Jump to content


Zamena kondenzatora na resiveru


Zemca

Recommended Posts

Zdravo svima , hteo bih da zamenim glavni kondenzator na resiveru. E sada je problem sto na mom resiveru je jedan veliki elektrolitski kondenzator oznaka 4700mf-35v sa tri izvoda (+,- i E). U radnjama imaju samo sa dva izvoda. Da li moze da se namesti taj sa dva izvoda i ako ne moze da li neko zna gde mogu naci taj sa tri izvoda? Resio sam da ga menjam jer mi se desava da mi u radu ponekad nestane zvuk na jednom zvucniku, onda upalim ugasim i zvuka ponovo ima. Inace resiver je star skoro 40god.

Hvala

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Zemca said:

Zdravo svima , hteo bih da zamenim glavni kondenzator na resiveru. E sada je problem sto na mom resiveru je jedan veliki elektrolitski kondenzator oznaka 4700mf-35v sa tri izvoda (+,- i E). U radnjama imaju samo sa dva izvoda. Da li moze da se namesti taj sa dva izvoda i ako ne moze da li neko zna gde mogu naci taj sa tri izvoda? Resio sam da ga menjam jer mi se desava da mi u radu ponekad nestane zvuk na jednom zvucniku, onda upalim ugasim i zvuka ponovo ima. Inace resiver je star skoro 40god.

Hvala

Ako nemaš iskustva, vidi da ti neko to odradi, a nakon 40god vreme je za zamenu svih elektrolitskih kondenzatora, mada je pitanje da li se to isplati.

Jel to sprežni kondenzator na izlazu pojačala ka zvučniku ili filterski kondenzator u napajanju?

Koji je to risiver?

Link to comment
Share on other sites

  • Willi Studer changed the title to Zamena kondenzatora na resiveru
1 sat ranije, Willi Studer said:

Mislim da je to dupli kondenzator 2x4700/35 sa srednjim izvodom za masu i + i - izvodima. Umesto njega treba staviti dva odvojena što ne bi trebalo da bude problem s obzirom na manje gabarite današnjih elektrolita. Ali pre toga treba pročitati celu oznaku na kondenzatoru.

Jeste, ovo pojačalo (liči na STK kolo) definitivno ima +- napajanje. Sećam se jednog sličnog problema sa pojačalom od pre xxx godina. Prekid je bio u samom STK kolu, to sam utvrdio pritiskanjem PCB oko nožica kola. Sav veseo odsisam tinol i prelemim nanovo sve nožice, ali kvar je i dalje bio tu, identičnog ponašanja. Zamenim STK i sve bude u redu. Sad originalno kolo ne možeš ni da kupiš, sve su Kineske kopije sa kojima ne treba ni pokušavati popravku.

Link to comment
Share on other sites

Možda problem i nije u izlaznom pojačalu nego negde ispred, u prekidačima recimo. Da li se čuje tihi šum iz tog zvučnika kad nestane zvuka? Kad približiš uvo visokotoncu na par cm trebalo bi da se čuje jako tiho malo šuma. Da li se zvuk pojavi kad probaš par puta da prebaciš na drugi ulaz? Da li imaš A/B/A+B selektor za zvučnike?

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Zemca said:

Nema pravila, nekad kad ukljucim odmah radi samo jedan. Primetio sam da ne moram da gasim pojacalo nego samo pebacim na B kanal pojacam skroz i smanjim i onda rade oba kad prebacim na A kanal. Nema nikakvog suma .

To je znak da treba očistiti taj A/B prekidač. Za početak prebaci zvučnike na B ako su do sada stalno radili na A, možda su oštećeni kontakti vremenom. Pri isključenom pojačalu izvrti dobro 10-tak puta taj prekidač da se malo mehanički očiste kontakti..

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Zemca said:

U pitanju je telefunken rr 100. Ocistio sam sve kontakte kontakt sprejem za potenciometre, ali nista se nije popravilo. Kontam da je neki sitni kvar ali ne mogu da odgonentnem sta je. Isto se ponasa kada spojim zvucnike na A i B izlaz.

Nećemo ga naći ovako daljinski, mora u ruke nekom serviseru da nađe gde je prekid.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Zemca said:

Hvala vam na pomoci , ako budem u medjuvremenu nasao kvar javljam .

Naoružaj se strpljenjem, traži loše lemove gde je došlo do odvajanja lema i provodnika. Mrdaj žice, lupom i nekim jačim svetlom pregledaj štampanu ploču odozdo ako je moguće bez rastavljanja. Proveri i kablove do zvučnika, zameni zvučnike međusobno i tako to. Pazi da ne napraviš slučajno neki kratak spoj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...