Jump to content


Audio preko mreznih kablova : I2S i Ethernet


ab

Recommended Posts

On 4.11.2019. at 9:46, nkrgovic said:

 Neko je pravio ethernet kabl od srebra, i onda nije uspeo da odrzi bolje od Cat6A? Pri tom je u pitanju solid core konstrukcija koju TIA ne preporucuje za ugradnju van zida/kanalica, vrlo pristojni Telegartner konektori....

 Pri tom, ima JAKO skupih ethernet kablova, tipa Twinaxial DAC ili aktivni opticki na 100Gbit ili tako nesto, ali ni oni nisu blizu ove cene - a oni garantuju BER less than 1E-15 .

 

On 4.11.2019. at 17:11, ab said:

Ја сам правио тај кабал и писао о томе али нисам знао да "solid core" није препоручен за ту намену. 

Опет наилазим на solid core конструкције лан каблова:

http://www.neo-w.com/english/is-707e.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

34 minuta ranije, Woland said:

kad ste kod UTP kablova, ima li neko preporuku za RJ45 konektor za Cat 7, a da ne košta bubreg

Mislim da ovo spada u tu kategoriju cene, osim ako ne misliš da praviš stotine kablova...B)

https://www.audiophonics.fr/en/rj45-plugs/telegartner-mfp8-t568b-connecteur-rj45-ethernet-highend-metal-p-7165.html

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Хоће они и да спакују комплетан кабал, овде је 0.5m мин.дужина али можеш се можда са њима већ договорити да ти ураде краћи.

https://www.audiophonics.fr/en/ethernet-rj45-cables/audiophonics-network-patch-rj45-ethernet-cable-high-end-cat-7-1m-p-12173.html

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Woland said:

hvala emoji106.png

treba mi za I2S između playera i DAC, probaću sa običnim patch, pa ako bude obećavalo, nabaviću neki od ovih konektora i skratiti kabl na jajmanju moguću dužinu

Uh, puno sreće, ja nisam uspeo da isteram I2S na istom takvom plejeru sa CAT6A kablom od 25cm, ne doduše sa tim fensi konektorima, ali profesionalno krimpovanim. Ne mislim da je problem sam I2S na plejeru, nego više činjenica da praktično ne postoji standard za eksterno povezivanje, pa je moguće da je pinout bio pogrešan, iako je kabl napravljen na osnovu dostupnih informacija sa neta.

https://www.cocktailaudio.it/forum/Thread-IMPORTANTE-CocktailAUDIO-X50?pid=9052#pid9052

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Woland said:

@Zexx axa, dakle u najavi je igranka sa pinoutom.. ejbg emoji852.png ali ako se mora nije ni teško emoji846.png

Izgleda, ali verujem da je vredno truda, ja nažalost nisam imao više vremena da se bakćem s tim, pa sam ostao uskraćen za verovatno najbolje izdanje tog plejera. Opet, možda sam samo kurate sreće kad je ovaj moj DAC u pitanju, pa kod tebe proradi iz prve.;)

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, ivanp said:

Ne znam da li je zgodno u okviru ove teme ili pokrenuti novu? Mislio sam na uticaj šustikli, krstača, piramida.............,i sl. koji stoje na skupim audio uređajima?
Da li se taj uticaj može izmeriti?

Ivane, mislim da to zavređuje poseban topic. 

Pada mi na pamet da se prodiskutuje i o uticaju krstače okačene na retrovizor na performanse automobila...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Woland said:
20 minuta ranije, Zexx said:
Izgleda, ali verujem da je vredno truda, ja nažalost nisam imao više vremena da se bakćem s tim, pa sam ostao uskraćen za verovatno najbolje izdanje tog plejera. Opet, možda sam samo kurate sreće kad je ovaj moj DAC u pitanju, pa kod tebe proradi iz prve.emoji6.png

a koji je DAC u pitanju?

M2Tech Vaughan. Siguran sam da je I2S ispravan jer je pre neku godinu proban sa M2Tech Hiface Evo preko najobičnijeg UTP kablića od 20-ak centimetara i radio je besprekorno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zexx said:

Uh, puno sreće, ja nisam uspeo da isteram I2S na istom takvom plejeru sa CAT6A kablom od 25cm, ne doduše sa tim fensi konektorima, ali profesionalno krimpovanim. Ne mislim da je problem sam I2S na plejeru, nego više činjenica da praktično ne postoji standard za eksterno povezivanje, pa je moguće da je pinout bio pogrešan, iako je kabl napravljen na osnovu dostupnih informacija sa neta.

https://www.cocktailaudio.it/forum/Thread-IMPORTANTE-CocktailAUDIO-X50?pid=9052#pid9052

Ako si koristio LAN prikljucak onda i ne cudi to sto ti nije uspelo. To je single ended tip veze samo +signali "kombinovani" sa masom u upletenim parovima. Na taj nacin se povecala kapacitivnost, narusava integritet signala i unose smetnje i jitter. Potpuno suprotno od cilja... I potpuno suprotno od onoga kako se inace koristi taj tip veze i pripadajuceg kabla decenijama - balansirani tip...

ALI na ovom drugom konektoru HDMI fizickih konekcija, postoji balansirani tip I2S signala. Za sve linije I2S busa. Ground ide kroz kosuljicu. I to je jedini ispravan nacin transmisije signala.

Opet jedno veliko ALI - na drugoj strani je potrebno obezbediti diferencijalni receiver za svaku liniju pa dalje odvesti signale gde je potrebno. U praksi radio to mnogo puta.

Jasno je napisano na DAC prikljucima koji je tip signala potrebno dovesti - i to je uglavnom diferncijalni tip. Medjutim od proizvodjaca do proizvodjaca se pinout razlikuje. Postoji negde i uporedna tabela pinouta ako nadjem saljem.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Majda said:

Ako si koristio LAN prikljucak onda i ne cudi to sto ti nije uspelo. To je single ended tip veze samo +signali "kombinovani" sa masom u upletenim parovima. Na taj nacin se povecala kapacitivnost, narusava integritet signala i unose smetnje i jitter. Potpuno suprotno od cilja... I potpuno suprotno od onoga kako se inace koristi taj tip veze i pripadajuceg kabla decenijama - balansirani tip...

ALI na ovom drugom konektoru HDMI fizickih konekcija, postoji balansirani tip I2S signala. Za sve linije I2S busa. Ground ide kroz kosuljicu. I to je jedini ispravan nacin transmisije signala.

Opet jedno veliko ALI - na drugoj strani je potrebno obezbediti diferencijalni receiver za svaku liniju pa dalje odvesti signale gde je potrebno. U praksi radio to mnogo puta.

Jasno je napisano na DAC prikljucima koji je tip signala potrebno dovesti - i to je uglavnom diferncijalni tip. Medjutim od proizvodjaca do proizvodjaca se pinout razlikuje. Postoji negde i uporedna tabela pinouta ako nadjem saljem.

Napisao sam da je radilo sa najobičnijim kablom, ali sa uređajem istog proizvođača, dok sa drugim uređajem nije, i nisam se preterano iznenadio, a da li je uzrok kabl, pinout ili nešto treće, nemam pojma. Imam tu tabelu sa svim mogućim I2S rasporedima i koristio sam je prilikom pravljenja kabla, al' očigledno nije dovoljno...

Link to comment
Share on other sites

Evo pronasao sam uporednu tabelu pinouta

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vSVAMnXDDme4CFyJ6i3ehn-1oG1a9O2u-yUMDAQKJgZmrAI4dS62xkHn_5JNSk2XO_qf9kq6UY84gRo/pubhtml?gid=724151739#

Ima cak i kod M2Tech-a dokument o ovome, balansirani i SE tip veze. Mislim da na osnovu ovoga oni koriste balansirani tip kroz LAN 4x2para bus. A ako se koristi Neutric tip konektora onda se mogu povezati i mase preko oklopa konektora sa jedne i li sa druge strane ili obe ako reference mase oba uredjaja nisu vece od dozvoljenih.

https://lnx.m2tech.biz/wp-content/uploads/2017/06/App001-Using-hiFace-Evo-I2S-Output-PrB.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zexx said:

Napisao sam da je radilo sa najobičnijim kablom, ali sa uređajem istog proizvođača, dok sa drugim uređajem nije, i nisam se preterano iznenadio, a da li je uzrok kabl, pinout ili nešto treće, nemam pojma. Imam tu tabelu sa svim mogućim I2S rasporedima i koristio sam je prilikom pravljenja kabla, al' očigledno nije dovoljno...

Ako si radio prema tabeli onda je OK ne verujem da je tu doslo do neke greske. To je bio balansirani tip signala ali bez ground a kao reference. I najverovatnije obican LAN plasticni priklucak koji ima samo 8 pinova. To jeste dovoljno za 4 balansirane linije I2S busa ALI kosuljica nigde nije povezana pa je verovatno doslo do neki razlika zbog toga?

Bitno je da je radil onako kako je proizvodjac propisao.

Link to comment
Share on other sites

On 17.11.2019. at 8:14, Woland said:

kad ste kod UTP kablova, ima li neko preporuku za RJ45 konektor za Cat 7, a da ne košta bubreg

 

On 17.11.2019. at 9:06, Woland said:

hvala emoji106.png

treba mi za I2S između playera i DAC, probaću sa običnim patch, pa ako bude obećavalo, nabaviću neki od ovih konektora i skratiti kabl na jajmanju moguću dužinu

Što Cat7? Pa to su 0 i 1. Kakve veze ima kabal i konektor?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...