Jump to content


Roon iskustva korisnika i saveti


nackom

Recommended Posts

 Ja imam dva sprata, zato i ova prica. :) Inace, switch ima 8, tj. 10 portova i taj budzet - 8 portova po 30W plus dva porta koji nisu PoE, ali imaju SFP cage alternative. Ozbiljan enter-paradajz switch, koji nema GUI, nije lak za podesavanje, ali meni, eto, nije problem - pa sam kupio polovan. Tako sam kupio i polovan firewall (nije ruter). WiFi 5GHz inace ima manji domet od 2.4GHz, nije to bas tako prosto.... cistiji je (jos uvek) spektar, ali signal ima manji domet.

 Generalno, po meni, za zvuk, kabl je bolje resenje - zbog latencije i gubitka paketa. WiFi skoro uvek ima tih problema.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 3.12.2020. at 19:15, nackom said:

Ja pokrenuo temu, ali na kraju u njoj nisam učestvovao :)

Evo sad će godinu dana od pokretanja teme, a Roon koristim nešto više od godinu ipo dana.

Posle dosta vremena, došao sam do neke konfiguracije koja mi se čini da radi dobro, kako sa IT stanovišta, tako i zvučno.

Prvo, još onda sam primetio da pre svega treba srediti router. Stari mi je bio usko mesto i bilo je nekih poteškoća sa strimingom sa Qobuz-a. Umelo je da prekine. Problem rešen kupovinom novog gigabitnog rutera (Asus neki - solidan valjda, posao radi).

Dalje, nešto sam se istripovao pa sam hteo skroz da izbacim kompjuter iz dela sistema. Kompjuter (roon core) je Mac Mini, prošlogodišnji model. Definitivno jaka konfiguracija radi posao. Što jače to bolje, pogotovo za velike baze muzike.

Moj DAC nije ROON end point, već ima banalne spidif i USB, samim tim trebao mi je network bridge.
Tu se da budem iskren eksperimentisalo, da ne uvredim nikoga od uvoznika, ali mnoga izvikana imena su se pokazala kao bulja. Na kraju uzeo banalan Allo digione signature sa eksternim linearnim napajanjem. Najbitnije je da nije ništa pokvario u AB testu sa direktnim priključkom na DAC preko USB-a, tako da dovoljno dobro.
Pomalo iznenađujuće, otvorio se drugi problem, a to je uticaj lan kablova koji su išli do sistema. Pojavljivala se mala brujka prilikom slušanja gramofona, ali to je rešeno provlačenjem SFTP kablova.

Muzika se nalazi sa druge strane LAN mreže, na QNAP NAS-u.

Evo malo slikovitog prikaza

                            Apple mac mini (roon core)
                                               |
                                               |
                                               |

WEB (qobuz) ----------- 1gb router ------------- QNAP NAS

                                               |
                                               |
                                               |
                               Allo Digione Signature
                                               |
                                               |
                            Benchmark DAC3 (SPIDIF)

Kad se pogleda ovako slikovit prikaz, dođe se do zaključka da je srce roon sistema ruter. 
Obzirom da mi ruter drži i wi-fi kućni, gde je u svakom trenutku zakačeno 5-6 korisničkih uređaja, postavlja se pitanje da li bih dobio neki sonični efekat ukoliko izvučem još jedan banalan switch gde će ići samo roon. Ukoliko neko ima iskustva sa tim, bio bih zahvalan za savet. Ne jurim stabilnost rada (dovoljno je stabilno), već me zanima zvučni efekat.

Što se zvučnog dela generalno tiče, primedbi nemam. Kod mene se pokazalo najbolje da se isključe svi filteri u samom Roon-u i tako slušam.
Ostaje žal za Audirvanom koju sam ranije koristio na Mac-u, koja je u konfiguraciji direktno priključena USB kablom, zvučno superiornija od Roon-a. Međutim, sumnjam da ću se usuditi da se vratim na Audirvanu - previše sam navikao na Roon interfejs i fleksibilnost.

Sad, da budem skroz iskren, Roon koliko god da je doneo nekih inovacija i besprekoran interfejs, generalno mislim da je malo zakomplikovao život sa svim ovim njihovim konceptom Core-a, end pointa i ostalo. Nekako mi nedostaju stara vremena kada je bilo dovoljno imati kompjuter, DAC i usb kabl.

Nackom,

Ima jedna stvar koju nisam dobro razumeo u ovoj tvojoj arhitekturi ... Zasto nisi zakacio Benchmark direktno na Mac Mini preko USBa ? Obicno se stavi i jedan strujni izvor za USB 5V izmedju compa i DACa kada je veza USB, sto obicno dodatno popravi stvari ...

Link to comment
Share on other sites

Samo ću kratko, apropo Roon-a, pošto sam iskoristio CM promociju i uzeo 3 meseca za 1 evro.

Dakle, definitivno ću u potpunosti da pređem na Roon, jer je.....paaa.... najbolji....barem se meni tako čini.

Digitalni deo sistema je sveden na minimum, sa Roon-om pravi minimalizam na sceni:

1. NAS QNAP TS-873

2. Devialet D200

3. Mark & Daniel Topaz

QNAP TS-873 je Roon Core, a cela distribucija ide preko mreže. Potrudio sam se da komponente budu kvalitetne, pa je ruter Apple Time Capsule poslednje generacije, uz jedan Dlink-ov 8portni GBtni smart switch, dok su svi LAN kablovi kvalitetni CAT8. Ovako postavljen setup mi radi dosta bolje nego kada muzika ide preko strimera na USB, pri čemu ni strimer, ni USB kabl uopšte nisu loši, daleko od toga (Allo USBridge Signature/Salas L-Adapter PSU + FTA Callisto). Mislim da se ovde ipak softver pokazao mnogo lošije nego sam hardver (iOS mconnect App + RPi moOde), ali koliko god da sam nešto drugo pokušavao od softvera da menjam, u odnosu na Roon jednostavno ne može da se poredi, ako se uzme u obzir kvalitet zvuka i funkcionalnost - tu je Roon nenadmašan. Ako je nešto zvučalo po kvalitetu kao Roon nije mi bilo funkcionalno, a ono što mi je pasovalo nije moglo da se poredi sa Roon-om u kvalitetu zvuka.

Dugo sam bežao od Roon-a zato što me je nervirala činjenica da ne postoji opcija tzv. file browsing: da idem kroz foldere onako kako sam ih ja organizovao i tako puštam muziku. Ali to je bilo zato što dobar deo muzike koju imam nije bio sređen kako treba, a tu prevashodno mislim na to da wav fajlovi nisu bili tagovani ili su bili loše tagovani, a sve usled moje lenjosti i tvrdoglavog odbijanja da se "navikavam" na nešto što je neko drugi odlučio da je bolje. Odlučio sam da to promenim, kupio parče softvera za macOS (Music Tag Editor) i to sredio kako treba (probao sam i neke koji su free, ali za par $ ovaj je udobniji za rad). Kada je sve tagovano onako kako treba i kad se čovek potrudi da usvoji filosofiju po kojoj radi Roon, sve ide lakše.

Dakle, sistem je sada vrlo jednostavan, funkcionalan i zvuči najbolje do sada.

U februaru ću platiti 100 EUR za narednih godinu, a višak hardvera je već na oglasima.

Ko zna, ako do tada prodam USBridge Sig i Callisto eto meni lifetime-a za Roon.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja imam dva sprata, zato i ova prica. :) Inace, switch ima 8, tj. 10 portova i taj budzet - 8 portova po 30W plus dva porta koji nisu PoE, ali imaju SFP cage alternative. Ozbiljan enter-paradajz switch, koji nema GUI, nije lak za podesavanje, ali meni, eto, nije problem - pa sam kupio polovan. Tako sam kupio i polovan firewall (nije ruter). WiFi 5GHz inace ima manji domet od 2.4GHz, nije to bas tako prosto.... cistiji je (jos uvek) spektar, ali signal ima manji domet.

 Generalno, po meni, za zvuk, kabl je bolje resenje - zbog latencije i gubitka paketa. WiFi skoro uvek ima tih problema.

Ma imam i ja 2 sprata pa mi ne treba Cisco PoE switch. :)

Ali eto, kao sto kaze enterprise switch, i tebi nije tesko da podesis, sto verovatno otpisuje 99% clanova foruma. 

 

Link to comment
Share on other sites

Samo ću kratko, apropo Roon-a, pošto sam iskoristio CM promociju i uzeo 3 meseca za 1 evro.
Dakle, definitivno ću u potpunosti da pređem na Roon, jer je.....paaa.... najbolji....barem se meni tako čini.
Digitalni deo sistema je sveden na minimum, sa Roon-om pravi minimalizam na sceni:
1. NAS QNAP TS-873
2. Devialet D200
3. Mark & Daniel Topaz
QNAP TS-873 je Roon Core, a cela distribucija ide preko mreže. Potrudio sam se da komponente budu kvalitetne, pa je ruter Apple Time Capsule poslednje generacije, uz jedan Dlink-ov 8portni GBtni smart switch, dok su svi LAN kablovi kvalitetni CAT8. Ovako postavljen setup mi radi dosta bolje nego kada muzika ide preko strimera na USB, pri čemu ni strimer, ni USB kabl uopšte nisu loši, daleko od toga (Allo USBridge Signature/Salas L-Adapter PSU + FTA Callisto). Mislim da se ovde ipak softver pokazao mnogo lošije nego sam hardver (iOS mconnect App + RPi moOde), ali koliko god da sam nešto drugo pokušavao od softvera da menjam, u odnosu na Roon jednostavno ne može da se poredi, ako se uzme u obzir kvalitet zvuka i funkcionalnost - tu je Roon nenadmašan. Ako je nešto zvučalo po kvalitetu kao Roon nije mi bilo funkcionalno, a ono što mi je pasovalo nije moglo da se poredi sa Roon-om u kvalitetu zvuka.
Dugo sam bežao od Roon-a zato što me je nervirala činjenica da ne postoji opcija tzv. file browsing: da idem kroz foldere onako kako sam ih ja organizovao i tako puštam muziku. Ali to je bilo zato što dobar deo muzike koju imam nije bio sređen kako treba, a tu prevashodno mislim na to da wav fajlovi nisu bili tagovani ili su bili loše tagovani, a sve usled moje lenjosti i tvrdoglavog odbijanja da se "navikavam" na nešto što je neko drugi odlučio da je bolje. Odlučio sam da to promenim, kupio parče softvera za macOS (Music Tag Editor) i to sredio kako treba (probao sam i neke koji su free, ali za par $ ovaj je udobniji za rad). Kada je sve tagovano onako kako treba i kad se čovek potrudi da usvoji filosofiju po kojoj radi Roon, sve ide lakše.
Dakle, sistem je sada vrlo jednostavan, funkcionalan i zvuči najbolje do sada.
U februaru ću platiti 100 EUR za narednih godinu, a višak hardvera je već na oglasima.
Ko zna, ako do tada prodam USBridge Sig i Callisto eto meni lifetime-a za Roon.
Samo brzo odlučuj za lifetime, razmišljaju se o još jednom podizanju cene ili ukidanju lifetime-a u potpunosti, možda i do kraja godine...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Šuška se na njihovoj zajednici, čak su i oni to eksplicitno rekli, sada, moguće je da malko blefiraju za ukidanje i da je to deo marketinga, tipa daj da pazarim dok ne ukinu, ali me nebi čudilo da podignu cenu za lifetime, već su jednom podigli sa 500 na 700 dolara i to bez najave...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Šuška se na njihovoj zajednici, čak su i oni to eksplicitno rekli, sada, moguće je da malko blefiraju za ukidanje i da je to deo marketinga, tipa daj da pazarim dok ne ukinu, ali me nebi čudilo da podignu cenu za lifetime, već su jednom podigli sa 500 na 700 dolara i to bez najave...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


Uz dužno poštovanje, jeste li sigurni da će Roon opstati posle pandemije.
Proizvođači luksuzne robe (a Roon to jeste u ovoj ligi) i najrenomiraniji, pali su za više od 30%.
Otici će Roon na 700$ ako inflacija na Zapadu pređe 30%, što je nemoguće, jer to bi bio kraj sveta kakvog poznajemo.
Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, R_R said:

QNAP TS-873 je Roon Core, a cela distribucija ide preko mreže. 

Da li ovo znači da je QNAP server ,a streamer-ski deo odrađuje Devialet?Nisam baš najbolje upućen u topologiju i vrste modela Devialet-a ali koliko sam shvatio starijim modelima je bilo potrebno dodavanje nekog spoljašnjeg dela za stream-ovanje dok noviji imaju integrisan streamer.Allo USB bridge je odličan uređaj i malo me čudi da je tako lako "izgubio bitku" od Devialet-a.U svakom slučaju ,vrlo interesantan minimalizam sistema.Verovatno svakome od nas ponekad dođe "žuta minuta" i želja da se skrasimo sa ovako (na oko) jednostavnim rešenjem.

Link to comment
Share on other sites

QNAP je i server i strimer, a sve se diriguje iOS aplikacijom za Roon. Od kablova, osim napajačkog za Devialet i zvučničkih, sve ostalo su utp cat8. Nikad mi sistem nije radio tako jednostavno, bez da zabaguje.

Allo USBridge Signature je izuzetan strimer, ali sa Roon-om na NAS-u (model TS-473 je od strane samog Roon-a preporučen kao optimalan) sve radi bolje i čuje se bolje.

Link to comment
Share on other sites

Devialet је увек имао "streamer", и мрежну везу, још од ранијих модела.

Разлика је у томе да старији имају Devialet AIR, који Roon поддржава, а новији имају и uPnP, па не зависе од имплементације AIR протокола.

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, InSides said:

Devialet је увек имао "streamer", и мрежну везу, још од ранијих модела.

Разлика је у томе да старији имају Devialet AIR, који Roon поддржава, а новији имају и uPnP, па не зависе од имплементације AIR протокола.

AIR van Roon-a radi jako bagovito i na Win i na Mac platformi. To ni do danas nisu zakrpili.

I nije samo UPnP kod novih, vec i RAAT iliti nativni Roon protokol.

Link to comment
Share on other sites

А Nucleus нико није пробао?
Nucleus je koliko sam razumeo samo ROCK u fensi kućištu, ponuđen kao gotovo rešenje od Roon-a, tako da ti zamensko pitanje može biti dali je neko probao ROCK, što je više verovatno u našim krajevima jer je više od 2 puta jeftinije.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ab

Nisam, za sada je primenjivo za dva NUC modela zvanično, ja bih ga probao instalirati na stari lap top, ali budući da je kod Roon-a osnovna poenta odaljiti Roon Core od sistema, ne znam dali može biti neke velike razlike, osim ako Nucleus ne koristiš kao i endpoint...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...