Jump to content


Izvod iz teme Hi-Files Show 2019


Majda

Recommended Posts

22 minuta ranije, dj.nik said:

@garson

Kada softver obradi digitalni fajl iz njega ističe ono što zovemo bit-perfect informacija inače ne bi bio bit-perfect pleer. Ako na taj fajl npr. primeniš atenuaciju (smanjiš jačinu) kakva postoji u foobar-u, takav fajl više nije bit-perfect. U mnogim pleerima je slično. Vrlo je zahtevno napraviti digitalnu atenuaciju bez ikakvih gubitaka u izvornom signalu tj. gubljenju bitova.

Pravimo ABX test pleera koji radi preciznu atenuaciju i recimo navedeng foobar-a. Tebi se više dopadne zvuk koji izlazi iz foobar-a.

Da li je to validan ABX test?

Opet svidjanje. :rolleyes: Cilj je da se pogodi koji je koji pleer. Ako se ne pogodi prica "Svidja mi se pleer koji radi preciznu atenuaciju" pada u vodu sto znaci da je upitno sta se tu zapravo svidja.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, garson said:

Nemam YU tastaturu (mislim softversku) te nemam nasa slova ako je to problem necitljivosti. :)

U prvom postu sam jednostavno mislio da ko misli i veruje da ima razlike FLAC/WAV moze to i dokazati nekim metodatama (merenja, abx itd). Ja sam od onih koji veruju da nema razlike. ;)

Vezano za to sto cujemo, opet bih se vratio da nije bitno ono I think, I feel ili I like. Poredjenja/merenja bi trebala da pokazu da li ima (cujne) razlike a ne da li je jedan uzorak u necemu "bolji" ili "losiji" ili dopadljiviji na neki nacin.

Čujna razlika se može utvrditi samo slušanjem. Merenjem se samo može podržati pretpostavka postojanja zvučne razlike.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, garson said:

Opet svidjanje. :rolleyes: Cilj je da se pogodi koji je koji pleer. Ako se ne pogodi prica "Svidja mi se pleer koji radi preciznu atenuaciju" pada u vodu sto znaci da je upitno sta se tu zapravo svidja.

Ajmo sad do sutra il'do šjutra: Da li je tebi validan ABX test ili merni test, odluči se već jednom. Ovako k'o političar, zavrće kako mu dune. Ja nisam čuo da ima merni ABX test. ABX je sviDŽa ili ne sviDŽa. Merni test daje nešto konkretno ali treba znati šta i kako meriš. Slon u kilovoltima i žirafa u mikrofaradima postoje samo na forumu, ne i u merenjima.

Meni dosta pisanja pravo da ti kažem. Ceo bogovetni dan za DŽ na takstaturi. Bar da je za sviDŽa pivo pa nekako, ovako DŽaba.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, TurboMaximus said:

Čujna razlika se može utvrditi samo slušanjem. Merenjem se samo može podržati pretpostavka postojanja zvučne razlike.

Ako se cujna razlika ne moze utvrditi slusanjem ne bi se ni zvala cujna razlika, zar ne? :)

U principu mogu postojati razlike koje nisu cujne ali se mogu izmeriti.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, dj.nik said:

Ajmo sad do sutra il'do šjutra: Da li je tebi validan ABX test ili merni test, odluči se već jednom. Ovako k'o političar, zavrće kako mu dune. Ja nisam čuo da ima merni ABX test. ABX je sviDŽa ili ne sviDŽa. Merni test daje nešto konkretno ali treba znati šta i kako meriš. Slon u kilovoltima i žirafa u mikrofaradima postoje samo na forumu, ne i u merenjima.

Meni dosta pisanja pravo da ti kažem. Ceo bogovetni dan za DŽ na takstaturi. Bar da je za sviDŽa pivo pa nekako, ovako DŽaba.

Sto meni, ko sam ja da meni bude nesto validno?
Ni ja nisam cuo da ima merni ABX test, prvi put vidim taj izraz, a svakako ga ja nisam ni pominjao. :)

Link to comment
Share on other sites

Nema razloga da bude tajna. Elektrotehnika - automatika i racunarstvo. Skoro 15 godina se bavim softverom u energetici (distribucija i transmisija).

I da, izmedju ostalog jesam radio na ozbiljnim algoritmima za kompresiju u sistemima sa ogromnim bazama i ogromnom kolicinom podataka.

Link to comment
Share on other sites

Poštovani SVI, ja ne tvrdim da čujem ili ne razliku Wav/Flac. Iskreno ne zamlaćujem se praznom slamom. 

Da predložim nešto ... odite u folder svog plejera, napravite folder 123 i u njega prebacite dll fajla koji je zadužen za pustanje wav fajlova, pokrenite taj vaš program, proverite da nema više tog wav palugina koji pusta wav, pustite flac i ako ima muzike znači da flac plugin nešto radi u pozadini (skidao sam par programčeta da vidim šta APlayer.exe preko api2decoder.exe pokreće u pozadini ali bezuspešno pa zabog toga ovakva igrarija) i da nema nikakve veze sa wav pluginom. Onda razmislite da li je ista osoba/tim napravio sve te dll-ove (dll je program). Kod album playera ima i in_ffmpeg.dll koji sigurno nije posao autor AP-a. Zašto ovoliko tupim, jednostavno puno ljudi pravilo puno različitih programa za pustanje muzike (ovde mislim i na .dll-ove) pa je normalno da možda i neko čuje razliku. Što se tiče bitperfect-a mame mi ovaj tekst je bit perfect. :lol::lol::lol:

PS  Slušajte muziku.

Da ne zaboravim ja tvrdim da je raspakovan flac isti ko polazni wav. Proveravao pre milion godina.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, skrstic said:

Poštovani SVI, ja ne tvrdim da čujem ili ne razliku Wav/Flac. Iskreno ne zamlaćujem se praznom slamom. 

Da predložim nešto ... odite u folder svog plejera, napravite folder 123 i u njega prebacite dll fajla koji je zadužen za pustanje wav fajlova, pokrenite taj vaš program, proverite da nema više tog wav palugina koji pusta wav, pustite flac i ako ima muzike znači da flac plugin nešto radi u pozadini (skidao sam par programčeta da vidim šta APlayer.exe preko api2decoder.exe pokreće u pozadini ali bezuspešno pa zabog toga ovakva igrarija) i da nema nikakve veze sa wav pluginom. Onda razmislite da li je ista osoba/tim napravio sve te dll-ove (dll je program). Kod album playera ima i in_ffmpeg.dll koji sigurno nije posao autor AP-a. Zašto ovoliko tupim, jednostavno puno ljudi pravilo puno različitih programa za pustanje muzike (ovde mislim i na .dll-ove) pa je normalno da možda i neko čuje razliku. Što se tiče bitperfect-a mame mi ovaj tekst je bit perfect. :lol::lol::lol:

PS  Slušajte muziku.

Da ne zaboravim ja tvrdim da je raspakovan flac isti ko polazni wav. Proveravao pre milion godina.

Proverio text, jeste bit perfekat. APlayer koristi gotove .dll biblioteke, kolekciju koj gratis nudi sajt un4seen

Kad si kod pregleda šta neki .exe poziva, skini Dependancy Walker pa tje ti pokaže šta sve brčka i kuva.

I na kraju, opet:

Audio softver nema pojma šta je to FLAC. FLAC se mora prvo raspakovati u WAV zapis da bi ga audio softver

uzeo u razmatranje to jes' šta - pretvario u muz'ku ba.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, dj.nik said:

Kad si kod pregleda šta neki .exe poziva, skini Dependancy Walker pa tje ti pokaže šta sve brčka i kuva.

AP dinamički poziva dll-ove tako da sam koristio Process Explorer i sl.  a Dependancy Walker nije za takve stvari.

2 sati ranije, dj.nik said:

Audio softver nema pojma šta je to FLAC. FLAC se mora prvo raspakovati u WAV zapis da bi ga audio softver

uzeo u razmatranje to jes' šta - pretvario u muz'ku ba.

in_flac.dll dobro poznaje flac pošto on i pušta.

in_wav.dll nema pojma o flac-u pa ga i ne pust ali zato wav ...

Link to comment
Share on other sites

in_flac.dll možda može da raspakuje flac a ne i da 'pusti' mada mi je i to strano.

FLAC je isto što i zip, rar, tar, tgz gosn Krstić. Kao i ALAC, APE, WMV itd pa je za svaki od njih zadužen njegov de-kompresor. 

Pretražujući dalje dobija se da je in_flac.dll fajl sa namenom opravljanja tagova (tag fixer) i to još iz vremena Winamp-a.

Za dekodiranje FLAC fajlova treba nam flac.exe a on dolazi sa određenim pleerima ili instalacijom Flac Frontend paketa

 

Link to comment
Share on other sites

Pa da. Ti barem znas da to nisu jednostavni programi. I skoro uvek radi vise ljudi. A nije nemoguce da su ljudi udaljeni jedni od drugih. Da nemaju direktnu komunikaciju kao u nekom studiju na primer. I sigurno je da su koristili gotove, komplikovane softverske pakete iz nekih prethodnih aplikacija koje opet moguce je nisu isti ljudi radili?

Ne verujem da bilo ko njih to slusa nesto ozbiljnije? Zbog toga sto njima to i nije osnovni cilj nego da naprave program koji "radi". Mislim da je to i logicno i mislim da im se tu ne moze dati nikakva zamerka. Korisnici na kraju odlucuju koji je gotov program "bolji".

Drugo menjaju se i hardverske zakonitosti pa i to nekako moraju uzeti u obzir?

Znam za ovog japanca sto radi XLD free program za ripovanje i tanskodovanje formata da radi sam. I njegov player radi super ALI pusta samo jednu pesmu zbog toga sto osnovna "delatnost" XLD-a i nije da bude player...

Link to comment
Share on other sites

On 4.12.2019. at 18:41, Nixie said:

USB i SPDIF kablovi su bitperfect pa opet ti kablovi (potpuno funkcionalni) nekako dovode do  razlika u finalnom zvuku, a to nije nikakva halucinacija. Još nisam nigde našao da je neko dao objašnjenje za ovu neobičnu pojavu.

Ni ja. Ali su čujne razlike između digitalnih kablova, u doteranijim sistemima, često i vrlo krupne.

Pojava koju bi svakako imalo smisla uzeti u obzir, pre no što krenemo da uzimamo održivost kompjuterskih mreža kao apsolut prenosiv na domen muzičke reprodukcije.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Nomimasen said:

Ni ja. Ali su slušne razlike između digitalnih kablova, u doteranijim sistemima, često i vrlo krupne.

Pojava koju bi svakako imalo smisla uzeti u obzir, pre no što krenemo da uzimamo održivost kompjuterskih mreža kao apsolut prenosiv na domen muzičke reprodukcije.

Kad sam krenuo putem digitalne reprodukcije zvuka i odbacio analogne izvore zvuka, ni sanjao nisam da tu ima toliko problema. Računao sam da digitalni signal ništa ne može promeniti toliko da to ima uticaja na zvuk i da razlike nastaju tek kad se taj signal pretvori u analogni oblik. Međutim realnost je drugačija. Ovo oko flac/wav je praktično nebitno u odnosu na sve ostalo, naročito uticaj softvera (raznoraznih plejera) je zanimljiv. Kako od jednog te istog polaznog fajla razni bitperfect plejeri bez ikakvih naknadnih obrada, upsampling-a ili digitalne regulacije jačine zvuka,  mogu dati različit zvuk, to je realno zbunjujuće.

Naravno ne odustajem od digitalije, ne bih se sad vraćao na ploče i trake ni za kakve pare, jednostavno mi apsolutno odgovara puštanje muzike sa par klikova i da mi je sve na jednom mestu, da gledam koncerte i yotube klipove. Čak i CD-ove retko puštam.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Međutim realnost je drugačija. Ovo oko flac/wav je praktično nebitno u odnosu na sve ostalo, naročito uticaj softvera (raznoraznih plejera) je zanimljiv. Kako od jednog te istog polaznog fajla razni bitperfect plejeri bez ikakvih naknadnih obrada, upsampling-a ili digitalne regulacije jačine zvuka,  mogu dati različit zvuk, to je realno zbunjujuće.

Ovo, realno, uopšte ne znam da li je tako, skloniji sam verovanju da autori softvera, pogotovo ovih komercijalnih, svesno dodaju neki "tajni začin" i na taj načan "farbaju" zvuk kako bi se "dodvorili" što širem auditorijumu, čitaj, tržištu...:rolleyes: Ne mora to da bude ekvalizacija u klasičnom smislu, već prosto neka specifična DSP obrada ili prosto digitalni filter za koji autor smatra da najbolje zvuči. Interesantno je da nijedan od plejera koji su danas u širokoj upotrebi nije softver otvorenog koda, čak ni oni besplatni kao recimo Foobar, pa je praktično nemoguće, osim zavirivanjem pod haubu, odnosno ozbiljnim reverznim inženjeringom, proveriti šta i kako softver zaista radi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...