Jump to content


Nekorišćen, samo raspakovan - a star 30 godina


NeoKey

Recommended Posts

MK7 i 1500C su iz iste Panasonic fabrike u Maleziji i verovatno dele većinu delova.

VTA prsten kod 1500C se ne okreće već klizi vertikalno.

MK7 nema šarke, niti može da mu se montiraju kao što je moglo na MK5.

Neko je provalio da mk7, a time i 1500C, ima više plastičnih delova u bazi ručice nego stari modeli, za razliku od G/GR gde se nije štedelo.

G ima četvoroslojnu šasiju, GR dvoslojnu, ali boljeg materijala od dvoslojne kod mk7/C.  

G ima brass ploču na tanjiru i isti se fiksira sa 3 šrafa kao kod SP10. Praktično G je 1200 približen SP10-ki.

G ima tonirani poklopac, ostali su kristalno prozračni. 

Ovo onako na pamet, na sajtu Tehniksa može se uporediti detaljnije. 

GR je najbolja kupovina, još ako se nađe neka ponuda, ne treba se misliti.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MK7 i 1500C su iz iste Panasonic fabrike u Maleziji i verovatno dele većinu delova.
VTA prsten kod 1500C se ne okreće već klizi vertikalno.
MK7 nema šarke, niti može da mu se montiraju kao što je moglo na MK5.
Neko je provalio da mk7, a time i 1500C, ima više plastičnih delova u bazi ručice nego stari modeli, za razliku od G/GR gde se nije štedelo.
G ima četvoroslojnu šasiju, GR dvoslojnu, ali boljeg materijala od dvoslojne kod mk7/C.  
G ima brass ploču na tanjiru i isti se fiksira sa 3 šrafa kao kod SP10. Praktično G je 1200 približen SP10-ki.
G ima tonirani poklopac, ostali su kristalno prozračni. 
Ovo onako na pamet, na sajtu Tehniksa može se uporediti detaljnije. 
GR je najbolja kupovina, još ako se nađe neka ponuda, ne treba se misliti.
 
Imate li informaciju dali je poklopac od mk7 kompatibilan sa mk2, tj mogu li se umesto magneta montirati šarke na akrilnu haubu od mk7?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kad ste već spomenuli zvučnicu, da iskoristim priliku za još jedno laičko pitanje - koja bi to bila optimalna varijanta za 1210, pa bio on GR ili mk7... Da li je dovoljna neka od tih Ortofon (red ili blue), ili se značajna poboljšanja mogu dobiti ulaganjem u neku kvalitetniju (kao što je kolega somilenko predložio - kupiti mk7 a razliku uložiti u neku bolju zvučnicu)?

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, NeoKey said:

Kad ste već spomenuli zvučnicu, da iskoristim priliku za još jedno laičko pitanje - koja bi to bila optimalna varijanta za 1210, pa bio on GR ili mk7... Da li je dovoljna neka od tih Ortofon (red ili blue), ili se značajna poboljšanja mogu dobiti ulaganjem u neku kvalitetniju (kao što je kolega somilenko predložio - kupiti mk7 a razliku uložiti u neku bolju zvučnicu)?

Bolja glava je bola glava. Postavi prvo dobru osnovu u vidu GR. :) Za tu razliku od 300 - 500 eura ne vredi ulaziti u kompromis.

Link to comment
Share on other sites

Kad ste već spomenuli zvučnicu, da iskoristim priliku za još jedno laičko pitanje - koja bi to bila optimalna varijanta za 1210, pa bio on GR ili mk7... Da li je dovoljna neka od tih Ortofon (red ili blue), ili se značajna poboljšanja mogu dobiti ulaganjem u neku kvalitetniju (kao što je kolega somilenko predložio - kupiti mk7 a razliku uložiti u neku bolju zvučnicu)?
Razlika između mk7 i GR-a je 600 e, za te novce se može uzeti dobar phono preamp, recimo da se potraži nekakav diy Salas simplistic phono preamp (lično imam primerak koji je pravio Impuls, odlično radi) ili Schiit Mani i dobra high output zvučnica, recimo Nagaoka MP-150 ili MP-200 koje su moving permalloy, po konfiguraciji slične moving iron (dakle nisu ni MM ni MC). MP ili MI zvučnice karakteriše mala pokretna masa pa samim tim i dobar tracking i reprodukcija visokih frekvencija za cenovni rang jer magnet nije na canteliver-u. MI koncept koristi i jedan od najeminenrnijih proizvođača zvučnica, Soundsmith, čije zvučnice koštaju desetine hiljada dolara a imaju u svojoj ponudi i poprilično retke piezo kertridže, što je već offtopic...

Za MC (naravno low output MC) vam treba kvalitetan MC preamp ili step up trafo + kvalitetan MM preamp, što samo po sebi nije jeftino i po meni nije opravdano u koliko nemate veliku kolekciju kvalitetnih ploča u naravno dobrom stanju i niste baš zagriženi vinildžija...

Pri izboru kertridža, za koji god da se odlučite, treba da vodite računa o rezonanci ručice i kertridža, postoje online kalkulatori rezonantne frekvencije kombinacije ručice i kertridža u zavisnosti od komplijanse kertridža i efektivne mase ručice. Ako se ulažu malo veća sredstva u kertridž (preko 200 e) treba se postarati da nema problema sa rezonancom. Dodatno, postoje headshell-ovi koji mogu da prihvate tegiće za povećanje efektivne mase ručice.

PS: Treba voditi računa o farmatu komplianse kod kertridža, Japanci to malo drugačije daju...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bolja glava je bola glava. Postavi prvo dobru osnovu u vidu GR. default_smile.png Za tu razliku od 300 - 500 eura ne vredi ulaziti u kompromis.

Slažem se u koliko se planira ozbiljan ulazak u svet vinila, no koliko sam razumeo to ovde nije slučaj a 600 e nije mala razlika. GR je 170% od cene mk7...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28.12.2019. at 13:11, somilenko said:

Elektroliti nebi trebali biti rasušeni, budući da nisu radili

To ipak jeste problem, kad ne rade rok trajanja elektrolitskih kondenzatora(tzv. shelf life) je nekoliko godina, nakon čega hemija čini svoje. Posle 30 god stajanja to sve mora da se menja, radilo ne radilo.

Link to comment
Share on other sites

To ipak jeste problem, kad ne rade rok trajanja elektrolitskih kondenzatora(tzv. shelf life) je nekoliko godina, nakon čega hemija čini svoje. Posle 30 god stajanja to sve mora da se menja, radilo ne radilo.

Znam da je to zvaničan podatak ali je izuzetno retko da kondenzatori u uređaju koji stoji duže od 2 godine izgube vrednosti, to je više parametar za planiranje i smanjenje rizika skladišta prodaje i proizvodnje elektronike. Da je to tako, imali bi smo jako puno elektronskog otpada i praktično bi retko koji polovan uređaj bio ispravan a NOS tržište nebi imalo smisla... no zamena istih nikada nije na odmet. 

Na kraju krajeva mk2 se proizvodio od 1978-2010, sumnjam da je konkretan primerak iz druge polovine 80-ih, sumnjam da bi kutija bila u tako dobrom stanju posle 30 godina...

 

PS: Mislim da je pokretač teme sve jedno odustao od polovnog gramofona...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

Znam da je to zvaničan podatak ali je izuzetno retko da kondenzatori u uređaju koji stoji duže od 2 godine izgube vrednosti, to je više parametar za planiranje i smanjenje rizika skladišta prodaje i proizvodnje elektronike. Da je to tako, imali bi smo jako puno elektronskog otpada i praktično bi retko koji polovan uređaj bio ispravan a NOS tržište nebi imalo smisla... no zamena istih nikada nije na odmet. 

Nije to nikakva teorija zavere. Zbog svoje konstrukcije, neuporedivo bržem propadaju kada stoje bez napona. Rasformiraju se i poveća se jako  leakege current i pogoršaju razni drugi paremetri. Dolazi do razlaganja sloja oksida koji je izolator, tako da se moraju  ponovo formirati odnosno uspostaviti ponovo oksidni sloj. To se čini stavljanjem na napon. Nakon dugogodišnjeg stajanja, ne smeju se naglo uključivati na napon nego postupno, kontrolisano do formiranja oksidnog sloja. U slučaju kad su zalemljeni u kolu to nije izvodljivo. Može doći do pregrevanja i curenja elektrolita. U svakom slučaju to više nisu oni kondenzatori  koji su bili u novom uređaju, što ne znači da uređaj neće raditi neko vreme  ako preživi ukjučenje.

Polovni uređaji su radili, tako da im elektroliti nisu propadali ubrzano zbog stajanja. Kod njih je razlog za brigu što su kondenzatori od upotrebe dotrajali. Praktično svaki uređaj star preko 20god. je lutrija. Ljudi to kupe i nisu ni svesni koliko je loše stanje, to primete eventualno kad zamene elektrolite. Uređaji mogu raditi do nekog momenta i sa mnogo lošijim elektrolitima nego što je bilo na početku. Neki imaju sreće pri kupovini  jer su u uređajima ugrađeni  kvalitetni elektroliti sa dužim životnim vekom ili uređaj nije intenzivno korišćen, a nekom uređaj crkne brzo. Pogledaj podatke raznih proizvođača i serija, imaš kondenzatora sa definisanim vekom 2000h a imaš i sa 20000h.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

 

PS: Mislim da je pokretač teme sve jedno odustao od polovnog gramofona...

U principu da, pošto smo se svi mahom složili da je preskup... ali u svakom slučaju hvala na svim ovim informacijama, verujem da će i drugima biti korisne - meni su pomogle :wave2

Link to comment
Share on other sites

[mention=43468]Nixie[/mention]

 

Ne mislim da je teorija zavere i niko ne osporava da ste u pravu nego da se retko dešava a pre svega svaka sastavljena štampana ploča se testira u toku proizvodnje, pogotovo u Japanu pre 10 - 20 godina, tako da su isti bili pod naponom, doduše jako davno...

 

Pa zamislite kada bi proizvođači elektronike dozvolili sebi da im uređaji budu neispravni nakon stojanja u skladištu duže od 2 godine (što je lako moguće). Hoću da kažem da u napajanju uređaja sigurno postoji način da se na bezbedan način reformira oksidni sloj, da se bavim dizajniranjem elektronike, to bi mi bio jedan od prioriteta jer je u životu uređaja lako ostvarivo da bude bez napona duže od 2 godine, što je zvanično shelf life za elektrolitske kondenzatore.

 

U svakom slučaju, probu gramofona treba da odradi prodavac u prisustvu kupca, tako da čast eventualne štete na istom pripada njemu...

 

Što se tiče polovnih uređaja starih 20 godina, tu se slažem, zato ih i osvežavamo.

 

Broj radnih sati je definisan u skladu sa naponom, ripple strujom i temperatutom pri kojoj rade a to je najčešće 85 stepeni što je u audio uređajima, pogotovo gramofonu teško ostvarivo, a ripple struja i napon nejčešće nisu do maksimuma iskorišćeni, pa kondenzatori znaju zadržati početne parametre jako dugo, dosta duže od deklarisanog radnog veka za date parametre.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

U principu da, pošto smo se svi mahom složili da je preskup... ali u svakom slučaju hvala na svim ovim informacijama, verujem da će i drugima biti korisne - meni su pomogle default_wave2.gif

Nema na čemu, i drugi put. Javite šta ste pazarili na kraju i dali ste zadovoljni. Možda je 

 

@VU metar

 

u pravu za GR, ja sam pre nekih 10 godina ušao u analogni sport čisto da imam gramofon, ali me eto još uvek ne pušta i čak šta više uzima više maha nego ikad...

 

Mnogi su se navukli na "iglu" (gramofonsku).

 

Gramofon je druga dimenzija u odnosu na digitalu, mnogo više se "radi" za muziku, pa na kraju pričinjava i veće zadovoljstvo.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, somilenko said:

Nema na čemu, i drugi put. Javite šta ste pazarili na kraju i dali ste zadovoljni. Možda je 

@VU metar

u pravu za GR, ja sam pre nekih 10 godina ušao u analogni sport čisto da imam gramofon, ali me eto još uvek ne pušta i čak šta više uzima više maha nego ikad...

Mnogi su se navukli na "iglu" (gramofonsku).

 

Toga se i ja plašim, već sam počeo da čitam o raznim zvučnicama i drugim čudima... ali verovatno ima puno čari i svemu tome :rolleyes:

Javiću se sigurno, sa verovatno još mnoštvom početničkih pitanja (naročito kad budem kupio gramofon :wink: )

Još jednom hvala svima, a naročito Vama i kolegi @Vumetru na zaista iscrpnim informacijama - sad samo da ubodem neku akciju ili popust za 1210 pa će sledeći put nadam se biti i neka fotkica...

Link to comment
Share on other sites

Електролитски кондензатори се морају употребити у року од пет година од датума производње. То је стриктно правило код озбиљних произвођача професионалне електронике. На кондензаторима постоје кодови датума производње који нису стандардизовани. Код неких је то директно уписан датум, код неких су шифре које треба дешифровати помоћу даташитова. Једна београдска продавница продаје кондензаторе који јесу оргинални и из добрих серија, али су стари и преко десет година. Реформирање кондензатора је досадан и непоуздан процес краткотрајног и непредвидивог ефекта. Код уређаја старијих од 15год треба променити све електролите без обзира на квалитет уграђених. Исто важи и за уређаје који су као НОС лежали у складишту више од пет година. Поред електролита, матерјал за израду штампаних плоча временом упије влагу , па неки препоручују да се такви уређаји третирају загревањем у рерни десет сати на 90 степени.

Link to comment
Share on other sites

A mene ko za inat sve neke takve prilike privlače - recimo i ovaj Pioneer na koji sam kao klinac balavio takođe se pojavio na oglasima (bio je i ovde čini mi se) o naravno, opet je cena preko 1000€.

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-pojacala/pioneer-m90-ekskluzivno-oglas-26580011

Ali sada posle ovih objašnjenja u vezi elektrolita malo sam se smirio... Inače sam baš bio napaljen da kupim oba uređaja, i M90 i ovaj 1210mk2 :heat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...