Jump to content


Koji subwoofer za MA Gold?


NeoKey

Recommended Posts

Pozdrav,

zamolio bih za savet u vezi nabavke subwoofera koji bi dopunili nedostajeće niske frekvencije mojih Monitor Audio Gold (4g) bookshelf zvučnika.

Pročitao sam dosta toga na ovom forumu o ovoj temi, i čini mi se da što više čitam sve sam više zbunjen :)

Recimo, moja soba je relativno mala (3,25m x 4.60m), što znači tačno 15 m2 sa normalnom visinom plafona (2.80m), i ne znam koliko niskih frekvencija tu može da se uopšte dobije, ali voleo bih da ih naravno dobijem što više i što mi je još bitnije, da to bude kvalitetan donji spektar, jer sam ovim gornjim (ribbon) zaista zadovoljan.

Zato sam gledao da to bude neki kvalitetniji subwoofer, recimo najviše mi odgovara REL jel se on kači direktno na zvučničke terminale pojačala (jer ja nemam poseban izlaz za sub niti preout na svom snagašu), pa me interesuje ima li ko iskustva i da li bi još neka kvalitetan subwoofer mogao doći u obzir?

Gledao sam i SVS, on je dosta jeftiniji ali ne vidim da on može da se kači direktno na pojačalo snage, pa me interesuje šta još tu može da dođe u obzir a da nije overkill (kako po ceni tako i po mogućnostima) za ove moje Gold-e... Iako sam svestan da će dobar sub (recimo REL) sigurno premašiti cenu samih zvučnika, ipak ne bih baš da bacam pare na nešto što mi neće doneti toliko benefita (recimo zbog ograničenja tipa veličina sobe, kvaliteta samih MA zvučnika itd.)

Hvala unapred na savetima i preporukama :wave2

Link to comment
Share on other sites

Stariji SVS modeli sa BASH pojacalima imaju hi-level ulaze. Neki imaju i hi-pass filter. Novi (Sledge), nazalost, ne.

 

BTW, ne treba snagas da ima preout izlaze, vec pretpojacalo.

Koje pojacalo (snagas) / prepojacalo / integralac je u pitanju? Mozda se isplati da tu napravis neku izmenu.

Link to comment
Share on other sites

Super, nisam znao da i tako može - hvala ti na rešenju. :thumbsup2

Što se love tiče, bio bih zadovoljan kada ne bih prešao vrednost samih zvučnika - znači tu negde do 1000 €.

Naravno, pričam o polovnim uređajima, novo mi je ipak preskupo...

p.s. kad kažeš "odraditi" low pass filter,  da li to znači da treba da napravim neku spravicu sa filterom koju ću da umetnem između ili je to ono podešavanje na samom sub-u?

Link to comment
Share on other sites

Da, dobrih polovnih zaista nema na oglasima, tako da ću verovatno morati da kupim novi. :-?

Gledao sam REL, i na njihovom sajtu ima konfigurator koji ti predlaže koji sub u zavisnosti od veličine sobe i marke zvučnika, i on mi isto za MA Gold 100 izbacuje T5 / T7 kao optimalnu opciju... Ali zato kad za istu veličinu sobe stavim da imam MA Platinum 100 ili Dynaudio C1 Platinum onda mi predlaže višu seriju, S/510 SHO - valjda misle da imam više para čim sam kupio skuplje bookshelfove :D

Eventualno razmišljam i o ovom SVS SB-3000, ali on je u Playeru dosta skuplji nego napolju (preko 1500e) , ali tu već ulazim u kombinacije i razmišljanje o REL S/510 SHO, sa opravdanjem da će to biti neka dugoročna investicija B)

U svakom slučaju, hvala vam na informacijama, nadao sam se da će se naći još neki dovoljno kvalitetan model ali definitivni zaključak je da polovnih nema a novi se svode na ove dve firme koje se jedino prodaju u Srbiji...

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, NeoKey said:

Nemam predpojačalo, iz DAC-a (pravljenog, sa potenciometrom)  signal ide direktno u snagaš (takođe DIY).

Tako da na žalost nemam tu mnogo prostora za izmene, osim da menjam ceo sistem :D

Ne moraš menjati sistem, ono što ti treba je neki kvalitetan cevni ili tranzistorski buffer (pojačanje oko 1) iza potenciometra na DAC-u sa recimo dva izlaza (za pojačalo i SUB). Sada kad dodaš još SUB na izlaz potenciometra, pokvariće ti se malo zvuk jer potenciometar ima veću izlaznu impedansu nego što je poželjno za kapacitet interkonekt kablova, a to rešava buffer koji ima malu izlaznu imedansu. Možeš napraviti ili kupiti RCA Y račvu za pojačalo i SUB, ne moraš prepravljati DAC.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na predlogu i pojašnjenju, to je znači u slučaju da se odlučim za SVS... A da li mi je isto to neophodno ako se odlučim za REL ? On se naime kači direktno na izlaze snagaša - da li će mi to pokvariti ukupan zvuk, kao kad se kači na DAC ili snagaš ima dovoljno kapaciteta da to ne oseti?

Link to comment
Share on other sites

I ja se tome nadam... nego pošto vidim da imaš MA logo, da li si imao možda iskustva sa njihovim subovima? Gledao sam malo i MA Gold W12, ne znam da li je on u istoj klasi kao REL ili SVS, ali po ceni je čak skuplji od njih :screwy

Meni je lično zanimljiv zbog sinergije sa glavnim zvučnicima... 

Link to comment
Share on other sites

On 8.11.2019. at 12:16, NeoKey said:

Hvala na predlogu i pojašnjenju, to je znači u slučaju da se odlučim za SVS... A da li mi je isto to neophodno ako se odlučim za REL ? On se naime kači direktno na izlaze snagaša - da li će mi to pokvariti ukupan zvuk, kao kad se kači na DAC ili snagaš ima dovoljno kapaciteta da to ne oseti?

РЕЛ предлаже повезивање на звучничке излазе са отпором од 100к ома те појачало ништа не осети а пренесе се звучни печат и на најниже фреквенције, које не додају само бас него се осети промена у целом звучном спектру и све је боље, већа позорница, природнији инструменти... када када уз добро печење попијеш и квалитетно вино. Може без тога али је са тим неупоредиво лепше. МА нема субове у истој класи са РЕЛ или СВС.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NeoKey said:

I ja se tome nadam... nego pošto vidim da imaš MA logo, da li si imao možda iskustva sa njihovim subovima? Gledao sam malo i MA Gold W12, ne znam da li je on u istoj klasi kao REL ili SVS, ali po ceni je čak skuplji od njih :screwy

Meni je lično zanimljiv zbog sinergije sa glavnim zvučnicima... 

Imam 2 kom. SVS. Ostali su Monitor Audio. RS serija.

Poslusaj  sta je gvlada napisao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...