Jump to content


Naim Supernait 2 vs Parasound halo hint 6


Miroljub

Recommended Posts

Nije to bolje ni pod razno. Razlog je vrlo ocigledan, da ne pisem ispocetka. Integracija bas i srednjetonskog podrucja je daleko iznad frekvencija od interesa za integraciju sa sub-om. Integraciju sa sub-om treba posmatrati kao integraciju sa prostorijom.

A to sto si napisao za povezivanje REL-a je samo nacin za povezivanje u sistemima gde nema pre-out-a, a to je dobar deo matorih sistema. Uz to REL elektronika je tako podesena da dobro radi sa velikom osetljivoscu (sa hi-level ulazima) i to im je plus. I SVS je do nedavno nudio takvo povezivanje na svim sub-ovima, a onda su smanjili troskove jer ljudi to jednostavno u danasnje vreme vise ne koriste.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DejanM said:

Delija,

Ako se ne varam REL nudi poseban nacin povezivanja svojih SUBova (i integracije) i to tako da se ulaz u SUB vezuje direktno na terminale izlaznog pojacala - paralelno zakacenim zvucnicima. Zbog velike impedanse ulaza SUBa (ako me secanje sluzi: 150K) onda ta integracija radi bez da stvara probleme stereo zvucnicima. Na taj nacin je moguce zakaciti REL SUB na bilo koje pojacalo. REL cak preporucuje takav nacin povezivanja svojih SUBova.

E sad, rekavsi ovo, nisam siguran sta podrazumevas pod "pravom integracijom" ....

prava integracija je da glavni zvučnici ne rade ispod npr 80Hz ....a da SUB-ovi preuzmu u potpunosti taj deo ....

Zašto je to najbolje ?

Zato što se glavni zvučnik tu najviše "muči" , jer su tu najveće snage i najveća izobličenja na drajveru zbog velikih hodova , najveće vibracije na kutiji itd.

Kad se glavni zvučnik oslobodi tog teškog zadataka on ono ostalo (od 80Hz pa naviše ) svira znatno bolje  bez izobličenja , bez vibracija itd.

Spajanje SUB-a u paralelu sa glavnim zvučnikom (oba sviraju od 20 do 80 Hz) takođe poboljšava situaciju ali ne toliko koliko ovaj malo pre opisan način povezivanja ....

Dakle bez sub integracije ništa ...

Link to comment
Share on other sites

 Cisto moja 0.02 EUR:

 Prava integracija je aktivna skretnica, izmedju pretpojacala i pojacala. Sub je zamena i dopuna. Aktivna skretnica u (integrisanom/pret-)pojacalu koja sece pre zvucnika donosi mozda bolju integraciju, ali onda imate dve skretnice pre zvucnika. Samim tim, unosite i dodatni sum u signal. Na sub-u je ovo moguce iskljuciti (bar na nekima), ali na zvucnicima problem ostaje.

 Resenje koje na cist pre-out iz pretpojacala veze sub i onda koristi skretnicu u sub-u ima isti broj skretnica pre sub-a, ali manje pre zvucnika. Mozda je integracija bolja kad pojacalo ima opciju za sub(zavisi od zvucnika, sub-a i skretnice), ali neki sum se unosi u zvucnike.

 Ja samo hocu reci da nije prosto i da bi bilo mnogo bolje kad bi covek cuo svojim usima. Apsolutno nisam protiv Sub-a, ni protiv aktivnih skretnica, stavise - ali ovo je polovicno resenje, koje nema samo prednosti vec i mane koje ignorisete.

Link to comment
Share on other sites

Kod manjih prostora se kao rešenje po pravilu koriste manji zvučnici na stalcima. Mislim da 90 % malih bookshelf zvučnika ne može da pruži kvalitetan bas. Tu se sub nameće kao jedino rešenje, tako da sam ja tako i postupio. Moj Focal Chorus 807V mora da ima pomoć suba, i onda je sve ok.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, lalelala said:

prava integracija je da glavni zvučnici ne rade ispod npr 80Hz ....a da SUB-ovi preuzmu u potpunosti taj deo ....

Zašto je to najbolje ?

Zato što se glavni zvučnik tu najviše "muči" , jer su tu najveće snage i najveća izobličenja na drajveru zbog velikih hodova , najveće vibracije na kutiji itd.

Kad se glavni zvučnik oslobodi tog teškog zadataka on ono ostalo (od 80Hz pa naviše ) svira znatno bolje  bez izobličenja , bez vibracija itd.

Spajanje SUB-a u paralelu sa glavnim zvučnikom (oba sviraju od 20 do 80 Hz) takođe poboljšava situaciju ali ne toliko koliko ovaj malo pre opisan način povezivanja ....

Dakle bez sub integracije ništa ...

Znaci onda se sve te negativne pojace (boldovano) prenose sa zvucnika na subwoofer?

U tom slucaju dodje gotovo na isto, samo se menja tacka zarista problema.

Link to comment
Share on other sites

Kad nesto “trese” onda trese, nije vazno gde.

Slazem se da je ukrucenje kabineta, izolacija komore, livena korpa drajvera i sl itekako moguce u pravcu postizanja visokog kvaliteta u odstranjivanju negativnih efekata ali koliko onda takav “sistem” kosta i koliko treba da kosta spram zvucnih kutija ciji deo posla treba da odradi i dopuni?

Link to comment
Share on other sites

U kontekstu price kpja se ovde vodi, pojacalo je rastereceno u oba slucaja.

Samo sam hteo da skrenem paznju da su ovo ovde “hajendaske “ price svakako zanimljive ali nedostizne prosenom konzumentu na ovim prostorima.

Drugo, primecujem da se ovde mahom iznose teorijska znanja sto naucena u “skoli” sto procitana na internetu, cesto napisana od istih takvih “teoreticara” . :-D

p.s.

namerno kazem “mahom” kako bi se i oni koji su se prepoznali iza iste mogli “sakriti” pa ce se time nadam se izbeci nepottebni fajt podgrejan povredjenom sujetom. ;)

Link to comment
Share on other sites

kada su i pojacalo i zvucnici i sub kvalitetni, mislim da je stetno seci zvucnike dole gde preuzima woofer.

mislim da je mnogo bolja integracija kada zvucnik svira sve sto moze, pocetna pretpostavka je da to svira kako valja, ali nije dovoljno duboko tj. ima izvestan pad u glasnoci sa padom frekvencija pa tada da woofer doda malo decibela kojih fali na tim frekvecijama.

 

jos nisam cuo dobar zvuk gde sub svira sve ispod 80-100hz.

isto tako nisma cuo dobro uklopljen sistem gde sub sidje 30-40hz ispod donje granice zvucnika, dobar hi fi woofer i dobra integracija znaci da ispegla fr pad osnovnih zvucnika, a time harmonicima i koje cime vrlo pozitivno utice na ostatak spektra......zabluda je da nekim zvucnicicima koji ne idu ispod 100hz sa subom mozete dobiti savrsen full range.....range da ali savrsen ne.

 

ovo je sve samo moje misljenje i znam da ce mnogi misliti suprotno......svako je za sebe u pravu i to je ok.

Link to comment
Share on other sites

Lepo si napisao - TI nisi cuo.

A koliko si uopste razlicitih ozbiljnih sistema sa ozbiljnim sub-ovima cuo?

I jos nesto - skretnica nije "zid". Tu su mnogi u zabludi. Stereo zvucnici se najcesce seku skretnicom (high-pass filterom) drugog reda iliti 12db/oct. To znaci da ako je rez na 80 Hz, atenuacija na 40 Hz je samo 12 dB. To je na nivou room mode-ova, pa i manje.

Link to comment
Share on other sites


jos nisam cuo dobar zvuk gde sub svira sve ispod 80-100hz.
isto tako nisma cuo dobro uklopljen sistem gde sub sidje 30-40hz ispod donje granice zvucnika,

Evo zašto volim da čitam Vaše postove i zbog čega pokušavam da “upijam” Vaše iskustvo da bih greske sveo na razumnu meru.
Ja niti imam priliku, niti sam stručan (u smislu dugogodišnjeg iskustva) da bih i kada bih bio u prilici da čujem nešto stvarno izuzetno to i prepoznao.
Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Delija said:

Lepo si napisao - TI nisi cuo.

A koliko si uopste razlicitih ozbiljnih sistema sa ozbiljnim sub-ovima cuo?

I jos nesto - skretnica nije "zid". Tu su mnogi u zabludi. Stereo zvucnici se najcesce seku skretnicom (high-pass filterom) drugog reda iliti 12db/oct. To znaci da ako je rez na 80 Hz, atenuacija na 40 Hz je samo 12 dB. To je na nivou room mode-ova, pa i manje.

i zvucnik koji nije dole secen moze da ima iste ili slicne ili pogodnije karakteristike za uklapanje sa sub-om.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Srecko said:


Evo zašto volim da čitam Vaše postove i zbog čega pokušavam da “upijam” Vaše iskustvo da bih greske sveo na razumnu meru.
Ja niti imam priliku, niti sam stručan (u smislu dugogodišnjeg iskustva) da bih i kada bih bio u prilici da čujem nešto stvarno izuzetno to i prepoznao.

Srecko uzdrzite se od ovakvih postova generalno, a ako ne mozete onda bar prema meni, molim Vas.

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da Vam nije bila namera g. Delija da me “uvredite” zato sto sam na osnovu onoga sto čitam izveo takav zaključak makar on bio i pogrešan.
Ako i kada budem kupovao subove za svoj sistem nadam se da mi ni vi ne biste odbili konsultacije-pomoc na PP u vezi sa tim jer koliko god da nisam stručan mislim da sam dovoljno razuman da procenim ko bi mogao da mi pomogne u vezi sa nečim sto me interesuje, naravno ako dotični gospodin ima vremena i želju da pomogne.

Link to comment
Share on other sites

Сада се расправља да ли појачало и звучници боље свирају када раде пуни опсег или када су растерећени оног најнижег дела, најзахтевнијег по питању снаге и струје, те се тај део препусти компоненти која је управо и прављена за то. Да ли да се секу или дуплирају или допуњавају... данак неискуству...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, gvlada said:

Сада се расправља да ли појачало и звучници боље свирају када раде пуни опсег или када су растерећени оног најнижег дела, најзахтевнијег по питању снаге и струје, те се тај део препусти компоненти која је управо и прављена за то.

Kada su u pitanju neka ''monster'' pojačala (naročito sve popularnija D kasa sa više stotina w), nekako se više nameće pitanje integracije nego rasterećenja  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...