Jump to content


Izvod iz teme Hi-Files Show 2019


Majda

Recommended Posts

1 sat ranije, Majda said:

Uzas - ja sam uradio jedan, dva i odustao.

Nije baš tako strašno, većina izdanja postoji u nekoj bazi i tagovanje nekim od alata je prilično jednostavno, samo je do zla boga zametan posao. U mnogim slučajevima potrebno je prvo razdvojiti cuesheet+image na zasebne trekove jer većina media servera ne može da katalogizuje muziku u tom obliku. Takođe, DFF fajlove treba konvertovati u DSF, ili DSD ISO razdvojiti na DSF trekove koji jedini mogu da se taguju, zatim prilagoditi dimenzije i rezoluciju slike, paziti na ukupan broj karaktera u nazivu foldera i fajlova, itd. Čak ni Roon koji dobar deo posla oko meta podataka uradi sam, ne podržava ISO ili CD image, ali ima i rešenja koja to umeju, kao recimo LMS ili JRiver, pa ko šta voli... 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, RingeRaja said:

Samo nikako da se nakanim da krenem....

Ако посао дозвољава, то се може радити преко дана - тешко да би ја успео урадити све оне рипове ако сам тражио време само за то.

buA25f2.jpg

Има радости гледати како се гомила са једне стране премешта на другу. :)

1 sat ranije, dj.nik said:

Dobro ripovanje jednog CD-a, 12 do 15 min. Nakon 5-6 uzastopnih ripovanja obavezno ohladiti drajv, cca 15-20 min. Normalno da se zadesi diskić koga nema u CDDB pa kuckaj datume, nazive pesama i albuma ručno, cca 10 min. Što je dan/veče kratak ...

Користио сам Apple SuperDrive, који се базира на Hitachi драјвом, чини ми се. Знам да сам "хладио" драјв, али мислим да нисам то често радио намерно, него се онако обично задеси да ме спуца нервоза након неколико дискова па одмарам и себе и драјв. :)

18 minuta ranije, Zexx said:

Nije baš tako strašno, većina izdanja postoji u nekoj bazi i tagovanje nekim od alata je pprilično jednostavno, samo je do zla boga zametan posao. U mnogim slučajevima potrebno je prvo razdvojiti cuesheet+image na zasebne trekove jer većina media servera ne može da katalogizuje muziku u tom obliku.

Слажем се. Риповао сам негде ~500 дискова, што и није нека велика бројка, али нисам ни једном наишао на диск који није постојао у некој онлајн бази (а скоро увек у freedb), тако да и није чудна ова статистика укупног броја захтева посланих ка бази од стране клијента:

http://www.freedb.org/en/statistics__client_requests.15.html

Иначе, навикао сам да користим индивидуалне FLAC датотеке за траке албума - тако боље ради плејбек на све уређаје које поседујем.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Иначе, навикао сам да користим индивидуалне FLAC датотеке за траке албума - тако боље ради плејбек на све уређаје које поседујем.

 

Probaj ako budes imao vremena da ripujes kompletan CD kao jedan WAV fajl uz odgovarajuci CUE i to zvucno uporedis sa odgovarajucim FLAC istog CD-a.

 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, prophet said:

Probaj ako budes imao vremena da ripujes kompletan CD kao jedan WAV fajl uz odgovarajuci CUE i to zvucno uporedis sa odgovarajucim FLAC istog CD-a.

Zar još nisi naučio da kompujter ne zna šta je FLAC, da se FLAC mora pretvoriti u WAV (tačnije PCM zapis) da bi potekla muzika? Kakvo bre poređenje i 'bolji' zvuk WAV i to posebno 'ucelo, kao jedan fajl'. Memoriju PC-a je teško rezervisati za audio potrebe u jednom komadu i za 20MB a kamoli za čitav CD tj. ~700MB. Loš ti učitelj al' mLogo.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, dj.nik said:

Zar još nisi naučio da kompujter ne zna šta je FLAC, da se FLAC mora pretvoriti u WAV (tačnije PCM zapis) da bi potekla muzika? Kakvo bre poređenje i 'bolji' zvuk WAV i to posebno 'ucelo, kao jedan fajl'. Memoriju PC-a je teško rezervisati za audio potrebe u jednom komadu i za 20MB a kamoli za čitav CD tj. ~700MB. Loš ti učitelj al' mLogo.

Izvini, nisam se tebi direktno obratio. 

Ovo nije poziv za bilo kakvu diskusiju. Samo predlog jednom članu foruma.

Probaj da pišeš bez malicioznosti.

Ne znaš ko su mi bili učitelji pa bolje ne komentariši.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, prophet said:

Izvini, nisam se tebi direktno obratio. 

Ovo nije poziv za bilo kakvu diskusiju. Samo predlog jednom članu foruma.

Probaj da pišeš bez malicioznosti.

Ne znaš ko su mi bili učitelji pa bolje ne komentariši.

Obožavljem Malizia Uomo proizvode pa se valjda to prenosi i kroz tastasturu. Dielektrik valjda u pitanje.

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, dj.nik said:

Dobro ripovanje jednog CD-a, 12 do 15 min. Nakon 5-6 uzastopnih ripovanja obavezno ohladiti drajv, cca 15-20 min. Normalno da se zadesi diskić koga nema u CDDB pa kuckaj datume, nazive pesama i albuma ručno, cca 10 min. Što je dan/veče kratak ...

 

nikakav problem, evo za koju nedelju ce noc trajati 16 sati a dan jedva 8, taman eto vremena da se taguju fajlovi dok žena plete nakurnjak i dugačke gaće a u rerni se krčka sarma.... zimske čarolije!

Link to comment
Share on other sites

A zamisli nju da angažuješ uz nakuro-pletenje da ripuje CeDe-je a ti sveže skuvanu rakijicu, iz ibrika glinenoga sa ivice smederevca što pucketa od grančica hrasta lužnjaka, polako dolivaš u šoljicu obodom i ručkom srmom optočenom, dok drugom rukom onako, prstima zahvataš grudu toplih čvaraka pa uštineš pogaču i čupneš malo kupusa kiseloga na kockice seckanog, uljem i crvenom paprikom posutim a 'ladnog tek iz podruma donetog, sve u stolici ljuljajućoj ležeći ...

(Pihtije se pojavljuju u sledećoj epizodi, dok se CD-drajv 'ladi)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Zexx said:

Nije baš tako strašno, većina izdanja postoji u nekoj bazi i tagovanje nekim od alata je prilično jednostavno, samo je do zla boga zametan posao. U mnogim slučajevima potrebno je prvo razdvojiti cuesheet+image na zasebne trekove jer većina media servera ne može da katalogizuje muziku u tom obliku. Takođe, DFF fajlove treba konvertovati u DSF, ili DSD ISO razdvojiti na DSF trekove koji jedini mogu da se taguju, zatim prilagoditi dimenzije i rezoluciju slike, paziti na ukupan broj karaktera u nazivu foldera i fajlova, itd. Čak ni Roon koji dobar deo posla oko meta podataka uradi sam, ne podržava ISO ili CD image, ali ima i rešenja koja to umeju, kao recimo LMS ili JRiver, pa ko šta voli... 

Ima po bazama skoro sve - ali me mrzi da klikcem...:mellow:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, prophet said:

Probaj ako budes imao vremena da ripujes kompletan CD kao jedan WAV fajl uz odgovarajuci CUE i to zvucno uporedis sa odgovarajucim FLAC istog CD-a.

Da + da eventualno nadje isto izdanje ali sa free downloada na internernetu. ripovani flac u odnosu na free dowload flac recimo. 50% verovatnoca da nece biti isti digitalni nivoi. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, vdzele said:

Hmm...ovo izvod iz teme je baš bezveze. Daj recimo

Ripovanje CD-a (Izvod iz teme)

Ove gluposti su potekle u temi Hi-Files Show 2019, ne treba ih nikako i nigde dalje pomerati. Dosta je zagađenja i ovako. I previše 'slobodoumnog tumačenja i kvazi-iskustva'

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Majda said:

Da + da eventualno nadje isto izdanje ali sa free downloada na internernetu. ripovani flac u odnosu na free dowload flac recimo. 50% verovatnoca da nece biti isti digitalni nivoi. 

To ne bi trebalo uzimati za ozbiljno. Ovo su ipak kontrolisani uslovi, mislim kad čovek sam ripuje.

Što se interneta tiče, postoje mesta gde se mogu nabaviti provereno dobri ripovi.

Takođe nije bez značaja mogućnost odabira konkretnog izdanja kao i poređenja različitih izdanja jednog istog albuma. Tu se čovek sa svačim sretne. Ponajviše sa CD izdanjima, remasterima ...

Kao polaznu osnovu nije loše koristiti dobar gramofonski setup sa po mogućstvu originalnim izdanjem istog albuma.

Potom pronaći digitalnu verziju rađenu sa original master tape, ukoliko takva postoji.

Ovo sve naravno za stariju muziku, ne novosnimljenu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, prophet said:

To ne bi trebalo uzimati za ozbiljno. Ovo su ipak kontrolisani uslovi, mislim kad čovek sam ripuje.

Što se interneta tiče, postoje mesta gde se mogu nabaviti provereno dobri ripovi.

Takođe nije bez značaja mogućnost odabira konkretnog izdanja kao i poređenja različitih izdanja jednog istog albuma. Tu se čovek sa svačim sretne. Ponajviše sa CD izdanjima, remasterima ...

Kao polaznu osnovu nije loše koristiti dobar gramofonski setup sa po mogućstvu originalnim izdanjem istog albuma.

Potom pronaći digitalnu verziju rađenu sa original master tape, ukoliko takva postoji.

Ovo sve naravno za stariju muziku, ne novosnimljenu.

 

AccurateRip baza postoji odavno i nije potreban nikakav svemirski setup da bi se dobio 100% korektan rip, a već samo postojanje odgovarajućeg log fajla uz rip je dokaz "kontrolisanih uslova" i kvaliteta samog ripa. Različiti masteri su upravo to - različiti masteri, pa ako ja imam verziju čiji je MD5 100% identičan sa još trojicom ljudi koji su ripovali to izdanje, a njih 80 ima drugo izdanje čiji je MD5 100% identičan, svi imamo potpuno korektan rip, samo različitog izdanja. Ovo o poređenju izdanja sa različitih medija radije ne bih komentarisao, ali mogu da kažem da ću radije da poslušam po jedan album od 100 različitih izvođača, nego 100 izdanja jednog te istog albuma, "life is to short for that sh't"...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

AccurateRip baza postoji odavno i nije potreban nikakav svemirski setup da bi se dobio 100% korektan rip, a već samo postojanje odgovarajućeg log fajla uz rip je dokaz "kontrolisanih uslova" i kvaliteta samog ripa. Različiti masteri su upravo to - različiti masteri, pa ako ja imam verziju čiji je MD5 100% identičan sa još trojicom ljudi koji su ripovali to izdanje, a njih 80 ima drugo izdanje čiji je MD5 100% identičan, svi imamo potpuno korektan rip, samo različitog izdanja. Ovo o poređenju izdanja sa različitih medija radije ne bih komentarisao, ali mogu da kažem da ću radije da poslušam po jedan album od 100 različitih izvođača, nego 100 izdanja jednog te istog albuma, "life is to short for that sh't"...:rolleyes:

Tačno,  na kraju krajeva na pomenutim mestima potrebno je prvo uploadovati log fajl. To su opšta mesta, odgovorio sam samo vezano za "nabavku" iz neproverenih izvora. Na to sam konkretno mislio kada sam govorio o nekontrolisanim uslovima. Nije zgoreg što si to pomenuo, nekome može biti od koristi.

Mislim ipak da se treba potruditi prilikom odabira verzije određenog albuma. Danas je to poprilično olakšano zahvaljujući internetu. Pogledati šta su originalna izdanja. Za dosta albuma postoje i podaci kako su snimani, ko ih je snimio, u kom studiju, da li su nasnimavani i još dosta interesantnih stvari. Za mene je to integralni deo slušanja. Slično onome kada se uzme omot od ploče, s tim što zna da bude i dosta detaljnije. Da, danas postoje i dopunjena izdanja sa dosta alternate take-ova. I to je zanimljivo.

Naravno svako ima pravo da sluša muziku onako kako želi. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...