Jump to content


Koji su ovo zvučnici?


Dominator

Recommended Posts

Pozdrav svima,

u jednoj od radnji u Delta City-ju čuh ove zvučnike i baš mi se dopalo kako zvuče, pa me je zanimalo koji je model u pitanju ako neko može da proceni sa slika (slike u prilogu). Neverovatno mi je bilo to što su kutije tako male, bukvalno jedva primetne (manje od svetiljki) a imaju tako intezivan bas i zvuk uopšte, mada posle videh da imaju i dva Bose subwoofera blizu plafona (njih nisam uslikao), tako da nisam siguran da li je taj moj utisak o niskim frekvencijama dolazio od satelita ili od subwoofera jer je zvuk jednoličan u čitavom prostoru koji je relativno veliki (negde oko 150m2 +), a pokriven je sa samo tih pet ili šest satelita (koji su raspoređeni po radnji) i dva subwoofera koji su na levom i na desnom zidu (raspon između njih 20m). Verovatno da ima veze i to što plafon nije previše visok (mada nije baš ni nizak, čini mi se da je negde na 3m).

Zašto mene ovo interesuje? Potrebno mi je ozvučenje za kafić koji će biti slične kvadrature (140m2), pa sam počeo da razmišljam o tom sistemu Bose zvučnika. Video sam ovu temu pa dođoh i do Canton Plus XL zvučnika, za koje vidim da se mogu nabaviti po relativno povoljnoj ceni (oko 70€ par). Bose Accoustimass (ako su to ti koje sam uslikao) zvučnika i nema nešto u ponudi a i to što ima je skuplje, pa su mi se Canton Plus XL učinili vrlo primamljivi, mada ne bih odustao ni od Bose-a ako je bolja opcija (budžet mi je ograničen na 1000€).

Uzeo bih neku zvučnu karticu za PC sa SPDIF izlazom i ostaje mi konsultacija oko receivera i kablova. Nisam siguran u ovom trenutku koliko bi satelita pokrilo moj prostor, a pored unutrašnjeg prostora treba da uzmem u obzir i baštu, pa se broj zvučnika verovatno duplira. Da li mi u tom slučaju treba neko specijalni višekanalni receiver, da se ne bi desilo da dođem u situaciju da mi treba još zvučnika, a da ne mogu da ih dodam na receiver? Ovako ugrubo pretpostavljam da će mi trebati 5 - 6 zvučnika unutra i 5 - 6 zvučnika napolju. Takođe, ako bih se odlučio za Canton Plus XL morao bih da vidim i neke subwoofere da dodam u priču. Šta gledati od receivera u tom slučaju?

Ne razumem se u ovu materiju, na forum sam dolazio poslednji put pre šest godina kada sam prvi put u životu kupovao malo skuplje zvučnike za sebe :) (Mission MX2 i NuForce 2) i evo opet sada mi treba pomoć. U temi, koju sam gore spomenuo, videh predlog za Sinišu Rankova i vrlo rado bih kontaktirao čoveka da mi da predlog (mada mi treba gotovo rešenje, ne bih pravio posebne zvučnike), ali s druge strane slažem se i sa ovim članom koji je racionalno objasnio situaciju za audio opremu po kafićima:

  

On 25.10.2018. at 14:46, vdzele said:

Evo i ja da se umeašam kao neko ko ima dosta iskustvo u ovome što se traži.

- Ja bi otišao kod nekog preprodavca audio opreme i uzeo od njega jedno pojačalo i 2 para zvučnika. To pojačalo bi guralo svaki par na jednom nivou. Tražio bi da mi on odvoji neke pa da mi pušta glasno. Odvojio bi nekih 300-400 eura za ovo. Dosta dobra oprema iz 90ih se može naći za ove pare. Pitao servisere koji zvučnici se lako servisiraju.

- Na KP bi našao neki DAC ili muzičku karticu od 50-100 eura

- Kupio krštene firmirane polovne kablove za nekih 100 eura.

- Uzeo neki polovan PC sa 4gb rama, tako da se može puštati i internet radio kao i moja muzika. PC se mnogo lakše servisira nego laptop i bolje podnosi ovakve uslove. Njega često izduvavati, a ponekad i amp.

* Audio opremu po kafićima treba tretirati kao potrošnu robu. Tamo se puši i ima jako puno prašine, oprema vrlo brzo strada od ovog. Pojačalu obavezno neko dodatno hladjenje, ima kod kineza jeftinih hladnjaka.

* Nikad ne bi kupovao novu opremu jer brzo kalira u ovakvom okruženju. Predložena oprema bi vredela preko 2000 maraka da je kupljena nova.

* Kafić nije posao na duge staze, uglavnom nije tako. Te treba gledati da se ne izgubi puno na opremi kad se jednog dana mora prodavati

* Obučio dobro konobare kako se barata opremom jer uglavnom oni joj dodju glave.

te stoga bih i ja da prođem što jeftinije.

 

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prolazio sam danas tamo i nisam se ni setio da gledam, nego prepoznao kadar sa fotografije. 

Imaju samo dva kompleta acoustimass 3, oni bas moduli su sa strane na boćnim zidovima gore. 

Za razliku od popularnijeg acoustimass 5, ovi imaju te single satelite, na 5 su dupli. 

Teško to može kvalitetno da popuni zvukom tvojih 140 kvm, osim ako će uvek biti samo neka pozadinska muzika. 

Ako ti se baš sviđa, to čak lako ulazi u budžet, uzmeš 2x polovni acoustimass 5 (kao to što si video samo glasnije može) i neka dva pojačala od minimalno 100w nominalnih, ili još bolje neko PA pojačalo koje može da radi na 2 oma i spojiš paraleno oba kompleta. 

 

s-l600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast kako si prepoznao :)  Hvala na odgovoru! 
Nisam bio siguran koji je sistem u pitanju jer mi se učinilo da imaju pet (ili čak šest) satelita, ali sam se možda i zabrojao..

Misliš da dva Acoustimass 3 ne bi mogla da popune 140 m2? To bi bilo namenjeno samo za pozadinsku muziku, bez ikakve namere da se pušta neka glasna muzika ili da se organizuju neke žurke i slično.. U svakom slučaju, ako bih se odlučio za Bose uzimao bih Acoustimass 5.

Stvarno mi se svidelo kako zvuče, ali nije da mora Bose pošto-poto, da li misliš da bi 5-6 komada Canton Plus XL + 1-2 subwoofera (ili nekih drugih) bolje završilo posao? Videh da Canton Plus XL dosta hvale..

PA pojačalo - P.Audio pojačalo?

Link to comment
Share on other sites

Nema na čemu, ja sređujem stan trenutno pa blejim u šinsku rasvetu, one reflektore po lokalima, hoću tako nešto da stavim, pa sam prepoznao kadar sa fotografije, reflektor i bose kockica :) 

Canton nisam čuo, a i to je uvek subjektivno.   Svakako deluje ozbiljnije od bose, ali sve deluje ozbiljnije od bose pa i kompjuterski zvučnici, ali svakako složiće se svi da mogu da zvuče neverovatno veliko, plus su skoro neuništivi, imaju zaštitu u skretnici, teško ih je spaliti, vešanja ne propadaju brzo itd. Za kafiće sasvim adekvatno. 

 

PA sam msilio, professional audio, svako pro pojačalo spada tu. Jeftinije od HIFI pojačala, uglavnom rade stabilno na 2 oma (ako spojiš dva kompleta acoustimass 5 verovatno bi uništio hifi pojačalo), plus taj bose da bi pokazao šta može treba mu mnogo snage, neosetljivi su. Bez problema može da se zakači na 2x300w snagaš. 

Imala je prijateljica kafić, prvo je ideja bila slična, samo nešto da ima, na kraju je završilo za 4x18" bas binovima i 8 12" kutija, a prostor je bio nešto 200kvm, pa vidi ti ipak da li neće biti nikada neka žurka :) 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Chieftec said:

Imala je prijateljica kafić, prvo je ideja bila slična, samo nešto da ima, na kraju je završilo za 4x18" bas binovima i 8 12" kutija, a prostor je bio nešto 200kvm, pa vidi ti ipak da li neće biti nikada neka žurka :) 

E to je pravi izbor, ostalo je boranija.:D

Treba ti pola od toga svega.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Chieftec said:

Nema na čemu, ja sređujem stan trenutno pa blejim u šinsku rasvetu, one reflektore po lokalima, hoću tako nešto da stavim, pa sam prepoznao kadar sa fotografije, reflektor i bose kockica :) 

Canton nisam čuo, a i to je uvek subjektivno.   Svakako deluje ozbiljnije od bose, ali sve deluje ozbiljnije od bose pa i kompjuterski zvučnici, ali svakako složiće se svi da mogu da zvuče neverovatno veliko, plus su skoro neuništivi, imaju zaštitu u skretnici, teško ih je spaliti, vešanja ne propadaju brzo itd. Za kafiće sasvim adekvatno. 

 

PA sam msilio, professional audio, svako pro pojačalo spada tu. Jeftinije od HIFI pojačala, uglavnom rade stabilno na 2 oma (ako spojiš dva kompleta acoustimass 5 verovatno bi uništio hifi pojačalo), plus taj bose da bi pokazao šta može treba mu mnogo snage, neosetljivi su. Bez problema može da se zakači na 2x300w snagaš. 

Imala je prijateljica kafić, prvo je ideja bila slična, samo nešto da ima, na kraju je završilo za 4x18" bas binovima i 8 12" kutija, a prostor je bio nešto 200kvm, pa vidi ti ipak da li neće biti nikada neka žurka :) 

Pa ne bih se slozio kod drugara koji radi servis u zadnjih godinu dana 3 kompleta bose ac.5 bila na servis sprzena/izgorela uglavnom sateliti

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Evo da javim da sam na kraju uzeo šest komada Bose 102 (100V) zvučnika i neko pojačalo sa 5 kanala koje je bilo na oglasima. Mislim da su ovi Bose 102 zvučnici sasvim OK.
Žao mi je što na kraju nisam uspeo da sklopim sistem sa Canton Plus XL zvučnicima jer ih nije bilo dovoljno u prodaji. Kupio sam jedan par da istestiram kod sebe kući i stavio neko pojačalce na njih, i to gruva sa nekih 30% snage toliko da ne da ispunjava 40 m2 moje dnevne sobe nego se čuje na drugom kraju kuće... tako da bi tih nekoliko komada, siguran sam, više nego dovoljno ispunilo prostor u lokalu bez ikakvih problema, jedino bi bilo pitanje oko adekvatnog / adekvatnih pojačala ..

No, da se vratim u realnost i da pitam da li bi, u ovoj kombinaciji koju sam naveo, imalo smisla stavljati DAC (Topping D30) na računar sa kojeg će se puštati muzika?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...