Jump to content


Stacore - Platforme na vazdusnom jastuku


DejanM

Recommended Posts

Taman kada pomislite da ste sve videli u HiFi ... :huh:

https://www.klangloft.de/phono/zubehoer/599/stacore-advanced-luftgelagerte-entkopplung-plattform?c=319

Radi se  (za one koji ne znaju Nemacki pokusacu ukratko da prevedem o cemu se ovde zapravo radi) o platformi cija gornja ploca pliva na vazdusnom jastuku, koji stvara uredjaj ispod. Ono sto je iznenadjujuce jeste da je kompresor tako malih dimenzija i da je (navodno) bezsuman. Poboljsanje u reprodukciji zvuka jeste primetno - kazu testovi ... Meni se cini ovo resenje kao narocito interesantno za vlasnike gramofona jer je nesto jednostavnije od kacenja na zid, mada ne vidim razlog zasto se obe metode ne bi mogle kombinovati.

Ova platforma je medjutim skupa i ima smisla da se koristi ako se stavi ispod komponente koja takodje ima odgovarajucu cenu i kvalitet.

Stacore je poljska firma:

http://stacore.pl/

Proizvod je inace vec par godina prisutan na trzistu ali mi je do sada njegovo postojanje promaklo ...

Link to comment
Share on other sites

Jednom prilikom, ima tome vec vise godina, pitao sam Kuzmu kada ce napraviti gramofon sa magnetnim jastukom (to je bilo vreme kada su se pojavili prvi takvi modeli i verovalo se da je to ultimativno resenje). Rekao mi je kratko: "Nikada". Kada sam ga onda pitao zasto, rece mi da se magnetni jastuk ponasa kao opruga i da se vibracije sa jednog kraja prenose na drugi, kao kod opruge. Vazdusni jastuk je prava stvar, rekao mi je tada. I stvarno, ubrzo nakon toga, pojavili su se prvi gramofoni sa vazdusnim kompresorima.

Tako da su vazdusni jastuci izgleda pravo resenje. Ovih magnetnih varijanti ima dosta danas na trzistu, neke nisu ni mnogo skupe (nozice sa ugradjenim magnetima) ali izgleda da to nije pravo resenje. Ovakve platforme izgleda jesu.

Link to comment
Share on other sites

Oko tog resenja sa bici gumom me je uvek bunilo sto je gramofon tezi sa jedne strane pa bi nivelacija mogla biti problem.Kod nas je u 90%slucajeva cvrsta gradnja pa dobra old skul zidna konzola tipa Target ili Mana odlicno resenje.Ko nema subsasijski gramofon zaista mora da povede racuna na sta ce tj gde ce sa gramofonom.Rege recimo imaju potencijalni velik apgrejd u zavisnosti od podloge.

Link to comment
Share on other sites

Ček bre, gde je tu "vazdušni jastuk"? Ova gornja ploča stoji na kuglicama. Kuglice na nekoj loptasto udubljenoj podlozi. Gde je vazdušni jastuk? Da li je baš pravi vazdušni jastuk, kao kod hoverkrafta (potpuno bez kontakta između gornje i donje površine), ili ima neki gumeni balon koji je naduvan vazduhom?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

Ček bre, gde je tu "vazdušni jastuk"? Ova gornja ploča stoji na kuglicama. Kuglice na nekoj loptasto udubljenoj podlozi. Gde je vazdušni jastuk? Da li je baš pravi vazdušni jastuk, kao kod hoverkrafta (potpuno bez kontakta između gornje i donje površine), ili ima neki gumeni balon koji je naduvan vazduhom?

Na linku koji sam postovao pise: " Bei der Advanced Version kommt eine zusätzliche 30 kg schwere Schieferplatte auf speziellen Kugeln gelagert hinzu. Dadurch werden alle lateralen Schwingungen zusätzlich eliminiert. "

Sto bi se moglo otprilike prevesti ovako:

Kod unapredjene (advanced) verzije dolazi dodatna 30 kg teska ploca koja se nalazi na specijalnim kuglama. Time se dodatno eliminisu lateralne vibracije.

Ja predpostavljam da se cela ploca podize, zajedno sa tim kuglama (poluloptama) ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...