Jump to content


Куповина грамофона


Filipescu

Recommended Posts

Колеге, премишљах се да ли да отварам нову тему или само негде постујем, али реко нек иде живот, можда ће и неком другом нешто корисно да изиђе из ове преписке. Наглашавам да све што ћу писати говорим из угла потпуног винил-дудука... 

Елем, већ неких 2 месеца размишљам о куповини грамофона и лудило се не смањује :). Почео сам са ставом да имам дигиталну секцију која одлично свира и било би неразумно покушавати грамофоном добацити или пребацити тај ниво :D. Немам неку колекцију плоча, свега пар десетина, углавном класике и етно музике, али било би ми задовољство куповати нове плоче и то није проблем. Оно што ме је додатно дефинитивно погурало у овој намери је Бечки хај-фај сајам, где је у већини соба извор био грамофон. За почетак би фоно претпојачало било оно интегрисано у БАТ-у, кажу по нету да је доста добро.

Прво сам кренуо са гледањем јефтинијих винтиџ грамофона. Оно што ми се ту не свиђа је што су цене отишле у небо, а што је квалитет звука који се може добити упитан. Често се грамофони који су пре 30-40 година продавани за 500 марака сад продају за 300-400 еура. Реално, добар део истих не би смео бити преко 100 Еура. То ме је окренуло понуди нових и онда сам кренуо да гледам све скупље и на крају мислим да сам погледао све што има ново и половно од 500-3000 Еура. Један од најјачих утисака је да има енормна количина невероватно гадних грамофона преко 1500 Еура. Неки су до те мере ружни, да их не бих ставио у собу ни за џабе. Kaо са циганске свадбе да су испали. Такође сам дошао до закључка, да има звучно пуно добрих грамофона кад се оде преко 1000, 1500 Еура и да преко тога скупље не мора увек бити и боље (ово наравно читајући по нету и између редова). Говорим наравно о цени грама и ручке, без звучнице. Онда долази питање ММ/МЦ... Капирам да већина (малтене сви) озбиљних винилџија преферира МЦ, али ме од тога одбија компликованост квалитета ланца после звучнице - СУТови, преампи и остали мурци и палци. 

На крају луд ли сам, не знам ни сам. Оно чему дефинитивно нагињем је неко плаг&плеј решење. Покушавам себи да расчланим све на две могућности. Купити нешто јефтино, коректно, па послушати повремено плочу само ради гушта и целог ритуала, евентуално се играти јефтиним твиковима или узети нешто добро... Не знам, ето размишљам наглас.

Link to comment
Share on other sites

Хвала на предлогу, ми лајк ит. Заборавих да напоменем да би то требало да може визуелно да прође као не тако скупа справа, иф ју кеч мај дрифт :D...

П.С.: такође, простором сам ограничен, па пре свега гледам моделе умерене величине, дакле отпадају 12" ручке...

Link to comment
Share on other sites

Moja draga gleda gotovo isključivo "FOX Crime", "Investigation Discovery" i slične programe, pa smatram da je postala prilično verzirana, mogu da ti je iznajmim po prijateljskoj ceni da ti pomogne da bezbolno, čuj mene nekažnjeno, prevaziđeš taj obstacle...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Иначе ће нас модерација држати у шаци као светски моћници домаће политичке пијуне. Имају неки компромитујући материјал и само махну њиме по потреби :D.

Link to comment
Share on other sites

@Filipescu

MC definitivno ima svojih prednosti u zvučnom smislu i to se čuje i na jeftinijim gramofonima kao što je moj. Podrazumeva se da sve bude podešeno da dubi na trepavicama, kod jeftinijih setupa.

MC single end fat može da se napravi do 250e sa baterijskim napajanjem i parom suprime oil mundorfima da sve blista. Takođe, prilagođenje odabranoj zvučnici je jako važno za linearnu prezentaciju.

Što se MM-a tiče može MM da bude više nego očekivano kvalitetan, ali treba odabrati glavu i neki solidan vrh za nju. Tu te čeka 47K ulaz koji često ne podržava lineranost odziva, nešto kao na donjoj slici.

Rezonantni gornji pik u audiobilnom delu 11kHz (crveni), poređen sa solidno ugođenim ulazom (koji takođe može za nijansu bolje). I na plavoj liniji bi gornji rezonantni pik trebao da ode još dalje u ultrazvučno područje, kako ne bi kako se na dijagramu vidi podizao opseg u krajnjim visinama. Sigurno je daleko suptilniji taj skok od ovog na 11kHz, koji se izrazito čuje u oštini i prskavosti visine, sa osećajem kompresije i tankosti visokih tonova.

1346040886_Merenje20-20.thumb.png.8da40514e84a5e0e18a431bdb22e1e9f.png

Prilagođenje je samo početak mnoštva podešavanja, ako se za manje pare želi izvući mnogo više u zvučnom smislu. Kod skupljih komponenti suptilnije su negativne pojave, ali su takođe prisutne.

Moj ti je savet da ne žuriš i da se dobro informišeš o svim zamkama koje te čekaju na putu ka uživanju u vinilu. Najlakše je konačno tresnuti lovu i kupiti nešto. Najstresnije je planiranje i kobinovanje na osnovu specifikacija, tipova ručki, topologija, filozofija ...

Link to comment
Share on other sites

Imas jedan brutalan sonedekofonokon u tvom gradu od koga su mi oci ispale.Kupis taj i ja ti u zamenu dam moj sa 6 meseci drugarske garancije i nesto evra doplate ili ti montiram  u njega mc preamp naimov ugradjen u kuciste gramofona pa ga kacis  na obican line ulaz i uzivas,ne mere veci plag end plej da bude...izadje te oko 1500 gramofon ...mslm nisam bas mnogo ozbiljan ali ispadose mi oci na ''rare'' ručku pa moze na kraju i da ispadnem ozbiljan :roll:

Link to comment
Share on other sites

Капирам ја да то није тако проста прича и имам известан респект према истој. За сада сам се упознао са основним подешавањима, одржавањем плоча итд. Зато и споменух неки плаг&плеј, да звучи добро на прву, а ако се прими, ке учим даље.

@VU metar

мислио сам и на 1210, али су му цене постале ненормалне...

@sondek

јел овај?:

https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/linn-sondek-lp12-lingo-33-45rpm-ittok-lviii-343729334/

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Father said:

@Filipescu

MC definitivno ima svojih prednosti u zvučnom smislu i to se čuje i na jeftinijim gramofonima kao što je moj. Podrazumeva se da sve bude podešeno da dubi na trepavicama, kod jeftinijih setupa.

MC single end fat može da se napravi do 250e sa baterijskim napajanjem i parom suprime oil mundorfima da sve blista. Takođe, prilagođenje odabranoj zvučnici je jako važno za linearnu prezentaciju.

Što se MM-a tiče može MM da bude više nego očekivano kvalitetan, ali treba odabrati glavu i neki solidan vrh za nju. Tu te čeka 47K ulaz koji često ne podržava lineranost odziva, nešto kao na donjoj slici.

Rezonantni gornji pik u audiobilnom delu 11kHz (crveni), poređen sa solidno ugođenim ulazom (koji takođe može za nijansu bolje). I na plavoj liniji bi gornji rezonantni pik trebao da ode još dalje u ultrazvučno područje, kako ne bi kako se na dijagramu vidi podizao opseg u krajnjim visinama. Sigurno je daleko suptilniji taj skok od ovog na 11kHz, koji se izrazito čuje u oštini i prskavosti visine, sa osećajem kompresije i tankosti visokih tonova.

1346040886_Merenje20-20.thumb.png.8da40514e84a5e0e18a431bdb22e1e9f.png

Prilagođenje je samo početak mnoštva podešavanja, ako se za manje pare želi izvući mnogo više u zvučnom smislu. Kod skupljih komponenti suptilnije su negativne pojave, ali su takođe prisutne.

Moj ti je savet da ne žuriš i da se dobro informišeš o svim zamkama koje te čekaju na putu ka uživanju u vinilu. Najlakše je konačno tresnuti lovu i kupiti nešto. Najstresnije je planiranje i kobinovanje na osnovu specifikacija, tipova ručki, topologija, filozofija ...

 

Link to comment
Share on other sites

Lele ... Filipescu sad si me provalio.Ako ga sad kupis i preteknes me proganjacu te ko patason fadera,vrsnjacko nasilje i tako to  :D 

Salim se,san mi je u zivotu imati taj Ittok lVIII ,vise kolekcionarski jer sam ovom mojom prezadovoljan ali ova je dosta ''rare'' i vec preteruju sa cenama sa takvim stvarima.2000 je dosta para,ali da znas svaki deo imas naci vrlo lako nov ili polovan,pa su sondeci dosta dobri za kupovinu polovnog.Narocito kad jos imas dilera u svom gradu.Kolega je kod njega kupio,jos imas i naseg coveka za komunikaciju.

inace najveca prednost tog gramofona je sto identicno izgleda kao moj i tu zena ič nebi primetila...vi se tu zayebavate,a ova moja em isto gleda Fox Crime nego je i apotekarka.Omiljena serija Midsummer murders ...englezi,suptilna trovanja u porodici i sličan rad :-o

https://www.tvprogram.rs/serija/ubistva-u-midsomeru-midsomer-murders.a34.html

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo i osnovno gramofon je erotika i sve oko gramofona je čista erotika . Svaki pokret ruke dok podižeš poklopac ili biraš album,vadiš ploču iz omota,stavljaš je na gram,slušaš,čistiš,brišeš,gledaš,vraćaš....  sve je to doživljaj.

Ja imam sve medije i dac i deck i tuner,cd,pc,gram i sve to lepo svira ali gramofon je jednostavno,zvezda sistema. On ima svoje posebno mesto i u sistemu i u srcu.

I ta kupovina ploča ima posebnu čar. Druže to sa gramofonom moraš da probaš.

Nisam skapirao koliki ti je budžet i dali ideš na novo ili polovno.

Link to comment
Share on other sites

Khm, jedan digitalista (koji nema konvertit ideja) daje savet:

Ako se rešilo, pogledati domatju a novu produkciju tj. pozvati Igora pre nego se bace pare na Sondek LP12 i slične sprave, gde ćeš baš imati zabavu apgrejda i modifikovanja i i itd. Sem ako nisi iz one vic-grupe izrečete pre par postova... :)

Pozz F

 

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Filipescu said:

мислио сам и на 1210, али су му цене постале ненормалне...

 

7 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

Nisam skapirao koliki ti je budžet i dali ideš na novo ili polovno.

Da, koji je budžet? Ne mislim da je novi Tehniks po ceni 1000-1500 naročito skup. Uz to za plag en plej nema mu ravnog.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...