Jump to content


Izvod iz teme Hi-Files Show 2019


Majda

Recommended Posts

On December 2, 2019 at 4:51 PM, Zexx said:

Ja onda ne vidim nikakav problem...:rolleyes:

Pa postoji veliki problem. Ti ga ne vidis. I to (po mom misljenu) nije OK. Problem je u tome sto svako ko se usudi da napise da mu wav bolje zvuci od flac formata, biva izvrgnut mobingu ruglu i ponizavanju.

- Oni koji misle da WAV bolje zvuci ili da nijma vise odgovara NE upucuju "ruzne reci" ovim drugim koji to ne misle.

- Oni koji veruju da je flac isto sto i wav konstantno upucuju odvratne komentare na racun ovih prvih. Skoro uvek postove prate i fotografije ili klipovi.

To su cinjenice i ujedno argumenti za definiciju problema. Sve stoji u temama.

Zbog cega ljudi koji veruju da je flac isto sto i wav imaju takav odnos prema drugoj grupi? Zasto moraju da im uvek kada se o tome govori, kazu da su budale?  Ako ih to ne interesuje ili misle da je tema bez osnova zasto jednostavno samo odluca da NE ucestvuju u tome? ALI ne, uvek je to ista tortura koja se sprovodi od grupe koja veruje da je "isto". I to se toliko jasno vidi ako se pogledaju teme. 

Zasto ova grupa koja veruje u suprotno NE nastupa na taj ekstremno agresivan nacin? Zbog cega ljudi koji su ubedjeni da flac i vav nisu "zvucno" isti ne vredjaju ljude koji misle suprotno? Postoji mnogo ljudi koji imaju isto iskustvo sa flac materijalima ALI jednostavno se ne usudjuju da to spomenu. Cak i "lazu" kad ih kao neobavezno pitaju sta preferiraju. Samo da ne bi bili obelezeni i da ne bi ulazili u konfrontacije. Zar je to toliko strasno? Cak i da nisu u pravu...

Covek je pre jedno mesec dana samo spomenuo nesto na temu formata. A nov je clan nisam primetio njegov nik ranije, odmah ga je docekala baterija skoro istih uvrednjivih recenica. Naravno nije se vise oglasavao. Verovatno je i obrisao adresu foruma. Divota i odlicna reklama.

Moj savet svima koji preferiraju wav da to ne iznose javno, a ako budu pitani da se opredele, neka lazu. Bolje im je da kazu kako nisu nista primetili, da u to ne veruju, da nema nikakvih osnova za tako nesto itd. Ili jos bolje da glume kako su zbunjeni sto ih neko tako nesto uopste i pita?

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Majda said:

Problem je u tome sto svako ko se usudi da napise da mu wav bolje zvuci od flac formata, biva izvrgnut mobingu ruglu i ponizavanju.

Pisao sam ja pa ništa nije bilo. Ta razlika je verovatno zbog samog softverskog plejera koji obrađuje flac, na izlazu mora da se dobije potpuno ista informacija ako je flac korektan. Samo je pitanje ko će hiljade flac-ova da prebacuje u wav da bi mu malo bolje zvučalo, mene mrzi. A i zauzima duplo veći prostor na HDD.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Nixie said:

Pisao sam ja pa ništa nije bilo. Ta razlika je verovatno zbog samog softverskog plejera koji obrađuje flac, na izlazu mora da se dobije potpuno ista informacija ako je flac korektan.

 I za ovo te niko nije napao.

12 minuta ranije, Delija said:

Zato sto to nije misljenje, vec aksiom, a aksiom se ne dokazuje niti se o njemu diskutuje.

 Ali nije, ovo je nesto sto se zapravo LAKO dokazuje. Nikakav problem raspakovati i spakovati WAV i pustiti diff. Dobije se identican fajl, izuzimajuci timestamp i header.

 Takodje, ovo sto je @Nixie pisao, da ima plejera, operativnih sistema ili hardvera koji imaju problem pri dekompresiji, posebno u embeded svetu, nije nesto sto je iko rekao da je a priori netacno. Streaming WAV-a sa diska zahteva (nesto) veci propusni opseg sa diska, ali to je uglavnom smesno malo. Dekompresija dobro spakovanog FLAC-a trazi CPU koji na nekoj ultra-low-end embeded platformi mozda i nije dovoljno dobar... To sto ti znas da je to smesan zadatak za moderan procesor ne znaci da je tako za neki arm ili tako nesto....

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ali nije, ovo je nesto sto se zapravo LAKO dokazuje. Nikakav problem raspakovati i spakovati WAV i pustiti diff. Dobije se identican fajl, izuzimajuci timestamp i header.

Slabo te sluzi secanje. Ne misli se na taj deo kada se prica o aksiomu.

"Bit u bit" jednakost @Majda ne prihvata kao cinjenicu :) U tom grmu lezi zirafa.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Majda said:

Pa postoji veliki problem. Ti ga ne vidis. I to (po mom misljenu) nije OK. Problem je u tome sto svako ko se usudi da napise da mu wav bolje zvuci od flac formata, biva izvrgnut mobingu ruglu i ponizavanju.

- Oni koji misle da WAV bolje zvuci ili da nijma vise odgovara NE upucuju "ruzne reci" ovim drugim koji to ne misle.

- Oni koji veruju da je flac isto sto i wav konstantno upucuju odvratne komentare na racun ovih prvih. Skoro uvek postove prate i fotografije ili klipovi.

To su cinjenice i ujedno argumenti za definiciju problema. Sve stoji u temama.

Zbog cega ljudi koji veruju da je flac isto sto i wav imaju takav odnos prema drugoj grupi? Zasto moraju da im uvek kada se o tome govori, kazu da su budale?  Ako ih to ne interesuje ili misle da je tema bez osnova zasto jednostavno samo odluca da NE ucestvuju u tome? ALI ne, uvek je to ista tortura koja se sprovodi od grupe koja veruje da je "isto". I to se toliko jasno vidi ako se pogledaju teme. 

Zasto ova grupa koja veruje u suprotno NE nastupa na taj ekstremno agresivan nacin? Zbog cega ljudi koji su ubedjeni da flac i vav nisu "zvucno" isti ne vredjaju ljude koji misle suprotno? Postoji mnogo ljudi koji imaju isto iskustvo sa flac materijalima ALI jednostavno se ne usudjuju da to spomenu. Cak i "lazu" kad ih kao neobavezno pitaju sta preferiraju. Samo da ne bi bili obelezeni i da ne bi ulazili u konfrontacije. Zar je to toliko strasno? Cak i da nisu u pravu...

Covek je pre jedno mesec dana samo spomenuo nesto na temu formata. A nov je clan nisam primetio njegov nik ranije, odmah ga je docekala baterija skoro istih uvrednjivih recenica. Naravno nije se vise oglasavao. Verovatno je i obrisao adresu foruma. Divota i odlicna reklama.

Moj savet svima koji preferiraju wav da to ne iznose javno, a ako budu pitani da se opredele, neka lazu. Bolje im je da kazu kako nisu nista primetili, da u to ne veruju, da nema nikakvih osnova za tako nesto itd. Ili jos bolje da glume kako su zbunjeni sto ih neko tako nesto uopste i pita?

Prosto je. Mi koji "verujemo" da su FLAC i WAV identični, to možemo i da dokažemo, egzaktno, matematički, dok ovi koji veruju da nisu, nemaju nijedan drugi dokaz osim subjektivnog, a vrlo često se kroz te tvrdnje provlači i delimično ili potpuno nerazumevanje pojmova, matematičkih principa i teorema na kojima neka tehnologija počiva, ukratko, poprilično neznanje. Međutim, i kad su ti subjektivni "dokazi" u pitanju, treba li da podsećam na debakl zagovornika razlike između FLAC i WAV koji na blind slušnom testu nisu uspeli da prepoznaju test uzorke koje je pripremio jedan od forumaša?

Ja ne znam šta si očekivao, osim da "vernici" na svaki bogovetni nebulozni post o razlikama između FLAC i WAV, popiju pogibeljni klizeći start od ljudi koji ponešto znaju o tome, pri čemu to nisu jedine gluposti koje se iznova provlače po forumu, znaš to vrlo dobro... Interesantno je i da mi "nevernici" nikada nismo ni pokrenuli tu temu, jer ne znam o čemu bismo uopšte mogli da diskutujemo, ali "vernici" svako malo "čačkaju mečku", pa kmeče kad dobiju packe. Šta treba, da se pravimo mrtvi dok se lupeta, a to čitaju ljudi koji su ovde došli da možda nešto i nauče, i nisu ni svesni da zapravo čitaju gluposti? Svaki, ali svaki put ću odreagovati na isti način kad prepoznam razlog za to, delom zbog mog temperamenta, a mnogo više zbog toga što smatram da znanje i istina treba da budu dostupni svima, vere i zatucanosti ionako već imamo dovoljno za 100 života...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

 Mi koji "verujemo" da su FLAC i WAV identični, to možemo i da dokažemo, egzaktno, matematički, dok ovi koji veruju da nisu, nemaju nijedan drugi dokaz osim subjektivnog, a vrlo često se kroz te tvrdnje provlači i delimično ili potpuno nerazumevanje pojmova, matematičkih principa i teorema na kojima neka tehnologija počiva, ukratko, poprilično neznanje.

Ko je i gde u temi tvrdio da nisu identični?

Kada se FLAC "raspakuje" dobije se identičan sadržaj početnom WAV-u.

2 sati ranije, Delija said:

nas inzenjera 

Pretpostavljam da nije problem da razjasniš ovo o čemu je Josef Piri pisao:

https://www.audiostream.com/content/jplay-responds-open-letter

Ukratko, polemiše o tome da pod pretpostavkom da komp isporučuje bit-perfect na izlazu da svi softverski polejeri i operativni sistemi trebaju da zvuče isto.

Verujem da si i sam svestan činjenice da to nije tako u praksi.

Dalje dodaje svoj stav da u digitalnom audio pored činjenice da je izlaz bit-perfect potrebno da bude i "timing-perfect".

Takođe navodi da svi mere jitter DAC-ova dok ne postoji metodologija da se izmeri computer jitter.

Drugi to definišu kao source jitter. Kao razlog za ovu razliku između različitih soft plejera navode matematiku oko floating point kod zaokruživanja grešaka, CODEC-e...

Dalje, navodi se da softveri za ripovanje koji ne koriste Accourate-Rip zvuče lošije.

Kod FLAC fajlova postoji izvestan offset (broj nula u samom track-u pre nego što music data startuje). Kažu da taj offset ima uticaja na audio kvalitet. Kažu da ova eventualna razlika između formata fajlova nestaje ukoliko se koriste mrežni plejeri, pretpostavljam zbog protokola... 

Ovo što sam ukratko naveo su isto pisali inženjeri, jedan od njih je radio u Intel-u kao vođa tima koji je izradio Pentium.

Nije mi bila namera da otvaram polemiku, samo sam dao predlog članu foruma koji je btw iz iste branše i kojeg mislim da nije umesno da u bilo šta ubeđujemo ni ti ni ja a pogotovo ne @dj.nik 

 

 

 

@svi

Nivo diskusije je jako nizak, pun malicioznosti i mislim da eventualne frustracije iz privatnog života ne bi trebalo u tolikoj meri ispoljavati na forumu. Umesto toga nadam se da ćete konstruktivno prokomentarisati nešto od gore napisanog. Meni je posebno interesantan deo vezan za "timing-perfect" i "offset".

Link to comment
Share on other sites

Bez digresije, molim.

Jitter je nesto sasvim drugo i vrlo merljivo.

Nije bilo reci o jitter-u, vec Majdi nije bilo moguce objasniti da je lossless kompresija u konacnom rezultatu identicna bilo kojoj kompresiji fajlova. Iliti, po njemu WAV -> FLAC -> WAV nije davalo identican rezultat izvornom fajlu.

 

Link to comment
Share on other sites

Pogledajte svoje programe za pustanje muzike. Ako koriste isti plagin (program .dll) onda i razlike u zvuku ne bi trebalo da bude. Ja koristim program koji koristi različite. Često se dešava da nije isti autor/tim pa to može objasniti i razliku u zvuku. Fala bogu da sam doživotni neozbiljni početnik pa se mnogo ne zamlaćujem s time da li čujem ili ne. Više slušam muziku.

FlacWav.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Delija said:

Bez digresije, molim.

Jitter je nesto sasvim drugo i vrlo merljivo.

Nije bilo reci o jitter-u, vec Majdi nije bilo moguce objasniti da je lossless kompresija u konacnom rezultatu identicna bilo kojoj kompresiji fajlova. Iliti, po njemu WAV -> FLAC -> WAV nije davalo identican rezultat izvornom fajlu.

 

Digresija je vaša reakcija na moj predlog dat InSides-u.

Jitter o kojem je reč nije taj jitter na koji misliš. Pročitaj o čemu je Piri pisao.

Majda nije idiot, naprotiv. Niko ne spori da se dobiju isti podaci posle "raspakivanja". Govori se o celokupnom procesu, dinamički.

Link to comment
Share on other sites

Time-perfect je bitna stvar kod prenosa informacija koja će na kraju dati zvuk koji se sluša u realnom vremenu.

Bitovi su bitovi, tu nema razlike, ali ima u tome kako i u kom vremenu se vrši DA konverzija....vreme nije od iste važnosti kada se šalje, npr. slika na printer ili se sluša muzika, a u osnovi i jedno i drugo su informacije sastavljene od niza bitova. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, prophet said:

Digresija je vaša reakcija na moj predlog dat InSides-u.

Jitter o kojem je reč nije taj jitter na koji misliš. Pročitaj o čemu je Piri pisao.

Majda nije idiot, naprotiv. Niko ne spori da se dobiju isti podaci posle "raspakivanja". Govori se o celokupnom procesu, dinamički.

Za raziku od nekih, mene secanje savrseno dobro sluzi.

Upravo tvoj drugar @Majdato spori iliti - udario si glavom direkt u stativu ;) 

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32974-uporedjivanje-original-cd-a-sa-24-bit-snimkom/page/3/

 

I sta cemo sad?

Link to comment
Share on other sites

Konstruktivna diskusija moze da se vodi samo ako svi ucesnici diskusije imaju dovoljno znanja da ucestvuju u njoj.

Forum bi bio daleko kvalitetnije mesto kad bi ljudi:

- pisali samo ono sto znaju,

- razmislili bar malo pre pisanja,

- procitali ono sto su napisali pre slanja i

- stojali iza onoga sto su napisali ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...