Jump to content


Roon iskustva korisnika i saveti


nackom

Recommended Posts

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ovako....

Dok je USB bio u opticaju konfiguracija je bila ovakva:

QNAP - minim server

Allo USBridge Signature + moode softver + iOS mconnect Player App - striming

USB Callisto

Devialet - DAC

Sada je jednostavnije:

QNAP - Roon Core/Server

LAN Cat8

Devialet - strimer/DAC

iOS Roon App

 

Ova kombinacija mi je jednostavnija i zvuči neuporedivo bolje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7.12.2020. at 17:14, Paulo said:

Molim za odgovor, pošto nisam tehnički tip:

Koristim MacBook-DAC-pojačalo- zvučnici.

Da li je potreban streamer za boljitak u zvuku?

Pitanje jednostavano ali odgovor kompleksan.

Skoro uvek da ali zavisi koji DAC imas sad, koji strimer razmatraš i da li i koliko je sistem transparentan da prikaže razliku...

Svakako bi bio od koristi pošto onda laptop može lepo da "šeta" po sobi sa tobom i ne mora da bude vezan za DAC...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, R_R said:

Ovako....

Dok je USB bio u opticaju konfiguracija je bila ovakva:

QNAP - minim server

Allo USBridge Signature + moode softver + iOS mconnect Player App - striming

USB Callisto

Devialet - DAC

Sada je jednostavnije:

QNAP - Roon Core/Server

LAN Cat8

Devialet - strimer/DAC

iOS Roon App

 

Ova kombinacija mi je jednostavnija i zvuči neuporedivo bolje.

 

 

Које напајање у претходној варијанти?

Roon је свакако донео бољитак у односу на moode softver + iOS mconnect Player App али то не мора да значи да је магични "Cat8" звучно бољи од USB-а.

Link to comment
Share on other sites

@R_R je u nekom od prethodnih postova napisao da je NAS (Roon) i server i streamer , e šta sad tu Devialet radi posle nisam baš siguran, pogotovo što je kolega @InSidespominjući Devialet "streamer" stavio pod navodnike što je meni izgledalo kao "ima,a nema" .

Na osnovu ličnog iskustva (rPi4/pCp/LMS  kao server i rPi4/Allo Digione signature/pCp/Squeezelite kao streamer) mogu samo da potvrdim @somilenko-ovu konstataciju :

"Poenta je da se uređaj koji je opterećen procesiranjem fajlova i menadžmentom biblioteke odvoji od sistema a da uz sistem bude uređaj koji je samo transport i ništa više."

U međuvremenu sam uzeo ovih 3 meseca Roon-a za 1$, instalirao Roon server na neki krš od PC-ja , podalje od audio sistema , a streamer je gore pomenuta rPi4/Allo kombinacija. Prvi utisak :Tidal i Qobuz nikada bolje nisu zvučali ... Plašim se da polako počinjem da se navikavam na Roon , još kada bi bila neka verzija Roon-a za rPi ...

Link to comment
Share on other sites

Чини ми се да би @Green хтео да стави Roon Core на RPi-ју. Бојим се да то није опција у догледно време.

Што се тиче Devialet streamer-а, има то и ради. Проблем је што старији модели не поддржавају UPnP што је некима нарочито важно. У Roon околини је практично непотребно.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, InSides said:

Чини ми се да би @Green хтео да стави Roon Core на RPi-ју. Бојим се да то није опција у догледно време.

Upravo to ali  izgleda ćemo morati sačekati neku buduću rPi generaciju. Za sada odlično služi kao Roon Bridge.

Link to comment
Share on other sites

@Green Dok god Roon ne izbaci Roon server za ARM platformu, RPi može da izbaci koliko hoće novih generacija. Poenta Pi-ja, po meni, je da bude samo Roon endpoint i da se nalazi u samom sistemu a računar sa Core-om da bude van sistema, ako opteretimo Pi sa Core funkcijama, gubimo prednost Roon-a kao mrežnog plejera. U takvoj konfiguraciji nema smisla Roon Core na Pi-ju, tj nema smisla opterećivati ga sa zaduženjima Roon Core-a.

Link to comment
Share on other sites

@somilenkoMa ja to samo maštam  ... naravno da bi i u tom slučaju razdvojio server na jedan Pi,a Bridge na drugi.Ko zna ,možda se  smiluju pa naprave nešto na tu temu.

  Taman sam ove godine "skockao" server na bazi rPi-ja kakav sam dugo želeo i izbacio PC/laptop iz hi-fi lanca kad "ne lezi vraže"   -  Roon !?!?    Videćemo šta će da se "izrodi" nakon tri meseca druženja.Za sada mi je najmrskija činjenica vraćanje PC-ja u igru odnosno eventualna nabavka NUC-a . Takođe,teško se navikavam na Roon-ov način slaganja lokalnih muzičkih datoteka  i nemogućnost bilo kakvog podešavanja/tweak-ovanja samog programa na način  kako to dozvoljavaju npr.LMS i pCp ali su zato mogućnosti pretrage po Tidal-u i Qobuz-u beskonačne.

 

Link to comment
Share on other sites

Искрено, осим ако вам није мрско слагати још кутија, NUC је изванредна опција за Roon Core.

8ма генерација, i5 модел се сада може склопити за мање од 400е (~365e) и то са 16GB меморијом и 250GB M.2 диском. И то је сасвим довољно чак и за све DSP играрије, и велики број клијента.

Када се инсталира ROCK, то се дословно понаша као хајфај компонента.

Осим ако вам баш не треба NAS (зависи од потреба) на NUC се могу послагати неколико USB екстерних дискова, што је и ултимативно јефтиније.

Caveat emptor - предлог зависи од величину колекције. Ја сам једва напунио 0.5ТБ на интерном диску (инсталирао сам 2TB интерни диск). Поред TIDAL-а, не очекујем да трупам дигитални junk само за да га чувам локално.

Link to comment
Share on other sites

Немам ни ја намеру да складиштим нешто што је доступно кроз сервис који плаћам. 
ове две наведене кутије већ имам, па намеравам да искористим постојеће без додатног улагања.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...