Jump to content


ePorezi i problem sa sertifikatom


Ljuba

Recommended Posts

Pozdrav,
izgubio sam danas ceo dan na sertifikate i pristup ePorezi aplikaciji. Ima li nekoga da pomogne?

Sumnjao sam na ličnu kartu, otišao u MUP i dobio novi sertifikat.
Sumnjao sam na card reader, kupio sam novi, sve je isto

Elem, Token manager mi vidi karticu, ali kaže da je prazna.
Čelik vidi sertifikate.
ePorezi kažu "došlo je do greške prilikom čitanja sertifikata"

Pomagajte! Instalirao sam sve sertifikate odavde http://ca.mup.gov.rs/sertifikati.html

Instalirao sam i 32-bitne i 64-bitne verzije TrustEDGE aplikacija odavde http://ca.mup.gov.rs/download.html

I ništa... Čak sam u onom menadžeru pomerio sertifikate iz Other u Personal.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

8 minuta ranije, Ljuba said:

Pozdrav,
izgubio sam danas ceo dan na sertifikate i pristup ePorezi aplikaciji. Ima li nekoga da pomogne?

.........

Pomagajte!

........................

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Informativna sluzba Poreske uprave:

"Duboko saosecamo sa Vama, Gospodine, ali ako do sada niste osedeli i ocelavili, garantujemo da cete osetiti blagodeti tehnoloskog napretka, digitalizacije, automatizacije, tako da Vam ni sampon za kosu vise nece trebati!".

Welcome to the club, Ljubo. Ima takvih posebnih momenata kada covek prosto pozeli da ode peske do kolega informaticara i pita ih za zdravlje (nekih 200-nak km). Salu na stranu, da li si prvo pokrenuo aplikaciju eporezi, pre svega, kada ti je licna karta u citacu? Koja verzija operativnog sistema je u pitanju, koji browser, imao sam i sam na nekoliko mesta brlju i cupanje obrva od muke.

Link to comment
Share on other sites

Brljavi i to ozbiljno. Kolega i ja smo napravili virtuelnu masinu koju koristimo svake godine za prijavu glupog godisnjeg poreza i opet svaki put nesto novo zeza.

Da si u NSu pa da bacimo zajedno pogled...

Ovako na slepo - da nemas vise od jednog licnog sertifikata instalirano? (+ pored tog sa MUP sajta treba ti instaliran i sa licne karte) Odgovara verzija Java-e? Koristis IE?

Link to comment
Share on other sites

Mi smo imali grdnih problema sa elektronskim potpisom za CEOP nakon poslednjih izmena koje su uradili, predavali smo jedno Idejno rešenje za uslove i Projekat za građevinsku dozvolu. Od najnovijih izmena skoro ništa ne funkcioniše kako treba. Na kraju smo uspeli da potpišemo zahteve valjda iz Fire Fox-a, dok Chrome  nije mogao iz nekog nepoznatog razloga?

Ako sertifikate sa lične karte nisi uspeo da instaliraš pomoću Token Manager-a, onde ne možeš ni da ih koristiš. Čelik ih vidi, ali to ne znači ništa. Token Manager je valjda za novije LK, za starije ima neki drugi software na istom sajtu MUP-a. Ja imam na LK  jedan sertifikat za elektronski potpis i drugi za koji ne znam čemu služi.

U prethodnoj verziji recimo nisam mogao da potpisujem sa 64 bit aplikacijom MUP-a nego samo sa 32bit, i ako je Win 8.1 64bit. Nova verzija radi 64bit. Taj njihov software ne valja ništa, svi živi imaju problema.

Mnogo bolje rade oni USB tokeni za elektronski potpis što ih izdaje pošta, samo to košta i ima ograničen rok trajanja.

Link to comment
Share on other sites

Piše na sajtu šta se instalira u zavisnoti od starosti karte:

За личне карте издате пре 18.08.2014. године треба инсталирати RSIDCardMW.

За личне карте издате после 18.08.2014. године треба инсталирати TrustEdgeCardMW.

 

http://ca.mup.gov.rs/sertifikati.html ovi sertifikati se ne instaliraju preko token manager-a, već ima uputstvo ovde kako se instalira http://ca.mup.gov.rs/dokumentacija.html . http://ca.mup.gov.rs/preuzimanje i instaliranje sertifikata.pdf .

 

I još eventualno u opcijama u IE, Certificates sme da stoji samo jedan sertifikat u Personal, taj koji se koristi, na slici je prazno ali tu treba da stoji.

 

image.png.87553a845e0ef547a4f8cf919e248c89.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zvao teh podrsku... Moja greska je sto nisam instalirao ovaj RSID jer mi licna jeste stara... a ja sam to nekako zakljucio da se datum odnosi na sertifikat, a ne na izdavanje lične... elem, nismo uspeli da ga nateramo da radi

Onda sam presao na drugi komp, instalirao MUP sertifikate, RSID i ePorezi i sve je proradilo.

Uglavnom, ne dugujem porez :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@SomiKnight

Somi, ti si neviđen car. :klanjanje

Poslednja tri dana pokušavam da uđem na ePorezi preko aplikacije.
Prvo sam mislio da mi ne radi smartcard reader na laptopu...
Pa sam kupio externi reader. Ne radi. Instaliram na drugmom kompjuteru. Ne radi.

Nigde na poreskoj ne piše da se instaliraju mup serifikati i TrustEdge...Niti mi je to neko pomenuo kada sam vadio sertifikat.
A i na MUP sajtu nikad ne bi pronašao. Proceduru je "objasnio" neko ko nema pojam o korisničkom iskustvu i usability-ju.

MUP pod hitno da, osim programera, zaposli nekog ko se bavi komunikacijom... :angry::angry::angry:

I da redizajnira svu svoju komunikaciju prema građanima.

 

Hvala SomiKnight!!! 

Pozdrav,

Miroslav Miljenović

Link to comment
Share on other sites

Nije neka raketna nauka, ali ipak ne treba očekivati baš od svakog korisnika da zna šta je PKI sistem i da razume šta su preduslovi za korišćenje... Treba reći i da uputstvo ne može da bude jednoznačno iz prostog razloga što MUP nije jedini izdavalac sertifikata, ali je i opštepoznata stvar da Srbi ionako čitaju uputstvo da vide gde su se za'ebali, a ne da bi videli kako nešto treba da se uradi, pa sam siguran da ni najbolje napisano uputstvo ne bi pomoglo u većini slučajeva...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@Zexx

Problem oko tih upustava je što kako prolazi vreme, oni samo budže neka uputstva,

umesto da naprave instalaciju koja sve odradi sama.

Kao na primer Halcom, instalira se Nexus Personal, i to je to, još eporezi se instalira i to radi.

To je jedini model kako to treba da funkcioniše, sve ostalo su opravdanja za njihovu nesposobnost da naprave instalaciju koju može da uradi bukvalno svako.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...