodje sam u medjuvremenu porucio Wharfedale Diamond 9.0 i 9.1 . Zelim da ih isprobam, a kod nas ih nigde nema, a vise se ni ne proizvode (odavno). Imam neki osecaj da ce serija 9 biti bolja od 11, 9.1 su bi wire i nadam se da ce biti malo jasniji od 11.1 . Sledeci pik su mi Dali Zensor 1 i Opticon 1, cekam da iskoce polovni po dobroj ceni. Porucio sam i Cambridge Audio srebrne kablove, a takodje sam zapazio i na starim zvucnicima sa mini linije koji su bi wire da je uvek jedan kabl iz para srebrni.

 

Zakljucak:

Wharfedale su odlicni zvucnici i kad sam se vratio na zvucnike sa Panasonic mini linije tek tad sam shvatio koliko su zapravo dobri! Jedino sto mi ne lezi njihov zvuk - treba mi nesto svetlije. Ali za odredjenu muziku diamondsi su vrhunski i zato cu ih zadrzati! I takodje tek sad kad sam se opet vratio na diamondse nekako sam ih zavoleo, cak i to sto su "muljavi" (pretpostavljam da je to precizan termin koji vi audiofili koristite za ovakav karakter zvuka).

Imam problem u svojoj sobi sa pozicijom koja nije sjajna ali tu nema diranja, jednostavno fizicki ne mogu drugacije da postavim zvucnike. Sto je od iverice 3.5cm, dole nema nista, levi zvucnik koji je blizu zida (tacno u cosku) kao da odzvanja, to je ono sto sam pricao da je mutan zvuk, bas tako odzvanja da zamuti donji i srednji opseg. Uz bass u - , treble u + , i loudness u - , zvuk je fantastican (opet bih voleo da su malo svetliji i piskaviji). Porucio sam akusticnu podlosku za zvucnike pa cu videti kako ce se to pokazati, i porucio sam sa aliexpressa akusticne panele za zidove pa cu se i sa tim malo igrati. Ako treba stavicu plocu od punog drveta (cim skupim lovu) samo da dovedem ovo u red koliko-toliko.

Sa velikim nestrpljenjem iscekujem Diamond 9.0 i 9.1 i jedva cekam da ih probam sa srebrnim kablovima! Na zalost u kuci ima mesta samo za 2 sistema tako da ce nesto zavrsiti u oglasima. Diamondse 11.0 sam vec okacio u oglase ali necu ih prodati dok ne cujem seriju 9 . Tek tada cu odluciti sta definitivno napusta dom.

 

Hvala svima na savetima i preproukama!

Zamolio bih admina da zakljuca temu jer moj problem je resen. Nije bilo do zvucnika vec do mene. Treba slusati pre kupovine, eli eto.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, dukisha said:

I jos nesto, imao sam prevelika ocekivanja! Nerealna ocekivanja... izgleda da zvuk kakav zelim kosta 5000 evra i vise. U poredjenju sa panasonicom ja sam sada prezadovoljan! Eto, ostace zal za svetlijim zvukom ali nema veze.

batali vezivanje zvuka za €€€

Svako može da nađe"svoj zvuk" u bilo kom novčanom razredu. Draž je u putu a ne u cilju.

Link to comment
Share on other sites

Pomenuti sto (ako sam dobro razumeo zvučnici na njemu stoje) i pozicijia blizu zida su strašno nepovoljna situacija za to što tebe muči. Tu preko pola zvuka stvaraju upravo sto i zidovi, bez ikakvog preterivanja. Kao pokazna vežba bi bilo dobro ako možeš te zvučnike da poneseš kod nekoga sa drugačijim prostorom i stalcima pa da čuješ i sam kakva je razlika.

Ako već nema nikakvih šansi da ih postaviš na prave zvučničke stalke i odvojiš od zidova po par desetina cm, što praktično svaki hi-fi zvučnik klasične konstrukcije traži da zvuk ne bi muljao (zvučnici od mini linije nisu u toj grupi)... razmisli ozbiljno o modelima namenjenim za kačenje na zid kao što su JBL control ili Canton XL. To je mnogo primereniji koncept okruženju u kom ih koristiš i mnogo su veće šanse da tako dođeš do zvuka koji želiš. 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, TekManijak said:

Ne razumem zasto ponovo narucujes wharfedale i to iz iste kategorije. Ako si konstatovao da ti se ne svidja njihov zvuk trebao si odmah preci na nesto drugo. Mislim da izmedju  9.1 i 11.1 neces ni primetiti razliku.

Dali zensor bi vec imao znacajno drugaciji karakter od wharfedale. 

Imaju izduve sa prednje strane.

11.0 ima pozadi

11.1 ima dole

Kupicu i Zensor samo cekam da izleti.

 

 

1 hour ago, Aibo said:

Pomenuti sto (ako sam dobro razumeo zvučnici na njemu stoje) i pozicijia blizu zida su strašno nepovoljna situacija za to što tebe muči. Tu preko pola zvuka stvaraju upravo sto i zidovi, bez ikakvog preterivanja. Kao pokazna vežba bi bilo dobro ako možeš te zvučnike da poneseš kod nekoga sa drugačijim prostorom i stalcima pa da čuješ i sam kakva je razlika.

Ako već nema nikakvih šansi da ih postaviš na prave zvučničke stalke i odvojiš od zidova po par desetina cm, što praktično svaki hi-fi zvučnik klasične konstrukcije traži da zvuk ne bi muljao (zvučnici od mini linije nisu u toj grupi)... razmisli ozbiljno o modelima namenjenim za kačenje na zid kao što su JBL control ili Canton XL. To je mnogo primereniji koncept okruženju u kom ih koristiš i mnogo su veće šanse da tako dođeš do zvuka koji želiš. 

To je sto je. Ja da sam to znao kad sam kupovao ne bih nista ni kupio. Sad moram da se snalazim i da pokusam da izvucem maksimum kako znam i umem. Ali sulsao sam ih i u dnevnoj sobi i u playeru, u mom slucaju moraju da rade malo ekvilajzeri (onda mi je savrsen zvuk, skoro pa po mom ukusu).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...