Jump to content


Macbook zab'o, kako spasiti podatke?


garson

Recommended Posts

Prijatelj me pozvao veceras, treba mu pomoc oko macbook-a, a znam da na forumu ima ljubitelja Apple proizvoda pa rek'o da potrazim savet ovde. :)

Dakle macbook sa ssd-om, je naprosto zab'o u toku rada, restart nije pomogao tj kako kaze odvegao je u neki mod gde je video samo particiju od 2GB, valjda recovery particija.

Pitanje je da li je moguce spasiti podatke, sa druge particije?

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Just now, garson said:

Problem je sto Recovery mode sem recovery particije od 2GB ne vidi nista drugo, a ssd je mislim 250/256GB.

 

Problem je i što je to SSD, i što "wear leveling" radi svoj pos'o kad god je disk uključen bez obzira na OS i TRIM, pa neke podatke možda više neće biti moguće spasiti. 

Link to comment
Share on other sites

SSD-ovi su nezgodni kada geknu. Nema mnogo izgleda da se spasu fajlovi.

Ovaj link može biti koristan MAC korisnicima po pitanju aktiviranja TRIM komande. https://www.cnet.com/how-to/installing-ssd-on-mac-trim-mistake/

Takođe i u Windows okruženju je važno povesti računa o TRIM komandi koja optimizuje i ubrzava rad SSD diska uz produženje njegovog radnog veka. Na sledećem linku nalazi se uputstvo kako proveriti i aktivirati TRIM komandu. https://www.windowscentral.com/how-ensure-trim-enabled-windows-10-speed-ssd-performance

 

What is trim on an SSD?

SSD TRIM is an Advanced Technology Attachment (ATA) command that enables an operating system to inform a NAND flash solid-state drive (SSD) which data blocks it can erase because they are no longer in use. The use of TRIM can improve the performance of writing data to SSDs and contribute to longer SSD life.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Problem je i što je to SSD, i što "wear leveling" radi svoj pos'o kad god je disk uključen bez obzira na OS i TRIM, pa neke podatke možda više neće biti moguće spasiti. 

Zexx znam sve to, to sam mu i rekao, ali kako nemam iskustva sa Apple-om, reko' da pitam da li neko od korisnika ima nesto pametno da predlozi, bar sta probati.

 

Sto se trima tice siguran sam da nije menjao hdd za ssd.
U principu ako neko zna ko bi to mogao da pogleda (neki servis ili sta vec), moze da mi posalje kontakt ako ne ovde onda na pm, bio bih jako zahvalan.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, garson said:

Zexx znam sve to, to sam mu i rekao, ali kako nemam iskustva sa Apple-om, reko' da pitam da li neko od korisnika ima nesto pametno da predlozi, bar sta probati.

 

Sto se trima tice siguran sam da nije menjao hdd za ssd.
U principu ako neko zna ko bi to mogao da pogleda (neki servis ili sta vec), moze da mi posalje kontakt ako ne ovde onda na pm, bio bih jako zahvalan.

Za početak, treba napraviti forenzičku kopiju na magnetni disk i na njoj se "igrati", ovo je besplatni alat koji koristim:

https://www.osforensics.com/tools/create-disk-images.html

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, garson said:

Hvala Zexx.

 

Ono sto bih ja na windozi inace uradio posto se ne vidi zeljena particija , je partition recovery, za pocetak.

Tako je, možda je neka sitnica, pa je moguće vratiti kompletnu particiju bez prethodnog spasavanja podataka na eksterni disk.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, perodeformero said:

Čudi me da još nije bilo postova "da imaš Linux, to se ne bi dešavalo".:rolleyes:

Mda, zato je UNIX(olik).:rolleyes: Ako APFS i pored sve svoje robusnosti nije uspeo sam da se "popravi", postoji prilična verovatnoća da je SSD problematičan. 

Link to comment
Share on other sites

Poslednjih 12 godina koliko već koristim macOS/OS X, od 10.4 Tiger pa naovamo nikada mi OS nije “pukao”sam od sebe, uvek je bio hardverski problem.

A bilo je tu gašenja na dugme, na šteker, nestajanja struje, crkavanja napajanja, grafike,....što na original Apple makinama, što hackintosh.

Tako da, ako ništa nije čačkao po OS-u, mogu da se kladim da je SSD ciknuo, a to nije dobro, pošto kod njih u 99% slučajeva ode kontroler, a to je ćao zdravo.

Probaj ovu Zexx-ovu alatku, ali ako je SSD nevidljiv prognoza je loša.

Link to comment
Share on other sites

I meni je palo na pamet da je SSD (kontroler) riknuo, no iz predjasnjeg iskustva kad se to desi racunar ili ne detektuje SSD ili ga vidi kao drajv od nekoliko MB. :) Ovde se vidi recovery particija od 2GB, sto i dalje ne znaci da nije do SSDa.

Ko ima nekog pouzdanog apple servisera neka posalje na PM. Ja niti imam vremena da se mlatim sa tim, a nema ni prijatelj svakako.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...