Jump to content


Linearno napajanje za DAC


Shang Tsung

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@_Naum zerozone ima @vladat1, ako se dogovorite moze doneti da poslusas :) 

Shang, imas tih kutija i kod nas. Napisao ti siroma link, nece te izaci skuplje nego ta sa alija. A mislim da ima i u gotovim nekim dimenzijama po KP. Svakako je em jeftinije em kvalitetnije kad odradis u diy varijanti tako nesto, i kako kaze siroma, nije tesko. 

Link to comment
Share on other sites

Meni je kod tih Kineskih napajanja upitan kvalitet i veličina kondenzatora, zatim poluprovodnika i na kraju sam trafo. Takođe je u pitanju i hlađenje preko te male kutijice, barem kod onog primerka od 50VA. Realno, ako je optimizovan izbor napona sekundara i izlazni napon, realna izlazna snaga je oko 80% snage trafoa, i to za veće napone recimo 12V, kod manjih napona su gubici procentualno veći za linearne regulatore.

Možda je bolja varijanta krenuti sa čoperskim regulatorom pa napon očistiti od šuma pomoću didatnog LC filtera ili linearnim regulatorom. To mislim samo na DIY napajanja, nisam video takva gotova u ponudi.

Ozbiljna linearna napajanja za laptop su teška, preko 4kg i ne isplati se nabavka sa ebay i aliexpress ako takva postoje. Ova manja bi mogla proći za neki mini PC, DAC ili tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, brijac said:

@_Naum zerozone ima @vladat1, ako se dogovorite moze doneti da poslusas :) 

Shang, imas tih kutija i kod nas. Napisao ti siroma link, nece te izaci skuplje nego ta sa alija. A mislim da ima i u gotovim nekim dimenzijama po KP. Svakako je em jeftinije em kvalitetnije kad odradis u diy varijanti tako nesto, i kako kaze siroma, nije tesko. 

Yes, provericu sta je isplativije.

3 minuta ranije, Nixie said:

Meni je kod tih Kineskih napajanja upitan kvalitet i veličina kondenzatora, zatim poluprovodnika i na kraju sam trafo. Takođe je u pitanju i hlađenje preko te male kutijice, barem kod onog primerka od 50VA. Realno, ako je optimizovan izbor napona sekundara i izlazni napon, realna izlazna snaga je oko 80% snage trafoa, i to za veće napone recomo12V, kod manjih napona su gubici procentualno veći za linearne regulatore.

Možda je bolja varijanta krenuti sa čoperskim regulatorom pa napon očistiti od šuna pomoću CLC ili linearnim regulatorom. To mislim samo na DIY napajanja, nisam video takva gotova u ponudi.

Ozbiljna linearna napajanja za laptop su teška, preko 4kg i ne isplati se nabavka sa ebay i aliexpress ako takva postoje. Ova manja bi mogla proći za neki mini PC ili tako nešto.

Ovo napajanje mi treba za moj DAC, a ne za laptop. DAC trosi nekih 10-15W

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Shang Tsung said:

Yes, provericu sta je isplativije.

Ovo napajanje mi treba za moj DAC, a ne za laptop. DAC trosi nekih 10-15W

Da video sam na početku teme. Za DAC može, pogotovu će biti bolje ako je fabričko kilavo ili na granici mogućnosti. U tom DAC- u obično postoje opet neka čoperska napajanja koja treba od 12V da naprave recimo +-12V za operacione pojačavače ili 5V za digitalni deo. Ali sve jedno, verovatno će bolje zvučati. Moj savet je nađi nekog da ti napravi napajanje za DAC u nekoj od ovih kutijica što se kod nas mogu nabaviti da izgleda lepo. 

Takvo napajanje bi možda trebalo na izlazu da ima overvoltage protection, jer kad otkaže čopersko obično se ne desi ništa sa DAC-om, samo nestane napona. Kad otkaže linearno može izbaciti povišen napon i time uništiti DAC.

Link to comment
Share on other sites

A, taj drugi sam okacio samo zbog radikalno drugacijeg dizajna.
Pa uvek je jeftinije u kucnoj radinosti, ali nemam toliko dara za elektroniku, a za dizajn sam operisan (znam sta mi je lepo ili nije, ali da kreiram nesto sto je drugima lepo - no, no).
Mala digresija: gde bi se kod nas mogle poruciti prazne kutije po meri? Da neko secne na CNC ili da metalostrugar to obradi? Ovo pitam ako je neko od vas licno imao iskustva i kako se tu krecu cene

Leonardo sa diy.rs, covek je doktor za te stvari

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bar estetika tza kućište PSUa nije problem. To može i na podu, iza nečega sakriveno, u ćošku kod utičnice. Bilo kakva kutija koja se nadje pri ruci.

Prvo napravi PSU "na dasci" što se kaže, da probaš kako radi, biće tu možda više iteracija, pa na kraju razmišljaj o kućištu.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, siroma said:

Bar estetika tza kućište PSUa nije problem. To može i na podu, iza nečega sakriveno, u ćošku kod utičnice. Bilo kakva kutija koja se nadje pri ruci.

То можда у "Ниш", а овде јод нас како је наређено.

Идемооооо Нишшшшшш.

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno na pomoći. Nisam još odlučio, ali možda ću prvo uzeti gotovo, pa onda zasebno ploce i komponente za samogradnju.

Zanima me još jedna stvar: Kako se podešava izlazni napon I da li je kod gotovih rešenja on fiksiran (na primer 12V) ili može da se menja?
Da li je nešto drugačije oko biranja izlaznog napona u slučaju da sam skutijavam napajanje i da li u tom slučaju moram i jačinu struje da podešavam na neki način?

 

PS. Srećna nova godina

Link to comment
Share on other sites

Конкретно за онај псу који си показао помоћу више обртног пота на плочи (плаве боје). Јачина струје коју један псу може да испоручи зависи првенствено од снаге трансформатора а затим и целог склопа на плочици. Тај псу нема могућност подешавања или граничења струје то ради потрошач који узима онолико колико му је потребно у зависности од могуности самог псу.

Јел сад јасно?

Link to comment
Share on other sites

Znači ako ga prikačim na DAC koji traži 5V/1A ili 12V/0.5A ili neki drugi napon do 24V, on će raditi bez problema ako trafo ima dovoljnu snagu?

Tj. da preformulišem - Trenutni DAC radi na 12V naponu, pa me zanima ako zamenim DAC sa nekim drugim (koji radi recimo na 5V), da li će biti nekih problema u smislu da napajanje neće biti adekvatno?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Shang Tsung said:

DAC koji traži 5V/1A ili 12V/0.5A ili neki drugi napon do 24V,

Treba dobro proveriti da li može da se reguliše napon u tako velikom rasponu (5V - 24V) a da ostane stabilan i da može da isporuči odgovarajuću amperažu.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Shang Tsung said:

Tj. da preformulišem - Trenutni DAC radi na 12V naponu, pa me zanima ako zamenim DAC sa nekim drugim (koji radi recimo na 5V), da li će biti nekih problema u smislu da napajanje neće biti adekvatno?

Ovo sa LM317 može da se podešava u širokom opsegu. Pri istoj struji biće mnogo više grejanja u napajanju kad sa 12 pređeš na 5V. Za stabilnih 12VDC potreban je nestabilisani ulazni napon od barem 15V, odnosno više kako bi se obuhvatile i razlike napona u mreži. Kad taj napon treba da spustiš na 5VDC razlika (struja × napon) se pretvara u toplotu na regulacionom tranzistoru i grejanje se višestruko pojačava pa sve zavisi od ugrađenog hladnjaka i okolne temperature. Zato bi valjalo imati više sekundara na trafou kako bi se koristio onaj sa najnižim potrebnim naponom za svaki željeni izlazni napon.

Recimo ovako, ulazni napon 16V izlazni 12V struja 1A znači disipacija je (16-12)*1=4W. Za 16V ulazni 5V izlazni pri istoj struji disipacija je (16-5)*1=11W. Znači skoro 3x više. Ako je maksimalni izlazni napon tog regulatora recimo 24V potpuno je iracionalno podesiti izlazni napon 5V jer se 80% i više snage mora pretvoriti u toplotu i postavlja se pitanje ovođenja tolike toplote sa regulacionog tranzistora bez obzira na veličinu hladnjaka.

Kod čoperskih regulatora ovo ne predstavlja nikakav problem, oni izazni napon podešavaju širinskom modulacijom impulsa odnosno vremenom uključenog i isključenog stanja prekidačkog regulacionog tranzistora pa je kod njih iskorišćenje veliko, preko 90% i grejanje je malo.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...