Jump to content


Naim Supernait 2 vs Parasound halo hint 6


Miroljub

Recommended Posts

31 minuta ranije, lalelala said:

i ja  sam ....

i @Delija je ....pa sam i ja bio da čujem više puta ...

i @damic je ...pa smo se videli 10x 

nego reci ti nama , jel si ti nekad izmerio odziv sistema ?

koji si software koristio ?

koji mikrofon ?

koji kalibracioni fal imaš za mikrofon ?

kako si podesio PEQ-ove ?

pa da pričamo ....

Sa ponosom ti kazem, podesavao  sam “na uvo” sa zadatim uslovima i svi koji su culi su bili odusevljeni zvukom i bez da sam ih pitao. Dakle radi, dobro je.

 

Vas nekolicina sto ovde na forumu merite, crtate grafikone, mlatite praznu slamu... to radite da li znas zasto?

Zato sto ocigledno niste nikad zadovoljni svojim sistemima jer ne umete da ih namestite, jer ste ih birali po visokoj ceni i jos vise po velikom popustu pa ili  necete ili ne umete da ih namestite i da cujete te se onda krijete iza mernih instrumenata.

Mislite da je dovoljno da istresete 15, 20, 30k € u sistem i on ce da svira vrhunski.

Na zalost nece.

Praksa vas demantuje.

MANJE merite, vise SLUSAJTE ili pozovite u pomoc nekoga ko “cuje” .;) Nije sramota... mnogo. :rolleyes:

Veselije je, verujte mi. :)

Link to comment
Share on other sites

@lalelala

ja sve na uvce.....verovao ili ne to je savrsen instrument,merni mokrofon......

a to moze zato sto sistem i bez woofera dobro svira sve pa i taj segment, sa subom to malo doda i nije toliko komplikovano slusanjem podesiti......kad to ne valja, nema pomoci, ti si sve gore pomenute operacije radio i jel pomoglo nesto?

 

preskocili ste vazne korake pre suba i njegove integracije, da sistem klot radi dobro....mnogo vazno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sonichammer said:

Sa ponosom ti kazem, podesavao  sam “na uvo” sa zadatim uslovima i svi koji su culi su bili odusevljeni zvukom i bez da sam ih pitao. Dakle radi, dobro je.

 

Vas nekolicina sto ovde na forumu merite, crtate grafikone, mlatite praznu slamu... to radite da li znas zasto?

Zato sto ocigledno niste nikad zadovoljni svojim sistemuma jer ne umete da ih namestite, jer ste ih birali po visokoj ceni i jos vise popustu pa ili  necete ili ne umete da ih namestite i da cujete te se onda krijete iza mernih instrumenata.

Mislite da je dovoljno da istresete 15, 20, 30k € u sistem i on ce da svira vrhunski.

Na zalost nece.

MANJE merite, vise SLUSAJTE ili pozovite u pomoc nekoga ko “cuje” .;) Nije sramota... mnogo. :rolleyes:

Veselije je, verujte mi. :)

bez alata nema zanata , jbg bez merenja ne znaš gde si , ali eto ti si procenio, ne znam osnovu čega, da je tvoje uvce zlatno ...

ja ti verujem kad kažeš da si dodavanjem suba postigao bolji rezultat , ali ono o čemu ja i neki drugi članovi ovde pričamo je još bolji rezultat 

I moje je uvce zlatno , al mu ne verujem do kraja jer sam se više puta uverio da mi kaže da problema ima ali da ne zna da izoluje gde je problem , a mikrofon i software za merenje to lepo pokažu ....

Svako uvo ima manu jer ne može da se snađe kad mu neka izolovana učestanost maskira okolinu , kao što npr sobni mod kod mene sa +15 dB radi ... taj efekat je poznat u psiho akustici ali neću sad o tome ...

Ono što bih ti rekao , priznajem da si pionir u nekim stvarima , samo nećeš da prihatiš da može i preko toga bolje .

Verujem da te bole te hiljade o kojima pričaš ...

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, lalelala said:

 

Verujem da te bole te hiljade o kojima pričaš ...

Gresis, imam ih i ja ali sam ih plasirao na drugu stranu jer ispade da moj jeftiniji sistem svira bolje od npr tvog, skupog.

Objasnicu, stvar je cisto subjektivne pritode, ja sam svojim sistemom zadovoljan do te mere da ne mogu da me iz tog stanja “pomere” tudje imaginacije da MOZE jos bolje. ;)

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, lalelala said:

grešiš , nije u pitanju brutalna sila kako ti doživljavaš 12" ,  u pitanju je popunjavnje odziva sa više izvora koji su različito udaljeni od prepreka , koncept koji je poznat i o kojem se može pročitati ako se hoće ....

da te utešim , isto sam i ja razmišljao pre par godina , ali baš isto kao ti ....

iz drugih razloga dimenzije nisu idealne ali se i to pozicioniranjem da dovesti u red ...npr kod @TurboMaximus je slično pa sistem ubija kako radi ...i to jedan veoma nepretenciozan sistem

Ja sam izgleda baš dosta propustio za ovig godinu i po dana koliko sam odsustvovao sa foruma.

Koje subwoofere ima @TurboMaximus?

Meni je u glavi da ima neku nearfield postavku sa bookshelf zvučnicima.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ja sam izgleda baš dosta propustio za ovig godinu i po dana koliko sam odsustvovao sa foruma.

Koje subwoofere ima @TurboMaximus?

Meni je u glavi da ima neku nearfield postavku sa bookshelf zvučnicima.

Nemam sabvufer. Sve je isto kao pre, samo je jedan jeftin integralac zamenjen drugim. @lalelala je apostrofirao pozicioniranje, mada ne najtransparentnije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, TurboMaximus said:

Nemam sabvufer. Sve je isto kao pre, samo je jedan jeftin integralac zamenjen drugim. @lalelala je apostrofirao pozicioniranje, mada ne najtransparentnije.

Zbunio me poređenjem, prvo potencira merenje, pa dva subwoofera 12tice, pa filteri, pa akustički tretman prostora....i onda u tom kontekstu kaže ''slično kao kod TM''...a meni ostalo u glavi da ti potenciraš pozicioniranje, police, konstantno štelovanje na uvo, pomeranje nameštaja a nikako apsorberi i sl...pa se zapitah šta li sam u međuvremenu nešto propustio.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Aleksandar75 said:

Ja sam izgleda baš dosta propustio za ovig godinu i po dana koliko sam odsustvovao sa foruma.

Koje subwoofere ima @TurboMaximus?

Meni je u glavi da ima neku nearfield postavku sa bookshelf zvučnicima.

njegova soba je sličnih dimenzija  kao prostorija od pokretača teme pa je ipak dobijen odličan zvuk , u tom kontekstu je spomenuta ....

Sonic je izrazio sumnju da se iz sobe 4x4 sa pločicama na podu i 2 suba mogu dobiti dobri rezultati , pa smo otklanjali tj. pokušali da otklonimo jednu po jednu stavku .....dakle pločice nisu problem za sub nego za srednje i visoke ali se akustičkim tretmanom plafona ,mogu rešiti , sabovi svakako nisu problem je se merenjem i pozicioniranjem mogu rešiti i glavni zvučnici svakako nisu problem jer je @TurboMaximus u otprilike takvoj sobi dobio odlične rezultate ....

Ovo je ukratko šta smo drvili prošle večeri ...

Iz svega priloženog možemo videti dva pristupa , Sonic-ov da se radi na uvce i drugi , ne mogu da kažem moj jer sam ja učio od boljih od sebe ali evo pored @damic -a i @Delija i ja ga zastupam , da se meri pomoću mikrofona i software-a koji su za to specijalizovani , jer naše uho i slušni aparat u celini oseti da nešto nije u redu ali ne može tačno da otkirje tačan uzrok , tj učestanost na kojoj je problem.

@Sonichammer , zadovoljstvo je čudna stvar ... krterijumi su jako različiti , mogućnosti takođe . Ono što samo mogu da kažem da su me posete živim izvođenjima muzike raznih žanrova uvek budile iz osećaja ušuškanog zadovoljstva i terale da probam dalje i dalje .

Na moju veliku nesreću prostor u kome slušam je ekstremno zahtevan i to me je teralo da se borim sa nevidljivim silama prostorne akustike i zato sam se dohvatio i teorije i merenja i pretvorio ovaj svoj hobi u omanje istraživanje ...

Moja merenja su bila na analizi kod ozbiljnih igrača sa obe strane bare i svi do reda su mi rekli da mi je prostor akustička noćna mora i to ne samo glede sobnih modova nego i RT parametara , spregnutih komora (ko je bio kod mene to je udubljenje iza dvoseda ) itd.

Posle svih iteracija ja sam ekstremno zadovoljan šta sam iz njega izvukao ... da li može bolje , može sigurno , ali nemam više vremena , spremam se za daleki put . 

Ako da Bog zdravlja i sreće ,  biće i nova kuća sa lepim , simetričnim i pravilnijim prostorom za uživanje 6x7m pa ćemo tek onda boj voditi , akustika , subovi  i na drugoj strani  ja sa mikrofonom :-)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lalelala said:

njegova soba je sličnih dimenzija  kao prostorija od pokretača teme pa je ipak dobijen odličan zvuk , u tom kontekstu je spomenuta ....

Sonic je izrazio sumnju da se iz sobe 4x4 sa pločicama na podu i 2 suba mogu dobiti dobri rezultati , pa smo otklanjali tj. pokušali da otklonimo jednu po jednu stavku .....dakle pločice nisu problem za sub nego za srednje i visoke ali se akustičkim tretmanom plafona ,mogu rešiti , sabovi svakako nisu problem je se merenjem i pozicioniranjem mogu rešiti i glavni zvučnici svakako nisu problem jer je @TurboMaximus u otprilike takvoj sobi dobio odlične rezultate ....

Ovo je ukratko šta smo drvili prošle večeri ...

Iz svega priloženog možemo videti dva pristupa , Sonic-ov da se radi na uvce i drugi , ne mogu da kažem moj jer sam ja učio od boljih od sebe ali evo pored @damic -a i @Delija i ja ga zastupam , da se meri pomoću mikrofona i software-a koji su za to specijalizovani , jer naše uho i slušni aparat u celini oseti da nešto nije u redu ali ne može tačno da otkirje tačan uzrok , tj učestanost na kojoj je problem.

@Sonichammer , zadovoljstvo je čudna stvar ... krterijumi su jako različiti , mogućnosti takođe . Ono što samo mogu da kažem da su me posete živim izvođenjima muzike raznih žanrova uvek budile iz osećaja ušuškanog zadovoljstva i terale da probam dalje i dalje .

Na moju veliku nesreću prostor u kome slušam je ekstremno zahtevan i to me je teralo da se borim sa nevidljivim silama prostorne akustike i zato sam se dohvatio i teorije i merenja i pretvorio ovaj svoj hobi u omanje istraživanje ...

Moja merenja su bila na analizi kod ozbiljnih igrača sa obe strane bare i svi do reda su mi rekli da mi je prostor akustička noćna mora i to ne samo glede sobnih modova nego i RT parametara , spregnutih komora (ko je bio kod mene to je udubljenje iza dvoseda ) itd.

Posle svih iteracija ja sam ekstremno zadovoljan šta sam iz njega izvukao ... da li može bolje , može sigurno , ali nemam više vremena , spremam se za daleki put . 

Ako da Bog zdravlja i sreće ,  biće i nova kuća sa lepim , simetričnim i pravilnijim prostorom za uživanje 6x7m pa ćemo tek onda boj voditi , akustika , subovi  i na drugoj strani  ja sa mikrofonom :-)

 

 

 

Само мала дигресија по питању плочица у просторијама  и ниских фреквенција тј  сабова,  пошто ће ово читати неко ко се не разуме баш па да не би погрешно протумачио, добро позната чињеница је да ниске фреквенције носе у себи већу количину  енергију од средњег и високог спектра, а самим тим што више убацујеш ту енергију ( ниже фрекв опсеге) у просторију која је 4х4 па још има плочице у њој самим тим и повећаваћ количину враћене енергију у ту исту просторију, тј повећаваш рефлексије. Е сад, ту на сцену ступа магични ДСП и којекакви филтери, па се то да све лепо наштимати.

Да ли је то веран звук ?

Или је то само звук који се неком свиђа ?

Ако се већ у овом нашем хобију трудимо да све звучи природно ,онда је питање какав звук добијамо у оваквој поставци система.

Поштујем свачију намеру како ће формирати свој систем и какав звук ће тиме добити, тако да не улазим у дубиозу  туђих одлука.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zeljko1974 said:

Само мала дигресија по питању плочица у просторијама  и ниских фреквенција тј  сабова,  пошто ће ово читати неко ко се не разуме баш па да не би погрешно протумачио, добро позната чињеница је да ниске фреквенције носе у себи већу количину  енергију од средњег и високог спектра, а самим тим што више убацујеш ту енергију ( ниже фрекв опсеге) у просторију која је 4х4 па још има плочице у њој самим тим и повећаваћ количину враћене енергију у ту исту просторију, тј повећаваш рефлексије. Е сад, ту на сцену ступа магични ДСП и којекакви филтери, па се то да све лепо наштимати.

Да ли је то веран звук ?

Или је то само звук који се неком свиђа ?

Ако се већ у овом нашем хобију трудимо да све звучи природно ,онда је питање какав звук добијамо у оваквој поставци система.

Поштујем свачију намеру како ће формирати свој систем и какав звук ће тиме добити, тако да не улазим у дубиозу  туђих одлука.

DSP nešto reši , nešto pokvari ..... ako se primenjuje na niskim učestanostima  , bez velikih amplituda korekcija i sa širokim Q može da prodje neopaženo ...

 

uvek je dobro prvo eksperimentisati sa pozicioniranjem pa kad se izabere najprihvatljivija pozicija ostatak rešavati kombinacijom dampiranja i DSP na kraju

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, lalelala said:

DSP nešto reši , nešto pokvari ..... ako se primenjuje na niskim učestanostima  , bez velikih amplituda korekcija i sa širokim Q može da prodje neopaženo ...

 

uvek je dobro prvo eksperimentisati sa pozicioniranjem pa kad se izabere najprihvatljivija pozicija ostatak rešavati kombinacijom dampiranja i DSP na kraju

Значи треба бити веома опрезан и константно нешто експериментисати.:thumbsup2

А да поставим опет питање, да ли је то искрен  и природан звук ?

Сасвим је легитимно да  дате одговор да није, и верујем да је тај звук фантастичан, да те обузме и тотално приволи себи.И мени је негде у даљем плану да нешто слично пробам, додуше не те ценовне категорије.

Да се мало играм у домену ДСП-а .

 

Link to comment
Share on other sites

Igrati se možeš za nula novaca na oko 15 dana koliko važi probna licenca za Roon ... treba ti DAC a sa računara sve ostalo možeš da uradiš

U Roon-u imaš implementiran DSP možda i najbolje što sam do sada čuo. 

Meni je zvuk iskren , @Nomimasen i @TurboMaximus kad god dođu traže da ga isključim ... teško je dati odgovor ali po mom sudu više popravi nego što pokvari.

Svakako, ako je moguće da se zaobiđe , to je najbolje ....

 

Link to comment
Share on other sites

 Dva mozda glupa pitanja:

  • Da li ima smisla ulaziti u celu pricu, ako muzika koju slusate ne ide toliko duboko? Realno, G na bas gitari je 50Hz, kick drum oko 60Hz.... Za slusanje koje ne ukljucuje puno klasicne muzike, koliko je ovo bitnan napor?
  • Kad se uzme u obzir ovo gore, da li to onda znaci da, sa nekim podnostojecim zvucnicima koji realno lepo silaze do 50Hz ovo postaje i objektivno manje bitno, tj. da je bolje optimizovati, na primer, akustiku prostorije?

 Shvatam da je pitanje ukusa, ali razmisljam da mozda ovo povede raspravu o dobrom pravcu... i odgovori zasto ovo nije tema kojom se bavi vecina.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, lalelala said:

Igrati se možeš za nula novaca na oko 15 dana koliko važi probna licenca za Roon ... treba ti DAC a sa računara sve ostalo možeš da uradiš

U Roon-u imaš implementiran DSP možda i najbolje što sam do sada čuo. 

Meni je zvuk iskren , @Nomimasen i @TurboMaximus kad god dođu traže da ga isključim ... teško je dati odgovor ali po mom sudu više popravi nego što pokvari.

Svakako, ako je moguće da se zaobiđe , to je najbolje ....

 

Roon, одлично, пробаћу .

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, nkrgovic said:

 Dva mozda glupa pitanja:

  • Da li ima smisla ulaziti u celu pricu, ako muzika koju slusate ne ide toliko duboko? Realno, G na bas gitari je 50Hz, kick drum oko 60Hz.... Za slusanje koje ne ukljucuje puno klasicne muzike, koliko je ovo bitnan napor?
  • Kad se uzme u obzir ovo gore, da li to onda znaci da, sa nekim podnostojecim zvucnicima koji realno lepo silaze do 50Hz ovo postaje i objektivno manje bitno, tj. da je bolje optimizovati, na primer, akustiku prostorije?

 Shvatam da je pitanje ukusa, ali razmisljam da mozda ovo povede raspravu o dobrom pravcu... i odgovori zasto ovo nije tema kojom se bavi vecina.

Spusta se muzika lagano ispod 50 Hz, ako ne slusas samo akusticnu muziku. Mnogi muzicari imaju spusten stim, elektronske efekte... 

A pored toga, problemi sa akustikom su vrlo cesto dobrano iznad 50 Hz. Kod mene oko 70 Hz i to u relativno velikoj prostoriji.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nkrgovic said:

 Dva mozda glupa pitanja:

  • Da li ima smisla ulaziti u celu pricu, ako muzika koju slusate ne ide toliko duboko? Realno, G na bas gitari je 50Hz, kick drum oko 60Hz.... Za slusanje koje ne ukljucuje puno klasicne muzike, koliko je ovo bitnan napor?
  • Kad se uzme u obzir ovo gore, da li to onda znaci da, sa nekim podnostojecim zvucnicima koji realno lepo silaze do 50Hz ovo postaje i objektivno manje bitno, tj. da je bolje optimizovati, na primer, akustiku prostorije?

 Shvatam da je pitanje ukusa, ali razmisljam da mozda ovo povede raspravu o dobrom pravcu... i odgovori zasto ovo nije tema kojom se bavi vecina.

Kod mene postoje rupe u odzivu  na dva mesta na oko 70 Hz i  od 100 do 130 Hz .... skroro svaki veliki zvučnik postavljen u prostoriju ima barem dve rupe i dva brega ....bregovi nisu problem , lako se šišaju , ali šta raditi sa rupama ? Koliko god pokušavao da ih pojačaš one uvek ostaju rupe jer se samo veća energija potire ... zato su subovi potrebni da sa druge geometrijske pozicije ubace enrgiju u te rupe

Ovo je jako bitno razumeti pa ako njie jasno ajde da zakačim odzive kad se vratim sa posla ...

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, nkrgovic said:

 Dva mozda glupa pitanja:

  • Da li ima smisla ulaziti u celu pricu, ako muzika koju slusate ne ide toliko duboko? Realno, G na bas gitari je 50Hz, kick drum oko 60Hz.... Za slusanje koje ne ukljucuje puno klasicne muzike, koliko je ovo bitnan napor?
  • Kad se uzme u obzir ovo gore, da li to onda znaci da, sa nekim podnostojecim zvucnicima koji realno lepo silaze do 50Hz ovo postaje i objektivno manje bitno, tj. da je bolje optimizovati, na primer, akustiku prostorije?

 Shvatam da je pitanje ukusa, ali razmisljam da mozda ovo povede raspravu o dobrom pravcu... i odgovori zasto ovo nije tema kojom se bavi vecina.

Nista nije glupo ako pitas. Glupo je ako tvrdis, sto dosta ljudi radi na ovom forumu, a nije tako. 

Najnizi osnovni ton, 6 string basa je 30,868Hz (B0), 5 string basa 41,204Hz (E1)

Kick drum, je oko 48-53Hz, medjutim niko ne razmislja o harmonicima, sto je druga prica.

Ako se preko sistema jos slusa HT, tu idemo do 10Hz.

U savkom slucaju, pomoc subova je neophodna.

Link to comment
Share on other sites

Nista nije glupo ako pitas. Glupo je ako tvrdis, sto dosta ljudi radi na ovom forumu, a nije tako. 
Najnizi osnovni ton, 6 string basa je 30,868Hz (B0), 5 string basa 41,204Hz (E1)
Kick drum, je oko 48-53Hz, medjutim niko ne razmislja o harmonicima, sto je druga prica.
Ako se preko sistema jos slusa HT, tu idemo do 10Hz.
U savkom slucaju, pomoc subova je neophodna.

Gospodine Damicu sad mi nešto pade na pamet, pa vi digitalizovaste sve signale (i analogne) mnogo pre Devialeta.
Bravo za predikciju (znanje)!
I dalje mi je u glavi vaš zvuk-bas.
Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, damic said:

Nista nije glupo ako pitas. Glupo je ako tvrdis, sto dosta ljudi radi na ovom forumu, a nije tako. 

Najnizi osnovni ton, 6 string basa je 30,868Hz (B0), 5 string basa 41,204Hz (E1)

Kick drum, je oko 48-53Hz, medjutim niko ne razmislja o harmonicima, sto je druga prica.

Ako se preko sistema jos slusa HT, tu idemo do 10Hz.

U savkom slucaju, pomoc subova je neophodna.

 Znam ali niko ne svira praznu najnizu zicu - ja kazem G sa razlogom. Za HT se apsolutno slazem, sad razmisljam samo o muzici...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...