Jump to content


externi hard 4TB


nesone

Recommended Posts

Što se backUP-a tiče...

12 sati ranije, arnage said:

Lično mislim da je to prevaziđeno, ali ipak i ja još uvek čuvam muziku na backup disku. Prava stvar je cloud i već duže vreme pratim cene usluga. Jedno vreme sam držao OneDrive 1 TB, ali od kada su bez razloga povećali cene, ugasio sam ga. 

Možda će ta usluga vremenom biti cenovno prihvatljivija i sve niža umesto sve viša... Kao cena struje, na primer.

...mnogi previde da su trenutno najopasniji kripto virusi, koji vam trajno kriptuju sve podatke na disku, a to se automatski odmah prenosi i na coud. Za baš ono dragocene podatke, tipa porodične fotografije, mora da postoji i neki off-line back-up. Može i na cloud-u, ali bez da se radi automatska sinhronizacija.

 

12 sati ranije, arnage said:

Sistemski isključivo SSD. Hitachi jeste dobar, ali mehanički disk za sistem je prosto prevaziđen. Danas SSD se može kupiti za manje od 50 evra... Što je apsolutno vredna investicija.

Apsolutno tačno! Bez dileme... +1

...

Nego, pokretač temer pitao za eksterni HDD.
Da ponovim preporuku. Ako je pouzdanost bitna, kupiš najbolji mogući interni 2.5" HDD, onaj za laptope. WD Black npr.
Kupiš neki externi HDD case, i ubaciš disk u njega.

Iz nekog razloga, današnji eksterni HDD-i ne traju dugo. Laptopovski HDD-ji su još uvek koliko toliko ok.

...

Eksterni SSD-i, (obzirom da za eksterni backUP predpostavljamo treba puno prostora), su još uvek skupi, čim uđemo u TB priču. Mada, i tu će cena da pada (i nije baš da mi je jasno u čemu se eksterni SSD razlikuje od flash drajva :P)?!?

...

Eh da, HDD kada crkne, i kako god da crkne, spašavanje podataka je moguće. Nije jeftino, ali je moguće i uglavnom je uspešno.
U slučaju pokojnog SSD-a, ako sam dobro ukapirao detalje, spašavanje podataka nije moguće, jer se podaci kriptuju i random redosledom raspoređuju po flash memoriji. Podatke if flash čipova možeš da pročitaš, ali bez podataka iz kontrolera (koji najčešće crkava), to su samo gomile jedinica i nula. Sklapanje i enkripcija tih podataka nije moguća. NSA ili CIA možda i mogu, ali obični smrtnici i njima dostupne tehnologije ne mogu. :(

Link to comment
Share on other sites

Tako je. HDD retko kad crkavaju tek tako (ne racunam ispustanje na zemlju i slicno). Tj redje crkava elektronika (ali i tu ima spasa ako su podaci bitni), vec mehanika. A mehanika uglavnom ne crkne u momentu, vec se pojavljuju bad sectori, cuje se "caktanje" i slicno.

SSD ima samo kontroler i nand memoriju. A kontroler obicno crkne u momentu.

 

Link to comment
Share on other sites

Ssd je dobar sluga a zao gospodar

Jednom mi je ssd crkao tako da sam podatke mogao da lepo skinem sa njega, ali ne i da ga izbrišem, mogućim i nemogućim metodama, na kraju sam ga spalio baterijom  i poslao na reklamaciju, i dobio novi ssd. Ima na Benchu cela procedura sa slikama

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Klops said:

WD Black je ispravan izbor, Green i Blue ne.
BAvim se videom i audiom pa sam sistem postavio ovako i dobio max performanse koliko moze u realnim uslovima:

..za sistem NVMe  disk ( koji ide na maticnu plocu)..najbrzi danas..

..e sad dolazi storage...Uradio sam to ovako...za storage koji ja zovem WORK FILES, dakle one na kojima intezivno radim dok su projekti u toku sam stavio SSD..uzmete pa makar i najjeftiniji opet je znacajno brzio nego HDD..(odredite koliko vam je potrebno za to )  ..uglanom su to samsung 970 evo ili tako nesto..meni 500GB dovoljno za taj RADNI disk..ostalo je HDD koliko kome treba 2, 4 TB ili kako vec...i naravno jedan externi HDD za bekap i podatke kojima stvarno ultra rijetko pristupam..

Dakle sstem radi na najbrzem disku a projekti takodjenau brzom ssd-u..zavrsite posao i terate na HDD...Ubrzanje tog procesa je veoma osjetno u kombinaciji sa dosta Rama, 32 GB dovoljno...A kao sto rekoh, HDD WD Black

HP EX920 3.2/1.6 GBit 512 GB sistem;
2.5" 1 TB 7200 rpm storage... Portable programe i instalacije držim na njemu.
Eksterni 3.5" WD Blue 4 TB... Toliko mi podržava case, sa svojim napajanjem.
Razumem te... ;) 

6 sati ranije, NShappy said:

Što se backUP-a tiče...

...mnogi previde da su trenutno najopasniji kripto virusi, koji vam trajno kriptuju sve podatke na disku, a to se automatski odmah prenosi i na coud. Za baš ono dragocene podatke, tipa porodične fotografije, mora da postoji i neki off-line back-up. Može i na cloud-u, ali bez da se radi automatska sinhronizacija.

 

Apsolutno tačno! Bez dileme... +1

...

Nego, pokretač temer pitao za eksterni HDD.
Da ponovim preporuku. Ako je pouzdanost bitna, kupiš najbolji mogući interni 2.5" HDD, onaj za laptope. WD Black npr.
Kupiš neki externi HDD case, i ubaciš disk u njega.

Iz nekog razloga, današnji eksterni HDD-i ne traju dugo. Laptopovski HDD-ji su još uvek koliko toliko ok.

...

Eksterni SSD-i, (obzirom da za eksterni backUP predpostavljamo treba puno prostora), su još uvek skupi, čim uđemo u TB priču. Mada, i tu će cena da pada (i nije baš da mi je jasno u čemu se eksterni SSD razlikuje od flash drajva :P)?!?

...

Eh da, HDD kada crkne, i kako god da crkne, spašavanje podataka je moguće. Nije jeftino, ali je moguće i uglavnom je uspešno.
U slučaju pokojnog SSD-a, ako sam dobro ukapirao detalje, spašavanje podataka nije moguće, jer se podaci kriptuju i random redosledom raspoređuju po flash memoriji. Podatke if flash čipova možeš da pročitaš, ali bez podataka iz kontrolera (koji najčešće crkava), to su samo gomile jedinica i nula. Sklapanje i enkripcija tih podataka nije moguća. NSA ili CIA možda i mogu, ali obični smrtnici i njima dostupne tehnologije ne mogu. :(

MS, Google, Yandex i drugi jaki Cloud servisi su zaštićeni od bilo kakvog virusa. Njihovi sistemi su uvek zaštićeni u gotovo realnom vremenu od bilo kakvih virusa. 

Ako nema "automatske sinhronizacije", to nije Cloud. To je neki online storage... Zna se kako funkcioniše Cloud. Evo meni je uvek uključena sinhronizacija određenih foldera na kompu i nemam brige... Nešto se sinhronizuje na MS, slike na Google, neki fajlovi na Yandex. Nego, multimedija mi je problem. Sve su to free acc koji su realno mali...

Link to comment
Share on other sites

WD "Black" je disk visokih performansi i prilično se greje, kako u "idle" režimu, tako i u radu, pa zbog toga nije pogodan za ugradnju u eksterno kućište, osim ako ono nema aktivno hlađenje. Radiće disk, naravno, ali će mu vek biti značajno skraćen zbog temperaturnog stresa.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, arnage said:

MS, Google, Yandex i drugi jaki Cloud servisi su zaštićeni od bilo kakvog virusa. Njihovi sistemi su uvek zaštićeni u gotovo realnom vremenu od bilo kakvih virusa. 

Ako nema "automatske sinhronizacije", to nije Cloud. To je neki online storage... Zna se kako funkcioniše Cloud. Evo meni je uvek uključena sinhronizacija određenih foldera na kompu i nemam brige... Nešto se sinhronizuje na MS, slike na Google, neki fajlovi na Yandex. Nego, multimedija mi je problem. Sve su to free acc koji su realno mali...

Znam kako radi cloud, koristim obilno, ali dojmim se da ne znaš kako rade kripto virusi (cryptolocker). :P

Ne napadaju oni cloud servis, već tvoj računar. Kreću da kriptuju (šifruju, zaključavaju) sve podatke na tvom disku. Ovo rade na identičan način kao i kada želiš sam sebi da kriptuješ određeni fajl, da ga ne bi mogao čitati niko osim tebe. Uz određeni ključ, otvaraš fajlove bez problema. Kripto loker, tu kod tebe, lokalno na tvom računaru, radi isto to, ali ne daje ti ključ, već traži određeni iznos (najčešće u bitcoinima, (uplata tvorcu virusa)) da ti pošalje ključ. Svi tvoji fajlovi su tu, ali zaključani, zauvek.

Cloud ne zna da su tvoji fajlovi zaključani, tj. da ih nisi ti zaključao. On ih tako zaključane jednostavo sinhronizuje kod sebe. Imaš sve svoje sačuvano na clud-u, ali zaključano i dalje.

Ono malo što sam ispratio, oko 3% zaraženih odluči da plati. Do sada su svi koji su platili, uglavnom i dobijali ključ.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Zexx said:

WD "Black"...   ...nije pogodan za ugradnju u eksterno kućište, osim ako ono nema aktivno hlađenje. Radiće disk, naravno, ali će mu vek biti značajno skraćen zbog temperaturnog stresa.

Evo jednog sjajnog case-a za grejajuće diskove, bušan sa svih strana :P
https://www.aliexpress.com/item/32922717810.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28404c4dwEjs2P

Treba da mi stigne ovih dana. Napisaću utiske.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, NShappy said:

Znam kako radi cloud, koristim obilno, ali dojmim se da ne znaš kako rade kripto virusi (cryptolocker). :P

Ne napadaju oni cloud servis, već tvoj računar. Kreću da kriptuju (šifruju, zaključavaju) sve podatke na tvom disku. Ovo rade na identičan način kao i kada želiš sam sebi da kriptuješ određeni fajl, da ga ne bi mogao čitati niko osim tebe. Uz određeni ključ, otvaraš fajlove bez problema. Kripto loker, tu kod tebe, lokalno na tvom računaru, radi isto to, ali ne daje ti ključ, već traži određeni iznos (najčešće u bitcoinima, (uplata tvorcu virusa)) da ti pošalje ključ. Svi tvoji fajlovi su tu, ali zaključani, zauvek.

Cloud ne zna da su tvoji fajlovi zaključani, tj. da ih nisi ti zaključao. On ih tako zaključane jednostavo sinhronizuje kod sebe. Imaš sve svoje sačuvano na clud-u, ali zaključano i dalje.

Ono malo što sam ispratio, oko 3% zaraženih odluči da plati. Do sada su svi koji su platili, uglavnom i dobijali ključ.

Pa po tvojim postovima se nije videlo da znaš... A i iz nastavka ovog posta se vidi da ne znaš.

A je l se ti to šališ sa mnom, da mi u 2019. godini objašnjavaš kriptoloker? 

Pa da ti ja (opet) nešto objasnim...

Na svakom mainstream Cloud postoji zaštita i od kripto. Pa ti sad lepo da guglaš i naučiš (opet (možda)) nešto.

I hajde molim te nemoj (opet) da me daviš... kud ti citirah post...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11.11.2019. at 20:39, NShappy said:

Evo jednog sjajnog case-a za grejajuće diskove, bušan sa svih strana :P
https://www.aliexpress.com/item/32922717810.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28404c4dwEjs2P

Treba da mi stigne ovih dana. Napisaću utiske.

Evo stigao je, pa da podnesem utisak.

Ovaj case, lepo izgleda (tako bušan na sve strane vb_tongue2.gif ), disk se jako malo greje, tj. dobro se hladi, a brzina rada je rangu bilo kog naprednog USB3 eksternog HDD-a. Ne znam kakav još može da bude a da je bolji od ovog.

Dakle, preporuka stoji. Uzeo sam USB-C varijantu, svakako budućnost USB konekcije. Nadam se da ću do proleća izbaciti i poslednji ne-C priključak iz kuće.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...