Jump to content


Problem sa zvukom na gramofonu DUAL HS 152


Constantin

Recommended Posts

Postovanje, kupio sam polovan gramofon DUAL HS 152 i na prvim zvucnim kutijama imao sam jako losu reprodukciju visokih tonova dok su basovi bili OK, drugar cije su bile kutije mi je rekao da su one losije pa sam to povezao sa tim...u medjuvremenu sam nabavio HSR-ove EINiske kutije cetvorosistemce, izlaz pojacala je 4 oma i kutije su 4 oma medjutim isto se desava...yamenio sam i jedan od visokotonaca racunajuci da je mozda "probio" ali jok....nista bolje....sada vec pocinjem da sumnjam da izlaz pojacavaca nije u redu... Ima li ko kakav predlog sta moze biti...ja sam iz Kraljeva i ko je najblizi ko se bavi ovom starijom tehnikom da bi to mogao servisirati... Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

Kakva je igla ?

Ako si kupio polovno , prvo mijenjanje odgovarajuce igle, pa slusanje ploča.

Ako nema igle za taj model, mijenjaj kompletnu glavu sa iglom sto je isplativije i bolje rešenje jer se ne zna kakvog su kvaliteta te zamjenske igle košta uglavnom od  cca 70 do 80 posto iznosa komplet nove glave sa iglom.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Constantin said:

Postovanje, kupio sam polovan gramofon DUAL HS 152 i na prvim zvucnim kutijama imao sam jako losu reprodukciju visokih tonova dok su basovi bili OK, drugar cije su bile kutije mi je rekao da su one losije pa sam to povezao sa tim...u medjuvremenu sam nabavio HSR-ove EINiske kutije cetvorosistemce, izlaz pojacala je 4 oma i kutije su 4 oma medjutim isto se desava...yamenio sam i jedan od visokotonaca racunajuci da je mozda "probio" ali jok....nista bolje....sada vec pocinjem da sumnjam da izlaz pojacavaca nije u redu... Ima li ko kakav predlog sta moze biti...ja sam iz Kraljeva i ko je najblizi ko se bavi ovom starijom tehnikom da bi to mogao servisirati... Hvala unapred

Ovde poseduješ dve opservacije. Jedna je gramofon, a druga je zamena zvučnika. Iz naziva teme stičem utisak da si slušao samo gramofon na prvim i drugim kutijama. U oba slučaja ti je zvuk bio sa lošijim visokim tonovima. Došao si do zaključka da je možda pojačalo u pitanju, hmm. Ok, moje pitanje je sledeće. Da li si koristio još neki izvor zvuka npr CD player na drugom ulazu ili tuner. Kako neki linijski ulaz zvuči i da li poseduje iste probleme sa visokim tonovima?

Ako se i u ovom slučaju ponavlja sličan zvučni scenario, onda sigurno pojačalo pokazuje nekakve anomalije. Ako je pak zvuk otvoreniji i prirodniji, onda bi to ukazivalo na zvučnicu, tj. iglu gramofona. Za početak bih je temeljno očistio magičnim sunđerom već mnogo puta pominjanim na forumu ili nekom specijalizovanom tečnošću za čišćenje gramofonskih igala. Ume na vrhove da se nalepe smolaste naslage koje povećavaju težinu vrha i zagluvljuju njenu reprodukciju i pravilno prijanjaje u brazdu. Potrošen vrh obično reprodukuje sibilantnu i prskavu distorziranu visinu koja je neprijatna.

Evo šta sam zatekao na jednom vrhu koji je ozbiljno mutno zvučao.

202376716_WedJun1222-32-29.jpg.8a920414564267b6734a605d0935b1d3.jpg1943890995_WedJun1222-28-28.jpg.6edf247fd4066c785145f4389d3315b0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...