Jump to content


B sistem - audiofilija na seoski način


elefterije

Recommended Posts

Poštovanje svima,

Izradio sam svoje prve zvučne kutije pa bi mi trebala pomoć pri kupovini nekog pojačalceta za iste. U pitanju su bas reflex kutije, korišćeni su Vifa drajveri, zapremina kutija je otprilike 10l.

Sada ih slušam na malom TPA 3116D2 pa bih da uzmen nešto konkretnije. Budžet nije veliki i bio bi najviše 120e.

Ovo bi trebalo da bude B sistem, instaliran u kući, na selu. 

Ako ima neko nekih predloga bio bih vam veoma zahvalan. Nije problem da ponudite i neke vaše stvari koje su vam višak i koje bi da otuđite. Samo mi pošaljite PP pa ćemo da vidimo za dalje.

 

Pozdrav svima.

Link to comment
Share on other sites

On 6.11.2019. at 12:19, elefterije said:

U pitanju su bas reflex kutije, korišćeni su Vifa drajveri, zapremina kutija je otprilike 10l.

Sada ih slušam na malom TPA 3116D2 pa bih da uzmen nešto konkretnije.

Koja je osetljivost tih kutija?

Šta nedostaje TPA 3116D2?

Ako ti treba veća snaga nabavi TPA 3255.

Link to comment
Share on other sites

ukoliko si vec napravio zvucnike ,pretpostavljam da radis sa lemilicom i da ti elementi nisu strani .U tom slucaju toplo ti preporucujem Grundig V2000 , odlicno radi sa Vifama ,poslusas,ako ti se svidi zvuk ,odradis rekap , a moguc je i upgrade i to se sigurno uklapa u budzet , ako ne probaj recimo Harman Kardon avr 10 i bolje , vrlo prijatan u stereo modu ,u tom budzetu ti je i neki Nad,pa sto da ne ,mogucnosti neogranicene,ili Marantz 2238 ,Hitachi HA 5300 ,svi probani sa Vifom ,dakle cela zbirka receivera i pojacala se uklapa ,nego nisi napisao koji su drajveri ,kolika soba , izvor itd,pozz

Link to comment
Share on other sites

Osetljivost je 86db, 6 Oma. 

Prvo što mi je zasmetalo, ne znam zbog čega se dešava, jeste da kada se uključi pojačalo stanice na tjuneru se skroz izgube tj. pojavi se šum koji uguši sve, tj. nema ničega.  Pretpostavka da visoke frekvencije na kojima rade čine to da se tjuner sav pogubi. Inače tjuner ima promenjljivi kondezator, u metalnom je kućištu, nema uzemljenje - nema šuko utikač. Jeste relikvija (Sansui T5) ali u kući se sluša radio pa ga ne bih izbacivao iz priče. 

Drugo, voleo bih malo više basa i toplijeg zvuka. Ova digitalija mi ipak ne leži skroz. Snage na malom 3116D2 ne manjka, zna da bude iznenađujuće glasno. 

Soba je cirka 16mm2,

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vam Ljubo na savetima. Vrlo konkertni predlozi, to mi je trebalo.

NIsam hteo da bombardujem forum sa svim oglasima koje sam video (pritom o tim pojačalima ništa ne znam - ni video, ni čuo). Zato sam i pitao, ipak je iskustvo forumaša nešto što mi je potrebno. 

Bacam se na pretragu. 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, elefterije said:

Prvo što mi je zasmetalo, ne znam zbog čega se dešava, jeste da kada se uključi pojačalo stanice na tjuneru se skroz izgube tj. pojavi se šum koji uguši sve, tj. nema ničega.  Pretpostavka da visoke frekvencije na kojima rade čine to da se tjuner sav pogubi. Inače tjuner ima promenjljivi kondezator, u metalnom je kućištu, nema uzemljenje - nema šuko utikač. Jeste relikvija (Sansui T5) ali u kući se sluša radio pa ga ne bih izbacivao iz priče. 

smetnju izaziva oscilator u TPA kolu ,pojacivaci D klase se najcesce potpuno oklope , kao recimo u mini liniji Technics HD 81 ,D klasa sa diskretnim elementima u izlazu , da ne smeta tuneru.Dakle ,stavljanje pojacala u metalnu kutiju i odmicanje od tunera i antene .Takvu smetnju mogu da izazovu i cd,dvd ,br playeri ,racunari i slicno.Analogna pojacala ne emituju ovakvu smetnju

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Ljuba Grozni said:

smetnju izaziva oscilator u TPA kolu ,pojacivaci D klase se najcesce potpuno oklope , kao recimo u mini liniji Technics HD 81 ,D klasa sa diskretnim elementima u izlazu , da ne smeta tuneru.Dakle ,stavljanje pojacala u metalnu kutiju i odmicanje od tunera i antene .Takvu smetnju mogu da izazovu i cd,dvd ,br playeri ,racunari i slicno.Analogna pojacala ne emituju ovakvu smetnju

Te smetnje se verovatno šire zvučničkim kablovima i to hvata tuner, možda da proba širmovane kablove i da uzemlji širm na šuko. Možda bi uzemljenje tunera isto pomoglo.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Nixie said:

Te smetnje se verovatno šire zvučničkim kablovima i to hvata tuner, možda da proba širmovane kablove i da uzemlji širm na šuko. Možda bi uzemljenje tunera isto pomoglo.

Nazalost ,kolega nema uzemljenje , ako sam dobro shvatio ,Prenosenje smetnji zvucnickim kablovima se lako smanjuje ,tako sto se paralelno izlazu na samim prikljuccima za zvucnike postave keramicki kondovi 500 do 1000 pF paralelno , te prdstavlaju kratak spoj za sve smetnje u AM i FM opsegu , medjutim znatno je gore kada se prenose prako transformatora pojacala na mrezu 220 v ,pa bi svako pojacalo D klase trebalo da ima mrezni pi filter izmedju trafoa i mreze .Ukoliko se smetnje ne otklone na samom izvoru , onda problem postaje neresiv ,kao kada moj komsija ukljuci stari racunar ,isprlja mi kompletnu fazu u stanu , samo ne tako drasticno , ali onemoguci prijem slabijih stanica i u sumu izmedju stanica se cuje vrlo karakteristican zvuk reda par KHz

Link to comment
Share on other sites

Ispravka - 16m.

Prvo što ću da uradim jeste da zasebno oklopim pojačalo. Da li bi valjalo ovako da ga oklopim kao što je slučaj na ovom napajanju?

napajanje.JPG.c1ad5f9482603a9fc177fd169d2f9a87.JPG

Nemam uzemljenje na tjuneru.

Napajanje pojačala je čopersko, prekidačko. Ono je uzemljeno, nešto poput ovoga na fotografiji.

Inače svi ostali izvori normalno rade: Cd, TV, dvd.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, elefterije said:

Ispravka - 16m.

Prvo što ću da uradim jeste da zasebno oklopim pojačalo. Da li bi valjalo ovako da ga oklopim kao što je slučaj na ovom napajanju?

napajanje.JPG.c1ad5f9482603a9fc177fd169d2f9a87.JPG

Nemam uzemljenje na tjuneru.

Napajanje pojačala je čopersko, prekidačko. Ono je uzemljeno, nešto poput ovoga na fotografiji.

Inače svi ostali izvori normalno rade: Cd, TV, dvd.

 

Šalio sam se za 16m2.

Uzemlji prvo tuner, to je naljakše.

Za mrežni kabal, probaj one ferite za smanjenje radio smatnji. Na napojne kablove za  tuner i za pojačalo D klase, uz sam uređaj (napajanje).

Moguće je da smetnje pravi napajanje, a ne samo pojačalo, jer napajajanje secka 15x viši napon nego pojačalce. Probaj neko drugo napajanje, linearno, ako neko ima za probu. Ili probaj da povežeš tuner na neku drugu fazu, privremeno.

http://www.proelectronic.rs/Feriti/Filter protiv smetnji

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...