Jump to content


externi hard 4TB


nesone

Recommended Posts

Iz svih dostupnih big data o hard diskovima, može se izvući malo korisnih zaključaka o tome koja firma, koja serija, koji kapacitet ili radna temperatura, su preporučljivi. Ono što sam naučio i čuo o diskovima poslednjih godina je sledeće:

- WD ili Seagate, svejedno je
- postoje lošije i bolje serije
- kvalitet diskova je generalno sve lošiji jer su resursi usmereni na SSD

Ovde je najbitnija namena tvog budućeg diska. Ako ćeš ga koristiti kao storidž, onda ti je bitan još jedan podatak a to je da pouzdanost diska opada sa kapacitetom, pa su tako diskovi preko 3TB (4, 6) već rizična grupa. To znači da onda treba da razmisliš o nabavci dva diska koji bi radili zajedno ili bi jedan bio bekap storidža, kako bi izbegao gubitak podataka.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Willi Studer said:

Iz svih dostupnih big data o hard diskovima, može se izvući malo korisnih zaključaka o tome koja firma, koja serija, koji kapacitet ili radna temperatura, su preporučljivi. Ono što sam naučio i čuo o diskovima poslednjih godina je sledeće:

- WD ili Seagate, svejedno je
- postoje lošije i bolje serije
- kvalitet diskova je generalno sve lošiji jer su resursi usmereni na SSD

Ovde je najbitnija namena tvog budućeg diska. Ako ćeš ga koristiti kao storidž, onda ti je bitan još jedan podatak a to je da pouzdanost diska opada sa kapacitetom, pa su tako diskovi preko 3TB (4, 6) već rizična grupa. To znači da onda treba da razmisliš o nabavci dva diska koji bi radili zajedno ili bi jedan bio bekap storidža, kako bi izbegao gubitak podataka.

Imam Seagate ST3000DM001 3TB vec jedno 7 godina i koristim za storage vecinski, a bio je u startu i sistemski neko vreme. Firca ko mladic. No za storage danas kad bih uzimao nesto, to bi bilo WD Red, radjen za video nadzor i NAS, ima to da firca jos duuuuuugo ko prvog dana :) 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Iz svih dostupnih big data o hard diskovima, može se izvući malo korisnih zaključaka o tome koja firma, koja serija, koji kapacitet ili radna temperatura, su preporučljivi. Ono što sam naučio i čuo o diskovima poslednjih godina je sledeće:

- WD ili Seagate, svejedno je
- postoje lošije i bolje serije
- kvalitet diskova je generalno sve lošiji jer su resursi usmereni na SSD

Ovde je najbitnija namena tvog budućeg diska. Ako ćeš ga koristiti kao storidž, onda ti je bitan još jedan podatak a to je da pouzdanost diska opada sa kapacitetom, pa su tako diskovi preko 3TB (4, 6) već rizična grupa. To znači da onda treba da razmisliš o nabavci dva diska koji bi radili zajedno ili bi jedan bio bekap storidža, kako bi izbegao gubitak podataka.

Hvala na odgovoru.

Koristice za skladistenje filmova i muzike.

Imate li jos neki prelog koji hard za moju namenu.

Samo eksterni, koristicu ga i za lap top.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Pirate said:

Ja imam te maxore od 4tb i to dva kom. Oba za backup, storage i sl. Uskoro ce dve godine rada sa njima. Nisam imao problema. Mada iskreno i ne arcim ih nesto...

Verovatno cu, i da kupim Maxtor.

Doduse, razmislicu jos malo.

Zelim da sacuvam, sto duze pojedine filmove i muziku.

Hvala ti na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

Eksterni HDD-ovi, po kvalitetu, nemaju mnogo veze sa ovim što se prodaju kao komponente računara. Pogotovo sa onima što su se radili kao sistemski pre 5-10-15 godina.

Neobično mnogo crkavaju, baš ti eksterni. Znam jer smo za firmu nabavljali desetine komada, različite i proizvođače i modele, od nabavke do nabavke, i jedno bar 10% crkne još u garantnom roku, a još 20% u sledećih 2-3 godine. :(

Ovi obični interni, crkavaju mnogo mnogo manje, u skladu sa zvaničnim statistikama. Ali za eksterne, neka zvanična statistika ne postoji.

Zanimljivo, neki koji se prodaju kao exsterni, sastoje se od standardnog HDD-a sa SATA priključkom u externom kućištu (koje je zapravo USB->SATA adapter), a neki su tako pravljeni da su na istoj štampi i elektronika za HDD i USB hardver. Ovi drugi ne mogu da se po potrebi ubace kao interni u računar (da se uradi dijagostika i eventualno spasu podaci), niti njihov case može da se koristi ubacivanjem drugog HDD-a. Oni prvi, ako počnu da zezaju, mogu da se prebace u drugi case, ili u kućište računara. Imali smo neke Transcend koji su crkli, a ispostavilo se da je crkla USB->SATA elektronika. Isti HDD sada radi  drugom case-u. A opet, jedan WD, nešto je crklo, ali kada se otvori, unutra nema SATA konektora, sva elektronika je integrisana na jednoj pločici, te se ne može probati da li je problem u samom HDD ili negde u USB->SATA elektronici.

Nisam mnogo pomogao, jel? :P

Moja stav jeste, da želim baš pouzdan eksteni HDD, ja bih danas uzeo neki bolji interni HDD, i posebno neki HDD case.
I to case da USB-C konektorom.

Ja poručio ovaj. Sviđa mi se što je tako "šupljikav". Još čekam da stigne.

Link to comment
Share on other sites

@Willi +1

 

Diskove nipošto ne mrdati. Pogotovo dok rade ( i pola minuta posle toga - inercija da se zaustave)

Isti su i mobilni i fiksni HDDi ali mrdanje upropašćava ove prve.

 Da ispričam jedan kuriozitet koji mi se desio skoro

Odem na ranč pre mesec dana i spremim se da sem sredjivanja stolarije i vodovodne instalacije tamo neko vreme provedem i u skutijavanju IcePower pojačala pa da bih ga testirao ponesem i prenosni hard sa muzikom. Hard je sve vreme u debelo (1 cm filca) tapaciranom etuiu koji za štiti od udaraca a bogami i od padova. Usput zgrabim i jedan USB kabl koji je bio tu na stolu za punjenje sata.

Kad je došlo vreme da se proba pojačalo, priključim (WD) externi hard a ono ništa. Ne da ga PC ne vidi nego ga i ne oseća da je priključen.:plakanje

Panika, sva DSD muzika mi na njemu, kako , otkud, pa nikad nije pao,...Hladan znoj me obliva dok iz kutije zlokobno se čuje onaj zvuk cak, ...cak ... kad nosač magnetne glave udari u krajnji položaj.:heat

Preživim nekako stres zbog gubitka muzike . Kad se vratim kući probam da ga nekim programom oživim. Priključim ga , drugim USB kablom na komp i,.....sve normalno. PC ga vidi, očitava, šetam se kroz foldere, puštam muziku.:banana

Izgleda da je onaj prvi USB kojim sam ga tamo povezivao samo za napajanje ( ili je neispravan, neka žica za D+ ili D- u prekidu. Mora da ga premerim).

Uglavnom sve je na svom mestu, muzika je prisutna a ja razmišljam o nekom bekapu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Willi Studer said:

Moj drugar, IT sveštenik, koji je specijalista za storidž, kaže da diskovima najviše šteti pomeranje, u toku rada ali i u mirovanju, i da diskove nikako ne treba pomerati iz mesta. To može biti razlog zašto eksterni diskovi češće otkazuju. Kako je ovo rešeno u lap topovima, nije mi poznato.

Bolji modeli imaju akcelerometar koji, uprošćeno, štiti disk od "bliskog susreta" glava sa magnetnom medijom.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Vlajo said:

Postoji Maxtor, itekako, kupio ga Seagate koliko se sećam, ali ima eksternih hdd pod imenom Maxtor 

Maxtor više ne postoji. Pravili su kvalitetan proizvod koji je koštao i u tim potrošačkim vremenima ostao bez finansija. Kupio ga Seagate koji je pravio prosečne proizvode po povoljnijoj ceni i imao para. Danas, Seagate je najgori mogući hdd na tržištu. Nema tu ni M od Maxtor.

Eno ga moj Maxtor 250 GB iz 2005. godine kod drugara i danas radi kao sistemski disk. Njega boli uvo za performanse. Kada mu kažu da isključi komp, on isčupa kabl iz zida... Ali disk radi, ne gasi se...

9 sati ranije, Vlajo said:

Važne stvari na hdd nikad, ali nikad ne držati na jednom mestu, nego sve klonirati - kopirati na još jedan ili čak dva hdd

Lično mislim da je to prevaziđeno, ali ipak i ja još uvek čuvam muziku na backup disku. Prava stvar je cloud i već duže vreme pratim cene usluga. Jedno vreme sam držao OneDrive 1 TB, ali od kada su bez razloga povećali cene, ugasio sam ga. 

Možda će ta usluga vremenom biti cenovno prihvatljivija i sve niža umesto sve viša... Kao cena struje, na primer.

6 sati ranije, Spachek said:

Hitachi, dobro se pokazao i kao sistemski i kao storage disk

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Sistemski isključivo SSD. Hitachi jeste dobar, ali mehanički disk za sistem je prosto prevaziđen. Danas SSD se može kupiti za manje od 50 evra... Što je apsolutno vredna investicija.

Link to comment
Share on other sites

WD Black je ispravan izbor, Green i Blue ne.
BAvim se videom i audiom pa sam sistem postavio ovako i dobio max performanse koliko moze u realnim uslovima:

..za sistem NVMe  disk ( koji ide na maticnu plocu)..najbrzi danas..

..e sad dolazi storage...Uradio sam to ovako...za storage koji ja zovem WORK FILES, dakle one na kojima intezivno radim dok su projekti u toku sam stavio SSD..uzmete pa makar i najjeftiniji opet je znacajno brzio nego HDD..(odredite koliko vam je potrebno za to )  ..uglanom su to samsung 970 evo ili tako nesto..meni 500GB dovoljno za taj RADNI disk..ostalo je HDD koliko kome treba 2, 4 TB ili kako vec...i naravno jedan externi HDD za bekap i podatke kojima stvarno ultra rijetko pristupam..

Dakle sstem radi na najbrzem disku a projekti takodjenau brzom ssd-u..zavrsite posao i terate na HDD...Ubrzanje tog procesa je veoma osjetno u kombinaciji sa dosta Rama, 32 GB dovoljno...A kao sto rekoh, HDD WD Black

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...