Jump to content


Bowers & Wilkins P6


Vladd

Recommended Posts

26 minuta ranije, Nixie said:

Da, ovo je slabašno sve, a mislim da nema tog rednog kondenzatora na basu. Trebalo bi nacrtati  šemu skretnice pre bilo kakvih radova i premeriti vrednosti induktiviteta, te snimiti frekventni opseg i impedansu da se vidi ima li kakvih anomalija. Po meni ako se bilo šta radi, onda ovu skretnicu ne dirati nego praviti novu.

PS

Gledajući skretnicu više mi liči na 2,5 way nego na 3way.

Verovatno zato sto na basu ima samo zavojnicu i to slabasnu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

49 minuta ranije, miletrosak said:

Verovatno zato sto na basu ima samo zavojnicu i to slabasnu.

Kod ovakvih sistema sa dva mala basića samo to je i logično, gore se uradi rez 2 reda za midbas/visoki, dole se kompenzuje baffle step dodatnim malim basom preko reza 1 reda i dobije se efikasniji zvučnik na račun smanjenja impedanse na niskim frekvencijama. Dva basa na niskim rade zajedno, dvostruko veća površina membrane i tako to.  Jedino ako nešto nisu zabrljali sa fazom jer su oba basića u bassreflex kutijama, to samo snimak FR/IMP može da pokaže.

Link to comment
Share on other sites

Dobro vece svima!

 

Ljudi, bukvalno citam i gutam sve napisano sa Vase strane i zahvaljujem se na svim dobronamernim savetima (zlonamernih nije ni bilo).

Neobicno mi je drago da se razvila bas debata oko mog post-a koji je bio jednostavan i precizan za `best matching amp` i moje P6 kutije.

Moram da spomenem da nisam nikada napisao da je zvuk los, a to je  iskreno pomalo pase tema jer se radi iskljucivo o subjektivnim dozivljajima... Napisao sam i ponovio u vise postova da zvuk nije mastan pun ili ti bogat, a opet, u zadnih nedelju dana vise prijatelja, poznanika od koji su neki i stari audiofili su bili, slusali i na kraju doslovce svi ostali odusevljeni tim parom kutija u sprezi sa amplifikacijama koje posedujem... Palo je i par ponuda za trgovinu ili ti prodaju ovog para ali to nije predmet mog interesovanja jer nisam trgovac i nije bitan novac na kraju price...

Svi zajedno smo dosli do zakljucka da osnovnu i neverovatno veliku razliku u sistemu pravi prisustvo mog vacuum tube pre-ampa koje je prijatelj Vojkan uradio po semi AR SP-10... Ostali zakljucci su da akustika moje sobe bas i nije najbolja jer ... dimenzije prostrije su 7,5 x 4,2 visina prostorije je preko 3,50m ali osnovni problem cine 7x vrata koja postoje u tom prostoru... Jednostavnije receno volumen sobe je prevelik za ovaj par Bowers-a + ta silna vrata...

Ipak, ja moram da se vratim i ponovim ono ranije napisano da je Cabasse AM330 punio te kutije bolje od svih ostalih uredjaja! Tako da cu, samo zbog toga uloziti i vreme i novac i trud da isti par blokova restauriram i osvezim jer je to opasan par sprava. Ukoliko znate nekoga ko ima u ponudi mozda neki snagas recite obavezno... Takodje, zadnjih par dana citam o Audio Analogue uredjajima, kakva su Vasa iskustva i misljenja o recimo njihovim mono blokovima ili cistim izlazima.

Da se vrnem na moj par P6-ica, moj skromni zakljucak je da sam vec blizu maximum-a koje ovaj par moze da reprodukuje i svira. To znaci da ih zenim ili da se okanem upgred-a i slicnih stvari za koje inace i nisam i da nastavim da ih slusam...

 

Poz iz NS!

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Vladd said:

Tako da cu, samo zbog toga uloziti i vreme i novac i trud da isti par blokova restauriram i osvezim

Uradi tako, usput nađi odgovarajuće pretpojačalo.  Zvučnike ne diraj ako si zadovoljan zvukom, samo nek ti neko zameni ona dva bipolarna elektrolita na skretnici, ipak je to staro i oni nisu više dobri.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam davno jedno kratko vrijeme te kutije, na žalost mislim da su bile dosta promasene, zato im prodaja bas i nije isla. Zalosno je sto su u to vrijeme B&W 603 bile sonicno bolje od P6. Cijela CDM serija je bila jako dobra ali P6 bas i ne. Vrlo rijetki par koji je i prodan na ovim prostorima uglavnom vec dugo šetaju po oglasima i od kupca do kupca.

Tesko je reci sto im je nedostajalo, davno je to bilo ali jednostavno za te novce nije bilo vrijedno paznje.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dacho said:

Imao sam davno jedno kratko vrijeme te kutije, na žalost mislim da su bile dosta promasene, zato im prodaja bas i nije isla. Zalosno je sto su u to vrijeme B&W 603 bile sonicno bolje od P6. Cijela CDM serija je bila jako dobra ali P6 bas i ne. Vrlo rijetki par koji je i prodan na ovim prostorima uglavnom vec dugo šetaju po oglasima i od kupca do kupca.

Tesko je reci sto im je nedostajalo, davno je to bilo ali jednostavno za te novce nije bilo vrijedno paznje.

Auuu...

Ti si bas bas sve objasnio ;-)

Pa ja imam u sobi upravo CDM-7 (Mk1) uzete od prijatelja na slusanje i komparaciju.

Nisam bas siguran da je to tako kako ti kazes.

P6 su fakat samo zahtevnije po pitanju sprege sa pojacalom a generalno zvucna slika ovakva kakva je je mnogo sira, bogatija i sa izrazenijim basem i cistijim visokim... Ali ne, nemoj se ljutiti her je to ipak subjektivno vec procitaj malo review-e po netu ima i onih koji su bas izriciti.

 

Poz iz NS!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nixie said:

Uradi tako, usput nađi odgovarajuće pretpojačalo.  Zvučnike ne diraj ako si zadovoljan zvukom, samo nek ti neko zameni ona dva bipolarna elektrolita na skretnici, ipak je to staro i oni nisu više dobri.

Zdravo Nixie,

Da znas da sam definitivno resio da ovaj par P6 zadrzim jer sam vec dobio pozitivne pomake sa dobrim mreznim kablom pojacala MuFi A2 i pravim odabirom interkonektora. Za sada je sigurno da su P6 samo jako gladne a nikako lose kutije i ne trpe nikakvu kozmetiku i sminku tipa japanskih integralaca i slicno. Gotovo sam siguran da bi bi wireing sa mojim CARVER TFM6CB bio pravo resenje ali za sada imam samo jedan snagas :-( Resih i da se pozabavim sa tim upgrade-om koji preporucujes... tragam za elementima pa cu se malo igrati elektronike skretnice. Predlozi konkretno neke elektrolite ako imas vremena...

U nekoj blizoj buducnosti zelim da dodjem i do snagasa ili ti mono blokova vece snage pravih minimum 2 x 100W pa ako ti nesto padne na pamet ili cujes javi. Ja inace nemam bas vremena da pratim oglase a ovaj forum mi je veoma interesantan jer vidim da ima puno ljudi spremnih da procitaju, posavetuju i sl...

 

Veliko ti HVALA + Pozz iz NS!

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav....do sada sam promenio oko 15 pari Bowersa...bilo je pre njih i Kefa i OHM CAM 42 i AR BX 33...ovaj AR me posebno odusevljavao ali sam onda jednom prilikom cuo Bowerse DM 602 i cuo neke akusticne gitare koje ranije nisam primecivao u toj meri...U pitanju je secam se bila pesma Afraid to shoot strangers od grupe Iron Maiden....znao sam da postoje akusticne gitare u pozadini svih onih nasnimljenih heavy gitara ali na DM 602 su tako lepo isplivale u citavoj onoj halabuci da sam od tog momenta postao veciti fan Bowersa....Naravno tada sam prodao AR i kupio DM 602 i bio presrecan....od tada je kroz moj sistem proslo oko 15 razlicitih pari Bowersa...Sada sam zavrsio svoju misiju sa Bowersima Nautilus 800 Diamond. To je najbolji model koji ova firma nudi, ako ne racunamo puzeve....Medju svim tim raznim modelima imao sam i P5 i P6. Modelu P5 je za moj ukus falilo basa i ubrzo sam presao na P6. Ono sto mogu reci o modelu P6 je da je to fenomenalni zvucnik. Toliko precizan u basu i moze veoma duboko da sidje. Srednji i visoki su toliko realni da je to cista magija. Ja sam ih tada slusao sa Rotel snagasem RB-980 BX i sa  Rotel preampom RC - 971. CD plejer je bio Sony CDP - 779 ES. U svemu tome taj Rotel preamp je bio najslabija karika i onda sam jednom prilikom povezao cd preko varijabilnog izlaza direktno na snagasa, Tog momenta je sve prosviralo mnogo bolje. Preamp sam tada prodao i godinama uzivao u zvuku. Zvucnicima P6 veoma prija zvucnicki kablovi Van Den Hul...uostalom kao i svim Bowersima jer su svi Bowersi iznutra oziceni sa Van Den Hul kablovima. Posle toga sam u sistem dodao Korato lampaski preamp i sve je postalo za nijansu mekse. Moj ti je savet da nista ne cackas po skretnici vec probaj da nabavis Rotel snagas. Mislim da se motao po oglasima Rotel RB 980 ili 990 sto je isto samo je od modela 990 prizvodnja pocela u Kini. Uzivaj u muzici jer je zvucnik P6 sa odgovarajucim snagasem pravo cudo od zvuka. Pozdrav.

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Pojacala-snage/Rotel-RB-990BX-86979046-oglas.htm?filter_id=156034536

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, covek vuk said:

Pozdrav....do sada sam promenio oko 15 pari Bowersa...bilo je pre njih i Kefa i OHM CAM 42 i AR BX 33...ovaj AR me posebno odusevljavao ali sam onda jednom prilikom cuo Bowerse DM 602 i cuo neke akusticne gitare koje ranije nisam primecivao u toj meri...U pitanju je secam se bila pesma Afraid to shoot strangers od grupe Iron Maiden....znao sam da postoje akusticne gitare u pozadini svih onih nasnimljenih heavy gitara ali na DM 602 su tako lepo isplivale u citavoj onoj halabuci da sam od tog momenta postao veciti fan Bowersa....Naravno tada sam prodao AR i kupio DM 602 i bio presrecan....od tada je kroz moj sistem proslo oko 15 razlicitih pari Bowersa...Sada sam zavrsio svoju misiju sa Bowersima Nautilus 800 Diamond. To je najbolji model koji ova firma nudi, ako ne racunamo puzeve....Medju svim tim raznim modelima imao sam i P5 i P6. Modelu P5 je za moj ukus falilo basa i ubrzo sam presao na P6. Ono sto mogu reci o modelu P6 je da je to fenomenalni zvucnik. Toliko precizan u basu i moze veoma duboko da sidje. Srednji i visoki su toliko realni da je to cista magija. Ja sam ih tada slusao sa Rotel snagasem RB-980 BX i sa  Rotel preampom RC - 971. CD plejer je bio Sony CDP - 779 ES. U svemu tome taj Rotel preamp je bio najslabija karika i onda sam jednom prilikom povezao cd preko varijabilnog izlaza direktno na snagasa, Tog momenta je sve prosviralo mnogo bolje. Preamp sam tada prodao i godinama uzivao u zvuku. Zvucnicima P6 veoma prija zvucnicki kablovi Van Den Hul...uostalom kao i svim Bowersima jer su svi Bowersi iznutra oziceni sa Van Den Hul kablovima. Posle toga sam u sistem dodao Korato lampaski preamp i sve je postalo za nijansu mekse. Moj ti je savet da nista ne cackas po skretnici vec probaj da nabavis Rotel snagas. Mislim da se motao po oglasima Rotel RB 980 ili 990 sto je isto samo je od modela 990 prizvodnja pocela u Kini. Uzivaj u muzici jer je zvucnik P6 sa odgovarajucim snagasem pravo cudo od zvuka. Pozdrav.

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Pojacala-snage/Rotel-RB-990BX-86979046-oglas.htm?filter_id=156034536

Pozdrav Vuk!

 

pre desetak minuta sam ispratio prijatelja i njegove CDM 7 (prva verzija) koje mi je posudio na slusanje i uporedni test sa mojim P6.Zavrsilo se tako sto on sada trazi od mene da mu prodam moj par :roll: a to naravno NE DOLAZI u OBZIR .

ne znam da li si citao postove sa pocetka price gde sam i sam napisao da shvatam da je ovaj model osetljiv na odabir pojacala, te se tu savrseno slazem sa tobom i konacno sam VISE NEGO ZADOVOLjAN performansom mog para i onim sto iz njega izlazi... UZIVANCIJA cista! 

Sto se tice tih finessa i zvukova koji su bili tu negde ali ih nismo culi - i meni se isto dogodilo ali ne samo sa ovim parom vec i sa par ranijih kutija koje sam imao... Tako sam cvrsto resio da se NIKADA NE ODREKNEM mojim velikih bookshelf Nemaca TMR model 2 koje ne dam ni za kak`e pare... eno ih sada kod kuma ...

Rotele ne bih uzimao jer sve u zadnjih desetak godina prave Kinezi a Kinez tehnologija ne ulazi kod mene u kucu... Kinezi mogu i imam par dobrih prijatelja i kolega ali tehnika NE ;-) Pokusavam da dodjem do nekog dooobro ocuvanog i ne-budzenog para od Audio Analogue... Donizzeti bi bili OK bar mislim ... ali to bih morao svakako slusati bar dva dana... Ako nesto cujes, javi.

Moze i Krato ili DAYENS jer nisam ni malo gadljiv na nase proizvode!

Poz iz NS!

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Vladd said:

Predlozi konkretno neke elektrolite ako imas vremena...

Ne znam vrednosti, kod nas mogu da se nađu F&T bipolarni elektroliti 100VDC sa aksijalnim izvodima. Pogedaj kod M@G Electronic. Ja bih osim toga zamenio i ožičenje u kutijama, osim ako je unutra stvarno VDH, onda ništa ne diraj.

https://www.mgelectronic.rs/bipolarni?specs=7238,6111,6113,6114,6140,6144,6146,6150,6154,6157,6160,6136,6137,6002&sos=false&data=true&orderby=20&pagesize=20&viewmode=list&Mid=0

Ima i kvalitetnijih bipolarnih elektrolita ba ebay, recimo Mundorf, Jantzen, Visaton itd. Bitno je da budu 100VDC to je oko 35VAC.

https://www.eltim.eu/en/capacitors-mkt-mkp-bip/mundorf-audio-capacitors/mundorf-ecap100-p-18/g-20000610

http://www.jantzen-audio.com/premium-elko/

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Willi Studer said:

P6 sam po sebi nije bolji od CDM-7, čak ni od starije verzije sa SE visokotoncem. Možda je bilo do pozicioniranja, duvanja zadnjih tunela u zid ili jednostavno uparivanja s elektronikom. Što sve zajedno ne znači da je P6 loš zvučnik.

OK Willi!

Kod mene su oba par-a svirala u istim uslovima pogonjeni istim pojacalima i istim izvorima...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Ne znam vrednosti, kod nas mogu da se nađu F&T bipolarni elektroliti 100VDC sa aksijalnim izvodima. Pogedaj kod M@G Electronic. Ja bih osim toga zamenio i ožičenje u kutijama, osim ako je unutra stvarno VDH, onda ništa ne diraj.

https://www.mgelectronic.rs/bipolarni?specs=7238,6111,6113,6114,6140,6144,6146,6150,6154,6157,6160,6136,6137,6002&sos=false&data=true&orderby=20&pagesize=20&viewmode=list&Mid=0

Ima i kvalitetnijih bipolarnih elektrolita ba ebay, recimo Mundorf, Jantzen, Visaton itd. Bitno je da budu 100VDC to je oko 35VAC.

https://www.eltim.eu/en/capacitors-mkt-mkp-bip/mundorf-audio-capacitors/mundorf-ecap100-p-18/g-20000610

http://www.jantzen-audio.com/premium-elko/

Bowers & Wilkins ZZ11683 C4979

Skretnica kostala 6,63 funte.Nema tu V.D.H.nista.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Nixie said:

Ne znam vrednosti, kod nas mogu da se nađu F&T bipolarni elektroliti 100VDC sa aksijalnim izvodima. Pogedaj kod M@G Electronic. Ja bih osim toga zamenio i ožičenje u kutijama, osim ako je unutra stvarno VDH, onda ništa ne diraj.

https://www.mgelectronic.rs/bipolarni?specs=7238,6111,6113,6114,6140,6144,6146,6150,6154,6157,6160,6136,6137,6002&sos=false&data=true&orderby=20&pagesize=20&viewmode=list&Mid=0

Ima i kvalitetnijih bipolarnih elektrolita ba ebay, recimo Mundorf, Jantzen, Visaton itd. Bitno je da budu 100VDC to je oko 35VAC.

https://www.eltim.eu/en/capacitors-mkt-mkp-bip/mundorf-audio-capacitors/mundorf-ecap100-p-18/g-20000610

http://www.jantzen-audio.com/premium-elko/

Kondenzator na visokotoncu je 6uF 70V Bi-polar, dok se na drugom vidi samo oznaka "B&W C1066", ali se na šemi skretnice za DM601 pojavljuje isti taj kond, i vrednost je 10uF 70V Electrolytic. Ja bih umesto tog od 6uF stavio dva ovakva:

https://www.hificollective.co.uk/catalog/ccesa710-250vdc-claritycap-range-polypropylene-p-7788.html

Ovaj od 10uF može da ostane elektrolitski, a može i on da se zameni odgovarajućim polipropilenom, samo se treba malo potruditi oko smeštaja, s obzirom na dimenzije:

https://www.hificollective.co.uk/catalog/ccesa840-10uf-250vdc-claritycap-range-polypropylene-p-7315.html

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, miletrosak said:

Skretnica kostala 6,63 funte.Nema tu V.D.H.nista.

Mora da je više koštala, no sve jedno. Možda nema VDH u ovim P6, ali evo kod čika Troels-a na kanalu model 802, vidi se da je unutra deo ožičenja izveden sa VDH CS12 (ima i tanjih VDH), taj sam i ja koristio za unapređenje svojih zvučnika. Mora prvo da se pogleda šta je stvarno unutra.

http://www.troelsgravesen.dk/B&W-802s3_Upgrade.htm#CROSSOVER

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Vladd said:

Auuu...

Ti si bas bas sve objasnio ;-)

Pa ja imam u sobi upravo CDM-7 (Mk1) uzete od prijatelja na slusanje i komparaciju.

Nisam bas siguran da je to tako kako ti kazes.

P6 su fakat samo zahtevnije po pitanju sprege sa pojacalom a generalno zvucna slika ovakva kakva je je mnogo sira, bogatija i sa izrazenijim basem i cistijim visokim... Ali ne, nemoj se ljutiti her je to ipak subjektivno vec procitaj malo review-e po netu ima i onih koji su bas izriciti.

 

Poz iz NS!

Kao sto i sam reče stvar je u percepciji zvuka, nije kod svakoga isti dozivljaj nekog zvucnika. Kod mene je to bilo tako, ali i kod dosta mojih poznanika ista situacija.

CDM zvucnici su bili sjajni u to vrijeme ako gledamo za te novce i mislim da oni imaju vise potencijala od P6, a pogotovo P5. Kod tebe je to tako sviralo i to je OK, ali koliko se sjecam CDM je kod vecine korisnika tada bio daleko izbalansiraniji zvučnik, vrlo slicno 800 seriji za puno manje pare.

Link to comment
Share on other sites

Bowers & Wilkins ZZ11683 C4979 _ WhyBuyNew.html

1 sat ranije, Nixie said:

Mora da je više koštala, no sve jedno. Možda nema VDH u ovim P6, ali evo kod čika Troels-a na kanalu model 802, vidi se da je unutra deo ožičenja izveden sa VDH CS12 (ima i tanjih VDH), taj sam i ja koristio za unapređenje svojih zvučnika. Mora prvo da se pogleda šta je stvarno unutra.

http://www.troelsgravesen.dk/B&W-802s3_Upgrade.htm#CROSSOVER

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Mora da je više koštala, no sve jedno. Možda nema VDH u ovim P6, ali evo kod čika Troels-a na kanalu model 802, vidi se da je unutra deo ožičenja izveden sa VDH CS12 (ima i tanjih VDH), taj sam i ja koristio za unapređenje svojih zvučnika. Mora prvo da se pogleda šta je stvarno unutra.

http://www.troelsgravesen.dk/B&W-802s3_Upgrade.htm#CROSSOVER

Ja sam kod sebe na Focal projektu stavio VDH SCS 12,sto se i cuje .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...