Jump to content


Zujanje snagaša


Vlajo

Recommended Posts

29 minuta ranije, Branislav81 said:

TNX!:thumbsup2

Evo par primera.

Imam TV sa uzemljenjem na IEC konektoru (retko ali postoji),. Kad sam mu prvi put prikačio  koaksijalni kabal sa kablovske, izbacila je  FID sklopka u razvodnoj tabli sa osiguračima. Ispostavilo se da kablovska instalacijau zgradi nije uzemljena u našem elektro ormanu nego ko zna gde i između dva GND postoji neki napon, usled toga protiče neka struja i FID reaguje jer tako i treba. Morao sam da zovem IKOM da stave galvanski odvajač na koaksijalni kabal, a iza toga sam kablovski  razvod uzemljio na moje uzemljenje u stanu i sad nema nikakvih problema.

Imaš uzemljeno pojačalo i PC, ako sa PC dovedeš analogni audio signal na pojačalo pojavi se brum. Nešto od ta dva se mora ili skinuti sa uzemljenja ili odvojiti galvanski interkonekt od PC do pojačala. Skidanje PC sa uzemljenja ja ne bih nikada uradio, a pojačalo još i može ali onda nisi propisno zaštićen.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam na fono sekciji cesto nekih zujkanja tj. Bruma.Reaguje na raznorazne potrosace iz mreze,ima rfi-a.Ogromno pojacanje pravi jer je ekstremno tiha mc zvucnica, 0,1mV pa i ne cudi.Onda malo izmrdam kablove,obmotam ground zicu oko kabla i sl. pa to resim.To je cest problem kod gramofondzija.Strujni filter tj letvu od ringeraje sam probao i totalno pokvari zvuk.I kolega isto probao neki i ista prica,direkt u zid kabl i odmah bolji zvuk.Voleo bi probati odvojni trafo ako ima neko u NS?Sve ovo dosta zavisi od preampa pre svega,jedno pravljeno napajanje je bukvalno brundalo u ritmu ves masine,fena,bilo ih je i od od PC,kablovskog resivera,Nordost digitalni kabl je pravio ludilo...Nestalo je toga sa originalnim napajanjem sa H&F trafoom.Sve u svemu sa zujkanjima nikad dosadno.Odvojni bi jos probao, a pozalio sam sto ne napravih poseban vod do table

Link to comment
Share on other sites

Na mom lampaskom pojacalu na zvucnicima nema nikakvog suma, mrezni trafo ne zuji ali proizvodi u visokim frekvencijama neki konstantni zvuk, koji ne cujem sa mesta slusanja, vec kad pridjem trafou na pola metra.. Tipicno za lampaska pojacala, mrezni trafo se nalazi spolja na sasiji. Moze li tu neki izolacioni trafo da pomogne?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, hifista said:

Na mom lampaskom pojacalu na zvucnicima nema nikakvog suma, mrezni trafo ne zuji ali proizvodi u visokim frekvencijama neki konstantni zvuk, koji ne cujem sa mesta slusanja, vec kad pridjem trafou na pola metra.. Tipicno za lampaska pojacala, mrezni trafo se nalazi spolja na sasiji. Moze li tu neki izolacioni trafo da pomogne?

Prvo okreni viljušku od lampaškog pojačala za 180 stepeni pa proveri onda da li pišti trafo.

Ako DA, idi na sajt Trafomatic/Trafco (ne sećam se tačno) i nađi shemu za prost sklop zvanu "DC blocker" koju svako sa dva para levih ruku i za 1k RSD u delovima i kutiji može da ti napravi a sastoji se od jednog grecovog mosta i par elektrolitskih kondenzatora. Blokira, kao što joj i ime kaže, DC komponente iz mreže prema potrošaču, ovde konkretno pojačali, gde ta DC komponenta može da utiče na magnetne karakteristike jezgra napajačkog trafoa. Ovo su najjeftinije a najzabavnije opcije. Ako hoćeš da to bude i skupo, imaš na eBay-u same shit za skupe novce: https://www.ebay.com/itm/DC-trap-blocker-filter-for-toroidal-transformers-assembled-in-case-v-3-/131654666919

Član @Nixie tu spravu i elaborirao na komšijskom forumu, link https://www.diyaudio.rs/topic/8794-dc-blocker/

Isprobao i jedno i drugo, nekad pomaže nekada ne. Nekad obično stezanje nekog od montažnih šrafova na šasiji trafoa rešava problem. Nevermind, javi da li si rešio problem i kako!

Link to comment
Share on other sites

Probao sam sa stezanjem trafo srafova i nista se ne menja. Nije uobicajeno zujanje trafoa koje obicno prati i neki nivo suma u zvucniku. Radi se o nekom jednolicnom visoko frekventom cccccc zvuku, verovatno izazvanim nekom em interferencijom. Pada mi napamet da moze biti emi izazvan gomilom switching psu na elektro mrezi, a tu bi izolacioni trafo mogao da pomogne. Druga opcija koja mi pada na pamet je da dodatno oklopim trafo sa nekim resetkastim poklopcem.

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da ulovim majstora, veseo je oko Nove godine, pa čekam Božić da prodje.

Mada, čitajući po stranjskim forumima, a i isprobavajući sve i svašta po kući - nisu emi/rfi smetnje. Trebalo bi da je DC bloker rešenje, a ako nije onda razdvojni trafo. Ako nije ni to, onda novi trafo kod Trafco-a. A ako nije ni to, onda ću da nabavim d klasu :D

Link to comment
Share on other sites

On 12/26/2019 at 2:09 PM, Nixie said:

Imaš uzemljeno pojačalo i PC, ako sa PC dovedeš analogni audio signal na pojačalo pojavi se brum. Nešto od ta dva se mora ili skinuti sa uzemljenja ili odvojiti galvanski interkonekt od PC do pojačala. Skidanje PC sa uzemljenja ja ne bih nikada uradio, a pojačalo još i može ali onda nisi propisno zaštićen.

Kod mene je tako povezano i nema bruma.  Ono sto sam imao ranije sa losim konektorima i kablovima je bio znatan shum i to je nestalo uvodjenjem iole pristojnog kabla sa metalnim rca malim konektorima kojih ima u Kanibalu.

 

7 hours ago, zflazar said:

Trafomatic/Trafco (ne sećam se tačno) i nađi shemu za prost sklop zvanu "DC blocker"

Bilo je nekad kod Trafomatic-a ali zadnji put kad sam to trazio pre jedno godinu dana nisam nasao ( promenili su web site odavno ).

Link to comment
Share on other sites

Samo sam jednom imao zujanje iz trafoa, na starim EL34 monoblokovima, jedan je zujao stalno i tu nije bilo leka sa okretanjem uticnica i slicno...  pitao sam majstora koji mi je iznervirano rekao da imam losu struju.

Na drugom mono-u je sve bilo u redu kao i na drugim aparatima ( + 3 cevna ).

Moj zakljucak je bio da taj trafo jednostavno nije bio dobro uradjen.

Link to comment
Share on other sites

cca 2001/2002 napravljeni ....ne znam tacno kada se napon promenio, poenta je da sam zujanje uocio skoro pa odmah, recimo posle mesec dana.

-----

Smatram da zujanje nije bas normalna pojava koja se da lako opravdati prljavom strujom, kada ga ima stalno, u "normalnim uslovima" gde niko nije prckao instalacije po zgradi ( al' ajde da kazemo mozda i gresim ).

Moje laicko misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Nema problema gospodo, 

izvinite što pitam, koliko% se razlikuje 220VAC od 230VAC?

3-4% onako odokativno računajući rang preciznost mernog uređaja i fluktuacije napona u mreži. Eto @zek teme za razmišljanje. Naročito na stranu gustine fluksa primara u T. Neki proizvođači su i pre 30 godina jajarili, neki tek sada.  Ja naučio školu na svoj račun, jedini normalan proizvođač toroidnih trafoa u disciplini "hoću trafo za induktivnošću od xxxTesla na jezgru od yyyyW snage zasićenja sa zzz vrednostima sekundara je bio Saša Čolić iz Trafomatica, krv sam propišao sa drugim proizvođačima u međuvremenu. Cena je bila par stotina evra u beskorisnim trafoima za ukupnih oko 500mA na 440V sekundara, iliti 220W predimenzionisano na 500W jezgro. Slepi navoj, specijalna izolacija. 

Trafomatic je to napravio za čistu desetku. Bez zujanja i bez pištanja.

 

Udrite po rodijumu, pamuku, usviranosti dielektrika. Ne možete bazičnu fiziku prejebati, bez uvrede.

Link to comment
Share on other sites

On January 3, 2020 at 10:51 AM, hifista said:

Na mom lampaskom pojacalu na zvucnicima nema nikakvog suma, mrezni trafo ne zuji ali proizvodi u visokim frekvencijama neki konstantni zvuk, koji ne cujem sa mesta slusanja, vec kad pridjem trafou na pola metra.. Tipicno za lampaska pojacala, mrezni trafo se nalazi spolja na sasiji. Moze li tu neki izolacioni trafo da pomogne?

Izvadi ispravljcicu iz podnozja. Na taj nacin ces potpuno iskljuciti visoki napon napajanja pojacala. Ali ako sve ide preko tog trafoa samo ce raditi grejanje cevi. Pa onda vidi sta se desava sa neopterecenim trafoom od strane visokog napona napajanja cevi?

Mislim da nije u pitanju ni mreza nego neke sprege koje se desavaju sa opterecenim trafoom. Vecina (skoro svi) to "motaju" sa manjim brojem navojaka. Ne toliko da bi ustedeli na bakru nego da im svi potrebni izvodi (namoti) stanu u poddimenzionisano telo. Tako da se smanjuje i izolacija, ako je uopste i ima izmedju layera, A o screen-ovima izmedju Jezgra, Primara, HV sekcije i low voltage sekcije - da i ne govorimo... Sigurno ih nema pa su sve te sekcije kapacitivno spregnute, a vece su razlike napona. Na rprimer za visoki napon je to reda AC 350V-0V-350V oko 700V u odnosu na 220V i na 6,3V i 5V grejanja...

 

Link to comment
Share on other sites

Meni to zujanje ima asocijaciju samo na jednu stvar,a to je los trafo.Imao sam pravljeno napajanje sa dosta jakim trafoom(500VA). Umelo je da zujka i bilo je osetljivo je na sve i svasta ...od fena do ves masine,frizidera. Promenim napajanje za originalno sa Holden fisher trafoom ...ma tajac.

Link to comment
Share on other sites

 

On 1/4/2020 at 6:20 PM, Majda said:

Mislim da nije u pitanju ni mreza nego neke sprege koje se desavaju sa opterecenim trafoom. Vecina (skoro svi) to "motaju" sa manjim brojem navojaka. Ne toliko da bi ustedeli na bakru nego da im svi potrebni izvodi (namoti) stanu u poddimenzionisano telo. Tako da se smanjuje i izolacija, ako je uopste i ima izmedju layera, A o screen-ovima izmedju Jezgra, Primara, HV sekcije i low voltage sekcije - da i ne govorimo... Sigurno ih nema pa su sve te sekcije kapacitivno spregnute, a vece su razlike napona. Na rprimer za visoki napon je to reda AC 350V-0V-350V oko 700V u odnosu na 220V i na 6,3V i 5V grejanja...

 



Ima li ko da mota ili prodaje mrezne trafoe za lampase sa izolacijom i skrinovima kako valja? Thomas Mayer-u pravi weiss po zahtevu sa duplim skrinom

http://vinylsavor.blogspot.com/2011/02/power-transformers.html?m=1
 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, hifista said:

 



Ima li ko da mota ili prodaje mrezne trafoe za lampase sa izolacijom i skrinovima kako valja? Thomas Mayer-u pravi weiss po zahtevu sa duplim skrinom

http://vinylsavor.blogspot.com/2011/02/power-transformers.html?m=1
 

po mom iskustvu tople preporuke za Sašu Cokića i Trafomatic. Kontaktirajte ga telefonom, recite da Vam treba trafo sa induktivitetom od 0,8...0.9T, duplom izolacijom, " slepim navojem", uz specifikaciju struje i napona sekundara pod opterećenjem i to je to.

Bez puno filozofije.

Link to comment
Share on other sites

po mom iskustvu tople preporuke za Sašu Cokića i Trafomatic. Kontaktirajte ga telefonom, recite da Vam treba trafo sa induktivitetom od 0,8...0.9T, duplom izolacijom, " slepim navojem", uz specifikaciju struje i napona sekundara pod opterećenjem i to je to.
Bez puno filozofije.
Hvala. Sta je to slepi navoj?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

slepi navoj= dodatnih nekoliko posebnih navoja između primarnih i sekundarnih navoja na transformatoru koji se vezuju za uzemljenje na pojačalu. 

Ideja je da ako dođe do proboja izolacije bilo sa strane primara ili sekundara da se to ne prenese prema pojačalu nego prema uzemljenom naboju i tako zaštiti pojačalo. 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije bas nekoliko nego ceo jedan red. po duzini tela. To je ustvari zamena za bakarnu foliju izmedju namota primara i sekundara kao i primara i tela. Kada je telo vec na masini za motanje lakse je samo pustiti da se namota jedan red neke tanje zice koja vec ima lak izolaciju, nego seci postavljati jedan red izolacije, postavljati bakrnu oblogu pa drugi sloj izolacije...

To je kapacitivna izolacija izmedju namota kao i izmedju namota i tela.

Ona folija koja ide preko trafoa i prko namotaja i tela je zatvorana i izvan je indukcije, smanjuje Em zracenje i ima drugu ulogu od izolacionih scrinova unutar transformacionog polja.

Ustvari potrebne su minimalno 4 izolacije 1. unutar "trafoa" izmedju tela i primara odmah na pocetku na "golo telo" 2. posle primara, 3 posle sekundara,  4. oko gotovog trafoa.

Izmedju Lamela se isto postavlju izolacioni screenov istog oblika kao i lamele sa izvodom za povezivanje zice. moze samo po 1 E i 1 I element u centru jegra. A moze to isto + i na krajevima jezgra. Tako se uzemljuje jezgro.

Srafovi koji stezu lamele moraju biti od NE-magnetnog materijala (recimo mesing) i ne smeju da dodiruju lamele i da ih spajaju. Posto su lamele izolovane po povrsini tankim slojem izolacije. Srafovi za stezanje moraju biti za nijansu tanju od promera rupa za povezivanje lamela u telo i da budu izolovani na primer termo buzirom... Lamele ne bi trebalo fa imaju "pucnu" koja se dobija od tupih i nepreciznih alata za secenje, vadjenje ispod prese. Ta pucna se oseti pod prstom...

Ovakvi transformatori se danas NE proizvode. Malo po malo izbacivan je jedan po jedan od ovih neophonih elemenata da bi danas dosli do totalno ogoljenih transformatorskih jedinica... Samo ono najosnovnije da bi uredjd uopste radio...

Nekada su ovi standardi vazili za vecinu transformatora. I tako izradjei rade i dan danas...

Jos jedna stvar koje je od vitalnog znacaja je takzvana indukcija primarnih namotaja. Za dobar power trafo mora biti oko 1[Tesla] ili manje. Neki "standard" danas je 1.6 [Tesla]. Indukcija je manja sto je veci broj namotaja. Za manju indukciju ide veci broj namotaja primara, pa tako proporcionalno odnosu transformacije i veci broj namotaja sekundara. Na taj nacine se povecava masa bakra i smanjuje prostor za smestanje namotaja. P da bi se tu ustedelo izbacuju se izolacije, smanjuje broj namotaja, smanjuje se debljina zice, ide se na gustine struje i preko 2.55 [A/cm2] da bi se isti presek zice "pokazao" kao da je za jacu struju...itd. To su transformatori koji imaju veliku struju praznog hoda, koji se osecaju pod rukaom kada su ukljuceni, koji se greju i kada su bez opterecenja i koji bruje. Naravno i da su lamele i materijali jezgra u kome se i odvija indukcija neuporedivo losiji.

Tako dobijamo vrlo lose transformatore koi su prisutni u 99% opreme koju skupo placamo i koju svakodnevno slusamo i na kojoj svaki cas menjamo kablove i konektore...

 

Link to comment
Share on other sites

On December 26, 2019 at 4:42 PM, sondek said:

Ja imam na fono sekciji cesto nekih zujkanja tj. Bruma.Reaguje na raznorazne potrosace iz mreze,ima rfi-a.Ogromno pojacanje pravi jer je ekstremno tiha mc zvucnica, 0,1mV pa i ne cudi

Najverovatnije su spojene mase sasije sa pripadajucim napajanjem mtora i regulacionog sklopa i audio mase - metani nosac rucice i sama rucica.

Lako se proveri instrumentu polozaj za kratak spoj pa jedna klema na rucicu druga na metanu sasiju diska ili na suko pin mreznog kabla?

To su potpuno razlicite 2 mase i ne bi trebalo da budu spojene nigde u telu gramofona.

Sasija gramofona ide na suko pin kao i odtali moduli koji napajaju motor i elektroniku ako postoji. Rucica se povezuje na uzemljenje koje je obicno odmah kod ulaza u RIAA phono.

Ako je RIAA preamp unutra u gramofonu istoje potrebno razvojiti te mase. A rucicu izolovati ako je spojena sa sasijom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...