Jump to content


MOj sistem - kompromis izmedju muzike i filma ...


williamwallace

Recommended Posts

Salio sam se , nema kompromisa , imam dva zasebna sistema , dodushe oba entry level , ali sobzirom da sam , relativno, nov u ovom hobiju , mislim da je prva stepenica pravi pocetak :listen

Akustika sobe je nesto na cemu najvishe trebam da poradim , i o cemu najvishe treba da naucim , naravno vashi komentari i sugestije su i razlog zasto sam postavio sliku , hvala unapred . Inace , sve sto znam o hi-fi kulturi naucio sam od vas , hvala ....

post-809-128510480978_thumb.jpg

post-809-128510480978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Wallace, slika me je naterala da se zamislim sta vidim, jer nisam video nikada takvu konfiguraciju dva leva, dva desna centar i sab. Tek onda sam shvatio da su audio i video odvojeni.

Da li si probao da integrises ova dva sistema u jedan? Time bi izbegao da kada slusas audio preko CDM oni mission koji ne rade udju u rezonanciju i deluju kao pasivni radijatori. A filmovi a pre svega koncerti bi dobili potpuno novu dimenziju. Zvuk je najzasluzniji za ugodjaj kucnog bioskopa. Od zvuka ti se ledi krv, zbog dobrog zvuka emotivno reagujes.

Neuporedivo je efektniji 2.1 sistem sa vrhunskim zvucnicima nego 7.1 sa losim.

Sta bih ja uradio sa tvojim sistemom (besposlen pop i jarice krsti)

1. Stavio debelu dasku za seckanje ispod CD plejera. Mislim da je tanka polica itekako osetljiva na na vibracije. Takodje ispod DVD-a. Vidi na tnt-audio.com kako se pravi "sandblaster" ram.

2. Prikljucio line out izlaz iz risivera za prednji levi i desni kanal na line in

pojacala. Ako ne moze, povezao bih line out iz DVD plejera za levi i desni kanal u Pojacalo, a ostalo u risiver.

3. Prebacio mission pozadi. Ako tvoj risiver podrzava 7.1 isprobaj kako rade 4 zvucnika pozadi. Ako je 5.1 vidi ko bolje svira, mission ili AR pa gubitnika daj u oglase.

4. Umesto onih DVD filmova, stavio bih neke teske knjige koje bi komplet popunile donju desnu policu da sprecim da se polica ponasa kao zvucnik.

5. Ne mora ceo pod da se pokrije, ali mora makar ispred zvucnika. Probaj sa maketom (tatami za jogu ili neka gumirana) pre nego sto krenes da kupujes tepihe.

6. Slike iza zvucnika su dobra ideja, ali samo ako nisu uramljene u staklo, jer se staklo ponasa kao refleksivna povrsina. Potrazi diskusiju o akusticnim panelima od pre mesec dana. To moze jeftino da se napravi i ofarba u istu boju kao zid pa se i ne vidi mnogo.

7. Kad slusam audio, prebacio bih neko cebe preko UGASENOG televizora. Kutija televizora takodje vibrira i cebe otklanja ove vibracije.

Ako si zadovoljan rezultatom, mozes da napravis namenski "kapu" za televizor koja nece ruzno da izgleda (recimo dva sloja crnog platna sa pucvolom izmedju.

Link to comment
Share on other sites

Subvufer bolje radi ako je u vertikalnoj ravni prednjih zvucnika. Ako sklonis Mission, stavi sabvufer pored a ne ispred desnog zvucnika.

Cemu sluzi bejzbol palica naslonjena samo na levi CDM? Cuo sam da Japanci naslanjaju javorovu dasku pod uglom od 60 stepeni otpozadi kao 'uzemljenje" za vibracije kutije. Da li je ti koristis u istu svrhu ili kao sredstvo za 'prijateljsko ubedjivanje" onih kojima se ne dopadne sistem ? :listen

Link to comment
Share on other sites

Ljudi hvala vam na odgovorima a pogotovo predlozima .

Delija upravu si , soba je mala za sve ovo , ali zidove da rushim ne mogu :-) ali kada si vec to rekao , ako mozesh , objasni mi koliko gubim i zbog cega na kvalitetu zvuka cinjenicom da mi je soba mala , hvala unapred .

Preko bare : HVALA na savetima , prva ideja mi je i bila da mi pojacalo gura frontove HT sistema ali kao sto Delija rece 450-ica nema tu mogucnost . Sto se tice 2.1 sistema , probao sam da povezem Sub i Mission , tako sto su zvucnicki kablovi iz pojacal prvo isli na Sub pa sa Sub-a na Mission , i to nije zvucalo kao treba .

Inace , iako vec razmisljam o sledecem apgrejdu , prva stvar koju moram da uradim je da sredim sobu , po pitanjuakustike , kao sto vidite zdovi su mi goli , pa ta prica o panelima ce mi dobro doci , znaci prvo cu se pozabaviti zidovima i coskovima :)

Hvala josh jednom , obojici :listen

Link to comment
Share on other sites

Subvufer bolje radi ako je u vertikalnoj ravni prednjih zvucnika. Ako sklonis Mission, stavi sabvufer pored a ne ispred desnog zvucnika.

Cemu sluzi bejzbol palica naslonjena samo na levi CDM? Cuo sam da Japanci naslanjaju javorovu dasku pod uglom od 60 stepeni otpozadi kao 'uzemljenje" za vibracije kutije. Da li je ti koristis u istu svrhu ili kao sredstvo za 'prijateljsko ubedjivanje" onih kojima se ne dopadne sistem ? :listen

Link to comment
Share on other sites

Planirao sam da Mission prebacim pozadi , probacu to sa DVD plejerom , da njega povezem sa Nad-om . Sto se tice sterea na Yamahi i na NAD-u ... UH , iskreno plashim se da komentarishem zvuk , jer josh uvek sam mlad u ovoj igri , i nema ni recnik ni znanje da bih vam preneo moje utiske , ali pokusacu . Po mom misljenju , na Yamahi u direct stereo modu ( u porednjenju sa NAD-om ) muzika zvuci kao da stoji neka prepreka izmedju mene i izvora , i sve je ravno i suplje , dok NAD me uvuce u materijal koji slusam .. Mada u poslednje vreme me i NAD ostavlja totalno ravnodusnim na nekim albumima , dok opet neiki zvuce jako dobro ..

Znam da sam napravio veeeeliku razliku u klasama zvucnika i pojacala-CD-a , i to je prva stvar koja ce se apgrejdovati , jer ovi zvucnici zasluzuju mnogo vishe .

Sto se tice kablova , tu josh uvek imam dosta toga da procitam , voleo bih da kupim VdH i za interkonekt ( 102 ) i kao zvucnicke , ali toliko sam se zaduzio , da ce to morati da priceka .. Kablovi su Neotech za Bowerse , i za surround , interkonekt izmedju risivera i DVD-a je dig. koaksijalni Oelbah , a interkonekt izmedju NAd-ova je Profi gold . Frontovi i centar su povezani Oelbahovim kablovima . Inace kabl za sub. josh uvek trazim ...

Link to comment
Share on other sites

Recimo ovako... Da te ne bi "kopkalo" :-), jel imas u stanu neku vecu prostoriju u kojoj bi mogao cisto da probas na kratko, ali tako da mozes i malo da se igras sa pozicioniranjem u istoj?

p.s. Nije ni meni bolje. U ovom (privremenom) stanu u NSu mi je blagi uzas (soba 5x3m), ali sam pozicioniranjem uspeo da nadjem optimalnu konfiguraciju za stereo sistem koja stvarno ne svira lose (vidim da se i drugi koji su poslusali sistem ne bune :listen). Ono sto me "boli" je to sto sam u NSu 95% vremena (u februaru krecem da radim, pa cu ovde biti 99% vremena), a u Vrscu imam sobu od 30-ak (mozda i malo vise) kvadrata u kojoj svira HT sistem i to zvuci jako mocno. Sasvim slucajno se sve jako dobro uklopilo, posto je to otprilike jedina konfiguracija koja je uopste moguca, a da me matorci ne isteraju iz kuce. :) Tako da u NSu slusam male B&W 602 S3 zvucnike i sanjam Visaton-e iz Vrsca... :blah

Link to comment
Share on other sites

Recimo ovako... Da te ne bi "kopkalo" :listen, jel imas u stanu neku vecu prostoriju u kojoj bi mogao cisto da probas na kratko, ali tako da mozes i malo da se igras sa pozicioniranjem u istoj?

p.s. Nije ni meni bolje. U ovom (privremenom) stanu u NSu mi je blagi uzas (soba 5x3m), ali sam pozicioniranjem uspeo da nadjem optimalnu konfiguraciju za stereo sistem koja stvarno ne svira lose (vidim da se i drugi koji su poslusali sistem ne bune :-)). Ono sto me "boli" je to sto sam u NSu 95% vremena (u februaru krecem da radim, pa cu ovde biti 99% vremena), a u Vrscu imam sobu od 30-ak (mozda i malo vise) kvadrata u kojoj svira HT sistem i to zvuci jako mocno. Sasvim slucajno se sve jako dobro uklopilo, posto je to otprilike jedina konfiguracija koja je uopste moguca, a da me matorci ne isteraju iz kuce. :) Tako da u NSu slusam male B&W 602 S3 zvucnike i sanjam Visaton-e iz Vrsca... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...