Jump to content


Kompresija DSD fajlova


garson

Recommended Posts

Otvorih temu, mozda ce nekom znaciti. :)

Slucajno naleteh juce da nova verzija WavPack algoritma (.wv fajlovi) podrzava kompresiju DSD fajlova. Nemam nesto puno muzike u DSD formatu al' reko' da probam sto da ne.

Na defaultnom nivou kompresije ustedi se 30-40%, dok se na najboljem nivou ustedi preko 50% (50-60% zavisi od slucaja do slucaja), sto je s obzirom na velicinu DSD fajlova odlican rezultat. Imam neki DSD album od Bill Evans-a koji je bio oko 2.2GB, sa ovom kompresijom na max nivou ispalo je 1.03G sto je preko 50%.

Ono sto je takodje ok u ovom procesu, je da ako DSF fajlovi imaju tagove, ostaju u .wv fajlu. Namerno sam rekao "OK" a ne super, jer WavPack format koristi APE tagove a ne ID3. Ali i tu ima resenja, uz sam wavpack dolazi i wvtag.exe koji kopira ID3 tagove u APE tagove (ovo je jedno od resenja ne i najbolje).

Sto se samog procesa tice, moze se raditi iz komandne linije sto je naravno smaranje. Odlicno resenje je besplatni i portabilni BatchEncoder, u koji stavite vise fajlova, izaberete format (WavPack), nivo kompresije, i klik na Convert. Program ce kreirati fajlove sa istim nazivom ali ekstenzijom .wv. Takodje je moguce namestiti da po zavrsetku obrise izvorne fajlove. Jedna napomena ovde, BatchEncoder dolazi bez WavPack-a, pa ga treba samo raspakovati (wavpack-5.1.0-x64.zip) u tools folder, i u Configure Formats za WavPack izabrati putanju to wavpack.exe fajla.

Tu onda ostaje da se odradi procedura sa tagovima, a to je opet dosta lakse iz npr Mp3Tag-a, Ctrl-C na .dsf fajl pa Ctrl-V na .wv fajl, i svi tagovi su uredno kopirani. :)

Sto se plejbeka tice, ocekivano CPU usage ce biti nekih par % veci zbog dekompresije, naravno zavisi od snage procesora.

Link to comment
Share on other sites

Naprotiv, disk opterećuje manje jer je količina pročitanih informacija manja za procenat kompresije a raspakivanje se odvija u RAM-u. Raspakovani fajl se ne upisuje na disk već ga većina plejera drži u RAM-u, od jedne numere do celog albuma. Jedno ako je RAM prepunjen pa mašina počinje da koristi swap.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, garson said:

Deluje mi manje vise kao klasicna dekompresija flac->wav ili wv->wav, nista zahtevnije, u smislu resursa. :)

Nastavljam sa kompresovanje DSF fajlova, i do sada je mahom iznad 50%, sto je super usteda u prostoru.

Tako bi i trebalo da bude, kao zip, rar i ostale kompresije samo sa mnogo vise algoritama koji dodatno prepoznaju i pakuju zvuk, kao sto je na primer Mid/Side i tome slicno, algoritmi koji su lossless, tj 100% bez gubitaka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...