Jump to content


Usviravanje kablova?


ivanp

Recommended Posts

1 sat ranije, vdzele said:

Ma na tebe nisam ni mislio. Govorim uopšteno. Ni ja nisam nisam kvalifikovan da dajem ocene šta je bolje.

Cenim da bi promenu osigurača u nekom drugom sistemu ja teže uočavao koji je skuplji. Naviknutost na jedan zvuk je čudo.

Разумео, хвала.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Aibo said:

@zflazar

Osmišljanje takvog seta testova i merenja koji bi dali neke vrednosti povezive sa onim što ljudi čuju bi zahtevali ozbiljne inžinjere upućene u tematiku. I pored najbolje volje, znanja, truda i strpljenja ne postoji garancija da bi se došlo do definitivnih zaključaka po pitanju bilo čega, kao ni u jednoj drugoj naučnoj studiji.

Ljudi prosto ne shvataju da je pre svega definisanje uslova za test i parametara koji će biti testirani, pa tek onda definisanje samih metoda merenja i na kraju njihovo tumačenje ozbiljan nučni rad. Da nije tako odavno bi ili nevernici hobisti dokazali da ne postoji razlika ili vernici da postoji. 

Колега, благовремено дата смерница. Свака част.

Ово ставља тачку на ову тему и даје рационално објашњење зашто никада неће доћи до (неозбиљно и неодређено) замишљеног теста.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Zexx said:

PERIJE MOJE MLADOST1_001.jpg

ako ga dražiš sa perom onda je to erotika.

ako ga dražiš sa celom kokoškom, onda je to perverzija!

.........................

a to da se kablovi ne mogu testirati merenjima objasnite njihovim proizvođačima :D

meni ste samo sa ovakvom inertnošću dokazali da ne želite bilo kakav vid mernih testova koji bi potkrepili tezu usviravanja kablova.

nemojte posle da se žalite zflazaru da vam se neki kabel preusvirao da je morao da se vrati proizvođaču na baždarenje/brisanje memorije.

Link to comment
Share on other sites

Naslov teme je vrlo egzaktan!!!
Usviravanje kablova?

Istina ili mit, pitanje je? ........................................
 

Razliku (čujnu) i između dva polupijačna kabla moguće je utvrditi na mom polupijačnom sistemu. Dakle to niko nije dovodio u pitanje.

Link to comment
Share on other sites

da li se kablovi moraju usvirati na kućnom sistemu ili se mogu napr. kod komšinice na njenoj mini liniju koju je njen tata doneo iz Nemačke?

Ili obrnut slučaj: ako moj drugar ima skuplji sistem i njemu dam nove kablove na mesec dana upotrebe da li će oni stići kući kod mene usvirani ili moram celo usviravanje početi ispočetka?

Ili treći slučaj: ako burazer i ja imamo isti sistem i ako odnesem kod njega nov kabel na usviravanje i donesem ga za mesec dana kod sebe, da li je on podjednako usviran/poluusviran/neusviran/kontrausviran kao u slučaju komšinicinog minija i drugarevog maksija?

Da li je takvo usviravanje po vama čujno i kad se vaš sistem promeni?

eto vam štofa za eksperimente iz psihoakustike. Nemojte sad da mi se vadite na deficit opreme za hvatanje neutrina u Srbiji!

Link to comment
Share on other sites

On 5.11.2019. at 23:54, Aibo said:

@zflazar

Tvoja inicijative se zasniva na "ja sam za, hajde uradite, pa šta vam je što nećete".

Osmišljanje takvog seta testova i merenja koji bi dali neke vrednosti povezive sa onim što ljudi čuju bi zahtevali ozbiljne inžinjere upućene u tematiku. I pored najbolje volje, znanja, truda i strpljenja ne postoji garancija da bi se došlo do definitivnih zaključaka po pitanju bilo čega, kao ni u jednoj drugoj naučnoj studiji.

Na kraju, znanje i vreme ljudi i laboratorije koji bi znali da takvo nešto osmisle i sprovedu u delo ima vrlo ozbiljnu cenu. Neke firme takve studije verovatno i plaćaju ali za sebe i svoje potrebe a ne da javno dele svoje nalaze.

@sondek

Samo frekventna kriva govori relativno malo o zvuku. Npr. sadrži nula informacija o ponašanju signala u vremenskom domenu. Precizan bas koji ima teksturu ili muljav bas gde se note stapaju jedna u drugu... frekventnoj krivi je svejedno, ona predstavlja samo glasnoću zvuka po frekvencijama i ništa više. 

Tu u stvari i nastaje problem, šta tačno da merimo? Tranzijentni odziv možda, sa kakvom pobudom... koji su nivoi signala i frekvencija reprezentativni audio signalu koji je vrlo složen i stalno promenjiv?

Zbog takvih problema upravo i ne može "imam 100€ i dobru volju", to je krajnje neozbiljan pristup ozbiljnim stvarima.

 

P.S. Ja sam inače Inženjer Elektrotehnike za Instrumentaciju i merenja, imao sam čak i kognitivnu psihologiju na fakultetu jer je jako bitna da bi se neke stvari razumele. Priznajem da sam bio tek prosečan student i da imam samo 5 god radnog iskustva sa laboratorijskom opremom. Da moram za posao da napravim jedno ovakvo istraživanje na koje se ovde poziva, bio bih u moru problema i morao bih da savladam mnogo oblasti kojima trenutno ne vladam... od tehničkih preko metodoloških.

Ljudi prosto ne shvataju da je pre svega definisanje uslova za test i parametara koji će biti testirani, pa tek onda definisanje samih metoda merenja i na kraju njihovo tumačenje ozbiljan nučni rad. Da nije tako odavno bi ili nevernici hobisti dokazali da ne postoji razlika ili vernici da postoji. 

Slozio bih se sa ovim postom. Kljucni problem u ovoj temi jeste sto se ne zna u stvari sta treba da se meri ? A to zadire u jedan jos bitniji problem: kako se meri kvalitet muzicke reprodukcije ? A za to ne postoji metoda niti merenje jer i ne znamo tacno sta je to: "kvalitet muzicke reprodukcije".

Ono sto se meni cini mogucim uraditi jeste upotreba spektralnog analizatora: vi analizirate harmonike i na indirektan nacin pokusavate da dodjete do zakljucka da li se bilo sta promenilo u sistemu sa novim kablom i sa istim kablom nakon izvesnog vremena (cuvenih 200 sati koriscenja). Takvo uporedno merenje nece pokazati kvalitet promene ali mozda pokaze da se nesto promenilo.

Problem sa ovakvim, indirektnim, nacinom merenja, jeste u tome sto takva metoda nije iscrpna: odnosno, u slucaju da nema razlike u harmonicima, to opet nece znaciti da razlike nema, jer, a to treba opet ponoviti, mi ne znamo tacno sta merimo. U tom slucaju se moze predpostaviti da smo merili nesto sto za taj fenomen, usviravanje kablova, uopste nije relevantno. Ukoliko medjutim spektralni analizator pokaze razlike, onda se opet moze koristiti argument: da li je promena u odnosu harmonika zbilja relevantna ? Ja bih rekao da jeste ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

Da li je takvo usviravanje po vama čujno i kad se vaš sistem promeni?

Pisao sam na koji način ja pristupam ovom fenomenu sa strujnim kablovima. Dakle nekoliko dana su na lancu Fen - Uljani radijator - 750W Chiftec + Gamer. Ovaj lanac bi mogao da se analogno gleda usviravanju npr. interkonekta na mini liniji iz nemačke ili razglasu kod drugara koji radi kao DJ u nekom klubu, pa ga naknadno posle 20 dana preuzmete kod sebe.

Dosta davno još devedesetih "During the war" jedan i dalje pametan i odmeren domaći konstruktor mi je rekao.

"Nikada ne koristi bakar za zvučnike ili IC ako je kroz njega prošla jaka struja. Zauvek je uništen!"

Dakle kabl može da se preusvira neadekvatnim "usviravanjem".

Smatram da svaki provodnik ima svoju proporciju, izolaciju i geometriju prema onome za šta je projektovan i da ga u domenu sopstvenih karakteristika treba koristiti.

Strujaši i Paklena pomorandža IC i zvučnički, kada sam ih nosio kod drugih su "odmah" (uz uobičajnih 5-10min) pružali svoj maksimum, koji se već u prvih par tonova mogao jasno čuti u menjanju karaktera prezentacije kompletnog sistema. Nije bila potrebna višednevna seansa usviravanja ubačena 3 strujaša, jednog IC-a i jednog zvučničkog seta kablova.

Ja da budem iskren nisam zapazio duže usviravanje dugo-ležećih IC-a od jednog sata za sve konstrukcije koje sam pravio. Sve vrlo brzo legne na svoje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zflazar said:

da li se kablovi moraju usvirati na kućnom sistemu ili se mogu napr. kod komšinice na njenoj mini liniju koju je njen tata doneo iz Nemačke?

Ili obrnut slučaj: ako moj drugar ima skuplji sistem i njemu dam nove kablove na mesec dana upotrebe da li će oni stići kući kod mene usvirani ili moram celo usviravanje početi ispočetka?

Ili treći slučaj: ako burazer i ja imamo isti sistem i ako odnesem kod njega nov kabel na usviravanje i donesem ga za mesec dana kod sebe, da li je on podjednako usviran/poluusviran/neusviran/kontrausviran kao u slučaju komšinicinog minija i drugarevog maksija?

Da li je takvo usviravanje po vama čujno i kad se vaš sistem promeni?

eto vam štofa za eksperimente iz psihoakustike. Nemojte sad da mi se vadite na deficit opreme za hvatanje neutrina u Srbiji!

Koga ne mrzi, neka procita

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.bluehorizonideas.com/products/system-enhancing-accessories/proburn/&ved=2ahUKEwiy9pXhxtflAhWEURUIHQNlCaQQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw3mAtCfpQhxbTiO3n-Wb5Yq&cshid=1573111994190

Sto se tice opreme za utvrdjivanje razlike usviran/ne usviran kabel,kao da si poslao hirurga u salu sa

 

15731115471391691562904.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, zflazar said:

da li je to preporuka da se ne kupuju polovni kablovi jer su možda oštećeni sa neadekvatnim "usviravanjem"?

Pa i kola mogu nova da se unište lošim održavanjem, bednim uljem i polovnim delovima.

Ništa ne znači "prvi vlasnik" etiketa :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...