Jump to content


''Usviravanje'' kablova


dias

Recommended Posts

Nabavio sam nedavno SUPRA PLY 3/4 zvučničke kablove, i prvi dojam je bio dobar. Prvobitno nisam spojio oplet koji je sastavni dio ovog kabla. Međutim spajanje ove žice donijelo je nevjerovatnu promjenu u kvaliteti zvuka. Mogao bih reći da je ovo prvi kabal koji mi je donio 3D zvučnu sliku. Nikad nisam osjetio toliko ''zraka'' oko instrumenata, toliko dobru pozicioniranost muzičara. Elem ima i nekih nedostataka. Malo nedostaje sredine (kao da je vokal malo povučen nazad). Zanima me ima li neko iskustvo sa ''usviravanjem'' kablova tj. hoće li sa duže sati rada ovi kablovi dobiti ono što trenutno nedostaje? Koliko je orijentaciono sati slušanja potrebno da kablovi ''dođu na svoje''?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Usviravanost znači da tonovi neće više biti toliko sirovi. Sirovost ponekad znači da su visoki ponekad zamućeni, nedovoljno jasni. Ima nekad da su i rogati, nisu u balansu. Proces usviravanja traje neko vreme u zavisnosti od kvaliteta dela, od 20 do 200 sati. Recimo u tvom slučaju da je to oko 100 sati. Usviravanje je ujedno proces kad imamo da kvalitet ide gore dole.

To što je vokal povučan nazad ne mora da znaći da je do usviranosti. Možda je kabal takav. Ja volim da su vokali uvučeni, to je meni ispravno, ne da su ispupčeni.

Ispupčenost običnost obično dolazi od današnjih glasnih snimaka, prejakih izlaznih signala na DAC-ovima, plejerima....

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vdzele said:

Usviravanost znači da tonovi neće više biti toliko sirovi. Sirovost ponekad znači da su visoki ponekad zamućeni, nedovoljno jasni. Ima nekad da su i rogati, nisu u balansu. Proces usviravanja traje neko vreme u zavisnosti od kvaliteta dela, od 20 do 200 sati. Recimo u tvom slučaju da je to oko 100 sati. Usviravanje ima i svoj deo kad ide gore dole što se kvaliteta tiče.

To što je vokal povučan nazad ne mora da znaći da je do usviranosti. Možda je kabal takav. Ja volim da su vokali uvučeni, to je meni ispravno, ne da su ispupčeni.

Ispupčenost običnost obično dolazi od današnjih glasnih snimaka, prejakih izlaznih signala na DAC-ovima, plejerima....

To u biti i nije baš tako loše(mislim na povučenost sredine). Dosta ovisi o tome koja je muzika u pitanju. Npr. jazz zvuči dobro, ali bez vokala...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Father said:

Probaj usviravanje sa mojim Father Cables HiEnd BurnIn flac track-om.

https://www.dropbox.com/s/8xjb9l3vuvfo3e1/Father Cables Hi End Burn In_24-192.flac?dl=0

 

!!!!! Nikako preglasno, dovoljna je normalna glasnoća koja je podnošljiva u prostoru !!!!!

Ja imam ''Burn-in'' cd od XLO-a. I koristim to svakodnevno po 3-4 sata...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vdzele said:

Usviravanost znači da tonovi neće više biti toliko sirovi. Sirovost ponekad znači da su visoki ponekad zamućeni, nedovoljno jasni. Ima nekad da su i rogati, nisu u balansu. Proces usviravanja traje neko vreme u zavisnosti od kvaliteta dela, od 20 do 200 sati. Recimo u tvom slučaju da je to oko 100 sati. Usviravanje je ujedno proces kad imamo da kvalitet ide gore dole.

To što je vokal povučan nazad ne mora da znaći da je do usviranosti. Možda je kabal takav. Ja volim da su vokali uvučeni, to je meni ispravno, ne da su ispupčeni.

Ispupčenost običnost obično dolazi od današnjih glasnih snimaka, prejakih izlaznih signala na DAC-ovima, plejerima....

То да ли је вокал назад позициониран, или је благо истурен напред у некој стереофонској поставци  нам говори да је тонски реализатор / продуцент то тако замислио у датом музичком делу. Јесте, слажем се са вама да има "шетања" појединих инструмената, али је ово што сам навео примарно по мени. Ипак је микс "старији" од каблова-појачала-звучника.

Ето, ово би ртебало да се прво узме у разматрање, па тек иде ово остало .

Link to comment
Share on other sites

Tačno je to Zeljko. Ali naknadno remasterovanje, koje obično znači i pojačanje nivoa glasnoće, dovodi da glas može da bude gurnut skroz napred. Ovo nema nikakve veze sa onim što je autor hteo da iskaže u pesmi u primarnom miksu.

Na sve ovo mogu dodatno uredjaju da ga gurnu napred.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, dias said:

Ja imam ''Burn-in'' cd od XLO-a. I koristim to svakodnevno po 3-4 sata...

Ok je on, mada nije nešto posebno, ako misliš na ovaj.

RX-1000_Cover-600x599.jpg,

Imam ga dugo već, ali ga ne koristim više. Isotek i Densen ostvaruju veći uticaj u tom procesu od njega. Istražujući napravio sam ovaj moj. Predlažem probu.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zeljko1974 said:

То да ли је вокал назад позициониран, или је благо истурен напред у некој стереофонској поставци  нам говори да је тонски реализатор / продуцент то тако замислио у датом музичком делу. Јесте, слажем се са вама да има "шетања" појединих инструмената, али је ово што сам навео примарно по мени. Ипак је микс "старији" од каблова-појачала-звучника.

Ето, ово би ртебало да се прво узме у разматрање, па тек иде ово остало .

Moj stav po pitanju povučenosti vokala je čisto empirijski. Znam kako je to zvučalo sa drugim kablovima i u drugim sistemima...

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, vdzele said:

Tačno je to Zeljko. Ali naknadno remasterovanje, koje obično znači i pojačanje nivoa glasnoće, dovodi da glas može da bude gurnut skroz napred. Ovo nema nikakve veze sa onim što je autor hteo da iskaže u pesmi u primarnom miksu.

Na sve ovo mogu dodatno uredjaju da ga gurnu napred.

Океј је све то, али сам покушао само да напоменем да и ова информација има утицаја.

Ја сам са кимбером 4пр имао сличну ситуацију, усвиравање је трајало пар дана, с обзиром да дневно слушам око 4-5 сати.

Далеко најизраженији ефекат сам имао када сам од колеге позајмио струјни ансуз кабел, био је у мом систему неких 10-так дана, чисто да пробам један хај енд геџет. После пар сати свирања ме је буквално бацио на под и прегазио, испљунуо и наставио даље са својим презенсом. У периоду усвирања сам  у једном тренутку помислио да ми је нешто покварено у систему, али кад је после неког времена све легло, тј када са кабел усирао, а и ја са њим јелте, резултат је био фантастичан. Да не идем у детаље, просто речено звук је подигао са неколико степеница. Штета што је за мене прескуп....но, пробао сам и знам да вреди,сад ми једино преостаје ил дупе да дам на добош ил бубрег да продам :-D

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, zeljko1974 said:

 Штета што је за мене прескуп....но, пробао сам и знам да вреди,сад ми једино преостаје ил дупе да дам на добош ил бубрег да продам :-D

Ima zato moj FTA strujni od 90cm bez konektora na KP. Cena prava sitnica 3000dinara. :D

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, zeljko1974 said:

После пар сати свирања ме је буквално бацио на под и прегазио, испљунуо и наставио даље са својим презенсом. У периоду усвирања сам  у једном тренутку помислио да ми је нешто покварено у систему, али кад је после неког времена све легло, тј када са кабел усирао, а и ја са њим јелте, резултат је био фантастичан. Да не идем у детаље, просто речено звук је подигао са неколико степеница. Штета што је за мене прескуп....но, пробао сам и знам да вреди,сад ми једино преостаје ...

Može tako i za 3x manje para, ako se u tvom iskustvu misli na Ansuz P. Ako se već misli na neki jači model, onda ne znam, nisam poredio.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vdzele said:

Хвала.

Погледао, делује интересантно за 3 чрвене, да ли може да се добија слика попречног пресека, да се стекне комплетан увид у кабел.Који је пресек проводника ?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vdzele said:

Presek je najveci, treba ti utikac koji prihvata najdeblje kablove. Preporuka Hi Fi Tuning u BMu ili M Kablu. Jeftini a prihvataju ovakve mrcine.

Slika ti nista ne znaci.

Слика ми значи из тог разлога што ме интересује како и на који начин је "сложена" изолација и сам проводник.Већина бренд произвођача тако приказује . Ал оке ако ви тако не мислите.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vdzele said:

Ima zato moj FTA strujni od 90cm bez konektora na KP. Cena prava sitnica 3000dinara. :D

Da li taj kabal od 90 cm, uštekaš u zidnu utičnicu direkt ili je svejedno ako koristiš razvodnik? Kakvo je u stvari ponašanje kabla u oba slučaja?

Link to comment
Share on other sites

Ovaj kabl je i kao svaki drugi strujni kabl, samo što je dosta debeo i ima svoj kvalitet provoda. Ja sam skinuo utikače.

Na jedan kraj treba namontirati šuko utikač tako da možete da ga ubodete u zidnu utičnicu.

Na drugi kraj treba staviti IEC utikač tako da možete da ga ubodete u uredjaj.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vdzele said:

Ovaj kabl je i kao svaki drugi strujni kabl, samo što je dosta debeo i ima svoj kvalitet provoda. Ja sam skinuo utikače.

Na jedan kraj treba namontirati šuko utikač tako da možete da ga ubodete u zidnu utičnicu.

Na drugi kraj treba staviti IEC utikač tako da možete da ga ubodete u uredjaj.

Nisam mislio na tehničke stvari, već kako to utiče na poboljšanje zvuka ako npr. imate lošu mrežnu instalaciju u kući ili ako koristite neki lošiji razvodnik?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dias said:

Nisam mislio na tehničke stvari, već kako to utiče na poboljšanje zvuka ako npr. imate lošu mrežnu instalaciju u kući ili ako koristite neki lošiji razvodnik?

Neko najprostije objašnjenje bi bilo da je taj komad kabla na kraju delom filter, delom štit za ostale uređaje i kablove oko njega (da ne rasipa EMI smetnje oko sebe) a delom prosto kvalitetan tok da se protok energije stabilizuje pre ulaska u uređaj.

Možda bi bilo lakše zamisliti to pomoću analogije protoka energije sa protokom vode. Kao što reka može da teče divlje u nekom brdskom tesnacu pa da se potpuno smiri kada siđe u ravan i širok tok... tako i protok energije koji je u nekoj tački imao problem, može delimično da se smiri i ugladi pred ulazak u uređaj.

U različitim uslovima (lokacija, sistem, uši) igranje sa kablovima može i da se ne čuje a i da napravi solidnu razliku. Ja sam imao i jednog i drugog iskustva. Što kaže vdzele, pozajmi pa probaj.

Link to comment
Share on other sites

Moje skromno iskustvo sa napojnim kablovima je poprilično šaroliko i budući da sam po struci tehničko lice, morao sam sebi naći neko objašnjenje odakle dolaze te zvučne razlike pri promeni napojnih kablova uglavnom diy varijanti različitih konstrukcija (nekih 4-5 varijanti).

Neko objašnjenje koje ja mogu da prihvatim je objašnjenje jednog poznatog konstruktora kablova iz Japana (naravno, zaboravio sam mu ime), koje je bilo poprilično jednostavno i koje je kasnije samostalno popunjeno mojim sopstvenim saznanjima i prilikom za razgovor sa elektro inžinjerima usled prirode mog posla...

Dakle, budući da se uređaji napajaju naizmeničnom strujom sa frekvencijom oscilovanja od 50 Hz u Srbiji, uređaj tih metar i nešto vidi kao prvi i poslednji metar mreže i bitna je usklađenost specifične impedanse kabla i trafoa uređaja, naravno za ovo ne postoji nikakva računica nego se jednostavno probaju više konstrukcija kablova na uređaju, pa se vidi koji najbolje "sedne".

Suština je (koliko sam razumeo) da specifična impedansa kabla bude što bliža specifičnoj impedansi namotaja primara trafoa u uređaju, kako bi se umanjile pojave refleksija i obezbedio što bolji transfer snage i umanjila reaktivna komponenta u primaru. Ako neko ima nešto razgovetnije objašnjenje ovog dela, neka slobodno doda ili koriguje...

Dodatno, kabel ima svoju induktivnu i kapacitivnu komponentu, tj rednu induktivnu i paralelnu kapacitivnost koja u kombinaciji sa impedansom komplet sistema mreža, kabel, napajanje uređaja formira low pass filter i uzemljuje više harmonike iz mreže koji se javljaju usled sveopšte primene prekidačkih napajanja a naravno induktivnost i kapacitivnost kabla zavise i od njegove dužine, pa otuda i veći efekat filtracije sa povećanjem dužine, tj kapacitivnosti kabla jer što je veća kapacitivnost, to smetnje sa nižim frekvencijama bivaju uzemljene. Dodatno, paralelna kapacitivnost uzrokuje u maloj meri i korekciju faktora snage.

Dodatno, ako je kabel valjano rešen, uvrnut i širmovan, umanjuje EMI u signalnim kablovima od mrežnog napona.

Prethodno pomenuta svojstva omogućavaju umanjenje ulaska svih nabrojanih smetnji u uređaj i umanjuju uticaj tih smetnji u samom uređaju i kao rezultat se dobija mračnija pozadina i samim tim veći SNR sistema i osećaj veće dinamike istog, kako makro, tako i mikro.

Sada, ne mora da znači da će svuda skuplji kabel biti bolji i da će na svakom mestu efekat biti istog itenziteta. To u mnogome zavisi od prisutnosti smetnji u mrežnoj instalaciji i od samog napajanja uređaja na koji se kabel priključuje.

Ovako sam ja to sebi objasnio, ako neko misli da je negde napravljena greška ili da treba nešto da dopuni neka se uključi.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...