Jump to content


Roon iskustva korisnika i saveti


nackom

Recommended Posts

Napravljen kao tenk (1,1kg), Accusilicon femto clock oscilatori, XMOS XU208 chipset, FPGA kontrola, LDO u napajanju, itd... Zvuk je već na prvo slušanje bio dobar, ali je posle nekoliko nedelja korišćenja sve leglo na svoje mesto i nestala je i poslednja primesa digitalnog. Izuzetna pozadinska tišina i "crnilo", odlična raslojenost instrumenata sa puno vazduha i reverba što kao posledicu proizvodi izuzetnu scenu u sve tri dimenzije. Bas je izuzetan, dubok i definisan, sa očuvanom bojom instrumenta koji ga proizvodi, a zvuk je u globalu za nijansu na toplijoj strani. Postoji mogućnost dodavanja kvalitetnog eksternog LPS ili SMPS napajanja koje automatski isključuje napajanje preko USB porta, ali to još nisam probao jer nemam odgovarajući adapter (6-9VDC), a nešto ni ne žurim jer već i ovako radi odlično. Izvor je Intel NUC na kome se smenjuju Snakeoil OS i Audio Linux, USB kabl je WW Platinum, a SPDIF najobičniji Belden 1694A i to je mesto gde planiram probu još nekoliko kvalitetnijih opcija. Matrix inače ima i I2S izlaz, ali prema LVDS "standardu", što nije kompatibilno s I2S ulazom na mom konverteru. S druge strane, nije baš ni da mi je preterano žao zbog toga jer bi to otvorilo Pandorinu kutiju zvanu eksterni clock, pa će to verovatno ostati za neka druga, bolja vremena...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

5 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Ti slobodno kupuj tako nešto od 1K €, nemam ništa protiv, ja neću.

Bez ljutnje, ali jedna od izvikanijih mantri ovog foruma...

Ko god pažljivije godinama prati forum, doći će do zaključka da je ogromna većina uređaja kupljena bez ikakve probe...da ne govorimo o "ozbiljnojoj probi" koja ipak podrazumeva duži period korišćenja, uklapanje, eksperimentisanje...

Na kraju krajeva, ko je dobio automobil da ga realno testira npr. par nedelja pre kupovine? 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Bez ljutnje, ali jedna od izvikanijih mantri ovog foruma...

Ko god pažljivije godinama prati forum, doći će do zaključka da je ogromna većina uređaja kupljena bez ikakve probe...da ne govorimo o "ozbiljnojoj probi" koja ipak podrazumeva duži period korišćenja, uklapanje, eksperimentisanje...

Na kraju krajeva, ko je dobio automobil da ga realno testira npr. par nedelja pre kupovine? 

Vidi….3 strimera sam imao na probi, od toga su mi 2 dali oficijelni prodavci, tako da se i to može, ali to je njihova poslovna politika i hvala im na tome.

Inače, sva 3 u mom setupu nisu radila kako treba, za jedan imam i dva svedoka sa foruma. I nije u pitanju bio kvalitet zvuka, već je bio bukvalno problem u samom radu. Posle ovog iskustva, na slepo strimer ne kupujem, koliko god da je ishvaljen.

Što se tiče kola, uvek sam pre planirane kupovine nekog modela našao način da taj isti model provozam, da vidim šta me čeka. Naravno, pročitao sam i šta drugi kažu, ali samo sam službena kola dobijao i naravno prihvatao “na neviđeno”.

Na kraju, u neku ruku mogu i da razumem stav distributera da uređaj ne daje na probu uz 100% depozit, jednostavno ne želi da plati punu cenu proizvođaču i da onda ima demo uređaj koji će na kraju morati da proda ispod cene, iako će možda baš on da mu proda par komada više. Svako ima svoju poslovnu politiku, na kupcu je da se uklopi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 12/17/2019 at 5:22 PM, nackom said:

Čini mi se da nije bila tema koja se posebno ticala Roon-a, međutim mislim da zaslužuje.
Kako roon postaje sve popularniji softver za nas audiofile, vidim da se sve više polemiše na temu njega.
Prednosti su pre svega odličan sistem upravljanja datotekama i muzičkim kolekcijama, izuzetno zgodan interface, brza i jednostavna pretraga, kao i integrisani streming servisi.

Verzijom 1.7. ubačen je i internet radio, doduše ne baš u audifilskom kvalitetu, ali dovoljno dobar za lagano pozadinsko slušanje u kući.

Lično ja koristim Roon već nešto više od godinu dana, prvo sam koristio na Mac OS, međutim kasnije sam prešao na Nucleus, što se pokazalo kao dobro rešenje.
Ono što se meni sviđa, je to da je vrlo lako prepoznao celokupnu kolekciju od 4tb muzike, dodao sve meta tagove, brza pretraga i sjajan interface.
Po prvi put i supruga može da samostalno sluša muziku, što je još jedan plus.
Sistem je konfigurisan na način, da je muzika na eksternom NAS-u, Nucleus preko USB veze spojen sa DAC-om.

Generalno jesam zadovoljan, međutim sve me kopka može li se tu unaprediti zvuk malo. Ne, nije loš, međutim čini mi se da je nešto lošiji od zvuka sa Audirvane koju sam ranije imao na Mac Mini.

Dakle, postoje li neke cake za unapređenje kvaliteta zvuka u Roon svetu?

meni je audirvana uvek nekako vristala u odnosu na roon i slika i dubina su na strani roona, a slazem se da ima neki "sivi ton" medjutim to mi jedina mana....

Link to comment
Share on other sites

Da li neko ima ili je imao problem da Roon ne prikazuje zanrove u Tidalu i kako je rijesio?Vec par mjeseci imam ovaj problem,poslije velikog updatea sa pocetka godine sve je bilo ok a onda su nestali...

Qobuz prikazuje sve uredno a u Tidalu uopste nema "genres" menija.

Ako je moguce izbjegao bih ponovnu instalaciju.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Imam pitanje, na desktop PC instaliran Roon (kao Core), sve lepo radi, medjutim kada isti DAC koji je pre toga koriscen na Core prebacim na Laptop (ista mreza, sve ok sa pristupom Core) onda mi ne prepoznaje taj DAC na laptopu, vec samo imam izbor System Output i takodje sve ostalo sto je aktivno na Core. Moje pitanje je da li moze da se isti DAC koristi i na Core a takodje i na laptopu koji se povezuje na Core, ovako mi izgleda da ja sa laptopa kontrolisem Core? To mi onda nema nikakvog smisla. Ili nesto treba u podesavanjima odraditi sto ja ocigledno ne radim kako treba?

Link to comment
Share on other sites

Taj DAC ti je sada novi endpoint, koji treba da aktiviraš u settings/audio.

Naravno, na lap topu treba da bude instaliran roon (komponente remote i endpoint), kao i drajveri za dac i roon mora biti aktivan.

Kontrola ti tada može ići i sa telefona ili tableta, ne mora sa PC-a na kojem ti je instaliran roon Core.

 

Link to comment
Share on other sites

Taj DAC ti je sada novi endpoint, koji treba da aktiviraš u settings/audio.
Naravno, na lap topu treba da bude instaliran roon (komponente remote i endpoint), kao i drajveri za dac i roon mora biti aktivan.
Kontrola ti tada može ići i sa telefona ili tableta, ne mora sa PC-a na kojem ti je instaliran roon Core.
 
Hvala puno na odgovoru, ali ne znam zašto na tom Roon koji je na laptopu imam samo u podešavanjima za audio uređaje koji su povezani na Core? Kad recimo probam sa mobilnog onda imam i uređaje koji su na Core a i "on this device". Videću da li sam dobro instalirao Roon na laptopu.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sve proverio, pričam o laptopu koji se povezuje na Roon Core koji je na drugom PC. Kada uđem u Roon settings deo za audio, imam samo u ponudi uređaje direktno povezane na Core. Da mi ponudi Dragonfly red koji treba da enable-ujem sve bih razumeo, ovako ništa. Odem na drugi računar, potpuno isti Dragonfly red ubacim i on odmah biva prepoznat (na Core), ista priča je i sa drugim DAC Fiio Q3. Core ga odmah prepozna dok remote laptop na kome je Roon ne prepoznaje uređaje koje priključim na njega. Tidal aplikacija sasvim ok radi na laptopu i Dragonfly je prepoznat bez problema. Sve je podešeno ok. Samo Roon me zeza. Pada mi napamet da ga reinstaliram na laptopu.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Server/core se povezuje na DAC, a ne controller/client. Controller moze da reprodukuje na DAC-u samo preko (local) system output-a - ako ti je DAC primary/default output na laptopu.
 
Ako dobro kapiram, povežem DAC na laptop (Roon client), Win ga prepoznaje kao (Sound output -Dragonfly...) a u Roon stoji samo System output. Rezultat da bi trebao imati zvuk u slušalicama koje su povezane na Dragonfly. To je priča za client stranu. Probaću pa ću videti da li funkcioniše.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Probao, na Roon client povezan Dragonfly red, iako Windows prepoznaje DAC, u Roon aplikaciji mi stoji System Output. Pustim pesmu zvuka nema na slušalicama već se zvuk čuje na zvučnicima na Roon Core. Ja veću glupost nisam video. To ispada kao da ja remote kontrolišem svoj Core. A ja želim Roon na 2 računara, da po potrebi prebacujem Dragonfly sa jednog na drugi. Ako za to moram da imam 2 posebna naloga onda to meni ne koristi. Audirvana je po meni to bolje rešila. Izloguješ se sa jednog uređaja i pređeš na drugi.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... Poigrao bih se, ali sam prestao da placam Roon jer mi ne treba. Ocekivao sam da ce da se ponasa kao Android aplikacija.
Da, na Android aplikaciji to radi ok. Imam "system output on this device" i onda zvuk ide na slušalice. Tako sam očekivao da će biti i na laptopu ali ne vredi. Iskreno za Roon sam dobio kupon 60 dana korišćenja kupovinom Dragonfly red, tako da ništa od produženja pretplate. Imam Tidal koji sada na svim uređajima radi ok, na Androidu su ubacili i DAC podršku tako da ni UAPP više nije potreban. Valjda će i Qobuz stići jednog dana kod nas.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...