Jump to content


Linearno napajanje za DAC


Shang Tsung

Recommended Posts

Ćao svima,

Da li neko ima iskustva sa kineskim napajanjima ili neku drugu preporuku šta gledati, u čemu se razlikuju međusobno i ostale detalje? Da li postoje verzije kojima se moze menjati izlazni napon? Npr, neki dac-ovi traze 5V, a moj radi na 12V

Razmišljam da umesto promene mog DAC-a (trenutno imam asus essence stu) da dokupim napajanje

Recimo, zapalo mi za oko ovako nešto: https://www.aliexpress.com/item/32901930319.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.60942e0eMaLHvV

PS.Nisam uspeo da nadjem adekvatnu temu, pa otvaram novu.

linear.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovo napajanje gore ima prigušnicu na ulazu, C filter posle ispravljača i CLC filter na izlazu. Ovo drugo je malo obrnuta logika, bolje je da CLC filter bude pre stabilizatora. Da li je tranzistor u paraleli ili na red ne zna se, ali je to u osnovi LM317 stabilizator koji se smatra zastarelim i prevaziđenim.

Link to comment
Share on other sites

Prvo pogledati specifikaciju ispravljaca koji vec postoji na racunaru ili lap topu? Navedeno je u manualu samog racunara sigurno... Mislim da su to uglavnom vece snage? oko 65W pa do 85W za laptopove? To znaci da napajanje koje se planira mora imati znacajno vecu snagu koja se u prvom redu postize kvalitetnim transformatorom vece snage, i odgovarajucim vecim hladnjakom na regulatorskom elementu, vecom prigusnicom posle ispravljackog mosta. A ne beskorisnom masom uF i u vecini slucajeva podimenzionisanim i losim transformatorom.

U ovom slucaju sa linka to je ocigledno - Using 50W toroidal transformer.

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Shang Tsung said:

Da li neko ima iskustva sa kineskim napajanjima ili neku drugu preporuku šta gledati

Ja sam za sebe nabavavio ZeroZone

https://www.aliexpress.com/item/32880629879.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3fb019ebh2p1mZ&algo_pvid=85a01b55-1675-43ce-9692-d1367b95caf1&algo_expid=85a01b55-1675-43ce-9692-d1367b95caf1-9&btsid=71e92f1d-736c-4826-8fe8-6f9c3c94cdfa&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7,searchweb201603_53

 

radi odlično. Na njega sam još dodao domaći odgovorajući Torusni transformator (još oko 10€).  http://www.trafco.rs/torusni.php

Posle sve to samo skućiš

 

Slika1.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Willi Studer said:

Ovo napajanje gore ima prigušnicu na ulazu, C filter posle ispravljača i CLC filter na izlazu. Ovo drugo je malo obrnuta logika, bolje je da CLC filter bude pre stabilizatora. Da li je tranzistor u paraleli ili na red ne zna se, ali je to u osnovi LM317 stabilizator koji se smatra zastarelim i prevaziđenim.

 

1 sat ranije, Majda said:

Prvo pogledati specifikaciju ispravljaca koji vec postoji na racunaru ili lap topu? Navedeno je u manualu samog racunara sigurno... Mislim da su to uglavnom vece snage? oko 65W pa do 85W za laptopove? To znaci da napajanje koje se planira mora imati znacajno vecu snagu koja se u prvom redu postize kvalitetnim transformatorom vece snage, i odgovarajucim vecim hladnjakom na regulatorskom elementu, vecom prigusnicom posle ispravljackog mosta. A ne beskorisnom masom uF i u vecini slucajeva podimenzionisanim i losim transformatorom.

U ovom slucaju sa linka to je ocigledno - Using 50W toroidal transformer.

 

Ok, moze li onda neka preporuka sta bi valjalo a da nije skupo?

Btw, ima i ovako nesto (drugaciji dizajn): https://www.aliexpress.com/item/4000108525624.html

18 minuta ranije, vladat1 said:

Baci jos koju fotku tog "kucista". Kako ocenjujes da radi odlicno?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Shang Tsung said:

Možeš li malo da elaboriraš: šta mu fali da bude "dobar", pošto tek po tonu tvog posta naslućujem da nešto ne valja?

Нисам приметио да негде може да се прочита/тон да нешто не ваља.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Shang Tsung said:

Baci jos koju fotku tog "kucista". Kako ocenjujes da radi odlicno?

Isprobo sam :

- fabričko napjanje

- napajanje preko baterije i

 - jedno isto ručno rađeno linearo napajanje. 

Na preporuku jednog člana foruma sam pazario ovo. Ja neću da kažem da je ovo vrh vrhova, ali sasvim je sloidno za uloženi novac (mali novac).

Slika-1.jpg

Imao sam neke druge ideje za kućište, ali ovo privremeno radi skoro dve godine :D Napaja DAC SMSL 8a. Kabal do DAC a je isto ručno rađen. I sa nim sam hteo da eksperimentišem ali eto. I on čeka neko drugo vreme :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, brijac said:

@Shang Tsung ovo sto si linkao ti dodje 75e samo dostava na uredjaj od 50e :D 

Još ako je  DHL, da sedneš i da plačeš.:(

Probna kupovina u ovom slučaju kaže 93 dolara sa poštarinom za Sbiju. Jedino što je mala snaga, 50VA to nije ni za laptopa, a usput to nije snaga na izlazu (manja je) jer ima i gubitaka usput.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, _Naum said:

Ništa.. Kinezi na pakovanju napisali koliko se sećam da je vrednost oko 20 dolara. (ja sam ih zamolio, što se vidi na slici, da navedu da je vrednost ispod 40€).

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Lepo. Ja sam kupio par Fountek NEO CD3.0 i USB osciloskop bez carine i PDV. Nisam ih ništa savetovao oko cene ne paketu, već znaju sve. :banana

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, brijac said:

@Shang Tsung ovo sto si linkao ti dodje 75e samo dostava na uredjaj od 50e :D 

Odakle ti ova informacija? Shipping je 25$, a uredjaj kosta 68$.

Na sve ovo mogu da mi ocarine paket i lupe PDV (+32%), a i ne moraju, sve zavisi kako je carinik rapsolozen i upucen

Ako imate jos neke predloge, slobodno pisite. Moze i neki skup da cujemo sva ta silna linearna napajanja (ako ste u  Bgu) :D

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Shang Tsung said:

Odakle ti ova informacija? Shipping je 25$, a uredjaj kosta 68$.

Na sve ovo mogu da mi ocarine paket i lupe PDV (+32%), a i ne moraju, sve zavisi kako je carinik rapsolozen i upucen

Ako imate jos neke predloge, slobodno pisite. Moze i neki skup da cujemo sva ta silna linearna napajanja (ako ste u  Bgu) :D

Ovo sto si linkao https://www.aliexpress.com/item/4000108525624.html sam prokomentarisao :) Pogledaj shipping. 

Inace, mozes sve ovo spakovati kao sto je spakovao vladat, a ako jos i imas dara za dizajn, bude daleko lepse nego ona metalna kutija :)

Npr sa ovog linka sto si kacio, sama ploca sa komponentama te izadje 15e, domaci torus sto linka vladat 10e, viborg iec 10e, posrebrena occ zica 2mm2 10m ~20e sa kojom ozicis, napravis i naponski, bude daleko bolja sprava (ozicenje plus naponski, iec sustinski mozes da izbacis sto ti je 10e manje, povezes naponski direktno, jos ako uzmes malo bolji suko bude top), za manje para (zavisi kako ces kuciste raditi). 

Link to comment
Share on other sites

A, taj drugi sam okacio samo zbog radikalno drugacijeg dizajna.
Pa uvek je jeftinije u kucnoj radinosti, ali nemam toliko dara za elektroniku, a za dizajn sam operisan (znam sta mi je lepo ili nije, ali da kreiram nesto sto je drugima lepo - no, no).

Mala digresija: gde bi se kod nas mogle poruciti prazne kutije po meri? Da neko secne na CNC ili da metalostrugar to obradi? Ovo pitam ako je neko od vas licno imao iskustva i kako se tu krecu cene

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...