Jump to content


Bobo Stenson Trio Live @ Porgy


DejanM

Recommended Posts

Postojala su 3 razloga zasto sam zeleo da vidim nastup ovog tria, kojeg pored pijaniste Stensona, cine jos i basista Anders Jormin i bubnjar Jon Faelt. Prvi je taj da Bobo Stensona znam jos iz detinjstva slusajuci ECM ploce i uvek mi se dopadao njegov melodican ali ne i trivijalan pristup jazzu. Drugi razlog je izlazak najnovijeg albuma ovog tria prosle godine pod nazivom: Contra La Indecision, koji mi se dopao bas zbog melodicnosti ali i odlucnosti svirke koja je prezentovana na toj ploci. I treci, a verovatnop i najvazniji razlog, je bio taj sto sam zeleo da cujem u zivo Anders Jormina, koji nastavlja tradiciju izuzetnih nordijskih jazz basista.

Ukratko: bio je ovo dobar nastup. Stenson svira melodicno, vesto uklapajuci harmonije u jednu smisaonu celinu, tako da cak i kada svira dosta free, to i dalje zvuci slusljivo a ipak kontemplativno. To je redak dar ! Band je svirao na pocetku malo Bartoka, nesto Sibeliusa, pa i Don Cherry-ija. Ipak najvise pesama je bilo sa ovog, vec pomenutog, poslednjeg albuma. Anders Jormin nije razocarao - svirao je onako kako to danas moderni jazz basisti rade: tehnicki bravurozno ali melodicno. Jer ako se ista u jazzu promenilo u ovih poslednjih par decenija onda je to pristup sviranju basa. I od Be Bop nacina sviranja basa, danas nije ostalo gotovo nista, jer Jormin-ov bas jeste potpuno ravnopravan instrument klaviru Bobo Stensona. Na taj nacin je revolucija, koju je zapoceo Mingus, dozivela svoju potpunu realizaciju u modernom jazzu.

Iznenadjenje (za mene) je bilo sviranje mladjeg bubnjara Jon Faelt-a. On pripada novoj generaciji avantgardnih jazz muzicara, koji ima potpuno drugaciji pristup sviranju bubnjeva od svega sto sam imao prilike do sada da cujem. Naime, u jazzu kako ga vidi ovaj mladi Svedjanin, bubanj ne sluzi da drzi ritam kompozicije, nego je samo jos jedan ravnopravni instrument. Zato Jon svira ritmicke linije koje ne samo da su "poemerene" u odnosu na sviranje Jormina i Stensona, vec cesto proizvodi zvuke koji su jako netipicni za bubnjeve. Na primer, ovlazi prste a onda prstima povlaci po kozi bubnjeva, proizvodeci tako jedan skripeci zvuk. Poenta tog zvuka jeste upotpunjavanje onoga sto ostala dva clana banda sviraju a da pri tom to nema nikakve veze sa ritmickim udopunjavanjem. To vise lici na koriscenje sintisajzera nego na bubnjeve.

Moja jedina zamerka nastupu Bobo Stenson Tria lezi u cinjenici da je trajao nepun sat i po. Takodje nastup je bio podeljen na dva dela pauzom koja je za moj ukus trajala predugo: pola sata. Ipak jedan veoma zanimljiv nastup. Takodje topla preporuka za album Contra La Indecision.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...