Jump to content


Vifa, Fountek, Visaton 3 (+1) way speakers DIY


Nixie

Recommended Posts

  

13 minuta ranije, Nixie said:

Jeste malo čudno, lepo se povećava razlika od 4 do 10k a onda je konstantna, ali to pripisujem sobi. Nisam pre radio sa ribonima i ovo mi je malo novo.

 

Ne pricam o(d) 4 kHz, vec od 10-20 kHz. Ne secam se da sam ikad video "in room" merenje nekog (makar jednog) "komercijalnog" zvucnika na testu kod kojeg je "delta" u odnosu na anechoic merenje toliko mala. Ne znam sta bi soba trebalo da radi, pa da ima takav uticaj.

Mikrofon je 100% dobro kalibrisan na celom opsegu?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evo jednog primera zvucnika cije "in room" merenje ima izrazen opseg 10-20 kHz, a ima i tweeter sa zadnje strane.

Tmcfig08.jpg

ALI...

(Kvazi) anechoic merenje to i nagovestava - iliti razlika je velika (da ne kazem ogromna), kao sto je ocekivano. To je ono sto je meni najcudnije kod @Nixie-jevih merenja.

Tmcfig05.jpg

https://www.stereophile.com/content/triangle-magellan-concerto-loudspeaker-measurements

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, somilenko said:

Bilo bi zanimljivo probati bez njega, da vidimo šta on dodaje / oduzima....

Nisam ga primetio u merenjima, on je 8oma na red sa njim ide 33ma i 0,82uF. To je slabo, isključivao sam ga, ma ništa, još je pozadi. 

Link to comment
Share on other sites

Kad namontiram IMM6 sa kalibracijom ponoviću merenja. Ja i onako ništa ne čujem preko 14k, može da bude šta oćeš, sve jedno mi je.

Probao sam IMM6 sa telefonom, uzaludan posao, zbog telefona mislim, ne zbog mikrofona. Visoke još i nekako snima, malo manje nego što je stvarno, ali bas ne registruje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Ni na 45 stepeni se ne uklapa u ono sto je specificirano za driver

Pogledaj fabričke krive za 0deg. i 45deg, paralelne su pa se malo i približavaju iznad 14k, na 20k isti nivo. To je zbog hornice garantujem, takav je visokotonac.

Malo mi je sumnjiv i Holmi Impulse, on smešta krivu sam na 0db prema srednjoj vrednosti, ako poravnam nivoe na basu što bi trebalo biti približno isto recimo, malo drugačije to onda izgleda.

Link to comment
Share on other sites

Vertikalna disperzija Neo CD3.0 ribona dužine 5cm, a što su duži veći je problem. Horizontalno trakica širine 8-10mm nema nikakvih problema kad se uporedi sa uobičajenim driverom od 25 ili 28mm, ali vertikalno...

NeoCd3.0-curve-vertical.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Vertikalna disperzija Neo CD3.0 ribona dužine 5cm, a što su duži veći je problem. Horizontalno trakica širine 8-10mm nema nikakvih problema kad se uporedi sa uobičajenim driverom od 25 ili 28mm, ali vertikalno...

Normalna osobina ribona, ogranicena vertikalna disperzija, sto je nedostatak, ali zato odlicna horizontalna. Lek je u sto vecoj vertikalnoj duzini ribona, sto je relativno skupo i retko se primenjuje. Raal kod 140 15D koristi one male sundjere, foam deflector pads. Imam 3 para ribonskih zvucnika dva su sa ribonima od 66cm, treci sa 120cm. Rade od 400Hz do 20KHz. Razlika u vertikalnoj disperziji ogromna, naravno u korist duzeg. Opet, krajnje visoke imaju bolje ovi kraci, nikad dva dobra zajedno. 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, damic said:

Taj Panasonic bez kalibracionog fajla dize visoke za oko 3dB. 

Otprilike, kako koji. Možda zbog samog mikrofonskog pojačala ili nečega drugog (kapacitet kabla) kod mene to nije toliko prisutno. Merio sam razne zvučnike (mislim na visokotonce naravno) neke gole na parčetu kartona, a neke sa skretnicom, pa upoređivao sa fabričkim snimcima, ne vidim neku bitnu razliku od 10-20k.

Konkretno ovaj NEO CD3.0, bez korekcije iznad 7kHz sam merio dok sam radio (u kutiji sa skretnicom) skoro se poklapa moje merenje i fabričko, zanemarljive su razlike.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, damic said:

Razlika u vertikalnoj disperziji ogromna, naravno u korist duzeg.

Za nije obrnuto, što duži ribon gora vertikalna disperzija? 

Recimo vertikalna disperzija za NEO CD2.0 sa 12cm dužine trake je dosta lošija nego kod CD3.0 sa 5cm dužine trake. Evo sličice za CD2.0. Usput se vidi da slično kao kod 3.0 horizontalna disperzija ne opada sa uglom brzo kao kod kalotnih visokotonaca bez horne. 2.0 isto mora da se kompenzuje iznad 7k da bi moglo da se sluša, a taj koji sam slušao je kompenzovan kako treba i stvarno svira dobro.

Pages from neo-cd-2-0-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Nixie said:

Za nije obrnuto, što duži ribon gora vertikalna disperzija? 

Nije, dakle sto je duzi ribon, to je bolja vertikalna disperzija. Pazi, ovde se govori  o velikim ribonima koji sviraju srednje i visoke, ne o malim visokotoncima.

Link to comment
Share on other sites

To mi je baš nejasno. Fizika kaže što je veća dimenzija radijatora u odnosu na talasnu dužinu, uža je polarna karakteristika, tj. veća je usmerenost. Nije to tako samo za zvuk, nego i za radio, radare i slično.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...