Jump to content


Roon iskustva korisnika i saveti


nackom

Recommended Posts

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Dragan Penev

Ne bas. Sta god radio iz Tidal aplikacije neces izvuci maksimum.

 

@dj.nik

Da li je Roon najbolji zavisi od konkretne platforme. U samom vrhu je definitivno. I dalje imam utisak da kod mene bolje radi UPnP varijanta ili meni licno vise lezi taj zvuk. Zvuci neutralnije, transparentnije. Preko Roon-a deluje da je blago omeksano, "sladunjavo".

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Dragan Penev said:

Drugari, poenta je šta imate na izlazu iz laptopa, tj. ulazu u pojačalo. Ako je dobar, DAC onda vas bole uvo kako puštate i preko čega. 

 

Nije tačno. Ne želim više da ti objašnjavam. Postaviš pitanje o nečemu o čemu nemaš potrebnog  znanja ni iskustva. Onda iznosiš ovakve zaključke....

Link to comment
Share on other sites

Хајде да покушам бити мало озбиљнији (само да ишчупам нож из леђа због коментара маторости) :D

Не бих о Air-у vs RAAT овде надуже зато што није тема за Devialet (имао сам прилике поредити са комадом који имa Core Infinity код мене у систему) - рекао бих само да се хардвер не сме икада разгледати без софтвера

JPlay 7.0 + KS преко USB везе посредством Roon-a је звучао изванредно. Ја сам решио да идем другим путем (Roon Core + Roon Bridge - RPi/ALSA/USB) тиме умногомe поједностављујући репродуктивни ланац.

Пар учесника ове теме је већ писало о томе. Roon не користи TIDAL апликацију. TIDAL нативне апликације су највећа мана тог сервиса, без премца. Бар што се тиче аудиофила.

Link to comment
Share on other sites

Ja pokrenuo temu, ali na kraju u njoj nisam učestvovao :)

Evo sad će godinu dana od pokretanja teme, a Roon koristim nešto više od godinu ipo dana.

Posle dosta vremena, došao sam do neke konfiguracije koja mi se čini da radi dobro, kako sa IT stanovišta, tako i zvučno.

Prvo, još onda sam primetio da pre svega treba srediti router. Stari mi je bio usko mesto i bilo je nekih poteškoća sa strimingom sa Qobuz-a. Umelo je da prekine. Problem rešen kupovinom novog gigabitnog rutera (Asus neki - solidan valjda, posao radi).

Dalje, nešto sam se istripovao pa sam hteo skroz da izbacim kompjuter iz dela sistema. Kompjuter (roon core) je Mac Mini, prošlogodišnji model. Definitivno jaka konfiguracija radi posao. Što jače to bolje, pogotovo za velike baze muzike.

Moj DAC nije ROON end point, već ima banalne spidif i USB, samim tim trebao mi je network bridge.
Tu se da budem iskren eksperimentisalo, da ne uvredim nikoga od uvoznika, ali mnoga izvikana imena su se pokazala kao bulja. Na kraju uzeo banalan Allo digione signature sa eksternim linearnim napajanjem. Najbitnije je da nije ništa pokvario u AB testu sa direktnim priključkom na DAC preko USB-a, tako da dovoljno dobro.
Pomalo iznenađujuće, otvorio se drugi problem, a to je uticaj lan kablova koji su išli do sistema. Pojavljivala se mala brujka prilikom slušanja gramofona, ali to je rešeno provlačenjem SFTP kablova.

Muzika se nalazi sa druge strane LAN mreže, na QNAP NAS-u.

Evo malo slikovitog prikaza

                            Apple mac mini (roon core)
                                               |
                                               |
                                               |

WEB (qobuz) ----------- 1gb router ------------- QNAP NAS

                                               |
                                               |
                                               |
                               Allo Digione Signature
                                               |
                                               |
                            Benchmark DAC3 (SPIDIF)

Kad se pogleda ovako slikovit prikaz, dođe se do zaključka da je srce roon sistema ruter. 
Obzirom da mi ruter drži i wi-fi kućni, gde je u svakom trenutku zakačeno 5-6 korisničkih uređaja, postavlja se pitanje da li bih dobio neki sonični efekat ukoliko izvučem još jedan banalan switch gde će ići samo roon. Ukoliko neko ima iskustva sa tim, bio bih zahvalan za savet. Ne jurim stabilnost rada (dovoljno je stabilno), već me zanima zvučni efekat.

Što se zvučnog dela generalno tiče, primedbi nemam. Kod mene se pokazalo najbolje da se isključe svi filteri u samom Roon-u i tako slušam.
Ostaje žal za Audirvanom koju sam ranije koristio na Mac-u, koja je u konfiguraciji direktno priključena USB kablom, zvučno superiornija od Roon-a. Međutim, sumnjam da ću se usuditi da se vratim na Audirvanu - previše sam navikao na Roon interfejs i fleksibilnost.

Sad, da budem skroz iskren, Roon koliko god da je doneo nekih inovacija i besprekoran interfejs, generalno mislim da je malo zakomplikovao život sa svim ovim njihovim konceptom Core-a, end pointa i ostalo. Nekako mi nedostaju stara vremena kada je bilo dovoljno imati kompjuter, DAC i usb kabl.

Link to comment
Share on other sites

Да ли би хтео поново да пробаш и упоредиш стару варијанту са овом компликованом коју си описао и да нам напишеш кратке утиске?

ако је то сада изводљиво...хвала

Link to comment
Share on other sites

Lepa tema , pa da krenemo. Korisnik roona skoro 2 god. + tidala + qobuza. Roon core na laptopu, povezan kablom (probao wifi, bolje kablom) do switcha, sotm( bridge)povezan do switcha.

Pitao si " Nackom" da li ima veze ako se ubaci switch. Ima i te kako, u pozitivnom smislu. Bolje radi, naravno gigabitni, e sad kablovi, sto bolji ethernet kabal, bolji zvuk. Sotm + usb kabal ( monokristalno srebro )+ usb/ spdf  ( monokristalno srebro ) digitalni kabal + dac. Ethernet viablue EP-7S silver, svira za sve pare. Dva kabla, od rutera do swicha i od switcha do sotm. Roon  sam uzeo zbog sotma, probao i jbg, nemere bez njega. Da ne pricamo o napajanju za sotm, filteru za ethernet kabal i drugim upgrade, do boljeg zvuka.

Ako ima pitanja, tu sam.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites




Nego, ima li neko da da ga sluša preko RoPieee, da malo pojasni podešavanja nešto me zeza na "masnijim" snimcima.


Kako zeza, jel prekida sa high res fajlovima? Ja slušam preko RopieeeXL i ništa mu ne pravi problem ni sa Tidala ni sa Qobuza, u bilo kom kvalitetu.

Inače, Roon je super što se tiče komfora ali zvučno imam potpuno isti utisak kao Delija. Malo je umekšan, sladunjav... UPnP mi zvuči čistije i neutrlanije, tako da imam ova tri probna meseca za Roon ali ga sve ređe pokrećem.
Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, nackom said:

Kad se pogleda ovako slikovit prikaz, dođe se do zaključka da je srce roon sistema ruter. 
Obzirom da mi ruter drži i wi-fi kućni, gde je u svakom trenutku zakačeno 5-6 korisničkih uređaja, postavlja se pitanje da li bih dobio neki sonični efekat ukoliko izvučem još jedan banalan switch gde će ići samo roon. Ukoliko neko ima iskustva sa tim, bio bih zahvalan za savet. Ne jurim stabilnost rada (dovoljno je stabilno), već me zanima zvučni efekat.

Свака је ситуација различита (у погледу потребе око Интернет приступа и осталих компоненти), али по мени је сулудо убацивати мрежни switch тамо где нема инфраструктурне потребе. Нарочито ако се ради о глупом (unmanaged) switch-у, који је, у основи, само дупликатор.

Поддржавам став да је основа сваког дигиталног система који користи интернет проток, солидна домаћа мрежна инфраструктура. Зато сам и у потпуности документовао имплементацију мрежне инфраструктуре у тему за мој систем. Да се не понављам, ово је линк то те поруке, где наложим (1) шта, (2) како и, најважније, (3) зашто.

Ако се пажљиво запрати дијаграм мреже (*), видеће се да се између Roon Core-а (Intel NUC) и мрежне приступне тачке (custom стример на бази RPi-ја) налази не један, већ два switch-а.

То само по себи делује лицемерно у вези моје препоруке "избећи switch-еве", али не баш. Овде је посреди потреба - (1) ради се о директно управљаним switch-евима, који помажу у сегментацију и управљању мреже, (2) нужна потреба дуплирања мрежних линија због већег броја мрежних уређаја код мене (дијаграм приказује само компоненте важне а аудио систем).

Свакако, остављам простор да неки switch-еви, у неким системима, раде неки тип галванског одвајања који може помоћи дефиницију звука. Али тада се ради о панацеи, и третман симптомима чији је узрок на другом месту у систему који се треба третирати примарно.

(*) ЕДИТ: Сада видим да дијаграм не показује NUC. Елем, NUC је везан гигабитном тврдом везом на први switch, назван "[RACK]".

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, InSides said:

Свакако, остављам простор да неки switch-еви, у неким системима, раде неки тип галванског одвајања који може помоћи дефиницију звука. Али тада се ради о панацеи, и третман симптомима чији је узрок на другом месту у систему који се треба третирати примарно.

 Postoji standard za napajanje uredjaja preko mreze, poznat kao "Power over Ethernet" skraceno PoE. Sve tri implementacije (802.3af, 802.3at i 802.3bt) rade tako sto signal na mrezi podignu za ofset od 48VDC.

 I na kraju switch-a i mrezne karte nalaze se trafoi, koji sluze da se "skine" samo naizmenicna komponenta - mrezni signal, dok se jednosmerni signal, na uredjajima koji koriste PoE napajanje koristi direktno. Samim tim, svaki switch i svaka mrezna karta koji su kompatibilini sa PoE standardom rade galvansko odvajanje. Ovo je, verovatno, skoro svaki normalan uredjaj koji imas.

 Ja kao strimer jos uvek koristim Raspberry Pi . On je veza kablom za moj Cisco 3560G PoE switch - imam PoE jer mi on napaja Wireless Access Points po kuci (dva komada). Taj switch na sve portove posalje ("ponudi") PoE napajanje i, da nema tog galvanskog odvanja, napon od 48V bi odmah iz mog Pi-a izbacio beli dim ;) .

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

Ja kao strimer jos uvek koristim Raspberry Pi . On je veza kablom za moj Cisco 3560G PoE switch

Дали ово значи да напајаш RPi преко PoE HAT-а или нешто слично?

Ако јесте, занимљиво... нисам помислио да ме то може спасити линеарног напајања (сви су ми switch-еви PoE).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Дали ово значи да напајаш RPi преко PoE HAT-а или нешто слично?

Ако јесте, занимљиво... нисам помислио да ме то може спасити линеарног напајања (сви су ми switch-еви PoE).

 Ne. :/ Samo imam PoE switch - i znam kako radi PoE. BTW, nisam siguran da PoE switch daje neko "kvalitetno" ili "audifilsko" napajanje - to je obicno napajanje, malih dimenzija i velike snage, sumnjam da je bas idealno jednosmerno...

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, garson said:

Linearno napajanje za neki manji switch bi bilo relativno jeftino, ali cisto sumnjam da bi uticalo na kvalitet zvuka, i po meni bi to bilo na neki nacin preterivanje. :)

Ако се референцираш на моју опаску за PoE, мислио сам да бих могао да избегнем линеарно напајање за RPi тиме што бих користио PoE. :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, garson said:

Linearno napajanje za neki manji switch bi bilo relativno jeftino, ali cisto sumnjam da bi uticalo na kvalitet zvuka, i po meni bi to bilo na neki nacin preterivanje. :)

 PoE switchevi nemaju "manje" napajanje - moj switch ima 240W PoE budzet :) . Takodje sumnjam da bi napajanje kroz PoE switch bilo bolje nego direktno linearno...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, InSides said:

Ако се референцираш на моју опаску за PoE, мислио сам да бих могао да избегнем линеарно напајање за RPi тиме што бих користио PoE. :)

Nisam mislio na tu konkretnu situaciju, a i PoE jer nije dostupan svuda, vise sam mislio generalno. Zato i pomenuh da izdatak za linearno napajanje ne mora biti visok, u slucaju manjih sviceva.

Sad vidim da je cilj da se RPi napaja linearni napajanjem, prvo pomislih da je cilj da switch(evi) imaju kvalitetnije (linearno) napajanje. Zabuna na mojoj strani. :)

2 sati ranije, nkrgovic said:

 PoE switchevi nemaju "manje" napajanje - moj switch ima 240W PoE budzet :) . Takodje sumnjam da bi napajanje kroz PoE switch bilo bolje nego direktno linearno...

Da se nadovezem, nisam pominjao PoE varijantu, a svakako ne 240W PoE switch sa 48 portova, jer to jednostavno nije kucna varijanta, niti je potrebna velikoj vecini korisnika. Prvenstveno sam mislio na 5-8 port switcheve koji ne trose vise od 10-20W. 

Link to comment
Share on other sites

Za 99% kucnih sistema u kojima su recimo 2 Hi-Fi sprave na mrezi (streamer / integrisano pojacalo / AVR), 2 kompa ili komp + NAS, 1-2 laptopa, 2 TV-a, 3-4 mobilna - ne vidim potrebu za komplikovanjem price. Dobar router, Cat6a / Cat7 kablovi, cetiri uredjaja preko zice, ostatak Wi-Fi 5 Ghz i sve to mora savrseno da radi na tom dobrom router-u. Na krsh router-u nece, naravno.

Podrazumeva se da nece bas svi da "zajasu" mrezu u istom trenutku sa po 500+ konekcija l i da traze max protok. Takodje, na router-u se podesi QoS, tako da se za streaming dodeli maksimalni prioritet.

Ako neko bas treba da pokrije 200 m2 ili dva sprata - onda, naravno, ima smisla "komplikovati". Za 90+ m2 meni i ovo iznad savrseno radi posao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...