Jump to content


Koje zvučnike kupiti?


Jovica

Recommended Posts

1 sat ranije, Nixie said:

Ja sam stara škola, pretpojačalo, pojačalo, zvučnici, a ono ispred menjaš po volji, i onako se stalno nešto novo pojavljuje među tim digitalnim spravicama.

Ta skola je sa jedne strane dobra i logicna, a sa druge i malo zastarela. Treba maksimalno skratiti put i konverzije signalu na onoj putanji gde moze biti gubitaka.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Jovica Krstic said:

Sonus faber sonetto 3

Слушао сам Венето, а не Сонето, али не могу да кажем да су у било којој форми звучали метално. Сви чујемо различито, али не толико различито.

Да би дали препоруке које су и мало валидне и могу бити од помоћи, добро би било знати, осим појачала и просторије, и које су личне преференце око звука. Ако су се највише допале B&W, зашто се више размишљати?

Link to comment
Share on other sites

Успео сам мало погледати горе споменуте боверсе, мен с чини да су квалитетно урађене кутије. као што и рекоше колеге у претходним постовима, сада је све ствар укуса по питању звука, тј да ли ће се допасти или неће.....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Ta skola je sa jedne strane dobra i logicna, a sa druge i malo zastarela. Treba maksimalno skratiti put i konverzije signalu na onoj putanji gde moze biti gubitaka.

Jeste staromodno, ali recimo sad sam zamenio pretpojačalo (tj. buffer) i to je donelo veliki napredak. Kad imaš jedni spravu i sve u njoj, to ti je što ti je. Napravljeno je za ljude koji ne vole da eksperimentišu i ne žele gomilu uređaja na policama, a krš od kablova naravno da ne pominjem. I to "All in one" ima veliki WAF faktor.

Link to comment
Share on other sites

Slušao sam Harberth zvučnike u kombinaciji sa Naimom, mislim da je cijena bila oko 3500€, tačan model nisam siguran, nisu previše zahtjevni al ne znam za Nad...
Uglavnom ako ima distrubuter u Srbiji obavezno ih poslušaj, nesvakidašnji zvuk.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prodao sam Nad c 388 i kupujem nov sistem...

  • Koje pojaco kupiti sa dodatkom za strimovanje muzike, 150-200Wati na 4 oma (moon,hegel,electrokompaniet,naim...) i upariti sa zvucnicima do 300wati ,podnostojecim

    (dynaudio,focal,B&W, Sonus faber ...) Prostorija je do 25m2 a muzika dzez,rok,progresivni rok.Budzet do 10000evra.Uslov je da se sistem moze kupiti kod nas.

Link to comment
Share on other sites

Prodao sam Nad c 388 i kupujem nov sistem...

  • Koje pojaco kupiti sa dodatkom za strimovanje muzike, 150-200Wati na 4 oma (moon,hegel,electrokompaniet,naim...) i upariti sa zvucnicima do 300wati ,podnostojecim

    (dynaudio,focal,B&W, Sonus faber ...) Prostorija je do 25m2 a muzika dzez,rok,progresivni rok.Budzet do 10000evra.Uslov je da se sistem moze kupiti kod nas.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Jovica Krstic said:

Prodao sam Nad c 388 i kupujem nov sistem...

  • Koje pojaco kupiti sa dodatkom za strimovanje muzike, 150-200Wati na 4 oma (moon,hegel,electrokompaniet,naim...) i upariti sa zvucnicima do 300wati ,podnostojecim

    (dynaudio,focal,B&W, Sonus faber ...) Prostorija je do 25m2 a muzika dzez,rok,progresivni rok.Budzet do 10000evra.Uslov je da se sistem moze kupiti kod nas.

Da je moja odluka verovatno bi bila Hegel H 90/120/190 kao dobra osnova i onda tražiti zvučnik. Mada ne znam šta će ti toliko snage za 25kvm. 

Pitanje - zašto ne popričaš sa nekim domaćim konstruktorom (tipa NN Acoustic) i vidiš šta može za te pare da se uzme? Ja sam čuo par NN zvučnika sa RAAL ribonom i jazz muziku diže na jedan skroz drugi nivo. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Jovica Krstic said:

Prodao sam Nad c 388 i kupujem nov sistem...

  • Koje pojaco kupiti sa dodatkom za strimovanje muzike, 150-200Wati na 4 oma (moon,hegel,electrokompaniet,naim...) i upariti sa zvucnicima do 300wati ,podnostojecim

    (dynaudio,focal,B&W, Sonus faber ...) Prostorija je do 25m2 a muzika dzez,rok,progresivni rok.Budzet do 10000evra.Uslov je da se sistem moze kupiti kod nas.

Ja imam sobu oko 35m2 i Focal Aria 926, koji su vezani za Naim Uniti Star (sve mozes preslusati u Player-u) i prilicno sam zadovoljan. Zvucna scena je siroka i detaljna, visoki tonovi jako dobri (fokalski), srednji prezicni i niski tonovi sasvim korektni. Verovatno bi Hegel pojacalo ili Elektrokompaniet zvucalo i bolje ali ja iskljucivo strimujem muziku koristeci Tidal (pa je stara skola ovde manje primenljiva), ali bih tako trebalo da kupim strimer (vec imam Bluesound Node 2 i Arcam Rplay ali bolji je striming direktno sa Stara za barem 20%) koji dodatno kosta.

Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje je da je glupo da neko odma tresne 10k evra, a nema ni jednu komponentu prethodno. Treba uhvatiti dobru sinergiju izmedju komponenata, a to znaci da se provuce kroz sistem nekoliko u svakom segmentu (ako je u opste ideja da se dostigne neki dobar zvuk). To sto ces "bacis" tolke pare ne znaci da ces dobiti ono sto si trazio, a niko ne moze da ti kaze "kupi to i to, garantovano je najbolje za te novce". Mislim da je samo akustika prostorije minimum 1/4 zvuka (neki bi rekli i vise, ali to zavisi od prostorije)

Link to comment
Share on other sites

On 24.12.2019. at 9:21, Jovica Krstic said:

Prodao sam Nad c 388 i kupujem nov sistem...

  • Koje pojaco kupiti sa dodatkom za strimovanje muzike, 150-200Wati na 4 oma (moon,hegel,electrokompaniet,naim...) i upariti sa zvucnicima do 300wati ,podnostojecim

    (dynaudio,focal,B&W, Sonus faber ...) Prostorija je do 25m2 a muzika dzez,rok,progresivni rok.Budzet do 10000evra.Uslov je da se sistem moze kupiti kod nas.

Ако је услов куповати систем локално, зашто није први инстинкт провести пар дана по дилерима и слушати системе у том рангу уместо постављати питање овде?

Нарочито ако претходно наведено искуство показује шта се допада?

Чак и да је идеја скратити време тиме што би се добиле препоруке, опет нема довољно информација за препоруке. 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, InSides said:

Ако је услов куповати систем локално, зашто није први инстинкт провести пар дана по дилерима и слушати системе у том рангу уместо постављати питање овде?

Нарочито ако претходно наведено искуство показује шта се допада?

Чак и да је идеја скратити време тиме што би се добиле препоруке, опет нема довољно информација за препоруке. 

+1

Link to comment
Share on other sites

Ima dovoljno informacija za preporuke što se uređaja tiče. Nemamo informacije kako gospođa i ostali ukućani gledaju na hifu.

Što se preporuka tiče tu je odgovor jasan: aktivni zvučnici višeg ranga a to bi bili Kii Three (2x1500W, biraš boju skoro po boji zavesa i zidova) ili Duch & Duch 8c (2x1000W, malo uži izbor dezena ali i oni lepi). Oba zvučnika dostupna kod nas i ono u šta sam siguran, za duži period nećeš ni pomisliti da išta drugo probaš ili čuješ sem iz puke radoznalosti.

EDIT: Usput si skoro potpuno rešio troškove kablaže što nikako nije mala stavka u ceni sistema.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, dj.nik said:

Ima dovoljno informacija za preporuke što se uređaja tiče. Nemamo informacije kako gospođa i ostali ukućani gledaju na hifu.

Što se preporuka tiče tu je odgovor jasan: aktivni zvučnici višeg ranga a to bi bili Kii Three (2x1500W, biraš boju skoro po boji zavesa i zidova) ili Duch & Duch 8c (2x1000W, malo uži izbor dezena ali i oni lepi). Oba zvučnika dostupna kod nas i ono u šta sam siguran, za duži period nećeš ni pomisliti da išta drugo probaš ili čuješ sem iz puke radoznalosti.

EDIT: Usput si skoro potpuno rešio troškove kablaže što nikako nije mala stavka u ceni sistema.

hvala puno na informaciji, moj MAF govori više u prilog Dutch&Dutch-a.

AKO ikada flipnem u smeru no-vinyl-a (teorija neverovatnoće-videti Douglas Adams-a) uz pretpostavku da sam spreman da uložim 10k€ u digitalni sistem baziran na digitalnim fonotekama (Tidal itd.) pitanje za znalce:

uz Dutch&Dutch 

ŠTA još treba sem dobre internet konekcije i pretplate za streaming service?

-samo još neki laptop/pad/telefon da izaberem muziku koja će se upucati u Dutch-a il' treba da imam još neku vražju spravu tipa DA konvertora?

Podrazumeva se da imam šteker u zidu, napajački kabl i sobu, fotelju, uši, vreme, prostor itd...?

hvala puno na odgovorima, sorry za hijack teme.

Link to comment
Share on other sites

Oba sistema (Kii Three i Dutch & Dutch) sadrže D/A konvertere (Kii Three čak 6 njih u jednom zvučniku tj. za svaki drajver zaseban konveter a kod Dutch&Dutch 8c podatak o broju konvertera nisam našao, minimum 3 po mojoj proceni konstrukcije kutije) te je za oba sistema dovoljan nekakav strimer da bi se slušala muzika sa mreže. ATC SCM40A je klasičan aktivni zvučnik (joj klasiko rado biK te imo')

Kii Three poznajem detaljnije pa ću dodati da, ako se zanemare estetski kriterijumi, ipak neku prednost dajem KiiThree u odnosu na druga dva pomenuta sistema. Nezavisno podešavanje svakog drajvera omogućava da jedan zvučnik može da stoji npr. ispred staklenog zida (jake refleksije) a drugi u nekakvom zabitom ćošku (mumlanje bass-a) i opet se zvuk može korigovati do te mere da se čak i ovakve drastične razlike u fizičkom smeštaju u zvuku ne primećuju, mogu se potpuno anulirati. Položaj kutija uz sam zid (ameri kažu zadnji zid, mi opet kažemo prednji zid) ne predstavlja nikakav problem. 

Dutch & Dutch je prvog dana sajma svirao ravno tj. nigde nije bilo dubine scene. Preneto mi je da je drugog dana situacija bila sasvim drugačija ali ja nisam uspeo da se dogegam drugog dana na vreme, svega  pred zatvaranje sajma tako da nemam svoje utiske.

Od aktivnih kutija sajamski utisak na mene su ostavile i Teoharov kutije (IcePower moduli u njima) gde su onako, bezobrazno puštali i MP3 snimke da pokažu kako odlično zvuči i degradirani snimak. Pa eto, i to nek ide u krug razmatranja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, dj.nik said:

Oba sistema (Kii Three i Dutch & Dutch) sadrže D/A konvertere (Kii Three čak 6 njih u jednom zvučniku tj. za svaki drajver zaseban konveter a kod Dutch&Dutch 8c podatak o broju konvertera nisam našao, minimum 3 po mojoj proceni konstrukcije kutije) te je za oba sistema dovoljan nekakav strimer da bi se slušala muzika sa mreže. ATC SCM40A je klasičan aktivni zvučnik....

Iskreno, licno u tome i vidim prednost. U eri strahivito brzog napretka digitalne tehnologije, u vreme kada je nesto sto je danas pik tehnologije, sutra postaje zastarelo, mislim da je bolji izbor imati DAC u zasebnoj “kutiji” jer je takav lakse zameniti i unaprediti.

Ukoliko vec uz pomenute “imamo” striner, zasto u istoj ne bi bili npr DAC i cak dobro pretpohacalo? Zato sam i spomenuo CA Edge QN.

To je moje misljenje bez namere da ga namecem kao univerzalno.

Link to comment
Share on other sites

On 24.12.2019. at 9:20, Jovica Krstic said:

Prostorija je do 25m2 a muzika dzez,rok,progresivni rok.Budzet do 10000evra.Uslov je da se sistem moze kupiti kod nas.

 

Dobar muzički ukus (pre svega jazz i progressive), pristojna prostorija (u smislu površine) , lep budžet. Svi preduslovi za užitak su tu.  Može se to skockati da bude jako dobro. Moja razmišljanja bi išla u drugom pravcu, ako bi se želeo staviti akcenat na kvalitet reprodukcije. Izbegavao bih all i one rešenja, snažna pojačala, a potražio bih rezolutnije i pokretljivije zvučnike tako da se izvanredne izvedbe iz pomenutih žanrova (i ne samo njih) mogu doživeti na pravi način uz užitak u velikom majstorstvu njihovih autora. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...