Jump to content


Harbeth Super HL5 Plus-Pojačavač, Iskustva


Srecko

Recommended Posts

Хвала, потпуно смо разумели све што сте написали.
Тај screenshot је што се тиче свих овде требало да остане на diyaudio.rs форуму, тамо има своју сврху.
И поред тог неспретног дељења њихове информације познајемо значај и утицај Нелсона на рад и стваралаштво ЗенМода и ја само могу да се придружим честиткама.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

kamo sreće da živimo u zemlji gde bi Nelson Pass bio počastvovan pozivom na Festival Audio Konstruktora u Baču, tamo dobio 30-minutni termin za predavanje, a Aleksandru od milja Alex-u-Amerikancu doneo u poklon autentični Levis501.

Toliko kao pokušaj reversne psihologije.

To bi bila moja i jedina ponosna Srbija. Ni manje ni više.

sorry.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nisam uspeo da steknem mišljenje, na osnovu dosadašnje diskusije, koji bi tip-brand pojacavaca bio najbolji izbor uz Harbeth-e.

Pomenuo sam, u nekom od postova ranije, da po stranim forumima se uglavnom pominju: Hegel, Accuphase i Naim.

Da li je u međuvremenu neko sa iskustvom “video” ovu temu i pozeleo da napise nešto decidnije?

Da li bi se taj stav o pojacavacima koji “leže” Harbeth-u mogao generalizovati na sve BBC zvučnike-monitore?

Zamolio bih da iz razmatranja isključimo “D” klasu pojacavaca jer g. Alan Shaw je stavio primedbu, na forumu Harbeth-a, da oni ne bi bili dobar izbor za Harbeth (verovatno i za druge zvučnike) zbog izmerenog jakog signala na izlazu (najgornji deo frekventnog spektra koji zvucnici po deklaraciji ne reprodukuju) iako je volume postavljen na nulu (da ne prepričavam stav u celosti).

Link to comment
Share on other sites

Za Harbeth treba dosta snage, neka te ne zavara ono "lako su pokretljivi". Da li ih upariti sa pojačalima koje preporučuju, mislim na ove tri firme, ne znam. Možda se ne treba vezivati za ustaljena mišljenja. Treba probati obavezno pre kupovine. Mislim da bi ovo bio neki minimum, sve kvalitetnije i jače je dobro došlo. :)

Product-VSI75-Angle.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kod dvojice prijatelja često imam prilike da slušam Octave pojačala. I kod jednog i kod drugog su u sistemu sa monitorskim zvučnicima i to zvuči stvarno odlično. Mislim da treba razmisliš i njihovim pojačalima, meni se baš sviđa kako to zvuči. V70 Class A bi bila ok za Harbeth, opet naravno uz obaveznu probu. 

v70ca-black-diag.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kod dvojice prijatelja često imam prilike da slušam Octave pojačala. I kod jednog i kod drugog su u sistemu sa monitorskim zvučnicima i to zvuči stvarno odlično. Mislim da treba razmisliš i njihovim pojačalima, meni se baš sviđa kako to zvuči. V70 Class A bi bila ok za Harbeth, opet naravno uz obaveznu probu. 
v70ca-black-diag.jpg.9079ba152109feaf54e8a86bd03e75e6.jpg

[mention]dzonibegood [/mention] mislim da bi Vam moglo biti interesantno, i zbog Vaših planova, mišljenje g. Allana Shaw o lampama generalno (pomenuo sam da i sam posedujem Dynaco ST-70).
Rekao bih jedno veoma zrelo promišljanje bazirano na fizici i merenjima uz nezaobilazne slušne analize.
Naravno čovek je za života postao legenda i nigde ništa ružno nije rekao ni za jedan “DOBAR” pojacavac (pa i lampaški) osim da treba da je održava (na svakih 10 godina kompletan refresh kod autorizovanog servisera).
Link to comment
Share on other sites

jesi probao nešto od toga?

Gospodine [mention]zflazar [/mention] nisam probao.

U godinama sam a i u rizičnoj grupi onih koji bi trebalo da budu jako razumni u ovom pandemijskom periodu.

Voleo bih naravno da čujem te stvari kod sebe, ali nije velika verovatnoća za tako nešto zbog gore pomenutog.

Gospodin [mention]damic [/mention] ponudio je se da donese svoj Luxman L530 da ga poslušamo ali razumljivo kada sve ovo prođe.

U julu ću dobiti od drugara na slušanje Naim Supernait II i njega ću moći duže da slusam-analiziram.

Taj moj drugar, koji inače poseduje Harbeth Super HL5 Plus, odlucio je da zameni Naim Supernait II novim pojačivačem Accuphase E370 za koji je se odlucio posle celo nedeljne sesije slušanja-slepi test, svega i svačega, na HL5 u Beču pre 3 meseca; sto decidno govori o njegovom ukusu i mišljenju koji je pravi pojacavac za Harbeth HL5.

Najčešća pitanja za g. Allana Shaw su ustvari o pojacavacima Quad 44, 606, 707, 909 zaključno sa Arterom za koje kaže da su dobri (kao i mnogi drugi), da ih oni u Harbeth imaju raznih modela i da ih redovno odrzavaju.

Generalno, čini mi se, da iz njegovih iskaza provejava stav da nije razumno uložiti za rang velicine više sredstava u pojacavac za veoma skroman inkrementalni pomak u kvalitetu i da se na nivou pojacavaca ništa znacajno nije izmenilo-desilo još od 70-80 godina prošlog veka te da su “DOBRI” pojacavaci iz tog perioda ako su dobro održavani odlican i za svakog zadovoljavajuci izbor.

Link to comment
Share on other sites

g.Allan Shaw Vam je ocigledno neprikosnoven autoritet, zasto ne nabavite pojacivac koji on preporucuje.

Tesko da ce neko od nas ovde svojom preporukom koja se razlikuje od Shaw-ove promeniti Vase misljenje.....ili capras divanimo da se ubije vreme bez nekog jasnog cilja?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Srecko said:


[mention]dzonibegood [/mention] mislim da bi Vam moglo biti interesantno, i zbog Vaših planova, mišljenje g. Allana Shaw o lampama generalno (pomenuo sam da i sam posedujem Dynaco ST-70).
Rekao bih jedno veoma zrelo promišljanje bazirano na fizici i merenjima uz nezaobilazne slušne analize.
Naravno čovek je za života postao legenda i nigde ništa ružno nije rekao ni za jedan “DOBAR” pojacavac (pa i lampaški) osim da treba da je održava (na svakih 10 godina kompletan refresh kod autorizovanog servisera).

A. Shaw sigurno zna najbolje kada su njegovi zvučnici u pitanju. Treba imati u vidu da i on ima svoj doživljaj zvuka i odgovarajuće afinitete. Znam da nije sklon lampama, zato bih predložio ovo. E380 se i stilski uklapa:)

e-380.jpg

Link to comment
Share on other sites

g.Allan Shaw Vam je ocigledno neprikosnoven autoritet, zasto ne nabavite pojacivac koji on preporucuje.
Tesko da ce neko od nas ovde svojom preporukom koja se razlikuje od Shaw-ove promeniti Vase misljenje.....ili capras divanimo da se ubije vreme bez nekog jasnog cilja?

Da, na osnovu onoga sto sam procitao, izgleda da sa pravom ljudi lepo misle o g. Allan Shaw..
Nažalost on ne preporucuje ni jedan pojacavac pojedinačno.
Rekoh on preporucuje “DOBAR”-odrzavan čak ne preskup pojacavac (tako ga ja shvatam).
Takođe Allan Shaw je vlasnik i glavni dizajner Harbeth i time zainteresovan da ne “isključuje” pojedine firme.
Posredno, moglo bi se reći” da preferira Hegel jer je Hegel H360 koristio na prezentacijama.
Ja ustvari postavljam ova pitanja upravo na bazi Vašeg stava i stava g. Vlade da se na internetu svašta može naći a da je iskustvo slušanja i poređenja ipak na prvom mestu.
U pravu ste da trenutno nisam u mogucnosti da lično čujem neke pojacavace, koji bi mogli biti interesantni, i da nekome moj stav o socijalnom distanciranju može biti smešan; no to su samo različitosti u proceni situacija.
Meni su diskusije na forumu korisne jer mnogo više držim do mišljenja ljudi koje sam posredno ili neposredno upoznao; a i znacajno mi pomažu u formiranju slagalice donošenja odluke.
Naravno da ta moja odluka može biti pogresna i pored svega sto preduzimam da ne bude.
Link to comment
Share on other sites

A. Shaw sigurno zna najbolje kada su njegovi zvučnici u pitanju. Treba imati u vidu da i on ima svoj doživljaj zvuka i odgovarajuće afinitete. Znam da nije sklon lampama, zato bih predložio ovo. E380 se i stilski uklapa

e-380.jpg.9531c407d8adec5e39fd3ec374d741c3.jpg

Nadam se da me nećete pogrešno shvatiti.

Zašto bih se odlucio za Accuphase E380.

1. Pomenuh stav da se nažalost ništa znacajno na polju pojacavaca (po mnogim meritornim mišljenjima) nije desilo od 70-80 godina prošlog veka.

2. Mnogi kažu da je Accuphase jednostavno preskup za to sto nudi.

3. Jeste lep i kvalitetan nesumnjivo, ali zašto je bolji izbor od npr. Benchmark AHB2 ili Hegel H190 koji su malte ne duplo jeftiniji.

4. Slušao sam E370, odlican, sjajno urađen, košta bubreg kako se to kaže, a nisam bas pao na teme. Moguće je i da je razlog prost da ja lično i objektivno ni ne mogu da čujem razlike ali sam uvek mogao da uocim šta mi se dopada a šta ne.

5. Zašto ne Luxman 505 ili neki sličan?

6. Voleo bih da čujem nešto poput onoga sto ste rekli u prethodnim postovima “slušao sam kod drugara ....... to bas dobro zvuči”.

Taj tip mišljenja je izuzetan jer je na neki način proverljiv.

Konkretno u Vašem slučaju neki ljudi koje poznajem a čiji je ukus dosta sličan mom su za zvuk Vašeg sistema napričali mi hvalospeve; sto bi značilo da bi Vaš “ukus” mogao biti dosta blizak mom i smanjiti mi “broj kandidata za slušanje”.

Link to comment
Share on other sites

Srecko,

Ja bih na tvoju listu dodao Quad 909. Ja sam ga slusao na 63-jkama i to je radilo odlicno, tako da mozes, ako ti se prohte, da ga koristis na oba para zvucnika koje imas. Osim toga ne kosta bubreg.

Mislim da tvoja razmisljanja u pravcu Luxmana jesu dobra - Luxman pravi odlicna pojacala, neutralnog zvuka ali bi trebalo proveriti kako to svira sa tvojim Harbethima. Veoma sam skeptican po pitanju Accuphase pojacala.

Moj utisak o Harbethima jeste da Shaw-a prica kako pojacalo nije vazno, nije bas tacna. Cak sta vise - mislim da uparivanje Harbetha generalno nije ni malo trivijalna stvar. Ti zvucnici ce naravno da sviraju sa puno razlicitih pojacala ali ce samo sa nekima da sviraju optimalno. Ja sam ih slusao sa Audio Research i to je recimo radilo dobro. Sa Naimom ... mmmm, .... onako ...

Link to comment
Share on other sites

[mention]DejanM [/mention]trenutno slusam Harbeth sa Quad 405 II Keith Snook Modification.
Najkraće rečeno to je Quad 405 II sa svim poboljšanjima do kojih je Quad došao kroz 606, 707, 909 a koja mogu da se “strpaju” u relativno malu kutiju Quad 405 II (simplifikovano dosta slično 909).
Više sam nego zadovoljan kako to svira kod mene. Šta više kad sam kod drugara slušao Naim Supernait II (ne u A-B test), pomislio sam zašto bih uopšte bilo šta menjao.
S druge strane poprilično sam novca uvalio u zvucnike i bilo bi šteta da iz njih ne “izvučem” ono sto mogu ako bi to bila znacajnija razlika.
Quad 909 je, saglasan sam sa Vama u potpunosti, veoma razuman izbor. Može se nabaviti relativno povoljno, refreshovati i time čak i po Allan Shaw dobiti veoma fini pojacavac. Naravno da 909 otvara druga pitanja poput koji preamp. Trenutno koristim PS Audio 5.6 jer mi u kombinaciji sa Quad 405 II, mojim zvucnicima, mojoj sobi i za MOJE UŠI prijatnije svira od Quad 44. Opet preamp 99 mnogi kažu da je odlican izbor uz 909 ali bi me to odvelo u novu investiciju-razmenu.
Zato pokušavam da dođem do sto više informacija, sto mi se čini jao jedini ispravan put.
Naravno u mojoj odluci će znacajno ucestvovati i neki drugi razlozi. Pomenuh da imam i solid state i lampaski pojacavac. Tokom vremena nakupio sam puno nekih komponenata koje su mi po ormanima (zena više nije spremna da mi ih toleriše ) pa bi i prodaje i eventualne zamene mogle biti takođe od uticaja na izbor.
Luxman-i.
Novi koštaju kao bubreg a saglasan sam sa Shaw-om da se u toj pojačavačkoj sveri malo šta promenilo te se postavlja pitanje šta dobijate novim tako skupim uređajem vs. starijih modela i refresh-a.
Konkretno neko na KP prodaje Luxman 505F, korišćen integralac za 3000€ i postavlja se pitanje zasto bi on bio bolji izbor od kompleta Luxman M03 i C03, iz 1980., koji se mogu nabaviti za 1000€ u sličnom stanju.
Isuviše sam pogrešnih odluka u životu doneo pa pokušavam da na nebitnoj stvari snizim taj broj.

Link to comment
Share on other sites

Accuphase E202.

Usuđujem se da ga stavim na spisak potencijalnih kandidata iz vintage ergele.

Pokojni zaljubljenik u Lenco gramofone iz Zrenjanina, gdin Dragan Toškov ga je imao u perfektnom stanju. Jedan od najmuzikalnijih sistema sam imao priliku da čujem kod njega. Izvor je bio obično Lenco u plinthovima vlastite izrade, obično jedan sa MM a drugi sa MC zvučnicom (da se dva tabora ljubitelja ne svađaju) a zvučnici su bili veliki Cabasse trosistemci. 

Zvuk za pamćenje a vlasnik za poštovanje i nezaborav.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, džonibigud said:

Kod dvojice prijatelja često imam prilike da slušam Octave pojačala. I kod jednog i kod drugog su u sistemu sa monitorskim zvučnicima i to zvuči stvarno odlično. Mislim da treba razmisliš i njihovim pojačalima, meni se baš sviđa kako to zvuči. V70 Class A bi bila ok za Harbeth, opet naravno uz obaveznu probu. 

v70ca-black-diag.jpg

slušao sam navedene sisteme. Octave je izvanredno pojačalo nelampaškog zvuka, po meni ozbiljan kandidat za slušnu probu. Oba sistema u Nišu respektabilna a domaćini besprekorna gospoda.

Vredi uložiti napor da se dobije poziv za slušanje i nakon toga ode do Niša autoputem na jednodnevni izlet.

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Srecko said:


Luxman-i.
Novi koštaju kao bubreg a saglasan sam sa Shaw-om da se u toj pojačavačkoj sveri malo šta promenilo te se postavlja pitanje šta dobijate novim tako skupim uređajem vs. starijih modela i refresh-a.
Konkretno neko na KP prodaje Luxman 505F, korišćen integralac za 3000€ i postavlja se pitanje zasto bi on bio bolji izbor od kompleta Luxman M03 i C03, iz 1980., koji se mogu nabaviti za 1000€ u sličnom stanju.
Isuviše sam pogrešnih odluka u životu doneo pa pokušavam da na nebitnoj stvari snizim taj brojemoji16.png.

Kupovina polovnog pojacala moze da bude dobra varijanta ako mozes sam ili imas nekog ko ce da izvrsi refresh. Pogotovo ako se radi o uredjaju koji je 40 godina star. A tu ima posla: od zamene elektrolita do ciscenja kontakata. Pa kontrola svih napona i struja - sto znaci da moras da imas originalnu semu uredjaja i nekog ko ima iskustva sa tim stvarima.

Taj Luxman 505F je odlicna sprava. Ja sam ga slusao sa Consensus Audio (trosistemac sa keramickim driverima) i to je sviralo jako dobro. Taj Luxman je nastimovan da svira neutralno, sa lepom dinamikom i puno finih detalja. Harbethi otprilike imaju istu filozofiju zvuka. Ono sto ne znam jeste sta se dobije kada se takve dve sprave upare. Zato bi bilo jako dobro ako mozes prvo da ga poslusas pre nego sto doneses odluku.

Link to comment
Share on other sites

Moji predlozi ( redosled nije bitan ) :

1. Rotel RB - 1090

2. Rotel RHB -10 Michi ( teško se nalazi polovan, ali je moguće uz strpljenje )

3. Bryston 4B 

4. Aragon 4004 MK II

Svi ovi pojačivači bi se zadovoljavajuće "uparili" sa tvojim PS preamp-om.

Rukovodio sam se sa okvrinom cifrom od 1k eura koju si pomenuo u nekom od tvojih prethodnih postova vezanih za Lux kombo ( takođe odlična komb. ukoliko su sprave OK što se tiče tehničkog stanja :thumbsup2 ).

 

Link to comment
Share on other sites

 Cisto moja 0.02 EUR :

 Harbeth slusao dva puta, oba uz Naim. Jednom lose, jednom dobro.... Oba puta, cak i taj los, ostavili ustisak neke relaksiranosti i zvucnika koji moze da se slusa ceo dan bez da zamori.... Generalno mi se svidjaju.

 Ne mislim da je Shaw nerazuman, niti da bez razloga iskljucuje lampase - postoje razlozi za to. Postoji par pojacala koja imaju izlazne trafoe koja se meni dopadaju, ali to su JAKO skupa pojacala, jer je to generalno skup sport. Nije los - ali trazi jako fine trafoe, a to ga cini skupim. Koliko se ja secam, trafo ne moze biti linearan u nekom frekventnom opsegu, mada moze biti jako blizu tome - ali to onda znaci jako slozen (i skup) trafo, ako zelis da tripi par stotina vati i frekventin opseg od 100X .... Ovo je moj neki "grudge" sa lampaskim pojacalima, cak i kad im das idealne uslove za rad....

 Sto se tice Hegela, ne mislim da ce biti greska, ono sto sam cuo je bilo odlicno, mada nisam cuo mnogo. Da imam kad odvojio bi dan, kupio flasu viskija i otisao da slusam neki punk sa Simom ;) Predlozio bi OP-u da, kad ovo prodje, ode i poslusa neki Hegel, posebno ako do tad kupi zvucnike.

 Accuphase i Luxman nisu lose sigurno, ako su ocuvani. Da li su precenjeni je za svaciji dzep da odluci. Verujem da bi i neki Pass tu lepo legao, ali opet - cena je problem. Rotel je dobra ideja, ne bi kupio bez slusanja, ali moze da legne, to jeste taj neki zvuk...

 Ono sto bi jos probao, da imam prilike, je neki polovan stariji Naim, kao ovo sto Sondek prodaje (sa njim sigurno moze da se dogovori slusanje), ili, sto mislim da nije niko predlozio: neki Parasound ili neki Exposure. Mogli bi oba da budu match. Naravno, nista bez slusanja....

Link to comment
Share on other sites

Po prvi put pokušavam da ne zurim u odabiru pojacavaca. U tome mi pomaže i korona.

Do sada sam uvek sve radio u nekom trku.

Gospodine [mention]nkrgovic [/mention] potpuno ste u pravu. Ono sto sam i ja uočio i sto me je opčinilo, je sto sva ova tri Harbeth-a koje sam imao-imam slušao sam-slušam potpuno bez zamora malte ne danima.

U mom slučaju tu prestaje čak i rasprava kakvi su zvucnici Harbeth, da li su preskupi itd. Šta više (bez ijednog argumenta) mislim da i drugi “dobri” BBC monitori imaju taj neki “šmek”. Da li je to dobro ili nije prestaje da bude važno ako Vam se dopada.

Imam opciju za kvalitetan refresh pojacavaca pa uz opciju da nema šanse da ista normalno prodam, mnogo je veća verovatnoća da u nekoj zameni uz solidnu doplatu dođem do nekog pojacavaca vrednog truda, koji bi odgovarao mojim Harbeth.

Da sam ranije bio pametniji i nisam kupovao brzopleto sve i svašta i nagomilao ih po ormanima, sada bih otišao kod g. Sime i kupio Hegel H190 i mislim da bi to bio odličan izbor.

Posto se teško može posreciti mi kombinacija da mi dopadne tako šta zato se raspitujem za kvalitetne alternative jer to povećava verovatnoću da ću moći da nešto razumno nabavim.

[mention]Patolog [/mention] doktore jedna od mojih neostvarenih želja je Bryston, no nažalost on je preskup i nema ga bas u ponudi. Trenutno neko na KP prodaje Bryston 3BSST Pro za 2300€ (verovatno tržišna cena, nije nikakva primedba prodavcu), pojacavac star 14 godina.

Nije čak ni problem skupiti taj novac no čini mi se da bih onda godinama kad bi se pogledao u ogledalo video Pinokiove uši; da ne pričam da se za taj (neznatno veći) novac može kupiti izuzetan nov pojacavac Hegelov verovatno sa tehnološkog aspekta i kvalitetniji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...