Jump to content


Bowers & Wilkins P6


Vladd

Recommended Posts

Dalibore, oprez.

 

Prvo. Cena od 750Eu za kutije od 1995 je vala puno, bez obzira na ocuvanost i na tadasnju cenu od 2100DEM.

 

Cela P serija ima genuini problem s tweeterom, odnosno ferofluidnom tecnoscu unutra koja se posle nekoliko godina zgusti zbog imanentnih hemijskih promena, pa se hladjenje odvija otezano. Rezultat, pogotovo kod zahtevnijih opterecenja glasnoce, je tamniji, supljiji i tuplji visoki, s gubitkom ingormacija i - vele po forumima - opasnoscu da tweeter crkne od pregrevanja.

 

Ja sam sticajem okolnosti slusao vrlo dobro ocuvani P6 pre nepunih mesec dana (cena 500Eu, black finish) na Luxman pojacalu, i to skupa nije bilo lose. Ali, definicija gore mu bas i nije bila neka jaka strana. Doduse, iznenadio me jako obilni i puni bass od tako asketske kutije..

 

Moje misljenje je da ces za malo vece pare naci sigurniju akviziciju u novim serijama B&W, ako si bas striktno za taj brend. Ja bih za te pare Dynaudio stander, recimo Audience 82 koji ce sve B&W ispod serije 800 pojesti za dorucak.

 

Strpi se.

Ovo je sa foruma pisao Klaus.Izuzetno ruzna zvucna kutija.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 12/2/2019 at 10:01 AM, Nixie said:

RattleSnake nisu uopšte loši koliko sam čuo od nekih, a interkonekti kako tu stoje stvari?

Dobro Vece i Izvini sto se nisam javio ranije!

 

Interkonektori... Nisam ulagao prevelike novce u njih ali ima i Oelbach-a, Qed-a, AudioQuest-a... CD player je MISSION Dad5 koji je tonski na sasvim zadovoljavajucem nivou a za njega u sprezi sa pojacalom koristim NeoTECH High Res interkonektor koji je i radjen za spregu sa CD plejerima ili DAC-ovima...

Inace, sinoc sam proceprkao sve napojne kablove koje imam i naleteo na neki Made in UK koji je odmah na prvu loptu dao rezultat...

 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 11:21 AM, Father said:

Kabl preporučen kao zvučnički nije UTP, nego je JE-H(St)H FE90.

 

Nije teško ni skupo da se proba. 

 

To je već obavio kada je kupovao sprave, valjda. Ako je ovo najbolja kombinacija koju je odabrao, mogao bi da zakorači dalje. Nije sva krivnja na uređajima. Svi u specifikacijama imaju idealne odzive i lineranost ... Istina je na drugom mestu, možda?

Slazem se!

 

Ja sam pomalo i sam kriv jer sam do tih P6 dosao sasvim slucajno iako ranije nisam bio odusevljen ni sa jednim B&W parom... Mislim na srednjeskuplje modele a ne i na one koji vrede kao moj stan ili slicno...

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 10:30 AM, giZ_Mo said:

Мени је просто невероватно да ти прцољци дају онолико тј. да су бољи од осталих појачавача који су у игри.

Који су остали ампови у игри, тачне ознаке?

Zdravo Gizmo,

 

Cabasse AM330 su sve samo ne naivni blokovi... Dobio sam ih davno od ujaka... Tokom godina sam i testirao `protiv` raznih pojacala. Tako je recimo za class-u bolje svirao od Electrocompaniet-a, pa cak nekako potpunije i od Krell-a (zaboravih model) a svakako bolje i od  T+A (imao sam par modela).

Ti blokovi su zreli za refresh i re-cap pa samo cekam da dodje vreme da se istim pozabavim. Usput mozete da mi preporucite i nekog servisera ali na prvom mestu korektnog koji ce se postaviti valjano prema poslu a ne gledati u musteriju kao u vrecu novca bez dna. Usput receno, imam znanja iz elektronike dovoljno da prepoznam i znanje servisera pa je i to ujedno problem jer cim cujem muljanje, okrecem se i odlazim uz osmeh, zlatan zub i lep pozdrav. Nemam ja zivaca za sve danasnje Drrr Mrrrr i slicne. Razumete me...

Eh da... Nesto me munta font i boja... 

Cabasse AM330 blokovi

Carver M500t ( sa ovim snagasem nisam puno slusao)

Carver TFM-6CB

MuFi A1 i A2

 

ostali uredjaji nisu dali rezultate vredne pomena...

 

Od gore navedenih Cabasse blokovi obecavajuce zvuce ali tu i tamo je prisutan taj broom...

MuFi A2 radi bolje od MuFi A1 ali, nesto kao da fali...

Poz iz NS! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 1:39 PM, miletrosak said:

Dalibore, oprez.

 

Prvo. Cena od 750Eu za kutije od 1995 je vala puno, bez obzira na ocuvanost i na tadasnju cenu od 2100DEM.

 

Cela P serija ima genuini problem s tweeterom, odnosno ferofluidnom tecnoscu unutra koja se posle nekoliko godina zgusti zbog imanentnih hemijskih promena, pa se hladjenje odvija otezano. Rezultat, pogotovo kod zahtevnijih opterecenja glasnoce, je tamniji, supljiji i tuplji visoki, s gubitkom ingormacija i - vele po forumima - opasnoscu da tweeter crkne od pregrevanja.

 

Ja sam sticajem okolnosti slusao vrlo dobro ocuvani P6 pre nepunih mesec dana (cena 500Eu, black finish) na Luxman pojacalu, i to skupa nije bilo lose. Ali, definicija gore mu bas i nije bila neka jaka strana. Doduse, iznenadio me jako obilni i puni bass od tako asketske kutije..

 

Moje misljenje je da ces za malo vece pare naci sigurniju akviziciju u novim serijama B&W, ako si bas striktno za taj brend. Ja bih za te pare Dynaudio stander, recimo Audience 82 koji ce sve B&W ispod serije 800 pojesti za dorucak.

 

Strpi se.

 

Ovo je sa foruma pisao Klaus.Izuzetno ruzna zvucna kutija.

`Upio` sam sve gore napisano sa tvoje strane, a i sam sam u nekoj od prethodnih poruka napisao da licni nisam nikada bio odusevljen B&W pa ni serijom 800...

prijatno me je iznenadilo kako zvuce sa Cabasse blokovima ali da ne pisem ponovo u cemu je problem...

Inace, ovaj par je kod mene od pre nekih mesec dana pa postoji sansa da je to isti par koji si i sam slusao. Moj je kod mene dosao iz Sente od licnog poznanika... Ne postoji nikakav [problem sa tviterima i oni su bas onako transparentni i razgovetni, srednji takodje a i bas obecava pa sam se samo zapitao i pitao i Vas sa foruma za savet koje ili koja bi bila best matching amplification za ovaj par bowersa... Kao sto rekoh, kao da svemu fali snage... samo to.

Pretpostavljam da bi mnogima od Vas zvucalo korektno i vise nego zadovoljavajuce i ovo sto ja sada imam u konfiguraciji, ali eto, moj subjektivni osecaj je da fali snage pa koji amp preporucujete...

 

To je to.

Naletite da slusamo zajedno.

Poz iz NS!

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 10:51 AM, Father said:

Nalazim u specifikacijama za P6 da su 90db osetljivi. Mislim da nije tu problem, ništa ne kažem, nemam sa njima iskustava.

Nekada vrlo male ne linearnosti na izvoru mogu se amplifikovati loše uparenim impedansama izlaza i ulaza u lancu sistema, što može povući reprodukciju u oštrinu ili ćebovanu prezentaciju. Zvučni karakter sistema se poprilično može uravnotežiti brižljivijem odnosu prema strujnoj infrastrukturi. Strujaši su tu prvi korak, a odvojni balansirani trafoi vrlo poželjne sprave za stabilizaciju tog problema. Čak i slabija (u snazi) rešenja, koja bi napajala transport, dac, preamp, donela bi značajan iskorak u zvučnom kvalitetu.

Neka iskustva govore da pojačala snage bolje rade direktno vezana na zid i da im odvojni trafo oduzme neki procenat energije i autoriteta, opet ja nemam takavo mišljenje, samo je pitanje adekvatne snage takvog trafoa ...

Ovo je možda otišlo predaleko, ali je i to proverljivo povezivanjem sa ljudima koji su voljni da donesu ovo ili ono na probu radi sticanja saznanja. Svaki sistem je priča za sebe i proba je jedini način da se do zaključaka dođe na svom terenu.

Father,

 

Umor radi svoje pa sam propustio tvoju poruku...

Ja licno sumnjam u tih 90db osetljivosti i pre ce o biti da je ispod 88db ili slicno jer imam i par gabaritnih bookshelf nemackih dvosistemaca TMR model 2 koje su nominalno po specifikaciji 89db ali cini mi se pravi realni podatak... One sviraju andjeoski sa svim mojim izlazima uz lampaski pre-amp...

 

poz iz NS!

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Vladd said:

Zdravo `FATHER`...

Mislim upravo na zvucnu masu (sliku), ne na glasnost jer mi nije bitna...

Onda je to već u domenu koji se teže i skuplje postiže.

Kreni sa kablovima, pa ako ne dobiješ rezultate, igraj se sa izvorom i tako redom.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, miletrosak said:

1463757052_3596.thumb.jpg.6c83077b62243e94da3cb06fb5f485b7.jpgOvo je njegova skretnica koja bi mogla da se dosta unapredi ako se sve promeni.

Dobilo bi se na punoci zvuka .Prvenstveno zavojnice na vazduhu sa debljom zicom.

Svaka CAST za okacenu fotku!

Trazio sam to i nesto slicno po web-u ali nisam nabasao...

Posalji mi taj link mozda ima jos poneka korisna informacija...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Onda je to već u domenu koji se teže i skuplje postiže.

Kreni sa kablovima, pa ako ne dobiješ rezultate, igraj se sa izvorom i tako redom.

Nije zeka . Znam što ti fali , vjeruj to malo što ti fali riješit češ jedino subom.  Onaj bas koji se više osjeti nego čuje , a ne ističe se tj samo kao produbi odnosno kao da da neku masu zvuku .Inače imao sam ih prije 15 ak godina i tjerao ih tvikanim RB 980 Rotelom . Sretno .

Link to comment
Share on other sites

Ne vredi mu ništa ja sam promenio nekoliko B and W kutija i mnogo drugih zvučnika ništa neće pomoči da zvučnik bolje svira a pogotovo B and W koji su suštinski tamni dosadni ili sa previše basa . Zvučnik kako svira tako ti je tu nema promene osim nekih nijansi sa kablovima ili pojačalima jednostavno ništa neće uraditi pogotovo sa tim koje ima.Menjaj pojačalo kablove izvor ali uvek ćeš biti ne zadovoljan ako si pre toga bio ne zadovoljan sa njima .

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, miletrosak said:

Ovo je njegova skretnica koja bi mogla da se dosta unapredi ako se sve promeni.

Dobilo bi se na punoci zvuka .Prvenstveno zavojnice na vazduhu sa debljom zicom.

Skretnica je najbitniji deo zvučnika, a fabričke su ovako bedne u 90% slučajeva čime se degradira sve prethodno urađeno, kutija i driveri. Ako imaš sreće naćiće se unutra par najjeftinihjih blok kondenzatora i poneki kalem na vazduhu, a najčešće su obično sve bip. elektroliti i kalemovi na feritu motani tanušnom žicom na bednoj PCB okačenoj na konektore zvučnika. I to sve za ne tako male pare, jer više se isplati platiti par dobrih review-a u audio štampi nego uraditi to kako treba.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nixie said:

Skretnica je najbitniji deo zvučnika, a fabričke su ovako bedne u 90% slučajeva čime se degradira sve prethodno urađeno, kutija i driveri. Ako imaš sreće naćiće se unutra par najjeftinihjih blok kondenzatora i poneki kalem na vazduhu, a najčešće su obično sve bip. elektroliti i kalemovi na feritu motani tanušnom žicom na bednoj PCB okačenoj na konektore zvučnika. I to sve za ne tako male pare, jer više se isplati platiti par dobrih review-a u audio štampi nego uraditi to kako treba.

Nije to spendor koji ubacuje tonske trafo, za dzabe ili ne, vredi poslusati bilo koji spendor, ostavice utisak ali ne mozda na prvu ruku, vec posle par dana detaljnog i pazljivog slusane.Ljudi,zaobidjite B and Wilkins,barem te ekonomske serije zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, black coffe said:

Pardon krivoj osobi:(

U zdravlju ti meni bio dragi kolega! :cheers

I ta ideja sa sub-om je lako proverljiva, ako se nađe neko u komšiluku da dođe na druženje i donese komad-dva :). Ne mora sad to da bude 100% pogođeno i uštelovano, to ljudi peglaju godinama, ali za dobijanje predstave o učinku je svakako interesantno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zeljko1974 said:

Nije to spendor koji ubacuje tonske trafo, za dzabe ili ne, vredi poslusati bilo koji spendor, ostavice utisak ali ne mozda na prvu ruku, vec posle par dana detaljnog i pazljivog slusane.Ljudi,zaobidjite B and Wilkins,barem te ekonomske serije zvucnika.

Ne znam za Sprendor, ali uvek kad pogledam fabričku skretnicu nasmešim se (čast izuzecima naravno). To zbog toga što sam pravim skretnice kad zatreba, gde se ne štedi na žici i delovima. Ako staviš onakav kalemčić na bas kao na onoj gore slici, šta možeš da očekuješ?

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Vladd said:

Svaka CAST za okacenu fotku!

Trazio sam to i nesto slicno po web-u ali nisam nabasao...

Posalji mi taj link mozda ima jos poneka korisna informacija...

 

Nije link,samo slika skretnice.Skretnica sa kablovima unutar kutije je odgovorna za 50% KVALITETA ZVUKA A NA NJOJ SE NAJCESCE STEDI JER SE NEVIDI.

Link to comment
Share on other sites

TECHNICAL SPEC:
B&W P6 Specifications
Systems:  3-way, twin 4 th order vented box system
Drive Units: 
High Frequency :  1 x 26 mm magnetic fluid cooled metal dome
Bass/Midrange Frequency :  1 x 165 mm woven kevlar cone
Bass :  1 x 165 mm Cobex cone bass
Frequency Response:  30 Hz - 20 kHz  ±2 dB on reference axis
Frequency Range (-6 dB Frequencies):  26 Hz - 22 kHz
Dispersion (20 Hz - 10 kHz):
Horizontal :  ±2 dB over 60° arc
Vertical :  ±2 dB 10° arc
Sensitivity:  90 dB spl (2,83 V at 1m)
Crossover Frequency:  150 Hz, 3 kHz
Nominal Impedance:  8 Ω  (minimum 3,7 Ω)
Power Handling:  50 W - 2000 W into 8 Ω on undistorted programme
Dimensions (H x W x D):  1000 x 200 x 316 mm
Weight:  18,5 kg net
Finish: Cherrywood
Grille:  Black Cloth
 
Bas je rezan na 150HZ.treba ici sa debelom zicom da bi dobio energiju i ako ima veliku vrednost kondenzatora  na basu treba ga skinuti jer englezi to stavljaju kao  subsonic filter,seku donji bas.
Mada mislim da ga ovde nema.
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, miletrosak said:
Bas je rezan na 150HZ.treba ici sa debelom zicom da bi dobio energiju i ako ima veliku vrednost kondenzatora  na basu treba ga skinuti jer englezi to stavljaju kao  subsonic filter,seku donji bas.
Mada mislim da ga ovde nema.

Da, ovo je slabašno sve, a mislim da nema tog rednog kondenzatora na basu. Trebalo bi nacrtati  šemu skretnice pre bilo kakvih radova i premeriti vrednosti induktiviteta, te snimiti frekventni opseg i impedansu da se vidi ima li kakvih anomalija. Po meni ako se bilo šta radi, onda ovu skretnicu ne dirati nego praviti novu.

PS

Gledajući skretnicu više mi liči na 2,5 way nego na 3way.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...