Jump to content


Tobian Soundsystems


Golum

Recommended Posts

Jednom u nekoliko meseci ja i nekoliko drugara pokušavamo da se organizujemo kako bismo se videli i imali vikend pun muzike, malo igranke sa lampama, hrane, pića i nadasve zabave dok caskamo o svemu i svacemu pri cemu je HiFa naravno nezaobilazna tema. Uz sve ovo pokušavamo da ta vidjanja povežemo i sa posetom nekom od mnogobrojnih švajcarskih proizvođača i sjajno je da je izbor poveliki. Proslog vikenda imali smo dobru priliku da povežemo HiEnd show u Cirihu sa posetom ne tako široko/globalno poznatom proizvodjacu, kao sto je ostatak Swiss bande, Tobian Soundsystem.

Mogu reci da mi je ovo bilo jedno od lepsih otkrovenja i proveli smo fenomenalnih par sati sa Guenter Tobian-om koji je, i van toga sto se bavi proizvodnjom HiFi opreme, apsolutno predani  audiofil iznad svega i ogromni poznavalac hifi opreme. Ovako nesto nisam video/doživeo već neko vreme (OK osim setnje po trznom centru u Seoul-u gde je ceo sprat namenjen HiFi-u) i da budem iskren, osmeh mi je bio na licu ceo vikend.  Onako fore radi par sitnica o gospodinu - u svojoj ličnoj kolekciji ima više od 200.000 cevi, gotovo sve što možete da zamislite od WE opreme, Alteca itd.  Takođe je impresivna kolekcija LPa koju poseduje, pa je broj opcija za slusanje kod njega nepregledan.

Studio ili soba za slusanje je akustički tretirana,  a sva oprema je naravno njegovih ruku delo, a sve počinje DAC-om, predpojačalom, pojačavačima, fono-om i nekoliko modela zvučnika. Čitav lanac je baziran na lampama i u tom trenutku imali smo priliku da cujemo top model DACa, Phono-a, Pre i izlaznih pojačala gde je u prvom delu lanca bila lampa DHT 801 sa Elrog 274b ispravljanjem, a u pojačalu su bile Elrog (300b, 274b). Izbor cevi zavisi od toga šta kupci žele, i on se prilagodjava njihovim željama po tom pitanju. Neću ulaziti u neke detalje o tehnikalijama jer je njegova web lokacija više nego informativna ali na zalost ne prenosi nekako izgled uredjaja kao takav. Uzivo izgledaju brutalno i vidi se manijakalna paznja i vodjenje racuna o detaljima. Iz ovoga valjda proizilazi činjenica da svi njegovi proizvodi imaju doživotnu garanciju (osim cevi, naravno), jer je super siguran u materijale, delove, proizvodni proces koji koristi (gotovo sve rade sami).

Zvuk -  sta reci - sve je usklađeno, mirno, neutralno, muzikalno, eksplodira kada treba da eksplodira i prenese dinamiku. U svakom sistemu mozemo naci neku manu ili nesto sto nam se vise ili manje svidja ali ovaj sistem je za nekoga ko je dovoljno finansijski potkovan i ko to sebi može priuštiti rešenje muzičke nirvane na jednom mestu.

Verujem da ce poseta biti ponovljena jer Guenter uskoro lansira neke nove modele, pa ce ovo biti lep izgovor da ponovo svrnem do njega.

Ima tu i par slicica da dokumentuje "situaciju" sa terena :D

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, golum said:

Jednom u nekoliko meseci ja i nekoliko drugara pokušavamo da se organizujemo kako bismo se videli i imali vikend pun muzike, malo igranke sa lampama, hrane, pića i nadasve zabave dok caskamo o svemu i svacemu pri cemu je HiFa naravno nezaobilazna tema.

E to je prava stvar. Hvala na fotografijama. :)

10 hours ago, golum said:

a sva oprema je naravno njegovih ruku delo

Amen - odlicno mu sve to izgleda. Verujem da radi vrhunski.

1591609829_popespeaks.jpg.bfefadfc0db5c6f39b49af6f395dce60.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Father said:

Da li možda znaš od kog materijala su soliteri na zidu? Drvo, stirodur ili nešto treće?

Iskreno pojma nemam. Nisam ni zagledao, a ni pipkao zid, jer sam bio fasciniran onim sto je u polici pa sam uglavnom to drndao :D

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

stirodur

Прилично сам сигуран да је стиродур, или нека варијација такозване пене затворених ћелија (closed cell foam). То код мене функционира одлично, а и (колико се сећам) неко је већ овде описао процес израде таквог дифузера баш од стиродура (или нешто сличног).

Свакако, постоје и готови модули који су "релативно" јефнити, па се човек мора приупитати колико је исплатљиво радити исте, ако се комбинацијом готових модула може доћи до финалног решења.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, InSides said:

Прилично сам сигуран да је стиродур, или нека варијација такозване пене затворених ћелија (closed cell foam). То код мене функционира одлично, а и (колико се сећам) неко је већ овде описао процес израде таквог дифузера баш од стиродура (или нешто сличног).

Свакако, постоје и готови модули који су "релативно" јефнити, па се човек мора приупитати колико је исплатљиво радити исте, ако се комбинацијом готових модула може доћи до финалног решења.

Ovo bi trebalo da je Vicoustic, i ne košta bubreg ovo što je na zidu iza uređaja, cca 1000e:

https://www.thomann.de/gb/vicoustic_multifuser_dc2_grey.htm

https://www.thomann.de/gb/vicoustic_wavewood_diffuser_prem_white.htm

Postoji i verzija ovih Skyline difuzora od drveta, ali je otprilike 6x skuplja i 11x teža, pa ko nema problem da okači 120 kila drveta na zid, eto rešenja.;) Drvo je svakako bolje za difuziju, ali ako je EPS dobar ovom Švajcarcu, cenim da će biti dobar svakome...

Link to comment
Share on other sites


Mogu reci da mi je ovo bilo jedno od lepsih otkrovenja i proveli smo fenomenalnih par sati sa Guenter Tobian-om koji je, i van toga sto se bavi proizvodnjom HiFi opreme, apsolutno predani  audiofil iznad svega i ogromni poznavalac hifi opreme. Ovako nesto nisam video/doživeo već neko vreme


Ne cudi me, ovaj cika izgleda zna sta radi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...