Jump to content


HiFi Sajam u Becu 2019


DejanM

Recommended Posts

Ove godine je sajam dobar, sa nekoliko izuzetnih sistema. Ako bih odmah na pocetku mogao da izdvojim neki trend, koji je na sajmu bio uocljiv, onda je to svakako apsolutna dominacija gramofona (sa uglavnom ili SME ili Origin Live ruckama), koji ne samo da su potisnuli CD playere (kojih prakticno nije ni bilo) vec i same network streamere.

Sistem koji je na mene ostavio najjaci utisak jeste kombinacija Aries Cerat elektronike sa KlangLoft zvucnicima. KlangLoft je zapravo prodavnica HiFi u Minhenu i ja nisam znao da oni prave i svoje zvucnike. Uostalom pogledajte ovde tu prodavnicu slatkisa (dosta toga sam slusao i to su zbilja sjajne stvari: Trenner & Friedl, Thivan Labs, DeVore, Cube Audio,...):

https://www.klangloft.de/

Medjutim njihovi zvucnici napravljeni oko njihovog Full Range drivera (koji se prodaju i za DIY) zvuce jednostavno f a n t a s t i c n o. Ja predpostavljam da se radi o nekom horna principu ali ne znam puno o njima, osim da im je cena 15,9 K. Skupo ali zbilja izuzetno.

Pojacalo je proizvod relativno mlade firme Aries Cerat, iza koje stoji lik po imenu Stavros Danos. Ideja ove firme su tzv. Cost no Object uredjaji, tako da su im cene astronomske. Citajuci malo o njihovim uredjajima (SET koji pokrece SET, interstage trafoi, ulazni i izlazni trafoi - sve to podseca na Sakumu, koji je opet gledao stare seme iz 1930-tih) sve me to pomalo podseca na nekakav back to the roots kopncept, ali naravno sa novim delovima i sigurno i sa nekim novim konceptima a sve implementirano bez kompromisa.

Izvor je bio streamer i to je bio jedan od retkih sistema bez gramofona na ovom sajmu.

Ono sto je mene zakucalo za stolicu jeste transparentnost ove kombinacije: KlangLoft + Aries Cerat. To se sve desava tu ispred vas i nema visokih i niskih, basa ili zveckanja cinela ... to je tu, ispred vas, live .... kraj.

KlangLoft + Aries Cerat 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Distributer za Regu je predstavio novi Rega Planar 10 gramofon sa novom Rega Aphelion zvucnicom (sve zajedno sa ruckom RB3000 kosta 8000 eura). Podpomognuto Rega elektronikom i engleskim zvucnicima cije ime nisam zapamtio, to je zvucalo dinamicno, "sveze", poletno, ... dobro.

Rega System.jpg

Link to comment
Share on other sites

Riviera sistem je bio prilicno ambiciozno ali i pomalo neobicno sastavljen. Riviera preamp je oko 15K, mono blokovi su 20K, a onda je na TechDas gramofon (oko 18K) sa Origin Live ruckom (Conqueror MK3C od nekih 4K) propusteno kroz Whest Two.2 phono preamp (kosta nekih 1,5 K) koji je dobar u svojoj klasi ali ne bi trebalo da moze da igra u ovoj ligi. Zvucnici su bili neki nepoznati od oko 6K za par, ako se dobro secam - sto je takodje malo neobicno.

To je sviralo dobro ali naravno da se ima utisak da iz TechDas moze mnogo vise da se izvuce.

TechDas.jpg

Link to comment
Share on other sites

U Austriji postoji proizvodjac gramofona po imenu Franz Hauer. On ima radionicu u nekom selu severno od Beca i pravi pomalo neobicne stvari.

https://www.hauer-analog.at/

Ove godine se pojavio na sajmu sa gramofonom koji je kompletno bio napravljen od mermera - tu mislim i na tanjir. Phono amp je Pegasus, pojacalo T+A a zvucnici su mislim neko njegovo prepravljanje i tuniranje - ali nisam siguran. To je sviralo dobro (za cenu nisam smeo ni da pitam jer znam da je on jako skup) i ako imate prostora da negde stavite ovu mermernu konstrukciju, onda ce to da bude krajnje resenje, bar sto se gramofona tice. Steta samo sto je iznajmio najmanju sobu koja postoji u hotelu, tako da je prostor bio jako skucan i krajnje neadekvatan za ovakve zvucnike.

Hauer gramofon od mermera.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gramofon Transrotor Max mi je privukao paznju pre svega zbog svoje cene: 2800 eura sto i nije toliko puno, narocito ako se ima u vidu koliko su pojedini uredjaji na sajmu kostali. Naravno to je cena sa Jelco rucicom a ne sa ovom SME, koja je skuplja od samog gramofona. Elektronika je bila Esoteric (integralac sa ugradjenim phono ampom) dok su zvucnici bili Totem Tribe Tower (ocigledno Totem-ov odgovor na Boenicke koncept - oni sigurno nisu bili prvi koji su taj koncept "malih" zvucnika implementirali ali su podigli prilicnu prasinu kada su se pojavili). To je sviralo jako precizno, detaljno, zvuk je bio dobro integrisan po celom spektru ali u dosta velikoj sobi ovi mali Totemi nisu uspevali da stvore odgovarajucu prostornost - zvuk kao da je dolazio iz dva medjusobno jako udaljena tackasta izvora dok je u sredini vladala neka "rupa" ... Nisam bio impresioniran.

Ja nisam ljubitelj Transrotor gramofona iako je Transrotor Turbillon svojevremeno ostavio jak utisak na mene (ali to je sprava sa cenom od preko 30K), ali ovaj Max mi zvuci zanimljivo. Problem je sto sa ovom SME ruckom i nekom dobrom MC zvucnicom on sa cenom ulazi u ligu srednje velikih igraca a tu je konkurencija jako ostra. U svakom slucaju zanimljiv proizvod ...

Transrotor Max.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Ove godine je sajam dobar, sa nekoliko izuzetnih sistema. Ako bih odmah na pocetku mogao da izdvojim neki trend, koji je na sajmu bio uocljiv, onda je to svakako apsolutna dominacija gramofona (sa uglavnom ili SME ili Origin Live ruckama), koji ne samo da su potisnuli CD playere (kojih prakticno nije ni bilo) vec i same network streamere.

Sistem koji je na mene ostavio najjaci utisak jeste kombinacija Aries Cerat elektronike sa KlangLoft zvucnicima. KlangLoft je zapravo prodavnica HiFi u Minhenu i ja nisam znao da oni prave i svoje zvucnike. Uostalom pogledajte ovde tu prodavnicu slatkisa (dosta toga sam slusao i to su zbilja sjajne stvari: Trenner & Friedl, Thivan Labs, DeVore, Cube Audio,...):

https://www.klangloft.de/

Medjutim njihovi zvucnici napravljeni oko njihovog Full Range drivera (koji se prodaju i za DIY) zvuce jednostavno f a n t a s t i c n o. Ja predpostavljam da se radi o nekom horna principu ali ne znam puno o njima, osim da im je cena 15,9 K. Skupo ali zbilja izuzetno.

Pojacalo je proizvod relativno mlade firme Aries Cerat, iza koje stoji lik po imenu Stavros Danos. Ideja ove firme su tzv. Cost no Object uredjaji, tako da su im cene astronomske. Citajuci malo o njihovim uredjajima (SET koji pokrece SET, interstage trafoi, ulazni i izlazni trafoi - sve to podseca na Sakumu, koji je opet gledao stare seme iz 1930-tih) sve me to pomalo podseca na nekakav back to the roots kopncept, ali naravno sa novim delovima i sigurno i sa nekim novim konceptima a sve implementirano bez kompromisa.

Izvor je bio streamer i to je bio jedan od retkih sistema bez gramofona na ovom sajmu.

Ono sto je mene zakucalo za stolicu jeste transparentnost ove kombinacije: KlangLoft + Aries Cerat. To se sve desava tu ispred vas i nema visokih i niskih, basa ili zveckanja cinela ... to je tu, ispred vas, live .... kraj.

 

Dejane hvala na utiscima.

Najverovatnije su zvucnici sa drajverima poljske proizvodnje Cube https://www.cubeaudio.eu/cube-audio-f10-neo

Dosta to podseca na ovo https://6moons.com/audioreview_articles/cubeaudio2/

Potrudicu se da ih negde poslusam, bio sam upleten u tu pricu oko Lowthera i drugih FR zvucnika i uvek mi je nesto falilo; Cube je proizveo 10'' FR drajver i citajuci tvoje utiske, uspeli su da proizvedu zaista full range drajver. Naravno, u odgovarajucem kabinetu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

U pravu si - to su Cube driveri ...

https://www.klangloft.de/diy/580/cube-audio-f10-neo-diy-breitbandlautsprecher?c=297

KlangLoft nije napravio ove zvucnike vec Cube:

https://www.klangloft.de/lautsprecher/cube-audio/576/cube-audio-nenuphar-seerose-breitbandlautsprecher?c=294

Moja greska ...

Uzgred, ovo svira bolje od Voxativ-a, ...

Link to comment
Share on other sites


Sistem koji je na mene ostavio najjaci utisak jeste kombinacija Aries Cerat elektronike sa KlangLoft zvucnicima. KlangLoft je zapravo prodavnica HiFi u Minhenu i ja nisam znao da oni prave i svoje zvucnike. Uostalom pogledajte ovde tu prodavnicu slatkisa (dosta toga sam slusao i to su zbilja sjajne stvari: Trenner & Friedl, Thivan Labs, DeVore, Cube Audio,...):
https://www.klangloft.de/
Medjutim njihovi zvucnici napravljeni oko njihovog Full Range drivera (koji se prodaju i za DIY) zvuce jednostavno f a n t a s t i c n o. Ja predpostavljam da se radi o nekom horna principu ali ne znam puno o njima, osim da im je cena 15,9 K. Skupo ali zbilja izuzetno.




Korekcija. U pitanju su Cube Audio zvucnici, model Nenuphar:

https://www.cubeaudio.eu/cube-audio-nenuphar

Vise o drajveru:

https://www.cubeaudio.eu/cube-audio-f10-neo
Link to comment
Share on other sites

Danas sam ponovo otisao na sajam uglavnom da bih ponovo cuo ove Cube Audio Nenuphar zvucnike. Ipak se tu radi o 10-incnom full range driveru i nije "logicno" da to tako dobro svira ... Zeleo sam da se uverim da li je to bio neki trenutak prosvetljenja izazvan ko zna cim u mojoj glavi ili se stvarno radi o izuzetnom sistemu.

Danas je sistem bio nesto izmenjen jer je umesto digitalnog front enda bio instaliran analogni. Gramofon je Langer No.7, rucka Origin Live a sistem je bio Lyra Kleos. Phono preamp je bio Suesskind Rauscherfrei (to je firma Joachim Gerharda). Pojacalo je ostalo Aries Cerat kao i zvucnici Cube Audio Nenuphar.

Langer Nr.7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovaj put je to zvucalo malo drugacije ali ponovo fenomenalno. Uvodna bas deonica na Walk on the wild side je neverovatno jasna, precizna, cuje se i najmanji titraj zice. Nisam odavno slusao ovu Lou Reed-ovu stvar i prvo sto me je iznenadilo jeste da se radi zapravo o akusticnom basu a ne o bas gitari. Glas Satchmo-a je ispunio prostoriju sa takvom uverljivoscu da sam morao da se nasmesim na to sto se ispred mene desavalo. Drhtavi glas Billy Holiday ... neverovatno. Ovo nije HiFi sistem - ovo je sistem za teleportaciju muzicara kroz prostor i vreme jer su oni tu ispred vas.

Demonstrator je hvalio Suesskind-ov phono amp i mislim da je u pravu - ta sprava zbilja ima niska izoblicenja tako da kada zasvira truba preteci da "pocepa" zvucnu sliku, do toga ne dodje i ona ostane u zoni stabilnosti, jasnosti a opet dovoljno visoko da vi cujete tacno o cemu se tu radi.

Cube Nenuphar System 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

U sporednoj sobi, koja je manja po dimenzijama, je bio instaliran sistem sa Cube Audio Nenuphar Mini zvucnicima. Izvor je bio digitalni sa sve Aries Cerat Helene DACom. Taj sistem sam malo imao prilike da slusam jer su obe sobe spojene i nije bilo moguce slusati sisteme paralelno vec samo ili jedan ili drugi. Meni je nakon to malo slusanja taj sistem takodje dobro svirao.

Cube nenuphar Mini.jpg

Link to comment
Share on other sites

Na kraju sta reci ... Ako vam se ukaze prilika poslusajte ove Cube Audio zvucnike. Na internetu mozete da procitate hvalospeve o njima i iskreno govoreci, mislim da se ne radi o preterivanjima. A Cube Audio sada ima i Full Range driver od 15 incha !

https://www.klangloft.de/lautsprecher/cube-audio/624/cube-audio-model-15-breitbandlautsprecher?c=294

Kako li to tek svira ... ?

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, DejanM said:

Ako znas nesto vise o ovim zvucnicima ili driverima, slobodno napisi ... Bilo bi interesantno to procitati.

Meni je malo degutantno to što navode da je u pitanju nova tehnologija. To je jednostavno iskopirano staro rešenje iz 1930-ih godina. Pritom nisu uspeli da dostignu savršenstvo tog dizajna. I u zvučnom i u konstrukcionom smislu. Toliko o novim tehnologijama. 

Pogledati primer kako je to Korting svojevremeno radio. Bez upotrebe lepka, gomile šrafova, komplikovanih vešanja....modularan dizajn gde se sve držalo na jednom šrafu.

Poslušajte. Savršenstvo na delu:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...