Jump to content


Шта после АТ 95?


KorteZ

Recommended Posts

Можда бих се частио за Божић и Нову годину и купио нову главу. Дао бих око 100 евра. Размишљам о Оrtofon 2М red или Audio Technica VM-520EB. Грамофон је JVC QL A5. Генерално сам задовољан звуком АТ 95. Слуша се претежно рок (преживели остаци колекције из 80-тих). Акценат у систему је на дигиталном домену, грамофон само као жал за младошћу (за сада, а касније ко зна).

 

Да ли ми се та акција исплати (звучно/новчано) или да једноставно наставим са 95? За разлику од других уређаја није лако пробати и одлучити на основу личног утиска. Или можда јесте?

 

Приликом промене главе морао би да ангажујем неког за сва потребна подешавања?

 

Остатак система намерно не наводим, али у питању су далеко новији уређаји више класа изнад грамофона. Грамофонско предпојачало у складу са грамофоном је Project E (можда боље да заменим њега уместо главе?).

 

Поздрав

 

 

 

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, KorteZ said:

Да ли ми се та акција исплати (звучно/новчано) или да једноставно наставим са 95? За разлику од других уређаја није лако пробати и одлучити на основу личног утиска. Или можда јесте?

Приликом промене главе морао би да ангажујем неког за сва потребна подешавања?

Hajde prvo da jednostavno ispitamo da li se postojeća glava slaže sa tom ručkom. Snimi 30 sekundi neke muzike na drugoj pesmi u wav 16/44.1 i postavi link ovde ili na PP. Pogledaćemo gde se pojavljuje rezonatni pik. Na taj način možemo da utvrdimo efektivnu masu ručice i donekle preciznije odaberemo neku drugu glavu, ako postojeća izlazi iz nekih željenih okvira (zelene zone).

Koliko vidim iz korisničkog uputstva fabrička glava je imala dinamičku kompliansu 10 cm/dyne, a AT-95E ima din.komp. 6.5 cm/dyne, što će reći da je tvrđe vešanje i traži težu ručicu. Sad koja bolje leži niko ne zna jer ne nalazim efektivnu masu ručice. To bi poređeno sa Ortofonovim merenjima odgovaralo 25-30 µm/mN originalna glava i 16-20 µm/mN AT-95E.

To bi bio start. Na osnovu te analize (željene kompilianse glave i efektivne mase ručice) suzili bi izbor između glava do 100e.

Ako već kažeš da imaš uređaje na višem nivou nego gramofonski setup, onda bar da iscedimo neki maksimum od gramofona. Precizno podešavanje geometrije (protraktor) bi dodatno podiglo nivo reprodukcije, ali to bi bio sledeći korak.

Tek kada se ovo sve podesi, razradi i pusti u pun rad, možeš da razmišljaš o novom preampu u nekoj skorijoj budućnosti.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, KorteZ said:

Хвала на одвојеном времену. Послушaћу савет и прихватити помоћ@Father.

Molim lepo, ne treba žuriti kada su gramofoni u pitanju. Bolje sve polako i na tenane da bi bilo potamano sve na kraju. Rezultati neće izostati siguran sam.

Link to comment
Share on other sites

Захваљујући @Father  дошли смо (тј. дошао је) до следећих резултата:

image.thumb.png.157ab4e875abaf3530552a2b7c64dcff.png

Tačno na 10Hz idealno da idealnije ne može da bude.

Еfektivna masa ručice izlazi oko 7.6g (zajedno sa tim headshellom i šrafovima) kada se doda i zvučnica koja ima 6.7g dobija se ukupna masa = 13.30g, što u slučaju kompianse AT-95E koja iznosi 6.5x10-6cm/dyne ili oko 19 µm/mN daje izmerenih 10 Hz.

Dobra je preporuka ostati na ovoj glavi ali kupiti novu i savremeniju iglu onu sa X.

Link to comment
Share on other sites

Uvek može da padne druženje i donošenje neke druge MM glave da se posluša drugačiji karakter.

Mouće je i ugoditi višoj kompliansi drugog vešanja lakšim headshellom i šrafovima...

Donekle je važno poznavati neke osnovne mehanizme i proporcije pa ugađati gramofonu koliko se može, zabavno je s vremena na vreme malo se i poigrati.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, KorteZ said:

Еfektivna masa ručice izlazi oko 7.6g (zajedno sa tim headshellom i šrafovima) kada se doda i zvučnica koja ima 6.7g dobija se ukupna masa = 13.30g, što u slučaju kompianse AT-95E koja iznosi 6.5x10-6cm/dyne ili oko 19 µm/mN daje izmerenih 10 Hz.

Proverite vi ovaj račun jer 1 CU (Compliance Unit) = 1 µm/mN = mm/N = 10-6 cm/Dyn.

Kako  6,5 CU može da bude 19 µm/mN ?

Japanci mere compliance na 100 Hz. Ako ste na to mislili, a da se proceni koliko bi iznosio compliance na 10 Hz, vrednost na 100 Hz treba pomnožiti sa 1,8 - 2. To bi onda bilo oko 13 CU (10 Hz) a nikako 19 ?

7,6 + 6,7 = 14,30  a ne 13,30 ?

Ako se u kalkulator (http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html) unese: 14,30 g i 19 CU dobije se 9,6 Hz što je blisko izmerenom, ali je pitanje odakle podatak o 6,5 x 10-6 cm/Dyn. To ne izgleda realno.

Sad sam pogledao specifikacije. Vi ste pomešali static i dynamic compliance. Dynamic compliance na 100 Hz je 6.5x10-6cm/dyne (100Hz). Static compliance je 20 x 10-6 cm/dyne. Ovde se uzima dinamička, ali na 10 Hz. Ako množimo sa 2 to je oko 13 CU. Kalkulator onda, za 14,3 g i 13 CU, daje 11,7 Hz ? To ne odgovara merenju na grafikonu (ako se tako može tačno odrediti) i na gornoj granici je dozvoljenog opsega.

Podaci o compliance za AT-95E sa: https://eu.audio-technica.com/AT95E 

Link to comment
Share on other sites

@Borko

Najverovatnije si u pravu, jer je uvek bilo diskusije oko toga sa koliko se množi Japansko merenje na 100Hz da se prevede na Evropsko od 10Hz. Sve se slažem.

Možemo da prihvatimo tvoje kalkulacije . Suština snimka i merenja u frekventnom analizatoru je bila da se vidi realna rezonantna frq. sklopa i eventualno uzme kao polazuna tačka neke buduće nove glave ako bi se o njoj razmišljalo, kako je pokretač teme i izneo svoju dilemu.

Ustanovljeno je da je vešanje i sklop postojeće glave idealan i da može samo da investira u novu i modernizovanu verziju igle za posojeću glavu.

Hvala na preciznijoj matematici. Ja sam takođe koristio kalkulator na Vinilengine-u ali sam aproksimirao približnu kompliansu nešto manje od 3x japanskog ...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Borko said:

Ovde se uzima dinamička, ali na 10 Hz. Ako množimo sa 2 to je oko 13 CU. Kalkulator onda, za 14,3 g i 13 CU, daje 11,7 Hz ? To ne odgovara merenju na grafikonu (ako se tako može tačno odrediti) i na gornoj granici je dozvoljenog opsega.

Korišćen je kalkulator da se dobije efektivna težina ručice+headshell+šrafovi. Unesena je težina zvučnice, pretpostavljena 19cu (recimo da je pogrešna) i izmerena rez.freq 10Hz, kako je realno stanje izmereno i zabeleženo.

Ako sada unesem 13cu dobijam da je ukupna efektivna težina bez glave (6.7g) ukupno 12.75g.

Nama u ovom momentu nije ni bitno da li je 6.7g + 12.75g = 19.45g  ili 13.3g, važno je da je ova konfiguracija odlično podešena po tom pitanju. Ako bi se odlučio da zameni glavu i iglu za neku drugu sa drugom vrednošću CU, onda je vrlo važno da znamo tačnu efektivnu težinu, ali ipak imamo neki okvir da ne bi valjalo na ovaj headshell da se postavlja ništa što nije slično postojećem AT-u.

Ortofon sa višom kompliansom bi zahtevao lakši shell za nekoliko grama npr. 2M Red sa svojih 20 µm/mN u kalkulatoru daje poželjnih 5.9g što je 6.7g-7.4g manje od postojeće kombinacije itd...

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Father said:

Korišćen je kalkulator da se dobije efektivna težina ručice+headshell+šrafovi. Unesena je težina zvučnice, pretpostavljena 19cu (recimo da je pogrešna) i izmerena rez.freq 10Hz, kako je realno stanje izmereno i zabeleženo.

Ako sada unesem 13cu dobijam da je ukupna efektivna težina bez glave (6.7g) ukupno 12.75g.

Nama u ovom momentu nije ni bitno da li je 12.75g ili 13.3g, važno je da je ova konfiguracija odlično podešena po tom pitanju. Ako bi se odlučio da zameni glavu i iglu za neku drugu sa drugom vrednošću CU, onda je vrlo važno da znamo tačnu efektivnu težinu, ali ipak imamo neki okvir da ne bi valjalo na ovaj headshell da se postavlja ništa što je nije slično postojećem AT-u.

Ortofon sa višom kompliansom bi zahtevao lakši shell za nekoliko grama npr. 2M Red sa svojih 20 µm/mN u kalkulatoru daje poželjnih 5.9g što 6.7g-7.4g manje od postojeće kombinacije itd...

Nemate "fabrički" podatak o efektivnoj masi ručice (sa headshellom naravno) ?

Određivanje efektivne mase pomoću ovog kalkulatora je samo rešavanje iste jednačine po drugoj nepoznatoj, a to je efektivna masa ručice + plus težina zvučnice i šrafova. Ali ako se sigurni u izmerenih 10 Hz onda OK.

Ja nisam koristio kalkulator sa Vinyl Engine već ovaj: http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html

ali to je isto.

 

Link to comment
Share on other sites

@Borko

Tako je nisam uspeo da nađem taj podatak. Pa sam išao preko kalkulatora sa onim što sam imao.

Rez.freq. smo dobili snimkom i analizom opsega. Težinu zvučnice i kompliansu iz spec. za AT-95E i kalkulator je izbacio efektivnu težinu.

Nažalost pretpostavka množitelja je malo upitna, bar sa ove strane, pa ako je tačnije 1.8-2 puta japanska merenja onda ne zamerite.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Father said:

@Borko

Tako je nisam uspeo da nađem taj podatak. Pa sam išao preko kalkulatora sa onim što sam imao.

Rez.freq. smo dobili snimkom i analizom opsega. Težinu zvučnice i kompliansu iz spec. za AT-95E i kalkulator je izbacio efektivnu težinu.

Nažalost pretpostavka množitelja je malo upitna, bar sa ove strane, pa ako je tačnije 1.8-2 puta japanska merenja onda ne zamerite.

Ma ja sam pogledao specifikacije gde piše: "Static compliance - 20 x 10-6 cm/dyne" i pomislio da ste pobrkali static i dynamic. Taman posla da ja nešto zameram. Za Audio Technicu po Werner Ogiersu se množi sa 1,8.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...