Jump to content


Tobian Soundsystems


Golum

Recommended Posts

Pa naravno da zna. Medjutim od svih opisa u pratecim tekstovima za komponente nama su u fokusu fabricki elementi za tretman prostora? Jesu lepi ali ipak poenta su ti uredjaji koje cika Tobian izradjuje.

Zavidim na pruzenoj prilici da se porazgovara sa izuzetnim delatnikom.

Na primer vidi se da upotrebljava back-loaded tip horne. I to prvenstveno neki oblik folded Voigt horne. I to i za 15in driver kao i za one "manjih" dimenzija. 12in pa na dole... To znaci da je na osnovu bogatog slusalackog i graditeljskog iskustva odabrao upravo taj tip kabineta. Njemu nije nikakav problem da izradi bilo koji tip ali je sa razlogom izabrao bas ovaj koncept.

Tu je i zvuk iz "jedne tacke". Modeli uglavnom koriste dual concentric drivere.

Drugo, koliko duboko ide u razmatranje, govori cinjenica da cak bira i stari tip pertinaksa (vitropalsta) umesto savremenog "boljeg" tipa. Za jedan od modela DAC-ova cini mi se na bazi Analog devices "starog i prevazidjenog" chip konvertera...

Za drugi model konvertera je isto izabrao old-school chip TDA1541A. ALI ga napaja cevnim izpravljacem :) Samo jeos jedan komercijalni model znam da ima tako reseno naajanje. Zanden, koji isto koristi TDA1541A.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

@Golum

Hvala na fotografijama. :)

Da li bi, po secanju, mozda mogao malo podrobnije predociti utiske slusanja Tobianovih uredjaja? I eventualno sta je slusano od numera, ne sve naravno, dve tri koliko se setis? Please?

Nema na cemu - za fotke ;-) 

Ajde pitacu cika Tobiana sta koristi za demo jer se nesto kuckamo svakodnevno...mada posto nas je bilo cetvorica samarali smo po LPevima kako nam se cefnulo, a bome i po digitali pa mi sada iz glave ne pada nista na pamet sta je slusano. A da - jedna numera je bila ona standardna  od Hugh Masakele - Stimela ali sa nekog po Tobianu najboljeg LP izdanja jer ima nekolicinu i jedan je valjda za 45rpm (cini mi se).

Ne znam sta reci za zvuk - nema ocene komponente po komponentu. Ali celokupan utisak je fantasticna muzikalnost, nekakva mirnoca gde nista ne iskace a opet je sve tu, leprsavo, dinamicno. Jednostavno te iskljuci i prepustis se. Ne znam drugacije da opisem, a ne bih da lupetaram neke audiofilske termine.

Da, cika koristi te stare NOS pertinakse, NOS lampe mu naravo nisu problem da iskoristi koju god zeli jer svega ima na pretek ali po njemu kao izlazna u ampovima top topova je 46ca...u tom trenutku je bio amp i ostalo sa Elrog 300b ali od uskoro prelazi na Takatsuki 300b i 274b jer mu Elrozi imaju previse suma. Ostale Elrog kaze da su tip top.

A da, za DAC mi je bilo zanimljivo da kao USB ulaz ne koristi nista od komercijalnih resenja ala Amanero nego ima nekog svog coveka koji mu je uradio USB ulaz samo za njega.

Bice tu jos druzenja sigurno pa cu preneti neke nove utiske sigurno...u stvari poslao mi je neke klipove sa ampovima uradjenim sa 46com pa cu da zakacim kasnije...

Pozz.,

G

Link to comment
Share on other sites

Verujem da je covek bogatog neposrednog iskustva. A jos vise mi to ubedjenje potvrdjuje kada vidim one fotografije iz radionice... Prvo tu se vidi da covek radi i to samostalno. Pokreti ruku su takvi da onaj ko nije to konkretno radio, postavljao drivere u kabinet, drzao imbus kljuc itd, mnogo puta da mu postane rutina - ne moze to da fejkuje. Ostaje zabelezeno na fotografiji. Pa i na onoj gde prelazi rukom preko lista furnira, to je tipican gest...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 15.11.2019. at 19:38, Majda said:

Jesi mozda imao prilike da poslusas verziju ampa sa 46 cevima?

Sorry na jako zakasnelom odgovoru...

Mogu reci da se pocetno druzenje sa Gunterom pretvorilo u prijateljstvo pa sam malo malo pa kod njega tako da jesam slusao realno sta god je izaslo iz proizvodnje i nesto sto ce se tek pojaviti.

46ce zvuce fantasticno i zaista ima neke specijalne "magije" u njima. Snage je jako malo pa zahtevaju jako osetljive zvucnike da mogu da ih pokrenu.

Trebao sam letos, da nije ovog govneta od virusa, da vodim ekipu drugara kod njega na druzenje pa bi bilo jos utisaka ali sta je tu je. Bice valjda sledeceg leta ako ne pre.

Do tada par slicica nekih novosti - SC1 preamp (Line i Power supply odvojeni), SC10 Phono - takodje phono i power supply odvojeni...cost no object varijanta sa za nas zemljane nedostiznom cenom ali necemo o tome, VR40 integralac...

I by the way - ceo demo room mu je ozicen sada sa FTA kablicima;)

 

Link to comment
Share on other sites

 

2 minuta ranije, Zexx said:

"Neka" engleska ručka je Origin Live "Agile", a cijena prava sitnica, 9750 funtaća, msm, sitnica u odnosu na top model koji košta 24000...:rolleyes:

E jes ta je - vidis kako znas - rucka 10, Lyra 10, Gram 10 i eto skupi se crkavica...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...