Jump to content


Externo napajanje Khadas tone board?


ivanp

Recommended Posts

Nisam baš nešto vičan elektronskom diyeringu. Msm umem da zalemim činč i tu se nekako završava moje umeće.
Našao sam na nekom forumu da na Khadas kače externo napajanje kao na priloženoj slici. Komentar je da poboljšava zvuk sa koaksijalnog ulaza. Da li to znači da na USB ne deluje?

Da li bi neko mogao da postavi linkove sa potrebnim priključcima za napajanje?

1181699615_khadastoneboard.JPG.6ba5feec58cbf9980fe4d23e8ce71cbc.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ako se na Khadas TB koristi SPDIF ulaz onda mora da ima neko eksterno napajanje. To može biti realizovano ili preko USB-C ulaza ili preko konektora na samoj ploči. Na njihovom sajtu ima tačan raspored svih pinova (koliko se sećam za napajanje su pinovi 1 i 21). Na priloženoj slici su ugrađeni pinovi na pločicu (pločica u varijanti generic dolazi bez zalemljenih pinova) i na njih uboden konektor za dva pina (ovako nešto). Na drugom kraju kablića je ugrađen konektor za 5V DC (najčešće 5/2mm ili nešto slično).

Link to comment
Share on other sites

Ja sam baš isto tako napravio, koristio sam sa iFi iPower 5v. Nema razlike u zvuku kada se napaja preko USB-C (isto preko iFi iPower) i preko GPIO pinova. Što se ovoga tiče, nema svrhe da se cimaš. 

Ono što pravi razliku je napajanje, konkretno iFi iPower. Da li preko USBC ili GPIO, nije bitno. 

Takođe nije bitno ni kada koristis kao USB DAC. Imaćeš dva izvora napajanja u tom slučaju (napon preko USB porta iz kompa kao i preko GPIO)

Ako "sabotiraš" V+ liniju sa USB kabla, komp neće prepoznati DAC (iako si ostavio Ground liniju povezanu)

Ukratko, nemoj da se cimaš, neko samo kupi iFi iPower i 5.5 na USB-C adapter.

Link to comment
Share on other sites

Ok hvala Zek. Pošto sam dunster za elektroniku, da li externo napajanje utiče na korišćenje kao USB DAC a?
Već pet godina slušam gotovo isključivo fajlove, tako da me interesuje kao USB DAC. Francuzi su napravili simpatičnu aluminijumsku kutijicu za njega.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, bkrmar said:

Klizeći, s leđa :) 

Ne utiče ti eksterno napajanje na zvuk kada slušaš preko USB. Testirano. 

Moj savet - skupi pare i kupi neki USB čistač, tipa Intona ili USBrige of Allo....

Da ovo je korisno!!
Nisam još kupio ni Khadas...........................Biću ubijen na spavanju............:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Ako koristiš DAC preko Coax ulaza, onda iFi iPower ima smisla. To je eksterno napajanje.

Ako koristiš preko USB, onda nema svrhe da kupuješ napajanje zato što se DAC napaja preko USB porta. 

Rešenje je da kupiš nešto od gore pomenutih uređaja koji "čiste" signal iz kompa (struju pogotovu)

Link to comment
Share on other sites

Da Hegel, tiha patnja. Ja imam Topping D30 kojem sa moje tačke gledišta ne fali ništa. Letos mi je grom u blizini, između ostalog spalio i USB ulaz na njemu. Koristim ga preko nekog kineskog USB to SPDIF adaptera na coax. Radi to dobro ali mi đavo ne da mira.

Link to comment
Share on other sites

Evo jedan kupovni bas za tu namenu.
https://www.audiophonics.fr/en/various-adapters/usb-b-adapter-cable-for-external-usb-a-power-supply-p-8389.html

Dakle, poenta je da klasican usb kabl koji ima 4 voda (data+,data-, gnd i +5V), "razdvoji", odnosno kraj kabla koji ide u racunar imace samo data+ i data-, dok ce se gnd i +5V "ubaciti" na kraju kabla koji ide u dac.

Moze to relativni lako i da se napravi.

Link to comment
Share on other sites

Ako mene pitaš ne isplati se cimanje oko lineranog napajanja za Khadas čak i kada se koristi S/PDIF, sem ako ti cilj nije sama igra i pravljenje napajanja nevezano za zvučni napredak. Ja sam svoj držao zakačen baš na koaksijalni ulaz, tako da je moglo slobodno da se menja napajanje. Isprobavao sam ga pritom na 2 linearna napajanja - neko svoje ručno pravljeno po STR šemi, i drugo pozajmljeno od kolege RingeRaja (ne znam detalje, neki projekat sa e-bay). Neka sitne razlike postoje i čuju se ali su suštinski zanemarljive, zvučno prosto ne opravdavaju cimku. 

Sad, iFi Power konkretno nisam isprobao nikada, uvek postoji opcija da je bolji od ovih isprobanih linearnih napajanja pa da možda opravdava celu priču. 

Link to comment
Share on other sites

Vezano za Khadas i SPDIF ulaz. Ne znam sto bi neko koristio SPDIF ulaz pored USB-a koji pritom koristi XMOS XU208?

Nisam imao prilike da cujem Khadas, za tih 70e ima sjajne specifikacije. Citam da su ljudi menjali kondove (mislim ima tema u Samogradnji ako se ne varam), i da je bilo napretka.

S druge strane iFi je jako povoljan, mada su oni uvek imali jace cene, pa mi tih 150e za Zen DAC deluje "cudno". No, treba sacekati i videti review-ove Zen DAC, tek se pojavio.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Vezano za Khadas i SPDIF ulaz. Ne znam sto bi neko koristio SPDIF ulaz pored USB-a koji pritom koristi XMOS XU208?

Nisam imao prilike da cujem Khadas, za tih 70e ima sjajne specifikacije. Citam da su ljudi menjali kondove (mislim ima tema u Samogradnji ako se ne varam), i da je bilo napretka.

S druge strane iFi je jako povoljan, mada su oni uvek imali jace cene, pa mi tih 150e za Zen DAC deluje "cudno". No, treba sacekati i videti review-ove Zen DAC, tek se pojavio.

Svi testeri oduševljeni. I Darko https://darko.audio/2019/10/ifis-zen-dac-is-a-129-mqa-dsd-dac-headphone-amplifier/

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, siroma said:

Na KP kažu još ne mogu da nabave. Online prodaju u Jevropi nisam navatao da šalju za Srbistan.

Salje audiophonics za srbiju, tj trebalo bi.

22 minuta ranije, siroma said:

Na ovom linku samo vidim prenetu vest sa specifikacijama i najavu pocetka prodaje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...