Jump to content


Harbeth Super HL5 Plus-Pojačavač, Iskustva


Srecko

Recommended Posts

Nabavio sam Harbeth Super HL5 Plus i planiram da ih slušam sa: Quad 405 II Keith Snook Modification i Dynaco ST70 (lampe).

Razmišljam da u doglednom periodu Quad 405 II zamenim takođe nekim, ne nužno novim, solid state pojačavačem naravno boljim poput nekog Luxman, Accuphase .....

Drugar svoje Harbeth HL5 sluša sa Naim Supernait 2 integralcem. Lepo to radi ali ne mogu da se otmem utisku da to nije spektakularno različito od mog Quad 405 II, a cena je za rang veličine veća.

Molio bih vas da mi vašim iskustvom pomognete u formiranju odluke da li uopšte to da radim (bar 70% vremena koristim lampe zbog specifične boje tona koja mi se dopada) i da li sa nekim ulaganjem u pojačavač između 500-1000€ uopšte mogu dobiti značajno-čujno poboljšanje u odnosu na Quad 405 II.

Zahvaljujem unapred na angažovanju.

Link to comment
Share on other sites

imas HUG forum:

https://www.harbeth.co.uk/usergroup/

lokalni:

https://avx.hu/forum/viewtopic.php?f=5&t=18829

ako nista drugo,bistri slike..cesto se ovde pominje Heed Audio kao jedna od dobrih opcija,i sam proizvodjac cesto koketira na svojim prezentacijama sa njima,mimo (ex) svojih zvucnika (danas Dorn Acoustic,kojima su cene otisle u nebesa)...

Link to comment
Share on other sites

Ehhhhhhhh . . .  sta bi sa 63-jkama () ili ovi 5+ kabineti idu u sistem B ? 

Quad ESL 63 je u drugoj sobi.

Da se razumemo, i ja kao potpuni duduk (poslednjih 30-tak godina nisam slušao puno sistema) vidim da su Quad ESL 63 bolje zvučne kutije. Kako to moja zena simplifikovano reče (karakteristično za one koje HiFi ne zanima) “Iz Quad-ova izlazi više zvuka i taj zvuk je kao zid ispred tebe.”

Posle dve nedelje slušanja i dalje uočavam razliku ali ona nije drastična. Mogu sa Harbeth-ima, čak bih rekao da zbog toga i ne slusam uopšte Quad ESL 63.

Harbeth-e sam uzeo iz dva razloga.

1. Dnevna soba mi je samo oko 20 kvadrata i Quad ESL 63 je baš “smanji” (ogromni su i moraju se više odmaknuti od zida) dodatno, sto me je nerviralo jako.

2. Uvek sam voleo zvuk “BBC monitora”.

Sto se tiče preampa, sećate se da sam hteo da kupim Quad 44 ali da su Vaši drugari iz Korato-a rekli da zadržim PS Audio i da ne kupujem Quad 44, i mogu reći da to i dalje je fino upareno (po meni) bas kao sto su vasi drugari rekli.

Link to comment
Share on other sites

@Srecko Cestitam na kupovini sjajnih kutija, za sobu te kvadrature odlican izbor!

Da sam na vasem mestu, od amplifikacije bih razmislio o nekom Luxmanu. Mislim da bi prirodnost i punoca tona u sredini/midbasu Luxmana bila pun pogodak u kombinaciji sa vrhunskim visokotoncem na SHL5+ i nesto "tanjem" balansu u donjem spektru ovih Harbeta.

Naravno, obavezno proba pre odluke.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam i mislio na npr. Luxman M-03; ponajviše iz razloga sto mogu da ga priuštim a i može da se nađe. Takođe on je oko 200W na 8 oma pa za Harbeth koji maks. može da “primi” 150W na 6 oma dođe kao solidan izbor (veoma tiho slusam muziku, pa bi to bila razumljivo rezerva naravno zbog dinamike).
Na HiFi show BG sa čim sam god slušao Luxman, doduše nove modele, svidelo mi se (meni) kako to zvuči.
Voleo bih da mogu da nađem nešto od 100-tinak vati posto veoma tiho slusam muziku ali to obično nije ta klasa.
Zato sam i otvorio ovu temu da čujem mišljenja mnogo stručnijih od sebe.
Naravno ne zurim sa nabavkom.

Link to comment
Share on other sites

@Srecko,

ako slušate tiho/veoma tiho muziku kao što kažete, onda možda vredi poslušati i neka pojačala sa manjom rezervom snage pod haubom i skoncentrisati se na zvuk pojačala koji Vam se najviše dopadne.

U tom (ako je akcenat na tihom slušanju) ne bih na neviđeno eliminisao ni pojačaja od 15-20W pa naviše.

Ja se ne bih obeshrabrio sa podatkom od 86dB/1W/1m i nazivnom impedansom od 6 Ohma.

Na Sajmu mislim da je Harbeth (doduše ne ovaj model) bio uparen sa Rega Elex pojačalom i to je meni zvučalo sasvim OK.

Metodom slučajnog pretraživanja naišao sam na test gde su povezali Harbeth na malosnažna pojačala: https://parttimeaudiophile.com/2017/02/25/review-harbeth-super-hl5-plus/

Ni jedan tehnički dokument Vam ne može nadomestiti konačan zaključak šta Vam odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Da, upravo ga RingeRaja prodaje.
Moram da priznam da (bez nekog racionalnog razloga) volim više Luxman i Accuphase.
Da ponovim Devialet (citao sam) je verovatno i ponajbolji izbor. Tako reče Sima poredeći utisak sa nekim Naim Supernait (ako se ne varam).
Doći će i on na red jednog dana kad me sin bude častio.
Slušao sam HL5 i sa nekim McIntosh integralcem i to je stvarno sjajno sviralo (ponavljam za moj ukus i nivo).

Link to comment
Share on other sites

[mention=43501]Srecko[/mention],
ako slušate tiho/veoma tiho muziku kao što kažete, onda možda vredi poslušati i neka pojačala sa manjom rezervom snage pod haubom i skoncentrisati se na zvuk pojačala koji Vam se najviše dopadne.
U tom (ako je akcenat na tihom slušanju) ne bih na neviđeno eliminisao ni pojačaja od 15-20W pa naviše.
Ja se ne bih obeshrabrio sa podatkom od 86dB/1W/1m i nazivnom impedansom od 6 Ohma.
Na Sajmu mislim da je Harbeth (doduše ne ovaj model) bio uparen sa Rega Elex pojačalom i to je meni zvučalo sasvim OK.
Metodom slučajnog pretraživanja naišao sam na test gde su povezali Harbeth na malosnažna pojačala: https://parttimeaudiophile.com/2017/02/25/review-harbeth-super-hl5-plus/
Ni jedan tehnički dokument Vam ne može nadomestiti konačan zaključak šta Vam odgovara.

Zahvaljujem za link.
Moram da dodam da mnogo više verujem Vašem ukusu i čulima nego sopstvenom (zbog iskustva i posvećenosti HiFi koja je dalekooooo veća nego moja sopstvena).
To sto ja možda volim nije nužno dobar izbor.
Znate ono, sve sto čovek voli ili je zabranjeno, ili kažnjivo ili goji.
Link to comment
Share on other sites

Just now, Srecko said:


Zahvaljujem za link.
Moram da dodam da mnogo više verujem Vašem ukusu i čulima nego sopstvenom (zbog iskustva i posvećenosti HiFi koja je dalekooooo veća nego moja sopstvena).
To sto ja možda volim nije nužno dobar izbor.
Znate ono, sve sto čovek voli ili je zabranjeno, ili kažnjivo ili gojiemoji4.png.

Nemojte verovati nikom, meni najmanje.

Moja omiljena hifi-izreka glasi ovako:

-gosti dođu i odu. Domaćin mora i dalje da živi sa svojim hifi-sistemom.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Srecko said:

Da, upravo ga RingeRaja prodaje.
Moram da priznam da (bez nekog racionalnog razloga) volim više Luxman i Accuphase.
Da ponovim Devialet (citao sam) je verovatno i ponajbolji izbor. Tako reče Sima poredeći utisak sa nekim Naim Supernait (ako se ne varam).
Doći će i on na redemoji4.png jednog dana kad me sin bude častioemoji4.png.
Slušao sam HL5 i sa nekim McIntosh integralcem i to je stvarno sjajno sviralo (ponavljam za moj ukus i nivo).

Devialet nisam pominjao jer ne znam sta vam je primarni izvor, niti znam koliki je budzet. S obzirom da sam dugodisnji korisnik istog, mislio sam da bi bilo previse subjektivno da vam sugerisem Dev na prvu loptu.

Sa polovnim Devialet D120 biste mogli opusteno u hifi penziju. Najikrenije mislim da za taj novac ne postoji bolji izbor ako pricamo o kvalitetu zvuka i lakoci koriscenja, i to sve u integrisanom pojacalu i DAC-u.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Akeksandre75.
Potpuno ste u pravu.
Ja još uvek nisam načisto šta ću i kako ću.
Znam da mi je “sveti gral” Devialet a u međuvremenu videćemo kakav će put biti do njega.
Da me ne shvatite pogrešno (nisam slušao mnogo lampasa pogotovo ne dobrih) jako volim i boju tona Dynaco ST70; tako da će biti raznih stvari za poređenje.
Nisam siguran ni da ću se odreći Quad ESL 63 jer definitivno to svira neverovatno, da ponovim (za mene) bolje od HL5. To su potpuno dva različita tipa zvuka.
Jedina stvar koja mi se na HL5 baš ne dopada je to sto šta god da uradim (u mojoj sobi, netretiranoj, “cetvrtastoj”, maloj, nikakvoj .....) kad zazmurim osećam i vidim kutije sto nije bio slučaj sa 63-kama.
Nadam se da ustvari još uvek nisam “otkrio” dobitnu poziciju kada ću kad zazmurim videti samo pozornicu.

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam sve sto sam našao o Acoustic Invader, IcePowe 1200AS2 pojacavaču “D” klase.
Gospodin Patašon je se izuzetno lepo izrazio o tom pojacavaču a i svi ostali koji su ga nabavili poput gospodina Pollux; a u čiji sud imam neograniceno poverenje.
Moram da priznam da me malo plaši ta neverovatna snaga da mi slučajno neko (ili ja nepažnjom) ne odvrne pot i uništi zvucnike, bilo HL5 bilo Quad ESL 63. Ne razmisljam samo ja tako. Procitah da i gospodin Sondek slično razmišlja.
Radije bih probao neki Hypex od oko 200-tinak vati, znajući da je i “lošiji”.
Naravno mnogo će zavisiti i od toga šta će biti na tržištu kad budem odlucio da kupim pojacavac.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, zflazar said:

@Srecko,

ako slušate tiho/veoma tiho muziku kao što kažete, onda možda vredi poslušati i neka pojačala sa manjom rezervom snage pod haubom i skoncentrisati se na zvuk pojačala koji Vam se najviše dopadne.

U tom (ako je akcenat na tihom slušanju) ne bih na neviđeno eliminisao ni pojačaja od 15-20W pa naviše.

Ja se ne bih obeshrabrio sa podatkom od 86dB/1W/1m i nazivnom impedansom od 6 Ohma.

Na Sajmu mislim da je Harbeth (doduše ne ovaj model) bio uparen sa Rega Elex pojačalom i to je meni zvučalo sasvim OK.

Metodom slučajnog pretraživanja naišao sam na test gde su povezali Harbeth na malosnažna pojačala: https://parttimeaudiophile.com/2017/02/25/review-harbeth-super-hl5-plus/

Ni jedan tehnički dokument Vam ne može nadomestiti konačan zaključak šta Vam odgovara.

Та комбинација са 40.2 је свирала пре три године са поменутим појачалом и не знам човека да се то некоме свидело. Наравно, ничим то није звучник допринео. Баш у то време One Hi Fi је вршио финалну распродају, ваљда и нису имали ништа паметније за упарити. 

Link to comment
Share on other sites

Hegel odlicno radi sa Graham i Spendor zvucnicima. Moglo se cuti na sajmu a mogli su se procitati i komentari ovde na forumu.

Imajuci u vidu cinjenicu da su pomenuti brendovi slicna “skola” zvuka, sa odredjenim razlicitostima naravno, kao i Harbeth, predlozio bih upravo Hegel kao moguce dobro resenje.

Obzirom da je u pitanju tiho slusanje., mislim da bi model H90 i vise nego dobro “zavrsio posao”.

Modeli H120 ili H190 bili bi daleko ozbiljnija prica.

Koliki je u stvari planirani budzet?

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, ab said:

Та комбинација са 40.2 је свирала пре три године са поменутим појачалом и не знам човека да се то некоме свидело. Наравно, ничим то није звучник допринео. Баш у то време One Hi Fi је вршио финалну распродају, ваљда и нису имали ништа паметније за упарити. 

Mislim da je 40.2 svirao sa nekim Lumin "mališanom"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...