Jump to content


igor_xxxx's system - The Neumanns and Associates


Igor_xxxx

Recommended Posts

Ne znam koliki je budzet,ali Linn nudi par resenja od skupog do jako skupog :D

Preamp,dac i streamer sa fono mm ili mc sekcijom za koju kazu da je odlicna ali i analogni ulazi balansirani i nebalansirani kao i izlazi ostaju to do kraja za analogne cistunce,pa se moze koristiti i eksterna fono sekcija ili neki analogni izvor.Imaju i neku vrstu svog DSP.Imaju nekog iskustva sa gramofonima, oko 50g,kao i sa aktivnim zvucnicima.Nisu recimo retki sistemi iz dve komponente sa ATC aktivnim zvucnicima.Nije to jeftino ali zamenjuje vise komponenti pa se nadje i neka racunica.Malo je inace sprava koje zadovoljavaju podjednako i fanove digitalije i analogije i imaju balansirane ulaze i izlaze.

Slicno nesto sam video i kod EAR Yoshino,gde dac ima i analogni ulaz pa se moze koristiti kao preamp,tu su u igri jos i lampe.Oni takodje svugde imaju i balansiranu vezu,jer su im sve sprave i home i studijske.Takođe skupa spravica.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 1/12/2020 at 11:53 AM, InSides said:

Морамо истражити опције активних претпојачала за систем. Mytek свира одлично, али линиски улази му очигледно нису најјача страна.

 

Nesto ovako, u "duhu sistema"?

SPL Phonitor 2 , welcome home :)

Ffs3y6V.jpg

hcp8Evj.jpg

L0xsqZg.jpg

bxYRa1r.jpg

I jedan AudioQuest Mackenzie za povezivanje Mytek-a sa Phonitorom.

w4LQCAQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/12/2020 at 11:53 AM, InSides said:

Напомена. Овај пост пишем ја уместо Игора једино зато што не би да се малтретира са језиком, а обојица сматрамо да искуство које смо стекли ових пар дана треба бити јавније доступно како би можда помогло другима у сличној ситуацији...

...па, тиме у виду, идемо.

Post-Christmas Blues или "покушаји ратосиљања гремлина у комбинираном (аналогно/дигитално/DSP/балансираним) системом".

Пролог.

Игоров систем користи наизглед сложену комбинацију аналогно/дигиталних степена на путу сигнала. Када је реч о грамонофону, аналогни сигнал иде у Mytek DSD, који ради SE/BAL конверзију, онда у пар Neumann KH-750 DSP који раде A/D конверзију, додају DSP корекцију, па онда раде D/A конверзију и шаљу балансирани сигнал даље у пар Neumann KH-310A монитора.

Како аналогија постаје примарнија у Игоровом систему, почело се размишљати око елиминације Mytek-а како претпојачало, и истраживања око могућности увода (1) пасивног контролера гласноће, (2) unity gain активног бафера, или (3) класичног претпојачала са нешто вишег нивоа појачања.

True balanced претпојачала су веома ретки локално, па Игор почео експериментирања са пар Neutrik SE/BAL адаптера за директно повезивање линиског сигнала (излаз од RIAA претпојачала) и Neumann KH-750 DSP пару. Ово је једноставно и могуће зато што Neumann дозвољава контролу гласноће преко iOS апликације.

Резултатни звук је био укратко, незадовољавајући. Брже боље, вратили на стандардну поставку.

Проблеми.

Након неко време (идући дан), у систему се појавио брум. Како обично бива, то није био "класични брум". Проблеми који су се испољавали су укључивали (1) брум који је константан без оглед на нивоу сигнала, (2) брум који се појачава заједно са појачањем сигнала, (3) брум чије амплитуде осцилирају без неког јасног разлога, и за крају (ако ово до сада није довољно), још (4) брум који не постоји до тачно одређеног нивоа гласноће, и се онда и даље појачава.

Како је систем свирао како је замишљен до краја претходне сесије, прва претпоставка је да се брум јавио због поремећења аналогног ланца. То се наводно и потврдило када смо пребацили на дигиталију преко Mytek-а, сви проблеми су магично нестали.

Покушаји.

У току наредних пар дана, мислим да смо пробали све комбинације које смо се могли, у нашем веома ограниченом заједничком искуству, сетити. То укључује, поред осталог:

  1. Провера свих путања масе аналогног система. Континуитет масе од звучнице, преко ручице, конектора аналогног кабла, до RIAA претпојачала;
  2. Подвојеност сигналне масе, и "power" масе преко које сум уземљени моторна шасија и микроконтролер (правилно уземљавање микроконтролера се показало кључно за елиминацију нежељеног понашања - чини ми се да сам и ја нешто писао око тога у својој теми);
  3. Ново, латерално уземљавање ручице, шасије, RIAA претпојачала, свакакве комбинације истих;
  4. Упражњавање ground lift прекидача на сваког од монитора и subwoofer-а;
  5. Прекин масе на шуко утичници преко "лажњака";
  6. Промена каблова, тип и локација у систему;
  7. И сигуран сам да је било још нешто што заборављамо...

Нажалост, ништа од овога није решило проблем. Можда некад умањило неке од манифестације брума (бар четири различите манифестације), али ништа више од тога.

У моменту очаја, скоро смо се и помирили да се можда ради о томе да нешто прља мрежу. Са другим речима, дошли смо до краја пута наших могућности.

Решење.

Када је све друго отпало, сетили смо се да је Mytek подешен у bypass мод, да би се избегао ефект његовог атенуатора, при чему је Игор контролирао гласноћу путем iOS апликације. Пребацили смо Mytek-а у аналогни мод (када његов атенуатор контролира гласноћу система) и приметили да, осим брума, сада и шум се не мења променом гласноће, него је увек на највишем нивоу.

У оно што је тада (1 сат ујутро) изгледало као потег очајнига, Игор дохватио упутство за Mytek и урадио factory default reset.

Проблем решен.

Да човек не верује.

Форензика.

Немамо појма. Дигитални дизајн нам није јака страна - једино што можемо претпоставити је да се неки од неколико микропроцесора унутар Mytek-а углавио/збунио/уморио/штамизнамо, веројатно током упражњавања Neutrik адаптера. Проблем је био усложњен тиме да је афектирао само рутирање линиског сигнала.

Једина валидна препорука за будућност је да се убаци корак "ресетирај дигиталију" у тогу гањања извора брума.

Будућност.

Морамо истражити опције активних претпојачала за систем. Mytek свира одлично, али линиски улази му очигледно нису најјача страна.

Da se vratim na ovaj post i problem, iako su neki od ovih problema sada reseni, ostali su dva problema i nakon promene Mytek-a sa SPL-om kao pretpojacalo u sistemu.

Imenom, ostali su brum koji se javi se javi kad se pojaca preko neka granica iznad 90 decibela i njegova oscilacija amplitude.Ovo je trajalo vec neko vreme, ali zbog toga sto se javjalo na veoma veci SPL, nisam bas hteo da opet uradim sve sto je @InSides vec opisao u svom postu.

To je bilo tako, sve do pred neki dan, kada mi je puko film, i sam nazvao  @InSides i rekao da sada cemo rastaviti celog sistema ako postoji potreba, ali naci cemo sta je problem.

Posle citave noci testiranja, zaklucak je bio sledeci: Sabvuferi i gramofon se ne slazu jedan sa drugim kod meni.

Problem broj 1 - akusticne povratne informacije pri veci SPL.

Moram priznati da to nije bilo jedna od stvari na kojoj smo prvo razmisljali, jer sistem je mesecima svirao bez ikakvog problema.Evidentno je da su sabvuferi izvor velike energije u sobi kojoj je ~30m2 i da su potrebni neki dodatni napori da se to uravnotezi.Kad su samo monitori radili, sve je bilo perfektno i bez ikakvog problema.

Resenje broj 1 - proveriti stanje izolaciju ispod svakog sabvufera.

Nakon par meseca, izolaciona guma koja smo koristili sa InSides da smanjimo vibracije, a bila je veoma kvalitetna iz proslog iskustva, je postala ovako:

mBMdkyY.jpg

Sad je vec jasnije zasto se ovo desavalo polako.

Jer imao sam lako dostapnu industrisku "heavy duty" izolacionu gumu, resili smo da prvo probamo sta se moze uraditi sa tom gumom, pa mozda kasnije probacemo neko vise "audiofilsko" prihvaceno resenje :)

VaA7ixv.jpg

Guma je postavena izmedzu svakog nivoa.Kasnije mozda probacemo i coupling metod na stalkama, ali za sada to nije bilo veoma uspesno.Tu se treba malo razmisliti i probati bolje varijante.

zNAwkED.jpg

OK, to smo uradili, koji su prvicne impresije? Feedback je znatno manji, ali je brum jos tu.

Resenje broj 2 - promeniti metod izolacije subsasije sa nesto malo drugacije, jer uslovi su malo ekstremnije :)

4zS196W.jpg

Malo "naked" slike :)

OPYvalZ.jpg

NRAm73P.jpg

I opet sastavljen:

PDjMyQJ.jpg

rtCU7JV.jpg

A sada trenutak istine - dali su problemi reseni? Spusti se igla na LP, feedback skoro i da nema, brum takodze.Ja veoma srecan, pustim Lester Bowie i zadovoljno sednem u fotelji da malo poslusam.

Sve zvuci sjano, ali bas je nekako cudan i nesto se dogadza u tihoj pozadini.

Problem broj 2 - sada kad feedback i brum nema, doslo je do izraz neki "low level rumble" koji je bio skriven.

U konsultacije sa Neumann-a i jedan drugi strucnjak (@InSides :)) , konfigurirali smo subsonic filter na sabvuferima, sa reznom frekfencije od 15hz.Teorija kaze da to ne valja (subsonic filter), uho kaze da to i te kako valja :)

Sad je rumble eliminisan, sabvuferi su znatno smireniji i nema ta ekstremna ekskurzija bas drajvera, note su jasne i ciste kao prije sto su bili, i bas je znatno smireniji u celoj sobi.

I sve je bilo super.... pa ne bas :)

Problem broj 3 - vibracije iz kuciste motora.

Kad smo uklonili svi ostali problema, tada smo mogli da cujemo veoma tihe vibracije koje su dolazile iz kuciste motora.U 99% vremena, ne bi bili problem, ali kad smo stigli do tu, zasto ne bih probali da ih ukloniti koliko je moguce?

Resenje 1:

Prvi pokusaj su bili iste loptice koji smo iskoristile za subsasije, ali to nije bilo dovoljno u ovom slucaju.

HvjltXN.jpg

Resenje 2:

Nekoliko komada izolacione gume su jos bili tu, pa da probamo sa njima.Problem reshen.

S02LMMG.jpg

I tako, nakon ove epopeje, svi problemi su uspesno otklonjeni, a domaci su posebno zadovoljni :)

Za kraj je ostalo da se malo preuredi DSPa, jer su svi promene uticali na odziv u sobi, ali je i to sad resheno.Nakon nekoliko dana mozda malo cu prilagoditi nekih parametar, ali to je to.

tcadfXh.jpg

Mozda nekih od ovi resenja su privremene, ali ono sto bi probali uraditi sa InSides u nekoj narednoj prilici bi bilo:

1.Probati neka bolje izolacija za sabvuferima

2.Dampirati jos bolje stalci za sabvuferima

3.Dampirati jos bolje stalak za gramofona

4.Uraditi nesto oko motora (bolje dampiranje, lokacija itd)

A kad se setim da mi je lepo @InSides rekao: Sta ce ti gramofon, to je samo neprekidan izvor problema i nervoze :)

Ako je nesto nejasno zbog mog "srpskog jezika", ili sam nesto zaboravio, moze i InSides da me ispravi i dodade jos neke dodatne informacije.

Pozdrav svima.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zflazar said:

sa posebnim interesovanjem i uzbuđenjem pratim ovu temu, u kojoj se puno može naučiti o doslednoj i veoma originalnoj implementaciji studijske tehnike i anakronizma tipa prelepog gramofona u veoma prijatan životni prostor!

Bravo, bravo, bravissimo!!!

Hvala na lepim recima, bas mi je drago da neko jos uvek prati ovu temu :)

Link to comment
Share on other sites

Игоров систем напредује скоро као и Игоров српски (интерна шала, и онако ми не може ништа када смо у изолацији). :D

Мало озбиљније, пар ствари:

  1. Уопште није забавно ловити тихе, стрпљиве гремлине. Кажем тихе и стрпљиве зато што гума коју смо користили за изолацију очигледно изгубила своја амортизациона својства, али губила полако, да не буде проблем очигледан;
  2. Размишљамо о имплементацији естетски прихватљивијег решења за изолацију сабвуфера, мада је и ово решење скоро па неприметно - а мало је идиотски уложити пар стотина евра у потенцијално решење које можда и не може решити проблем тако ефикасно као ова гума;
  3. У првој прилици, полица за грамофон се мора дампирати - али то подразумева делимично растављање исте, па остављамо за лепша некоронавирусна времена;
  4. Изолација грамофона је путем Tesa Protect изолационих гумица (https://www.reichelt.com/at/de/de/en/laermstopper-tesa-protect-transparent-28-stueck-tesa-57898-p78955.html?r=1) - изванредан производ, 1001 употреба.

Ето.

П.С. Мотор је можда прејак за ту кутију у којој се налази, али шта да се ради - нико нас није икад оптужио за штедњу.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VU metar said:

Tldr: subsonic filter je glavni lek, ne?


Imao je najveci uticaj da, ali nije resio probleme sve dok nismo poboljsalji ostale stvari.Kad smo videli da sabvufere su “problem”, to je bilo prvo nesto sta smo uradili, ali feedback i brum su I dalje bile prisutni.

Link to comment
Share on other sites

Zbog akustik feedbecka,kao i izolacije armboarda tj rucke od motora i rumble koji stvara zato volim federe,subsasiju.Gramofon je jedan mikrofon i magnet za probleme.101 put sam razmisljao o projektu gramofona,bez subsasije,i napravicu ga nekad ali jako je to tesko napraviti bez akustik feedback problema.Pogotovu ako se ima jak izvor vibracija poput ovog woofera u blizini gramofona.On moze biti i izvor bruma.Zapravo svasta moze biti izvor problema kod gramofona.Jedna fono sekcija mi je jasno i glasno radila u ritmu ves masine,menjao se nivo bruma. :roll: Neki mazohizam ili sta,ali umesto da se kurtalisem gramofona kad naidje takav problem on me sve vise privlaci.Kad resis neki problem kao sto je opisao sad Igor neka neverovatna sreca te dohvati. Puna podrska u nastavku.NE odustaj...pusti "don't give up" sa Sledgehammera.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sondek said:

Neki mazohizam ili sta,ali umesto da se kurtalisem gramofona kad naidje takav problem on me sve vise privlaci.Kad resis neki problem kao sto je opisao sad Igor neka neverovatna sreca te dohvati. Puna podrska u nastavku.NE odustaj...pusti "don't give up" sa Sledgehammera.

Bas si to dobro rekao - ima tu neka neobicna mazohisticka veza i radosti kad su probleme uklonjeni :)

Dal se racuna "Don't give up" sa Tidal-a? Nemam ovu LP :(

Hvala na podrsci - izgleda da ce mi trebati :)

Link to comment
Share on other sites

Salim se malo naravno.Sjajan album,vredi ga imati.Samo nek se "vrti" ,pa makar i sa YT.

Voleo bi imati  "So" na nekom boljem izdanju. Ovo sam uzeo zbog "prevoda" imena na ruski.Imam i jedan ruski album od drugarice  Vitni Hjustonove ...Interesantne su mi bile i male biografije autora na drugoj strani na ruskom kojih nema na originalnim izdanjima.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
2 hours ago, zflazar said:

dobro jutro Igore&Marjane,

da li ima novina sa gramofonom?

:)


Dobro jutro :)

Nazalost nema nista novo, ali ovo je trenutna situacija kod kuce... i molim da niko ne kaze mojoj zeni, ali ovo su bili najbolje praznici za mene :)

G0WOO9h.jpg

Zanimljiva statistika, pre dugog vikenda bio sam na ~258h runtime, a danas je ovako:

SN5T1nB.jpg

280+ casa za nesto oko cetiri meseca - not great, not terrible :)

Kad malo bolje razmislim, imamo neka diskusija sa @InSides dal bi jedan SPU N bio dobar izbor nakon Denon 103 :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, VU metar said:

Kilometraža radi manuelno ili automacki?

Везана са старт/стоп функцијом.  Сматрали смо да је ово конзервативнији приступ. Велика дискрепанца се може појавити само ако неко некада заборави укључен мотор на грамофон сатима без ангажмана ручице.

1 sat ranije, zflazar said:

nemoj da ga provociraš, isprogramiraće gramofon tako da zaista meri kilometražu koju igla protrči kroz brazdu!

Није да нисам размишљао. Има бар два приступа - (1) да мери промену силе коју мотор испоручи због утицаја трења (које недвојиво смањује брзину, бар на кратко) или (2) да путем сензора мери излаз звучнице (needle talk је једна од опција).

Оба су релативно комплицирани за брзу имплементацију и траже додатни хардвер...

...што значи да за отприлике годину дана (ако је мерити по слободном времену које имам), биће и то. :D

Шала (релативно) по страни, дискрепанца је сада минимална. Рецимо да од укључења мотора до спуштања ручице прођe  ~10 секунди. За ~20 минута по страни, дикрепанца је ~30 секунди по радном сату мотора.

Или ~0.83%.

На 1,000 радних сати, максимална дискрепанца је 8.33 сата. Код Игора, и његових досадашњих 276 радних сата, рецимо да је звучница радила ~274 сата.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...