Jump to content


Roon iskustva korisnika i saveti


nackom

Recommended Posts

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Instalirao sam roon pre tri dana i jednom mi je sam ponudio ''upadate'' probacu da vidim jel ima jos ,sto se tice ivica desktopa van povrsine ekrana, ostali programi ne prelaze povrsinu ekrana samo roon ,kada mu u podesavanjima stisnem exit fuul screen ne radi.Videcu jos ga proucavam ,sto se zvuka tice bolje radi od samog tidala jes da zvuci malo toplije i mekse

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dao sam jos jednu sansu Roon-u - trecu.

Ovaj put sam samo zbog njega pazario i glupi tablet - ostace klincu za auto.

 

U prethodna dva pokusaja nisam importovao celu kolekciju muzike vec sam vise obracao paznju na kvalitet zvuka.

Ovaj put sam odmah naisao na problem koji je meni prilicno ozbiljan - search se gubi kada u lokalnoj kolekciji ima vise izdanja istog albuma. Cak imaju i sufiks u naslovu da bi se lako razlikovali - iliti iz aviona se razlikuju i opet search neko izdanje uopste ne prikazuje u primarnim rezultatima.  Opet se zaobilazno moze resiti nekako - preko izvodjaca, pa onda direktno lokalne kolekcije - i svih albuma u istoj.

Globalno - interfejs je primarno prilagodjen online servisima, a lokalna kolekcija je u drugom planu. To je ocigledno. Ozbiljan benefit za lokalnu kolekciju vidim kod onih koji imaju "razbijene" i nesredjene kolekcije - a vecina je takvih :) Kod mene je sve perfektno sredjeno i ne treba mi "pomoc" Roon-a za to.

Ono sto jeste ok su link-ovi ka drugim albumima, izvodjacima i zanimljive informacije...

Takodje, sve radi jako brzo i tecno sa skoro 10k albuma i preko 100k track-ova. Mada, isto vazi i za MinimServer i BubbleUPnP.

 

Odmah zatim i novi problem/bug koji opet nisam mogao da uocim ranije sa nepotpunom kolekcijom - u Android aplikaciji nedostaje scroll bar kod playlist-i i play queue-a na mobilnom telefonu, odnosno u queue-u na tablet-u - srecom je bar playlist ok. Prvo mi je totalni show-stopper sa playlist-ama sa 1000+ track-ova. Ovo drugo moze zaobilazno da se "resi" tako sto se navigacija radi iz playlist-i, ali malo smara. Zato sam i pazario tablet - pre toga sam probao u Android emulator-u (NOX).

Na mobilnom u playlist-ama fale i album arts. Na prvu loptu kozmeticki problem - ali u praksi znacajno usporava vizuelnu pretragu medju poznatim albumima.

Koliko procitah na Roon forumu - isti problemi su i na iOS-u. Sje*ali su prilikom prelaska na 1.8 i nikad nisu opravili iako im prijavljuju mesecima isto... :rolleyes:

https://community.roonlabs.com/t/no-scrollbar-indicator-in-playlists-in-build-806-on-iphone-ticket-in/165085/12

https://community.roonlabs.com/t/roon-1-8-no-scroll-indicator-in-playlists-on-iphone-12-ticket-in/145962/6

Generalno, mobilni skoro da je neupotrebljiv za Roon, za razliku od BubbleUPnP.

 

Samo da naglasim da ovaj nedostatak scrol bar-a ne smeta mnogima koji samo skacu sa albuma na album - apropo one prve price oko usmerenosti ka online servisima.

 

I na kraju se vratih na pocetak - ZVUK.

 

Nista se iole znacajno nije promenilo ni sa 1.8.

Nije drasticna razlika, ali je ocigledna i vrlo lako primetna - najvise kod izdanja sa vrhunskom produkcijom. Jednostavno, UPnP na Devialet-u bolje zvuci. Bolja rezolucija, bolji fokus, bolja "raslojenost" zvucne scene. Ne koristim ROCK, vec je server na Windows-u.

Koristim RAAT iliti ethernet konekciju. Po procitanom i na Roon i na Devialet "forumu" - sa ovim tipom konekcije ni ROCK ni Nucleus (Plus) ne donose benefit ako je u pitanju jaka i "zdrava" Windows masina - mada ima onih koji tvrde i suprotno.

USB je neka sasvim druga prica. Slicna prica kao u temi o Melco i ostalim "audiofilskim" serverima i klasicnim NAS-ovima.

Naravno, moracu za svaki slucaj da probam i ROCK/Nucleus Plus, jer jedno su price, a drugo je licno iskustvo - jedino tako mogu stvarno da "zatvorim" pricu. 

 

E da... Jedna ozbiljna prednost Roon-a u odnosu na UPnP na Devialet-u je gapless koji radi perfektno. To ce mi stvarno faliti na tih 0.1% albuma kojima to znaci. Ozbiljan sam - tu gde znaci - STVARNO znaci.

Druga manja prednost u odnosu na MinimServer je monitoring izmena u kolekciji - nije potreban rescan, mada rescan na SSD-u sa 4+Tb i preko 100k flac-ova traje par sekundi,

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Delija said:

 

 

Ovaj put sam odmah naisao na problem koji je meni prilicno ozbiljan - search se gubi kada u lokalnoj kolekciji ima vise izdanja istog albuma. Cak imaju i sufiks u naslovu da bi se lako razlikovali - iliti iz aviona se razlikuju i opet search neko izdanje uopste ne prikazuje u primarnim rezultatima.  Opet se zaobilazno moze resiti nekako - preko izvodjaca, pa onda direktno lokalne kolekcije - i svih albuma u istoj.

 

 

 

 

 

 

 

Pustiš bilo koju verziju željenog albuma i onda opcija "versions" .Meni ponudi sve moguće opcije datog albuma kako sa streaming servisa tako i iz lokalne  kolekcije.Postpji mogućnost da ti obeležiš koja će ti verzija albuma biti primarna.Što se tiče ovoga sa playlistama na androidu(prastari Samsung J6) , mislim da i tu kod mene sve funkcioniše baš kako bi ti želeo (skrolovanje , album art i sl),sve radi bez problema .Proveriću kada stignem kući.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice scroll bar-a - mozda ako koristis neku matoru verziju. Na novoj nema trika da ti to radi. Ne znam da li sam bio jasan - radi skrolovanje, naravno, ali nema scroll bar-a - koji drasticno ubrzava skok sa jednog kraja playlist-e na drugi.

o51P2j28FwHv6LED2FIZ287QOHjzvbamzWTFt6CK

Ako treba prstom da vrtis 2000 track-ova - otpasce ti prst :)

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Green said:

Pustiš bilo koju verziju željenog albuma i onda opcija "versions" .Meni ponudi sve moguće opcije datog albuma kako sa streaming servisa tako i iz lokalne  kolekcije.Postpji mogućnost da ti obeležiš koja će ti verzija albuma biti primarna.

Ma to sam prvo probao, naravno. 

Ne radi u mom use case-u koji je vrlo jednostavan - imena albuma imaju sufikse da bih tacno znao koja verzija je u pitanju.

Recimo - ovo je samo podskup:

Dark Side Of The Moon
Dark Side Of The Moon [Japanese Black Triangle]
Dark Side Of The Moon [MFSL]
Dark Side Of The Moon [SACD]
Dark Side Of The Moon [SACD -> PCM]

Sufiksi ga totalno zaglupe. Od svih ovih search na upit "Dark Side Of The Moon" nalazi samo "[SACD -> PCM]" i nista drugo.

Kad odes na Versions - nudi samo Tidal.

E onda moras da odes na Pink Floyd, pa "Albums in library" da bi nasao ono sto te zanima. Smor :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa aktuelnim/najnovijim verzijama Roon-a i Devialet Expert Pro firmware-a mi bolje zvuci Devialet Air od RAAT-a :oops:

Ocigledno mu nisam dao pravu sansu iliti sa starijim verzijama sam se "igrao" i poredio i mislio da je to to - da se odnos nije menjao. Stativa.

Ranije mi je zvucao prilicno ostro i "nemuzikalno". Atraktivno samo na kratko. Sad to izgleda vise nije slucaj.

Prilicno je blizu UPnP-u, ali je razlika evidentna. I dalje blago manja dinamika, transparencija i velicina zvucne scene i pojedinacnih izvora zvuka (vokala, instrumenata, efekata...) i blago manje "vazduha", ali uz mozda za dlaku bolji fokus i dubinu zvucne scene (unapred - UPnP i dalje ima malo vise "okruzujuci" zvuk). U svakom slucaju - blize UPnP-u nego RAAT-u. Zasto/kako - pojma nemam. Predrasude nisu definitivno - jer bi "bias" bio na drugoj strani - RAAT.

Mala mana je malo sporiji odziv prllikom prelaska na novi track i "seek" - koja stotina ms. Mada je to vrlo malo bitno u realnoj upotrebi, RAAT bukvalno leti i sve je momentalno, dok je i UPnP vrlo blizu.

Inace, sve pohvale i za Devialet i za Roon (pa i za BubbleUPnP) - sati "drndanja" i prebacivanja "na zivo" izmedju ta tri source-a i ni stucnuli nisu. U proslosti bi se Devialet toliko zaglupeo da mu ne bi ginulo cupanje gajtana iz uticnice :)

Link to comment
Share on other sites

Jedna napomena - poredjenja i analize sam radio najvecim delom na izdanjima sa vrhunskom produkcijom.

Kad budem imao vremena, zelje, volje... odradicu i jedan krug sa "komercijalom". Nije nemoguce da se tu pozicije i okrenu...

 

Za sada - UPnP ruleZ :)

Postoji i tehnicki razlog koji vrlo verovatno doprinosi tome na Devialet-u - Roon stream-uje direktno u "realtime-u" uz neki minimalni pomocni buffer, dok se kod UPnP u mnogo vecem buffer-u nalazi ili ceo track ili njegov veci deo, ako je u pitanju dugacak/veliki hi-res track. Ukratko - UPnP varijanta se reprodukuje iz memorije, a mrezna aktivnost je samo kod ucitavanja track-a ili doucitavanja kod pomenutih duzih/vecih track-ova. Ovo se sve jako lako i brzo vidi pracenjem mreznog protoka servera ili "brute force" metodom - gasenjem servera u sred reprodukcije ili "cupanjem" mreznog kabla.

S druge strane, po iznad opisanom nacinu funkcionisanja UPnP bi trebalo da je najbolje moguce resenje na Devialet-u i superiorno recimo u odnosu na USB konekciju, a opet - dobar broj vlasnika Pro Core Infinity varijanti koristi eksterne streamer-e vise klase sa raznim USB reclocker-ima i slicno. Ne sumnjam da postoji razlog za to (neki su kao jedini razlog naveli gapless), iako licno jos uvek to nisam probao kod sebe. Opet, gomila njih koristi i Roon i super su zadovoljni - a za to vec imam kakvo-takvo licno iskustvo i misljenje.

Da rezimiram - dobro je da postoji izbor, pa ko sta voli... :listen

Link to comment
Share on other sites

On 21.8.2021. at 1:08, Delija said:

Sa aktuelnim/najnovijim verzijama Roon-a i Devialet Expert Pro firmware-a mi bolje zvuci Devialet Air od RAAT-a :oops:

Ocigledno mu nisam dao pravu sansu iliti sa starijim verzijama sam se "igrao" i poredio i mislio da je to to - da se odnos nije menjao. Stativa.

Ranije mi je zvucao prilicno ostro i "nemuzikalno". Atraktivno samo na kratko. Sad to izgleda vise nije slucaj.

Prilicno je blizu UPnP-u, ali je razlika evidentna. I dalje blago manja dinamika, transparencija i velicina zvucne scene i pojedinacnih izvora zvuka (vokala, instrumenata, efekata...) i blago manje "vazduha", ali uz mozda za dlaku bolji fokus i dubinu zvucne scene (unapred - UPnP i dalje ima malo vise "okruzujuci" zvuk). U svakom slucaju - blize UPnP-u nego RAAT-u. Zasto/kako - pojma nemam. Predrasude nisu definitivno - jer bi "bias" bio na drugoj strani - RAAT.

Mala mana je malo sporiji odziv prllikom prelaska na novi track i "seek" - koja stotina ms. Mada je to vrlo malo bitno u realnoj upotrebi, RAAT bukvalno leti i sve je momentalno, dok je i UPnP vrlo blizu.

Inace, sve pohvale i za Devialet i za Roon (pa i za BubbleUPnP) - sati "drndanja" i prebacivanja "na zivo" izmedju ta tri source-a i ni stucnuli nisu. U proslosti bi se Devialet toliko zaglupeo da mu ne bi ginulo cupanje gajtana iz uticnice :)

Ceo vikend sam isprobavao kako sistem zvuči kada je Roon Core na NUC-u, a kako kada je na NAS-u.

I pobedio NAS, ubedljivo. Zašto? Kako? Iskreno, ne interesuje me mnogo, probao sam sve i svašta, dao mu šansu i na kraju sam se vratio na staro. NUC je bio jedan od modela koji Roon preporučuje (NUC7i5DNHE, 8GB RAM-a, 256GB M.2).

Već duže vreme me zanima da probam Matrix Mini-i Pro 3, ali na žalost nemam mogućnosti, a baš mi je interesantan multipraktik, pošto bih mogao da "ubijem 2 muve jednim udarcem", jer je interesantan i kao stimer i kao sistem za sluške.

Ali da "bacim" 1K evra "na slepo" mi ne pada na pamet.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, srdjan_cvetkovic said:

Već duže vreme me zanima da probam Matrix Mini-i Pro 3, ali na žalost nemam mogućnosti, a baš mi je interesantan multipraktik, pošto bih mogao da "ubijem 2 muve jednim udarcem", jer je interesantan i kao stimer i kao sistem za sluške.

Ali da "bacim" 1K evra "na slepo" mi ne pada na pamet.

Стрпи се неколико недеља - само да добијем пар дана одмора. :)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Ceo vikend sam isprobavao kako sistem zvuči kada je Roon Core na NUC-u, a kako kada je na NAS-u.

I pobedio NAS, ubedljivo. Zašto? Kako? Iskreno, ne interesuje me mnogo, probao sam sve i svašta, dao mu šansu i na kraju sam se vratio na staro. NUC je bio jedan od modela koji Roon preporučuje (NUC7i5DNHE, 8GB RAM-a, 256GB M.2).

Nesto ti tu ne stima. Samo kao glupi server da bude bolji osetno losiji hardver - nema nikakve logike.

Kod mene - sta god probao od servera - isti djavo. Windows (3 razlicite masine), Linux, ROCK... Nucleus nisam probao i nisam nijedan NAS probao.

Za USB izlaz - ima itekako smisla da bude razlika...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...