Jump to content


o azimutu


dekanalogno

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Svima srećni praznici!

Da li je neko imao iskustva sa kasetama proizvedenih pre 40-ak godina (Iz zlatnog doba,) a da su po prvi put korišćene u skorije vreme-?

Da li toliko "ležanje" smeta trakama,iako nisu nikada korišćene,tj snimljene? Mislim na nikada otpakovane, "prazne kasete".

Iz oglasa se može videti da većina kupaca traži NEOTPAKOVANE-pa mogu biti i starije od 40 godina.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da nije svaka kaseta koja je bila zapakovana i tako čučala u nekom ćošku bespovratno neupotrebljiva, ali to ćeš tek znati kad je otpakuješ i snimiš nešto.

Takođe, upitna je i pojava falsifikata, što opet može da se proveri kad se uporedi snimak sa nekom koja je 100% original.

U neku ruku razumem dekofiliju, ali po meni danas totalno neracionalno.

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2020 at 1:02 PM, dekanalogno said:

Da li je neko imao iskustva sa kasetama proizvedenih pre 40-ak godina (Iz zlatnog doba,) a da su po prvi put korišćene u skorije vreme-?

Da li toliko "ležanje" smeta trakama,iako nisu nikada korišćene,tj snimljene? Mislim na nikada otpakovane, "prazne kasete".

Nedavno je i mene ovo zanimalo i kopajući po netu naišao sam na zanimljivu stvar da samo BASF-ove chrome-dioxid ili ti pure chrome kasete stare vremenom, potkrepljeno merenjima.

The deterioration of chrome dioxide

Pure chrome aging problems

 

P.S. Sad će da skoči prodaja basf kaseta na kp :roll:

 

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljuem na ovim linkovima.Puno korisnih informacija i merenja.

Ako trakama neotpakovanim-ne smeta dugo stajanje-dekovi su znatno osetljiviji,

Zanimalo me je gde su pojedini dekovi "stajali",tj.kako su korišćeni od npr 1983 godine,i vlasnici tvrde da su u MINT stanju?

Pri ovome mislim,prvenstveno, na TEAC Z 6000, koji je do septembra 2019, cenjen 3000 Evra i nema više oglasa!! (na KUPUJEM-PRODAJEM)

Ko je pratio ovaj oglas,zna kako je prodavac  opisao uređaj...totalni mint, ocena 10...savršeno očuvan i prodavac poziva na obaveznu probu uređaja kod njega,na gajbu,uz kafu i piće-on časti- i nema pogađanja oko cene!!! .... Da li je moguće očuvati tako dek,koji je počeo da se proizvodi ,čini mi se,1983? 

Priznajem,da sam imao love,otišao bih na tu probu i i ako je tako,kako je opisan,platio 3000 evra, radije nego nabavka USB FLASH od recimo 2TB.ili više od 2tb,ako je takav napravljen.... Da,da ,3000 evra je traženo-znatno više nego za NAKAMICHI ZX-9,7,1000 zxl,ASC,,... ili sada najsvežiji  NAKAMICHI 1000....A REVOX B 215 ne može lako da se proda ispod 600 evra...??!!  Dosta čudno,s obzirom da vlasnik tvrdi da je sve ispravno... 

Ako se pojave Tandberg Tcd 3004,3014 ili 910-koliko će to zadovoljstvo da košta?  

Link to comment
Share on other sites

@DekAnalogno

Sto se tice vrhunskih dekova koji su stajali, svacega ima, ali i puno lazi po oglasima. 

Medjutim, do sada sam naleteo vise puta na sprave u stanju novih, prakticno nekoriscene, a "masno" placene.

Evo par primera:

- Imam Z6000 dek koji je u originalnoj kutiji, u stanju 10/10, kod mene je 10 ili vise godina a da ga nisam otpakovao, probao sam ga i igrao se malo kada sam ga kupio i to je to. Imao sam drugi Z6000 kojeg sam izgustirao.

- Imam i Nakamichi 680ZX u jednako dobrom stanju, kupljen od drugara iz Madjarske koji ga je nabavio u Londonu, od sina prvog vlasnika (koji je umro). Dek je bio potpuno servisiran pre prodaje ali kao da nikada nije koriscen, u najboljem stanju od svih Nak dekova koje sam ikada posedovao ili video. Govorim o stanju kucista, plasticnih povrsina, prekidaca... ne o unutrasnjosti (koja je takodje kao iz radnje).

- Nedavno sam od drugara nabavio Technics RS-B905 koji izgleda kao da ima manje od pedesetak sati rada. Samo je prasnjav.

- Imao sam (jos uvek je kod mene, ali rezervisan) Tascam-a 122 Mk3, u stanju novog, prakticno nije ni radio. 

 

Realno, svasta moze da se nadje, ali sada sve redje i redje. Zlatne godine su bile pre nekih 15-20 godina.

Pored toga, za dekove ne valja da stoje i, posle dugog stajanja, najbolje je uraditi preventivni servis mehanike i elektronike, pa ga tek onda probati.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da kažem još za Pioneer CT 93-SE VERSION, podatak u 2 rečenice se pojavio u nemačkom AUDIO-,časopisu-...mit 15 kilo lebengewicht...

ne sećam se više...Pošto je osnovni,Ct 93 težak 10,8 kg, a ovaj 15 kg,nekih razlika verovatno ima...

E sada, kada kažeš da ima dosta laži po oglasima-da li misliš na nešto konkretno? Možda baš na  Z 6000. Samo šta je u pitanju- da prodavac kaže da mašina nije dugo,a samim tim ni puno radila-a NIJE TAČNO?  

Oglas za Z6000, prodavac je sa Kosova,je išao po ceni od oko 1400 evra,a prodavac je napisao da dek nije ni paljen 20 godina...?!

Posle je menjao "stil opisivanja"-ne pominjući više tih 20 godina ne rada, samo mint stanje....ali je onaj drugi Z 6000,za koji je traženo

3000 evra,pre nestao sa oglasa.. Dakle,Zorane,na šta si mislio,kada kažeš ima puno laži?- Mene je interesovalo,KAKO SU TE MAŠINE,konkretno Z 6000,uspele da ostanu u MINT STANJU?

 

Link to comment
Share on other sites

Da kažem još za Pioneer CT 93-SE VERSION, podatak u 2 rečenice se pojavio u nemačkom AUDIO-,časopisu-...mit 15 kilo lebengewicht...

ne sećam se više...Pošto je osnovni,Ct 93 težak 10,8 kg, a ovaj 15 kg,nekih razlika verovatno ima...

E sada, kada kažeš da ima dosta laži po oglasima-da li misliš na nešto konkretno? Možda baš na  Z 6000. Samo šta je u pitanju- da prodavac kaže da mašina nije dugo,a samim tim ni puno radila-a NIJE TAČNO?  

Oglas za Z6000, prodavac je sa Kosova,je išao po ceni od oko 1400 evra,a prodavac je napisao da dek nije ni paljen 20 godina...?!

Posle je menjao "stil opisivanja"-ne pominjući više tih 20 godina ne rada, samo mint stanje....ali je onaj drugi Z 6000,za koji je traženo

3000 evra,pre nestao sa oglasa.. Dakle,Zorane,na šta si mislio,kada kažeš ima puno laži?- Mene je interesovalo,KAKO SU TE MAŠINE,konkretno Z 6000,uspele da ostanu u MINT STANJU?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...